• Tydzień Bezpieczeństwa w Internecie w Szkole Podstawowej w Radziechowach

          • W dniach 26-29 lutego 2024 roku cała społeczność szkolna podejmie się następujących działań:

            • Na stronie szkoły w Zakładce dla Rodziców została umieszczona interesująca prezentacja  „Bezpieczeństwo Cyfrowe Dzieci i Młodzieży”
            • Na korytarzu szkolnym znajduje się  tematyczna gazetka
            • W klasach 1-3 uczniowie wykonają prace plastyczne o Bezpiecznym Internecie
            • Klasy 4-8 przygotują plakaty klasowe
            • Na lekcjach wychowawczych prowadzone będą pogadanki na temat Cyberprzemocy i Uzależnienia od komputera oraz urządzeń telekomunikacyjnych
            • Cały rok można korzystać z platformy edukacyjnej Polskiego Centrum Safer Internet. Znajdziesz tam: materiały edukacyjne, filmy, scenariusze zajęć, webinary, poradniki, broszury, podcasty i audiobooki.
          • Dziś świętujemy Dzień Myśli Braterskiej! 

          • 22 lutego, ku pamięci urodzin Roberta i Olave Baden-Powellów, założycieli ruchu skautowego, ponad 60 milionów skautek i skautów na całym globie, w tym harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, obchodzi to święto, które podkreśla ich przynależność do międzynarodowej wspólnoty. 

            To moment jedności, przyjaźni i braterstwa, przypominający, że mimo różnic, łączy ich wspólna wartościowa misja rozwoju, pomoc drugiemu człowiekowi i wpływ na otaczającą rzeczywistość. 

            Z tej okazji harcerze z XII DH Strumień, będący uczniami naszej szkoły, z dumą przyszli w swoich harcerskich mundurach, niosąc ze sobą ducha jedności i braterstwa.

          • Dziękujemy za stworzenie Przytulnego Kącika Czytelni.

          • W ostatnim czasie w naszej bibliotece zaszły małe zmiany. Do czytelni zakupione zostały nowe kanapy, zniknęły stoliki komputerowe i większość krzeseł. Na podłodze pojawił się jasny dywan. Uczniowie nieśmiało zaczęli zaglądać do nowego kącika czytelniczego, który zyskuje w szkole coraz większą popularność. Ma on już nawet swoich stałych bywalców. Nowo powstały i ciągle rozwijający się kącik czytelniczy ma służyć uczniom naszej szkoły, którzy szukają na przerwach wytchnienia od hałasu i zgiełku. Można tutaj w spokoju poczytać książkę, zrobić zadanie, pograć w gry planszowe lub po prostu porozmawiać z kolegą czy koleżanką. Zachęcamy do korzystania  z tego miejsca i mamy nadzieję na dalszy rozwój  i upiększanie naszej czytelni

            Pragniemy serdecznie podziękować radzie Rodziców oraz wszystkim uczniom naszej szkoły za niezwykłe zaangażowanie i wsparcie, które umożliwiły stworzenie przytulnego kącika w naszej szkole. Dzięki Waszej hojności udało się zorganizować akcję sprzedaży gofrów, która przyczyniła się do zebrania niezbędnych środków na zakup kanap i stworzenia tego wyjątkowego miejsca.

            Wasza inicjatywa nie tylko sprawiła, że nasza szkoła zyskała przestrzeń do relaksu i odpoczynku, ale także pokazała siłę naszej społeczności i zdolność do wspólnego działania dla wspólnego dobra. To właśnie Wasze zaangażowanie i zaufanie sprawiają, że nasza szkoła staje się miejscem nie tylko nauki, ale również wspólnoty, której każdy może czuć się doceniony. Dzięki Wszemu wkładowi nasza szkoła staje się lepszym miejscem do nauki i rozwoju. Dziękujemy!

          • Szkoła pełna tajemnic...

          •     Tego, co dzieje się w szkole każdego dnia, można się spodziewać: lekcje, przerwy, obiad, zadania domowe, jakiś sprawdzian, bieganina na korytarzach, słowne przepychanki, śmiech, czasem smutek. Ale tego, co można odkryć nocą, nie można przewidzieć...

