• Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach Konkurs plastyczny „Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy.”

          • Z dumą informujemy, że Marcin Sosna z klasy 7a zdobył wyróżnienie w konkursie plastycznym "Bądź świadomy! Nie każdy w sieci to Twój znajomy" organizowany przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

            W ramach czwartej edycji konkursu plastycznego przyznano: 7 miejsc głównych oraz 10 wyróżnień.Podczas uroczy­stości w Westybulu wojewoda śląski Marek Wójcik złożył gratu­lacje i wręczył nagrody laureatom.

            – „Bezpie­czeństwo w sieci to bardzo ważna sprawa, dlatego, że często nasza niewiedza, nieświa­domość, albo zwyczajnie dobre serce mogą zostać wykorzy­stane przez przestępców” – powie­dział wojewoda Marek Wójcik. – „Problem bezpie­czeństwa w sieci nie dotyczy tylko dzieci; dotyczy wszystkich nas, dlatego wszyscy powin­niśmy uważać na to, co robimy w Inter­necie” – dodał.

            – „Dzięki czwartej edycji konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Śląskiego dla uczniów szkół podsta­wowych i ponad­pod­sta­wowych kolejni uczniowie zapoznali się z zagro­że­niami związanymi z handlem ludźmi, czyli współ­czesną formą niewol­nictwa godzącą w podstawowe prawa człowieka: wolność i godność” – podkre­śliła śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla.

            Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainte­re­so­waniem wśród uczniów szkół podsta­wowych klas V‑VIII oraz szkół ponad­pod­sta­wowych z terenu województwa śląskiego.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Maria Wołek

          • Warsztaty w ramach projektu edukacyjnego "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

          • 5 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty w ramach projektu edukacyjnego "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem tego ogólnopolskiego projektu jest poznanie przez zabawę podstawowych informacji związanych z tradycją i kulturą żydowską. W warsztatach, które trwały cztery godziny, wzięła udział  klasa IV b.

            Uczniowie i uczennice, pod okiem edukatorki Muzeum POLIN, uczestniczyli w fabularyzowanej grze narracyjnej wcielając się w postać Antka - współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się sto lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka - Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznają żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego.

            Po warsztatach dla dzieci odbyły się warsztaty dla  nauczycieli, w trakcie których edukator Muzeum POLIN zaprezentował  i przekazał szkole zestaw materiałów edukacyjnych do gry oraz wspólnie z uczestnikami omówił możliwości wykorzystania tych materiałów  podczas lekcji i innych zajęć.

          • KONKURS PLASTYCZNY ,,MÓJ WYMARZONY ZAWÓD”

          •  5 kwietnia 2024r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III ,,Mój wymarzony zawód” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Dzieci wykonały wiele prac różną techniką. Uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i pomysłowością. W swoich pracach przedstawili, kim w przyszłości chcieliby zostać. Pojawiły się zawody m.in. weterynarz, strażak, piłkarz, kosmetyczka, fotograf, żołnierz, fryzjer, nauczyciel, lekarz, kucharz, mechanik samochodowy itp.

            Przy ocenianiu prac brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność, kreatywność, wkład pracy oraz ogólne wrażenie artystyczne.

            Wyróżnienia zdobyli:

            Anna Ignaciuk, Karol Piątek, Tymoteusz Pawlus, Franciszek Jagosz, Hanna Drewniak, Kacper Mitręga, Zofia Szymczyna, Nina Bartczak, Maja Dobija, Milena Zyzańska, Maria Frey, Zuzanna Hazuka

            Uczniom wręczono nagrody – pamiątkowe dyplomy i książki.

            Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

          • Zajęcia z dogoterapii w klasie Ib i IIb

          •  22 marca 2024r. w klasach Ib i IIb odbyły się zajęcia z dogoterapii, podczas których dzieciom towarzyszył pies – owczarek niemiecki o imieniu Tara.

