• "Las w szkle" - warsztaty w Miejskim Centrum Ekologicznym w Żywcu

          •  

                        W dniu 16 maja, dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem, Panią Moniką Hura udali się do Miejskiego Centrum Ekologicznego w Żywcu na warsztaty o nazwie "Las w szkle".

                        Najpierw wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat historii lasów w szkle. Uczniowie dowiedzieli się, że pierwsze prawdziwe testy szklanych pojemników na rośliny miały miejsce w XIX wieku i prowadzone były przez naukowca Nathaniela Warda. Następnie uczniowie krok po kroku wykonywali swoje "lasy w szkle". Efekty ich pracy można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

          • Lekcja historii w niemieckim obozie zagłady

          • W dniu 8 maja klasy ósme wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

            Obozy koncentracyjne to miejsca naznaczone trudną i tragiczną historią. Pokazują one do czego prowadzi nienawiść, dlatego każdy człowiek powinien je odwiedzić. Budynki, przedmioty, opisy przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie.

            Myślę, że każdy uczeń zapamięta tą lekcję historii i miejsce gdzie „ Ludzie ludziom zgotowali ten los.”

          • Wyjście uczniów kl. IIa do Gospodarstwa Ogrodniczego

          • 25 IV 2022r. uczniowie kl. IIa odwiedzili Gospodarstwo Ogrodnicze Wolny – Tomasik w Radziechowach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu p. Gieni Tomasik i p. Antoniego Wolnego na temat hodowli roślin, poznawali piękne kwiaty balkonowo – rabatowe, zioła, poznawali ich nazwy, uczyli się jak dbać o rośliny. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z pracą ogrodnika. Na zakończenie zostali obdarowani kwiatami, o które będą dbać należycie aby kwitły im  do końca lata. To była ciekawa lekcja przyrody. Być może któryś z tych uczniów w przyszłości też zostanie ogrodnikiem?

          • Wyróżnienie w konkursie historycznym

          • ​​​​​​​​​​​​​Uczennica klasy VIII B Julia Biela otrzymała wyróżnienie w konkursie historycznym Wybrani dowódcy oddziałów powstania styczniowego i Armii Krajowej organizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku - Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku - Białej w związku z przypadającymi w tym roku obchodami 160. rocznicy powstania styczniowego i 81. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

            Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych klas: VII-VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych  z terenu powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz z miasta Bielska - Białej. Formułą konkursu była prezentacja multimedialna lub film.

          • I MIEJSCE W POWIATOWO – REJONOWYM TURNIEJU GIER I ZABAW

          • I MIEJSCE W POWIATOWO – REJONOWYM

            TURNIEJU GIER I ZABAW

             

            25 kwietnia 2023r reprezentanci z klas I, II, III i IV Szkoły Podstawowej w Radziechowach wzięli udział w powiatowo – rejonowym Turnieju Gier i Zabaw, który odbył się w Szkole Podstawowej w Łodygowicach. W zawodach oprócz naszej szkoły uczestniczyły drużyny z Wieprza, Cięciny, Lipowej, Żywca i Łodygowic. Suma punktów uzyskanych przez naszych uczniów dała nam I miejsce. Młodzi sportowcy spisali się na medal, wykazując się dużą sprawnością fizyczną. Dzięki odniesionemu zwycięstwu awansowaliśmy do półfinału wojewódzkiego.