            8 lutego w godzinach wieczornych szkoła otwarła swoje podwoje, by przyjąć wszystkich chętnych na nocowanie. Zebrała się spora gromadka – głównie czwartoklasistów. Wiadomo, wyrwać się z domu na noc, to spora frajda. Na początku dzieciaki rozlokowały się na małej sali gimnastycznej, gdzie już wcześniej znalazły się materace. Kto pierwszy, ten lepszy! – W myśl tej zasady dzieciaki zajmowały miejsca od tych najatrakcyjniejszych (pod oknami, z dala od wejścia) – po ostatnie – tuż przy drzwiach.

            Oczywiście w doborowym sąsiedztwie – wśród przyjaciół albo chociaż rówieśników z klasy. Nie obyło się bez bitwy na poduszki: okrzyków zwycięstwa lub chwilowej przewagi, gmatwaniny, harmideru i bezładu – ale przecież o to chodziło! To noc wolności!

            Kolejne atrakcje to gry planszowe i ruchowe, nieodłączny ping pong oraz wyścigi po szkole. Te ostatnie wiązały się głównie z zaglądaniem w mroczne kąty, gdzie wśród ciemności czaił się... strach, który jak wiadomo – ma wielkie oczy. Stąd krzyki, ucieczka i ponowne próby pokonania swoich lęków, niepewności, a także przerażających opowieści kolegów. Oczywiście to nie na serio, w ciemnościach wyobraźnia podsuwa wiele obrazów, a każdy najlżejszy szmer czy ruch urasta do granic możliwości. Dlatego ta część ,,programu” szybko została zażegnana, a chaos opanowany. Emocje opadły wraz ze zjedzonymi pączkami i  pizzą. Do atrakcji zaliczyły się również wyświetlane na dużym ekranie bajki, które obejrzeć można było przy dźwiękach chrupania świeżutkiego popcornu. Młodzież (ósmoklasiści) z pobłażaniem w oku przyglądała się tym wyczynom młodszych rozrabiaków, ze spokojem siedziała sobie w swoim gronie i ... grała w karty. Nocne pogaduszki rozlegały się jeszcze tuż przed świtem.

            Jak co dzień najtrudniej było wstać. Niektórzy zdołali otworzyć oczy dopiero wówczas, gdy rodzice z niecierpliwością przestępowali już z nogi na nogę  przed drzwiami szkoły. Pewnie bali się o swoje pociechy, bo przecież dla niektórych to było pierwsze rozstanie! Cóż, to nieodłączny element życia – zawsze musi być pierwszy raz, a zdecydowanie lepiej, kiedy odbywa się to pod okiem dorosłych, znanych dzieciom wychowawców. Koniecznie trzeba to powtórzyć, by szkoła stała się także miejscem owianym tajemnicą, mrokiem i zabawą, o której wspomnienia przetrwają całe lata. Nocowanie w szkole – to jest TO...

            Dziękujemy pani dyrektor za tę przygodę...

          • MUZYCZNY SUKCES  GRUPY ŚPIEWACZEJ „SPOD MATYSKI”

          •   To już kolejne pokolenie i sukces grupy śpiewaczej „SPOD MATYSKI”, która reprezentuje Szkołę Podstawową im.ks.prał.St.Gawlika w Radziechowach i naszą gminę Radziechowy -Wieprz na  konkursach muzycznych.

            Dnia 10 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Brzuśniku odbyły się przesłuchania do Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz Małych Form Kolędniczych „GWIAZDA BETLEJEMSKA 2023/2024”.

            Właśnie w tym konkursie zajęliśmy II miejsce w kategorii śpiew a capella lub z podkładem w wersji instrumentalnej. W skład grupy wchodzą:

            Klasa  1 a
            Basiura Anna, Dudek Maja, Gdula Natalia,  Gielata Malwina, Knopek Magdalena, Lalik Jessica, Mika Joanna, Mika Nikola, Lidia Majcher, Nowak Iga, Pszczółka Jagoda Wolna Maja, Bejcar Szymon Kania Milan, Satława Franciszek, Stasica Antoni, Tracz Kornel, Zawiła Mateusz, Zontek Stefan,

            Klasa  3a

             Juraszek Tymoteusz

            Klasa  5a

             Dłutko Maja, Hazuka Nicola, Jasek Zofia , Manik Gabriela, Juraszek Nikodem

            Klasa  8a

             Adamczyk Hanna, Lipiec Małgorzata, Ciastek Anastazja, Węglewska Wiktoria

                Serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów!!!

