• Realizacja projektu edukacyjnego „BIBUŁKARSTWO OBRZĘDOWE”  w ramach Programu NIKiDW „Lekcje z Twórcą  Ludowym” 
          • Realizacja projektu edukacyjnego „BIBUŁKARSTWO OBRZĘDOWE”  w ramach Programu NIKiDW „Lekcje z Twórcą  Ludowym” 

          •  W naszej szkole w miesiącu listopadzie, realizowany był projekt „Bibułkarstwo obrzędowe”, w ramach  programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi  „Lekcje z Twórcą Ludowym” ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu było ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej.

             Program był skierowany do placówek powszechnego systemu szkolnictwa z obszarów wiejskich oraz twórców ludowych chętnych podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodym pokoleniem. Do NIKiDW wpłynęło prawie dziewięćdziesiąt wniosków od szkół z różnych regionów kraju oraz twórców parających się sztuką, rzemiosłem, rękodziełem i muzyką ludową. Cieszymy się bardzo, że właśnie nasz projekt został zaakceptowany jako jeden z dwudziestu z całej Polski. Uczniowie klas pierwszych mogli uczestniczyć w zajęciach z Twórcą Ludowym panią Marią Grzegorek z Juszczyny oraz jej córką panią Barbarą Wandzel. Podczas tych lekcji dzieci tworzyły kwiaty z bibuły, barwne kompozycje papierowe inspirowane sztuką ludową, poznawały tradycje ludowe  i gwarę naszego regionu, nabywały umiejętności tworzenia aniołków żywieckich i bombek choinkowych z bibuły.

                                                                                               Koordynator projektu

                                                                                                  Edyta Pasternak

          • Sukcesy sportowe uczniów klasy II B

          • Uczniowie klasy II B bardzo chętnie uczestniczą we wszelkiego typu zajęciach sportowych w szkole i poza szkołą.Ostatnio ucz. Nathan Stasica,Jakub Tlałka i Michał Swiniański brali udział w Turnieju Piłkarskim ,,PUCHAR OBROŃCÓW WESTERPLATTE" W Węgierskiej  Górce. Zdobyli Puchar i zasłużone medale wraz z dyplomami.

            Zachęcają wszystkich do rozwijania zainteresowań sportowych.

          • Wyjazd klasy 3a do Bielska Białej

          • W dniu 5 XI 2023 r. uczniowie klasy 3 a udali się do Bielska – Białej, gdzie w BCK obejrzeli spektakl baletowy pt. „Dziadek do Orzechów” Piotra Czajkowskiego. Uczniowie byli zachwyceni muzyką, pięknymi tańcami, kostiumami i piękną scenografią. "Dziadek do orzechów" wprowadził uczniów w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. To niezapomniane widowisko na długo pozostanie w ich pamięci.

          • Koncert pieśni patriotycznych

          • We czwartek – 9 listopada – w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych. W gali wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Poszczególne zespoły zaprezentowały różnorodne pieśni z czasów walk o wolność ojczyzny, utwory zagrzewające do boju, prezentujące nasz piękny kraj w najlepszy sposób. Dzieci bardzo mocno zaangażowały się w wykonanie pieśni: niektóre miały założone stroje, inne - oprócz śpiewu – maszerowały, tańczyły, wymachiwały flagami.

          • SUKCES SZYMONA BEJCARA W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE WORD - BIELSKO-BIAŁA

          • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej, świętujący swoje 25-lecie, zorganizował konkurs mający na celu wyłonienie najciekawszego projektu maskotki, promującego ośrodek.  Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt prac  uczniów z  powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.

            Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę i projekt maskotki ogłoszono w sobotę (21 października) podczas Dnia Otwartego WORD Bielsko-Biała. Komisja konkursowa postanowiła przyznać jedno I miejsce i wyróżnić 6 uczestników konkursu, w tym ucznia  naszej szkoły  Szymona Bejcara z klasy 1a. Jesteśmy dumni z sukcesów Szymona i serdecznie gratulujemy wyróżnienia.

          • „Przerwa na czytanie”

          • W dniach 23 do 25 października w naszej szkolnej bibliotece rozpoczęliśmy nową, comiesięczną inicjatywę o nazwie "Przerwa na czytanie". Idea projektu polega na tym, że uczniowie z klas starszych ofiarowują swoim młodszym kolegom i koleżankom chwile magicznych opowieści, czytając im bajki, wierszyki lub opowiadania w trakcie przerw między lekcjami.

            Nasz inicjatywa spotkała się z niesamowitym entuzjazmem, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że nie tylko młodsze dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchają tych opowieści, ale również uczniowie starszych klas z chęcią przyłączyli się do czytania. To dowodzi, że miłość do książek i opowieści jest wiekowa, a czytanie jest czynnością, która łączy nas wszystkich.