            Uczniowie mogli dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa pies w życiu człowieka, na czym polega praca psa – specjalisty, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem, w jaki sposób należy z nim postępować tzn. jak go należy głaskać, jak należy się nim opiekować, czego nie należy robić. Podczas zajęć wykonanych zostało wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które mogły uczniom otworzyć się na nowe doświadczenia i wyeliminować negatywne emocje.

            Zajęcia te dostarczyły wiele radości, spowodowały też pojawienie się uśmiechu na każdej buzi dziecka. Każde spotkanie z psem jest dla uczniów wielkim przeżyciem.

          • GMINNY ETAP TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • W dniu 25.03.2024r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Karolina, Bejcar, Wiktoria Bejcar, Wojciech Frey, Kacper Ciurla, Łukasz Jagosz, Bartłomiej Janik brałi udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Zaszczytne I miejsce zdobyła Wiktoria Bejcar i będzie reprezentowała naszą gminę na etapie powiatowym w Koszarawie.

            Dziękujemy Urzędowi Gminy Radziechowy Wieprz za wspaniałe nagrody, słodki poczęstunek oraz naszemu wspaniałemu kierowcy wozu strażackiego OSP Radziechowy druhowi Bartłomiejowi Goryl.

            Opiekun: Izabela Płonka

          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ "WIELKANOC W TRADYCJI NASZYCH PRZODKÓW"

          • W dniu 13 marca 2024r. został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce świątecznej w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość osób, 182 uczniów z terenu całego powiatu żywieckiego.

            Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Na Żywiecczyźnie do dziś istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, mogą to być zwyczaje ludyczne o świeckim charakterze lub też ukształtowane na podłożu kultu religijnego, np.: Popielec - sypanie popiołem, parzenie garnków, śródpoście - warzenie żuru, „stare za nowe”, topienie zimy, chodzenie z latkiem, święcenie palm i bagniątek, zawiązywanie dzwonów, mycie się w rzece, święcenie ognia i wody, malowanie pisanek, święcenie potraw, palenie Judasza, śmigus-dyngus.

             

            Celem konkursu było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, skłonienie uczestników do zapoznania się z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi Żywiecczyzny, zainspirowanie uczestników do twórczych poszukiwań i swobodnej nieskrępowanej twórczości. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu żywieckiego. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw wysłuchali krótkiego wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a następnie pod okiem instruktorów samodzielnie wykonali prace konkursowe, których temat związany był z obrzędami i tradycjami związanymi z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy. Po obejrzeniu wszystkich prac, komisja wyłoniła laureatów. Z naszej szkołynagrodę i wyróżnienie zdobyli:

            Nagroda: Mikołaj Rodak klasa VIII a

            Wyróżnienie: Wiktoria Węglewska klasa VIII a

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             Maria Wołek

          • Szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 

          • W dniach 26 - 29 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpieczeństwa w Internecie.

            Z tej okazji klasy 1-3 wykonały prace plastyczne na szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 2 najlepsze prace z każdej klasy zostały nagrodzone i wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

            Dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Kupczak za upominki, Pani Katarzynie Copija za wydrukowanie breloczków na drukarce 3D zakupionej z programu "Laboratoria Przyszłości"

            Koordynator działań Izabela Płonka

          • Pierwszy Dzień Wiosny  w naszej szkole

          • Najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę, uczniowie naszej szkoły powitali na wesoło.                                Czekali na 21 marca z niecierpliwością, ponieważ wiedzą, że w tradycji naszej placówki Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej i przygotowała wiosenne stroje. Na korytarzach od rana zaroiło się od kolorów.  Ponadto  można było wykazać się kreatywnością i swoje rzeczy zapakować do walizek, transporterów dla kotów, torebek, czy nawet ogrodowego grilla, bowiem obchodziliśmy również Dzień bez Plecaka. W sali nr 14 Panie zadbały o przygotowanie pysznych gofrów z bitą śmietaną, czekoladą czy owocami.