            Skład drużyny zwycięskiej z Radziechów:

             

            Klasa Ib:

            Czech Franciszek, Kosiec Antoni, Lyashetska Kira, Świniański Michał, Tlałka Jakub, Wnętrzak Jakub – opiekun Mariusz Janik

             

            Klasa IIb:

            Figura Julia, Frey Maria, Jachowicz Wiktoria, Juraszek Jagoda, Rypień Zuzanna, Świniański Aleksander – opiekun Tomasz Sala

             

            Klasa IIIb:

            Frey Wojciech, Jachowicz Aleksandra, Knapek Nadia, Lalik Oskar, Małysa Dorota, Miszczyk Kacper, Mrowiec Nadia, Sapińska Zuzanna, Suchoń Dominik, Szkotak Artur, Szybka Nikola, Wnętrzak Mateusz – opiekun Katarzyna Juraszek

             

            Klasa IVa i IVb:

            Dłutko Maja, Juraszek Nikodem, Manik Gabriela, Sapeta Mikołaj, Sapiński Karol, Babiak Sebastian, Gielata Zuzanna, Knapek Weronika, Pawlus Łucja, Pierniak Paweł, Sapeta Mateusz – opiekun Marek Jeziorski

             

            GRATULUJEMY NAJMŁODSZYM SPORTOWCOM I ŻYCZYMY SUKCESÓW W KOLEJNYCH ZMAGANIACH!!!

             

             

            Katarzyna Juraszek

          • Wielka Majówka przed nami!!

          • Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski - w pierwszych trzech dniach obchodzone są trzy ważne święta: Święto Pracy - 1 maja, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - 2 maja i Święto Narodowe Trzeciego Maja. O tych ważnych dniach pamiętamy również w naszej szkole. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje, stworzyliśmy gazetkę, prace plastyczne a także flagi do udekorowania naszych szkolnych korytarzy.

            Klasa 6a wraz z wychowawcą panią Moniką Konior przygotowała wystawę poświęconą Konstytucji 3 Maja 

          • I miejsce Konrada Wierzbinki z klasy 8a w konkursie   "Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu"

          • ​​​​​​W dniu 25 kwietnia 2023 roku sześcioro uczniów z naszej szkoły (Lena Miszczyk kl.5b, Maja Knapek kl. 6b, Martyna Sapińska kl. 6b, Emilia Adamczyk kl. 8a, Kacper Kamieniarz kl. 8a i Konrad Wierzbinka kl. 8a) którzy uzyskali najwyższe wyniki w etapie szkolnego konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku udali się w kierunku Bielska - Białej.​​​​​​

            O godzinie 10:00 w  Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku- Białej rozpoczął się regionalny etap konkursu "Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu". Uczniowie startując w dwóch kategoriach (klasy IV-VI i klasy VII-VIII oraz klasy I szkół ponadpodstawowych) mieli za zadanie rozwiązać test jednokrotnego wyboru, który dotyczył życia i działalności Mikołaja Kopernika. Druga część konkursu polegała na wypełnieniu testu z zadaniami dotyczącymi logicznego myśleni

            Z ogromną radością informujemy, że I miejsce w kategorii klas VII-VIII i klas I szkół ponadpodstawowych zajął uczeń klasy 8a -  KONRAD WIERZBINKA.

                         W ramach nagrody Konrad wraz z uczniami z innych szkół, którzy zajęli pozostałe zaszczytne miejsca weźmie udział w wyjeździe do Planetarium Śląskiego.

            Bardzo serdecznie Konradowi gratulujemy! :)

            Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, bo warto.

            https://www.wombb.edu.pl/?p=12770

                                                                       Opiekun uczniów podczas konkursu - Monika Hura

          • Dzień Ziemi w naszej szkole 

          • Jak co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.

                        Pierwsze wydarzenia związane z tym dniem miały miejsce w 1969 roku za sprawą amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Widząc katastrofę skażenia wody ropą naftową wyciekającą z platformy wiertniczej u wybrzeży USA chciał zwrócić uwagę ludzi na ten problem. Wykorzystał zaangażowanie młodzieży w ruchy proekologiczne i zorganizował apel dotyczący ochrony planety w którym wzięło wówczas udział ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży. Od tego momentu co roku na całym świecie obchodzony jest tzw. Dzień Ziemi.

            Pierwsze oficjalne obchody dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku. Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 roku.