            Planujemy kontynuować akcję „Przerwa na czytanie” cyklicznie, co miesiąc, aby umożliwić naszym uczniom jeszcze więcej magicznych chwil spędzonych w światach wyobraźni.

            Chciałabym serdecznie podziękować uczennicy Dorocie Małysie z klasy 4b za jej zaangażowanie i piękne czytanie. Jej wkład w ten projekt jest nieoceniony, a uczniowie byli zachwyceni jej występem, co widać na załączonych zdjęciach poniżej.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w inicjatywie. Nie możemy się już doczekać kolejnej „Przerwy na czytanie”.

          •   Poznajemy pracę ogrodnika

          • Końcem  października dzieci z klasy 2a odwiedziły  tunele i szklarnie  kwiatowe  w gospodarstwie ogrodniczym Wolny-Tomasik. W miejscu tym produkuje się i sprzedaje sadzonki kwiatów balkonowych, warzyw i ziół oraz chryzantemy. Podczas spotkania z panią Genowefą Tomaszek  uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca ogrodnika, zapoznali się z warunkami, w jakich hodowane są rośliny, oglądali  niektóre  odmiany chryzantem np. Komodo, Jasoda , czy Chicago. Poznały kolejne etapy wzrostu kwiatów oraz podziwiały różnorodność ich barw i kształtów.

            Same mogły się przekonać, że  szklarnie to miejsca, gdzie rośliny mają bardzo dobre warunki do życia: odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza, światło. Właścicielka szklarni  zachęcała dzieci do aktywności  i odpowiadała  na zadawane pytania. Na pamiątkę spotkania podarowała uczniom jedną z kwitnących chryzantem. Dziękujemy  za możliwość  zwiedzania  gospodarstwa oraz za przekazanie uczniom wielu cennych informacji .

          • Konkurs Fotograficzny „Magia Beskidów”

          •  Już po raz szósty Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz  Żywiecki Klub Fotograficzny PTTK zorganizował Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „MAGIA BESKIDÓW-przyroda nieożywiona".   W  dniu 20 października  w Kinie „JANOSIK" , w trakcie Festiwalu Filmów Górskich „ADRENALINIUM" nastąpiło rozstrzygnięcie  i rozdanie nagród.  Wyróżnienie w tym konkursie  udało się zdobyć   uczniowi  naszej szkoły Karolowi  Tlałce z  kl. 6b. Gratulujemy  i zachęcamy   wszystkich do udziału w kolejnych edycjach

          • Klasa VI b w muzeum i w teatrze

          •  

            W środę, 18 października uczniowie klasy 6 b wybrali się do Żywca. Odwiedzili Muzeum Zamkowe, gdzie wysłuchali prezentacji  na temat sztuki ludowej na Żywiecczyźnie i obejrzeli ciekawą wystawę poświęconą najważniejszym  twórcom  działającym kiedyś i  obecnie w naszym regionie.  Uczestniczyli też w warsztatach edukacyjnych zatytułowanych ,,I ty możesz zostać kronikarzem”, poświęconych sylwetce Andrzeja Komonieckiego  oraz jego wybitnemu  dziełu pt. ,,Dziejopis Żywiecki”, które można było obejrzeć w oryginale i podziwiać kunszt pisarski autora.

            Po zajęciach w muzeum przyszedł czas na wizytę w żywieckim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, bowiem uczniowie tejże szkoły pod kierunkiem pani dr Dominiki Kamińskiej przygotowali dla nas spektakl  teatralny zatytułowany ,,Mity greckie”. Przedstawienie było bardzo ciekawie wyreżyserowane, zabawne i pełne aluzji do współczesności. Licealiści świetnie wcielili się w role mitologicznych postaci. Na zakończenie odbył się jeszcze quiz z nagrodami i sesja zdjęciowa. 

            Dopisała piękna, słoneczna pogoda, więc nim udaliśmy się w drogę powrotną, spacerowaliśmy, podziwiając  żywiecki rynek i park pełen jesiennych kolorów. Przy okazji  odwiedziliśmy również mini zoo. To był bardzo udany dzień!

          • WYCIECZKA DO BIELSKA – BIAŁEJ

          • W dniu 18 X 2023 r. uczniowie klasy 2 a i 3 a udali się na wycieczkę do Bielska – Białej.  Podczas wycieczki towarzyszył nam p. Piotr Figura, prezes firmy Piotr Plast. PHU. Sortownia surowców wtórnych – sponsor naszej wycieczki. Uczniowie spotkali się z zawodnikami klubu sportowego BT Podbeskidzie Bielsko – Biała, zwiedzali stadion sportowy, a następnie udali się do kina Helios, gdzie z zainteresowaniem obejrzeli film pt.: „O psie, który jeździł koleją”. Na zakończenie wycieczki uczniowie spożyli pyszną pizzę. Uczniowie zakupili pamiątki dla siebie i swojej rodziny. Nie zabrakło też czasu na wspólną rozmowę i zabawę. Pomimo dużego zmęczenia uczniowie wrócili do domu zadowoleni.