          • Wyróżnienie w Diecezjalnym Konkursie Literacko - Religijnym o Rodzinie

          • Dnia 18 marca bieżącego roku w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się gala wręczenia nagród w Diecezjalnym Konkursie Literacko - Religijnym o Rodzinie, w którym uczennica klasy 6 b, Lena Miszczyk, otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

          • Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego

          • Z radością informujemy o tegorocznym sukcesie Kacpra Ciurli – ucznia klasy VIII, który został finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Chemii organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczeń przygotował się do konkursu pod kierunkiem pani Katarzyny Miki.

             Kacprowi oraz Pani Kasi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM WOJSKA POLSKIEGO W KLASACH I-III

          • W dniu 29 lutego uczniowie klas I-III mieli okazje spotkać się z Panem Krzysztof Bejcarem –emerytowanym sierżantem  Wojska Polskiego. To już kolejne spotkanie pana Krzysztofa z uczniami naszej szkoły. Bowiem w listopadzie  odwiedził już  uczniów klasy 1 a.

            Spotkanie z uczniami odbyło się w formie warsztatów. Pan Krzysztof w bardzo  ciekawy sposób przekazał uczniom praktyczne informacje np. jak można rozpalić ognisko kiedy pada deszcz, jak radzić sobie w warunkach polowych i zbudować namiot z żołnierskiej peleryny przeciwdeszczowej, jak można podgrzać posiłek wojskowy bez ognia. Nasz gość pokazał również uczniom to, co żołnierz posiada w zakamarkach swojego umundurowania polowego.

            Pan Krzysztof zaprezentował się również w mundurze reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

            Na zakończenie spotkania, każda klasa mogła sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z zawodowym żołnierzem -Krzysztofem Bejcarem.

            Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi za wiedzę jaką przekazał najmłodszym uczniom naszej szkoły na temat zawodu żołnierza .

          • Szkolny Konkurs Recytatorski dla kl. IV-VIII

          • W dniu  7 marca 2024 r. w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wydarzenie  to wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizowanego co roku przez UNESCO. W konkursie wzięli uczniowie kl. 4-8 wyłonieni w eliminacjach klasowych.  Jego celem było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zdolności recytatorskich, popularyzacja literatury polskiej oraz promowanie młodych talentów.

                  Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wybór najlepszej trójki był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom artystyczny. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: przewodnicząca- pani dyrektor Bożena Kupczak, członkowie- Jadwiga Sapeta, Jolanta Roczyna, Joanna Motyka.

            Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

            Kategoria kl. IV-VI

            I miejsce: Aleksandra Jachowicz

            II miejsce: Nadia Knapek

            III miejsce: Wojciech Palmąka

            Wyróżnienia: Dorota Małysa, Martyna Ciurla

            Kategoria kl. VII-VIII

            I miejsce: Maja Knapek

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje oraz  życzymy dalszych sukcesów w Rejonowym Konkursie Recytatorskim.

            Joanna Motyka

          • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

          • 1 marca obchodziliśmy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tego dnia, dzieci oraz harcerze z XII DH Strumień, będący uczniami naszej szkoły uczestniczyły we Mszy św. o godz. 18:00 podczas której modlono się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli o pokój w naszej Ojczyźnie i na świecie oraz za Żołnierzy Wyklętych, którzy po 1945 r. stanęli do nierównej walki z kolejnym okupantem.

            Po Mszy św. pod tablicą upamiętniająca działalność Związku Młodzieży Patriotycznej działającej w Radziechowach, odśpiewano Rotę oraz zapalono znicze.

            Dzisiejsza uroczystość to oznaka szacunku i pamięci dla bezimiennych bohaterów, którzy sprzeciwiali się komunistycznej władzy i walczyli o niepodległą ojczyznę.