                        W naszej szkole w ramach tego dnia została zorganizowana akcja pod hasłem "Segreguję, bo warto... dla ochrony klimatu". Uczniowie w dniach od 9 do 20 kwietnia mogli przynosić do szkoły makulaturę, butelki  PET i zakrętki. W nagrodę otrzymali pozytywne wpisy z zachowania. Dodatkowo na szkolnym korytarzu została wykonana gazetka tematyczna dotycząca Dnia Ziemi, segregacji odpadów oraz uczniowie mogli poczytać, co mogą robić, aby chronić naszą planetę.

            Pamiętajmy, że mamy duży wpływ na to jak będzie wyglądała nasza planeta za parę lat!

            Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.

                                                                                               Przedstawiciele szkolnego koła LOP

          • Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Mieszkam w Beskidach”.

          • Za nami kolejna, ostatnia już edycja Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Beskidach”. Wzorem lat ubiegłych i w tym roku, wzięliśmy w nim udział. Na konkurs przysłano 7000 prac z różnych stron Polski i z poza granicy kraju, jury oceniało je przez około 3 tygodnie. Miło nam poinformować , że uczniowie z naszej szkoły znaleźli się  również na liście laureatów. W dniu 22 kwietnia odebrali dyplomy oraz nagrody w Gminnym Ośrodku Kultury w Świnnej.

            Zofia Czech ( kl. 1a) - I miejsce w kategorii „wyklejanka”

            Wojciech Sosna (kl. 6a) – I miejsce w kategorii „rysunek”

            Karol Tlałka (kl.5b) - 2 miejsce w kategorii „fotografia”

               Beskidy to nasza Mała Ojczyzna, dlatego należy promować jej piękne krajobrazy, dbać o dziedzictwo kulturowe oraz eksponować pozytywne przemiany  jakie zachodzą na tym terenie. Gratulujemy naszym laureatom.

          • "Chemia z pasją".

          • 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych zajęciach w ramach Uniwersytetu dla Młodzieży w Krakowie. Było ciekawie i pysznie. Zajęcia z mikrobiologii, technologii żywienia, zwiedzanie Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rolniczego, czytelni, archiwum oraz muzeum. Bardzo dziękujemy  Dyrektorowi Biblioteki - Panu Pawłowi Jakubiec za zaproszenie.

          • Ola i Maja z sukcesami w Rejonowym Konkursie Recytatorskim

          • W miniony piątek, tj. 21 kwietnia 2023 roku, Miejski Dom Kultury  im. Wiktorii Kubisz w Bielsku -Białej już po raz dwudziesty piąty gościł uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Słońce, słońce i życie". Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych. Współorganizatorem wydarzenia był Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

            W tym roku w konkursie wzięło udział aż 45 uczestników z południowej części województwa śląskiego. Byli to laureaci eliminacji miejskich i powiatowych. Recytatorów oceniało jury               w składzie:

            -Anna Majeranowska- Widomska - wokalistka, aktorka, instruktor wokalny i teatralny Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz,

            -Konrad Ignatowski - aktor Teatru Lalek Banialuka, lektor, aktor dubbingowy,

            -Adam Radosz - animator Narodowego Centrum Kultury, aktor, reżyser i instruktor teatralny.

            Miło nam poinformować,że  uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone:

            W kategorii kl. I-III

            II miejsce- Aleksandra Jachowicz (kl.3b) - opiekun Katarzyna Juraszek

            W kategorii klas IV- VI

            wyróżnienie- Maja Knapek (kl.6b) - opiekun Joanna Motyka

            Serdeczne podziękowania składamy panu Bolesławowi Słomińskiemu za pomoc w przygotowaniu  uczennic do konkursu. Nagrodzonym  życzymy rozwijania swoich pasji i kolejnych sukcesów         w następnych edycjach konkursu.

             

            Joanna Motyka

             

          • Wyjazd na Dni Otwarte

          • W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy 8a i 8b wraz z opiekunami panią D.Małysą, D.Pawlus, A.Ścieszką
            i E. Widzyk wzięli udział w dniach otwartych szkół ponadpodstawowych powiatu żywieckiego. Odwiedzając daną szkołę uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny 2023/2024 i zobaczyć jak wyglądają sale lekcyjne oraz zaplecze placówki. Ósmoklasiści uczestniczyli w ciekawych zajęciach i pokazach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli danej szkoły,  wzięli udział w licznych konkursach i quizach.