                                                                                                Opiekun Edyta Pasternak

          • Laureaci Powiatowego Etapu Strażackiego Konkursu Plastycznego

          • 24 stycznia 2024r. w siedzibie starostwa powiatowego w Żywcu odbyło się posiedzenie jury Strażackiego Konkursu Plastycznego - etap powiatowy. W skład komisji konkursowej weszli przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Żywcu, Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Żywcu, Starostwa Powiatowego w Żywcu, Komisji MDP ZOSP RP powiatu żywieckiego, Lasów Państwowych. Jury po intensywnych naradach postanowiło wyróżnić tytułem Laureata Powiatowego Etapu Strażackiego Konkursu Plastycznego następujące osoby: Mikołaj Chochorowski II a, Wojciech Sosna VII a.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • LAUREAT  PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK  „PASTORAŁKA ŻYWIECKA”

          • W dniach 16 – 17. 01. 2024 r. odbyły się przesłuchania do Przeglądu Kolęd i Pastorałek „PASTORAŁKA ŻYWIECKA”, organizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, pod patronatem Burmistrza Miasta Żywca – Antoniego Szlagora oraz Proboszcza Parafii NNMP - ks. Grzegorza Gruszeckiego.

            Jury w składzie: Elżbieta Mak, Bożena Stolarczyk, Zbigniew Wałach, wysłuchało 137 zgłoszonych programów w 5 regulaminowych kategoriach z podziałem na pięć kategorii wiekowych i przyznało naszemu uczniowi Wojciechowi Freyowi z klasy 4b II miejsce w kategorii solistów i duetów.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Opiekun: Maria Wołek

          • LAUREACIXII GMINNEGO PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK ORAZ MAŁYCH FORM KOLĘDNICZYCH „GWIAZDA BETLEJEMSKA 2023/2024”

          •  

            Dnia 10 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Brzuśniku odbyły się przesłuchania do Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz Małych Form Kolędniczych „GWIAZDA BETLEJEMSKA 2023/2024”. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz i Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wieprzu. Patronat honorowy sprawował Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz, Pana Maciej Mika.

            Komisja w składzie: Dorota Ryżka, Dominika Wrzeszcz, Michał Czulak, przyznała nagrody uczniom naszej szkoły w następujących kategoriach:

            SZKOŁY PODSTAWOWE I – IV

            KAT. I - ŚPIEW A CAPPELLA LUB Z PODKŁADEM W WERSJI INSTRUMENTALNEJ

            I MIEJSCE - Tymoteusz i Nikodem Juraszek

            KAT. III - KOLĘDY TRADYCYJNE WYKONYWANE GWARĄ I W STROJU REGIONALNYM 

            I MIEJSCE - Wojciech Frey

            II MIEJSCE - Stanisław Bartczak

            WYRÓŻNIENIE - Jagoda Juraszek, Zuzanna Rypień

            KAT. IV- MAŁE FORMY KOLĘDNICZE

            I MIEJSCE oraz GWIAZDA BETLEJEMSKA - Grupa kolędnicza:

            Amelia Ciurla kl. 3b

            Maria Frey kl. 3b

            Wiktoria Jachowicz kl. 3b

            Jagoda Juraszek kl. 3b

            Olga Naglik kl. 3b

            Zuzanna Rypień kl. 3b

            Aleksander Szkotak kl. 3b,

            Mikołaj Wolański kl. 4a

            Wojciech Frey kl. 4b

            Aleksandra Jachowicz kl. 4b

            Nadia Knapek kl. 4b

            Mateusz Wnętrzak kl. 4b

            Alicja Majcher kl. 6a

            Martyna Ciurla kl. 6b

            Lena Janik kl. 6b

            Lena Miszczyk kl. 6b

            Małgorzata Lipiec kl. 8a

            SZKOŁY PODSTAWOWE V – VIII

            KAT.II - ŚPIEW Z TOWARZYSZENIEM INSTRUMENTU LUB ZESPOŁU

            WYRÓŻNIENE - Maja Knapek, Nadia Knapek

            Koncert Laureatów odbył się w dniu 14 stycznia 2024 r. podczas Mszy Świętej o godzinie 10.30 w Kościele Parafialnym Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wieprzu. Po Mszy Św. zostały wręczone dyplomy i nagrody.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Opiekun: Maria Wołek

          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ „BOŻE NARODZENIE W BESKIDACH”

          •  

            W dniu 7 grudnia 2024 r. Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu zorganizował konkurs plastyczny o tematyce świątecznej.

            Celem konkursu było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, zachowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz pozyskanie oryginalnych prac. Uczniowie biorący udział w konkursie wysłuchali wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a następnie pod okiem instruktorów przez trzy godziny samodzielnie wykonali prace.

            Po trzech godzinach intensywnej pracy komisja w składzie:

            Barbara Rosiek - Muzeum Miejskie w Żywcu - Etnograf

            Weronika Kasperek - Muzeum Miejskie w Żywcu - Etnolog

            Mirosław Dziergas - Dyrektor Wydziału TKSP Starostwa Powiatowego w Żywcu

            Krzysztof Greń - Wydział TKSP Starostwo Powiatowe w Żywcu

            Anna Żółty -Wydział TKSP Starostwo Powiatowe w Żywcu

            spośród 170 uczestników konkursu, wyłoniła laureatów. Z naszej szkoły wyróżnienie zdobyli: Martyna Ciurla kl. 6b, Tymoteusz Dudka 6a.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Opiekun: Maria Wołek

          • Dzieci i młodzież w pocovidowej rzeczywistości wirtualnej

          • 26 stycznia gościliśmy w naszej szkole Pana Piotra Rychłego – trenera i pedagoga resocjalizacyjnego, który przeprowadził szkolenie dla nauczycieli i rodziców na temat: „Dzieci i młodzież w pocovidowej rzeczywistości wirtualnej”. Na początku prowadzący skupił się na kierunkowych zagrożeniach po izolacji covidowej tj. bardzo silne obniżenie motywacji do życia, działania i aktywności, problemy natury depresyjnej, problemy z emocjami spowodowane nawarstwianiem zbyt dużej ilości bodźców, zaburzenia snu, rytmu dobowego, ucieczka w świat wirtualny. Następnie zwrócił uwagę na gwałtownie narastający problem uzależnienia dzieci i młodzieży od przestrzeni wirtualnej poprzez telefony komórkowe, smartfony, tablety i komputery oraz związane z tym zmiany w sferze fizycznej i psychicznej młodych ludzi.

            Prowadzący uświadomił zebranym, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci w sieci i jak można się przed nimi chronić. Zwrócił uwagę, w jaki sposób niebezpieczne gry, często nieodpowiednie do wieku dziecka, zjawiska m.in. cyberbullying, internetowe „challenge”, oglądanie agresywnych nagrań wpływają nie tylko na osobowość i funkcjonowanie dziecka, ale stanowią realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Na koniec spotkania Pan Piotr Rychły dokładnie omówił kierunki redukcji omawianych zagrożeń. Podkreślił rolę rodziny w wychowaniu dziecka, znaczenie budowania, tworzenia i pielęgnowania więzi emocjonalnych rodziców – dzieci, wspólnego rozwiązywaniu problemów i przeżywania radości w celu budowania wzajemnego zaufania. Zwrócił uwagę na konieczność ustalania domowych zasad korzystania z urządzeń cyfrowych oraz kontrolowania dostępu do niebezpiecznych treści i kontroli rodzicielskiej.

            Panu Piotrowi bardzo dziękujemy za profesjonalne szkolenie, a przybyłym rodzicom za udział w spotkaniu.

            Dyrekcja Szkoły