          • Wyjazd do MCK w Żywcu na przedstawienie teatralne „Roszpunka”

          •  

            W dniu 28 II 2024 r. uczniowie klasy 1 a, 1 b, 2 a, 2 b i 3 a udali się do MCK w Żywcu na przedstawienie teatralne pt. „Roszpunka”. Roszpunka to bohaterka jednej z niemieckich baśni ludowych Braci Grimm. Uczniowie poznawali przygody z życia Roszpunki. Dziewczynka była najpiękniejszym dzieckiem pod słońcem. Gdy miała dwanaście lat, zła czarownica zamknęła w wieży, która znajdowała się w lesie i nie miała schodów ani drzwi. Na górze było tylko małe okienko. Po kilku latach koło wieży przejeżdżał królewicz. Usłyszał piękny śpiew Roszpunki, tak uroczy, że zatrzymał konia i słuchał. Młody królewicz uwolnił dziewczynę. Królewicz ożenił się z Roszpunką i od tej pory żyli długo w szczęściu i radości.

          • Konkurs Recytatorski dla klas 1-3.

          • W dniu 27 lutego odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3. Tematyką konkursu były popularne wiersze J.Brzechwy, J.Tuwima, S. Jachowicza, A. Fredry, T. Sliwiaka i W. Chotomskiej. W konkursie brało udział 12 uczniów podzielonych na 3 grupy wiekowe: klasy pierwsze, drugie, trzecie.

            Wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie:

            Iga Nowak- klasa 1a

            Nina Bartczak- klasa 2b

            Jagoda Juraszek- klasa 3b

            Te uczennice będą reprezentować szkołę na konkursie powiatowym w Żywcu.

          • NOWE STROJE SPORTOWE

          • W dniu 19 lutego 2024 r. Właściciel Firmy P.H.-U. Sortownia Surowców Wtórnych PIOTR PLAST Pan Piotr Figura wręczył 30 nowych strojów sportowych uczniom naszej szkoły.

            30 estetycznych, firmowych i wytrzymałych strojów z naniesionym logo sponsora, emblematem gminy i nazwą szkoły, zastąpi dotychczasową odzież, która służyła w szkole przez wiele lat.

            W imieniu całej społeczności szkolnej składamy ogromne podziękowania Panu Piotrowi Figurze.

          • Tydzień Bezpieczeństwa w Internecie w Szkole Podstawowej w Radziechowach

          • W dniach 26-29 lutego 2024 roku cała społeczność szkolna podejmie się następujących działań:

            • Na stronie szkoły w Zakładce dla Rodziców została umieszczona interesująca prezentacja  „Bezpieczeństwo Cyfrowe Dzieci i Młodzieży”
            • Na korytarzu szkolnym znajduje się  tematyczna gazetka
            • W klasach 1-3 uczniowie wykonają prace plastyczne o Bezpiecznym Internecie
            • Klasy 4-8 przygotują plakaty klasowe
            • Na lekcjach wychowawczych prowadzone będą pogadanki na temat Cyberprzemocy i Uzależnienia od komputera oraz urządzeń telekomunikacyjnych
            • Cały rok można korzystać z platformy edukacyjnej Polskiego Centrum Safer Internet. Znajdziesz tam: materiały edukacyjne, filmy, scenariusze zajęć, webinary, poradniki, broszury, podcasty i audiobooki.
          • Dziś świętujemy Dzień Myśli Braterskiej! 

          • 22 lutego, ku pamięci urodzin Roberta i Olave Baden-Powellów, założycieli ruchu skautowego, ponad 60 milionów skautek i skautów na całym globie, w tym harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, obchodzi to święto, które podkreśla ich przynależność do międzynarodowej wspólnoty. 

            To moment jedności, przyjaźni i braterstwa, przypominający, że mimo różnic, łączy ich wspólna wartościowa misja rozwoju, pomoc drugiemu człowiekowi i wpływ na otaczającą rzeczywistość. 

            Z tej okazji harcerze z XII DH Strumień, będący uczniami naszej szkoły, z dumą przyszli w swoich harcerskich mundurach, niosąc ze sobą ducha jedności i braterstwa.