          • Klasa 5b w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej

          • W poniedziałek, 13 marca uczniowie klasy 5 b wzięli udział w niecodziennych zajęciach w Żywieckiej Bibliotece Samorządowej, odpowiadając na  zaproszenie organizatorów tego wydarzenia, czyli  uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika,realizujących międzynarodowy projekt edukacyjny. Nasi piątoklasiści z ciekawością podążali śladem bohatera powieści pt. ,,Peter Nimble i magiczne oczy” autorstwa Jonathana Auxiera. Z zaangażowaniem rozwiązywali  kolejne zagadki, związane z tą fascynującą książką. Podzieleni na kilka drużyn wędrowali, niczym w escaperoomie, zakamarkamibiblioteki, zdobywając punkty za poprawnie wykonane zadania-miniscenki, aranżowane przez postaci z powieści, w które wcielali się licealiści. Na zakończenie najlepsi uczestnicy gry zostali uhonorowani nagrodami,  wręczonymi przez młodych organizatorów  przygody z książką. Poniedziałkowe spotkanie z literaturą w zabytkowym budynku przy ulicy Zamkowej miało uzmysłowić uczniom, jak ciekawym miejscem może być biblioteka i zachęcić do regularnego odwiedzania nie tylko naszej szkolnej czytelni, ale i tego niezwykłego żywieckiego ośrodka kultury.

             Warto korzystać z  bogatej oferty Żywieckiej Biblioteki Samorządowej, śledzić  zapowiedzi na stronie internetowej i wybrać się do tej placówki,  nawet z całą rodziną.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          •     W  minionym tygodniu w naszej szkole odbył się konkurs o tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2022/2023. Teksty tegorocznych dyktand dotyczyły postaci Mikołaja Kopernika i były najeżone trudnościami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Uczniowie pisali w dwóch kategoriach: klasy IV – VI oraz VII – VIII.

            Oto lista zwycięzców!

            W kategorii klas IV:

            I miejsce - Nikola Hazuka 4a

            II miejsce - Wojciech  Palmąka 4b

            III miejsce - Martyna Szala 4b

             

            W kategorii klas V:

            I miejsce - Maciej Błachut 5a

            II miejsce - Lena Miszczyk 5b

            III miejsce - Maja Kręgowska 5b, Agnieszka Toman 5b

             

            W kategorii klas VI:

            I miejsce - Maja Knapek 6b

            II miejsce - Tomasz Marek 6a

            III miejsce - Mateusz Strączek 6a

             

            W kategorii klas VII – VIII:

            I miejsce – Amelia Zawada 8b

            II miejsce – Natalia Mika 8b, Emilia Adamczyk 8a

            III miejsce – Łucja Kupczak 8b, Julia Jurasz 8a

            Wyróżnienie – Oliwia Konior 7a, Julia Ziajka 7a.

             

                        Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę nad tą trudną umiejętnością, a zwycięzcom gratulujemy sukcesu. Obyśmy wszyscy brali z nich przykład i pisali bezbłędnie! Nasza mowa ojczysta jest bowiem piękna, lecz wymagająca...

          • Laureatka wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z biologii

          • "Sukces nigdy nie jest efektem słomianego zapału – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień."

            James Madison

            Z wielką radością i satysfakcją informujemy o wspaniałym sukcesie uczennicy naszej szkoły

            Julii Jurasz z klasy VIII a, która uzyskała tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie z Biologii organizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

            Gratulujemy Julce oraz rodzicom:)

            Uczennicę do konkursu przygotowywała p. Bożena Kupczak.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Laureat Konkursu Przedmiotowego z Chemii !!!

