• Zajęcia w pracowni ceramicznej TERRAART

• 6 XII 2022 r. uczniowie klasy II a SP im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odwiedzili pracownię ceramiczną „TERRAART” w Radziechowach. Uczniowie mogli bliżej zapoznać się z jedną z dziedzin sztuki jaką jest ceramika. Poznawali narzędzia i materiały potrzebne do pracy. Pod kierunkiem artystki p. Eweliny Wiercigroch – Dudki wykonywali swoje prace – lepili z gliny mikołaje, wykorzystując metodę szczypania. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem, wymieniali się swoimi spostrzeżeniami. Piękne mikołaje będą poddane procesowi wypalania, a w okresie Świąt Bożego Narodzenia będą ozdabiać świąteczne stoły. Na zakończenie było wspólne pozowanie do zdjęć. Uczniowie wrócili do domu zadowoleni i na pewno jeszcze nie raz popróbują swoich sił w tej działalności.

• BohaterON - ogólnopolska kampania

• BohaterON to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów: polskiego  „bohater” i angielskiego „ON”, czyli „włączyć” – dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej  i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie i życie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

W tym roku szkolnym również nasza szkoła dołączyła do tej akcji. Uczniowie klas ósmych, którzy poznali historię drugiej wojny światowej oraz losy powstańczej Warszawy i jej obrońców, dokonali wpisów honorujących odwagę i poświecenie żołnierzy. Można je przeczytać na stronie dumnizpowstancow.pl

Link do strony bohateron.pl/bohaterony-2022/laureaci-2022/

• Kolejny wyjazd na Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

• 28 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez wykładowców Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Tym razem: "Żelowanie i sferyfikacja w kuchni molekularnej na przykładzie sztucznego kawioru". Uczniowie samodzielnie przygotowali kawior z soku malinowego, świetnie się przy tym bawiąc. Oczywiście później go skonsumowali. Kolejne zajęcia to "Oznaczanie białka rozpuszczalnego metodą biuretową".

• Nietypowa lekcja przyrody

•      18  listopada 2022 r. w klasie I A odbyła się nietypowa lekcja. Uczniowie  mieli okazję posłuchać opowieści eksperta  i miłośnika przyrody pana  Macieja Kupczaka, który jest wykładowcą Dąbrowskiego Uniwersytetu Dziecięcego i stworzył stacjonarne wystawy zwierząt bezkręgowych. Pan Maciej  opowiadał  pierwszakom różne ciekawostki dotyczące budowy gadów, ich pożywienia  i pochodzenia. Dzieci oglądały węże, żółwie, jaszczurki  i kameleona, a nawet  mogły niektóre  z nich dotknąć. W kontakcie zwierzęta te okazały się być suche i zaskakującą aksamitne. Wszystko działo się pod czujnym okiem opiekuna. Spotkanie było bardzo udane o czym świadczyły liczne pytania dzieci, a także chęć odwiedzenia gadów w ich  siedzibie „Owady i spółka” w Bielsku Białe na ul. Wzgórze 18. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Uniwersytetem Dziecięcym Akademii WSB Wydziału Zamiejscowego w Żywcu.

• ANDRZEJKI 2022

• Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Zwyczaje andrzejkowe pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności pozwalając oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole 24 listopada2022r. odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską, zarówno tę młodszą jak i starszą.  Na dzieci i młodzież tego dnia czekało wiele atrakcji. Najmłodsi bawili się z animatorem kultury.  Mogli powróżyć, wziąć udział w konkursach, pomalować sobie twarze. Starsi tańczyli przy dźwiękach skocznej muzyki i chętnie brali udział  w organizowanych  zabawach.  Na wszystkich czekały słodkości  w szkolnym sklepiku. Radości oraz uśmiechu było wiele.

• Warsztaty w fabryce czekolady

• W dniu Św. Mikołaja 6 grudnia klasa 2b wybrała się na wycieczkę i warsztaty do fabryki czekolady. Manufaktura produkuje czekoladę rzemieślniczą od ziarna do tabliczki (bean to bar) z aromatycznych odmian ziaren kakaowca. W manufakturze czekolady uczniowie zwiedzali fabrykę oraz uczestniczyli w warsztatach robienia tabliczki czekolady. Nasza wycieczka podzielona była na trzy części. Na samym początku omawiany był proces temperowania czekolady. Dowiedzieliśmy się min.: Gdzie rośnie kakao i jakie są jego odmiany? W jaki sposób ziarna kakaowca z całego świata trafiają do Węgierskiej Górki? Co możemy znaleźć w workach z ziarnami kakao oprócz kakao? Dlaczego prażymy kakao? Co ma wspólnego odkurzacz i czekolada? Co to znaczy zatemperować czekoladę? Zobaczyliśmy jak pracują melanżery – kamienne młyny, w których rozcieramy czekoladę przez 3 doby.

W drugiej części uczestniczyliśmy w warsztatach– czyli części praktycznej, na którą składało się:

• nalewanie czekolady do formy (tą czynność wykonywała osoba prowadząca warsztaty),

• dekorowanie tabliczek czekolady, do dyspozycji otrzymaliśmy:owoce liofilizowane (maliny, truskawki, morele itp.), bakalie (orzechy, rodzynki), kolorowe pianki marshmallow,

• projektowanie czyli rysowanie/dekorowanie własnego opakowania na czekoladę.

Na sam koniec każdy z uczestników warsztatów otrzymał Dyplom Chocolatiera oraz własnoręcznie wykonaną tabliczkę. Dodatkowo czekała na nas słodka niespodzianka czyli degustacja prażonego ziarna kakaowca oraz 3 podstawowych typów czekolady: gorzkiej, mlecznej i białej.