          • Michał Mika, uczeń klasy 8b został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

            Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najważniejszych sprawdzianów wiedzy, w jakich mogą startować uczniowie. Udział w nich wymaga zarówno od ucznia, jaki i przygotowującego go nauczyciela, ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Na wszystkich stopniach konkursu (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) uczniowie rozwiązują pisemny test zawierający zadania otwarte i zamknięte. Zagadnienia często znacznie wykraczają poza program szkolny oraz wymagają logicznego myślenia.

            Nielicznym uczniom udaje się dotrzeć do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskać tytuł laureata. Michał każdy etap konkursu traktował jak poważne wyzwanie, z którego wywiązywał się wzorowo, a wielomiesięczny wysiłek zaowocował sukcesem.

            Ucznia do konkursu przygotowywała p. Katarzyna Mika.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Nocowanie w szkole - klasa 2b

          • W dniach 24 - 25 marca w Szkole Podstawowej w Radziechowach wychowawca klasy 2b pani Agnieszka Sapeta wraz z panią Moniką Wójcik  zorganizowały ,,Nocowanie w szkole'. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie z klasy 2b, dla których opiekunowie przygotowali wiele atrakcji. Uczniowie zostali przywiezieni przez rodziców do szkoły na godzinę 19. W małej sali gimnastycznej czekały już na nich przygotowane materace, na których samodzielnie mieli rozścielić swoje łóżko. Ważnym również było, aby dopilnowali porządku wokół siebie i ułożyli niezbędne rzeczy, które zabrali do szkoły. Gdy łóżka były już porozścielane, dzieci z wychowawcą przeszli na dużą salę gimnastyczną na której rozegrano piżamową grę w dwa ognie. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Następnie wszyscy razem udali się do sali z zapleczem kuchennym i tam przygotowali wspólną kolację. Dzieci miały sobie zabrać z domu prowiant. Zaplanowana była kolacja na ciepło. Z pomocą pani Moniki dzieci upiekły tosty, przygotowały herbatę. Wspólnie z nauczycielami zjadły kolację. Następnie musieli posprzątać po sobie, umyć naczynia, pozamiatać salę. Kolejną atrakcją było nocne zwiedzanie szkoły z latarkami. Wędrówka po szkole okazała się świetną zabawą. Dzieci ochoczo zwiedzały po ciemku wiele zakamarków szkoły. Ich wyobraźnia była bardzo kreatywna. Po powrocie z nocnego spaceru wszyscy udali się na wieczorną toaletę. Było szorowanie zębów, mycie twarzy i rąk.

            Następnie około 22.30 udaliśmy się do małej sali do swoich łóżek, gdzie rozpoczęła się wieczorna projekcja filmu. Pan Grzegorz Jasek przygotował nam odpowiedni sprzęt (rzutnik, głośniki, komputer) wspólne oglądanie. Dzieci bardzo się zintegrowały, połączyły wszystkie materace. Niektórzy zasnęli już podczas oglądania. Natomiast spora ,,ekipa' wodzirejów prowadziła nocne rozmowy, tematów było mnóstwo. Były niekończące się nocne spacery do toalety. W końcu i najbardziej wytrwali padli. Sen dla opiekunów jednak nie okazał się zbyt długi, ponieważ o 5.15 poranne ptaszki były już wyspane. Około godziny 7.30 wspólnie posprzątaliśmy salę, dzieci popakowały swoje walizki i na koniec odśpiewaliśmy Sto lat, ponieważ jeden z chłopców dokładnie w tym dniu obchodził urodziny. Był to miły akcent na sam koniec. Jako podsumowanie tego wieczoru i poranka dzieci przygotowały  pracę plastyczną i mapę mentalną. Zawarły w niej swoje wspomnienia z tego wieczoru, coś co zapamiętają na długo:)

            O godzinie 8.30 rodzice przyjechali po swoje pociechy. Niektórzy niechętnie wracali do domów. Najczęstszym pytaniem na koniec było; Kiedy znowu nocujemy w szkole?'.