               Serdecznie dziękujemy p. Piotrowi Figurze za zorganizowanie dnia pełnego wrażeń i towarzyszenie nam podczas wycieczki.

          •  Prelekcja z zakresu ochrony środowiska oraz poprawnej segregacji odpadów.

          •     W dniu 18 października 2023 roku uczniowie klasy 2a wzięli udział w prelekcji ekologicznej dotyczącej prawidłowego segregowania odpadów.  Zajęcia  prowadzone  były przez przedstawicieli firmy Piotr Plast  w Radziechowach.  Spotkanie  miało  na celu przybliżenie dzieciom ważnego tematu, jakim jest selektywna zbiórka odpadów oraz ponowne ich wykorzystanie. Najmłodszym uświadomiono zagrożenia jakie niesie za sobą zaśmiecanie środowiska, w którym żyją.

            Zadaniem dzieci było prawidłowe segregowanie odpadów według zasad obowiązujących na terenie naszej Gminy, z czym poradziły sobie bardzo dobrze. Odpady od dawna są obecne w otoczeniu człowieka. Wciąż wzrastająca ich liczba negatywnie wpływa na środowisko naturalne, stąd ważne jest abyśmy potrafili nimi właściwie gospodarować, a odpowiednie nawyki powinny być kształtowane już od najmłodszych lat. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w prelekcji, chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Na zakończenie wszyscy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Dziękujemy panu Piotrowi Figurze za zorganizowanie spotkania, za wszystkie niespodzianki oraz  poszerzanie  wiedzy ekologicznej naszych uczniów.

          • Warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle

          • 18 i 19 października 2023 roku klasy 4 naszej szkoły brały udział w warsztatach dla uczniów  w Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle.  Obejrzały prezentację multimedialną na temat: „Sowy- nocni łowcy” połączoną z ciekawą prelekcją oraz  słuchały odgłosów sów.  W części warsztatowej uczniowie własnoręcznie malowali sowy na kamieniach.  Zostaliśmy też poczęstowani pyszną ziołową  herbatką.

            Następnie udaliśmy się do Muzeum Koronki Koniakowskiej, gdzie dowiedzieliśmy się że, koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku. Dzięki temu, każdy projekt jest unikatowy i wyróżnia się niepowtarzalnym urokiem. Ten sposób szydełkowania nie jest stosowany w żadnym innym miejscu na świecie, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W Koniakowie, leżącym w Beskidzie Śląskim na południu Polski mieszka ok 700 koronczarek, które do dziś wyheblowały swoje dzieła dla takich osobistości jak:  papież Jan Paweł II, królowa angielskia Elżbieta II, czy japońska projektantka Rei Kawakubo.

            W Centrum Pasterskim obejrzeliśmy produkty z wełny, zakupiliśmy pamiątki, pogłaskaliśmy kozy i baranki w zagrodzie. W Chacie Kawuloka w Istebnej, w której mieści się izba regionalna, posłuchaliśmy opowiadań i brzmienia różnych instrumentów ludowych. Chata Kawuloka znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. Jest z całą pewnością bardzo ciekawym punktem na mapie podróży po Beskidach, zaś Pan Janusz Macoszek prezentuje ludowe opowieści i instrumenty w tak interesujący, zabawny, a przede wszystkim profesjonalny sposób, że drzwi chaty praktycznie się nie zamykają.

            Mimo tego, że program wycieczki był dość napięty wróciliśmy do Radziechów zadowoleni, pełni wrażeń i nowych wiadomości.

          • Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

          • W przeddzień Święta Komisji Edukacji Narodowej  oraz Święta Patrona Szkoły odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Wzięli w niej udział: wójt Gminy Radziechowy-Wieprz pan Maciej Mika, ks. proboszcz Piotr Pokojnikow, przedstawiciele Rady Rodziców, panie dyrektor -Bożena Kupczak oraz Dorota Małysa, nauczyciele oraz uczniowie. Na wstępnie młodzież klasy 8a pod kierunkiem pani Jolanty Roczyny przedstawiła rys historyczny z okazji 250-lecia powstania KEN oraz w humorystycznych scenkach przybliżyła, jak to kiedyś w szkole było. W dalszej kolejności piosenkami uświetnili spotkanie uczniowie klas pierwszych oraz szkolny chór pod batutą pani Marii Wołek.  Następnie głos zabrała Pani Dyrektor  Bożena Kupczak przypominając postać patrona szkoły - ks. prał. Stanisława Gawlika. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Do życzeń dla nauczycieli dołączył  się również pan Maciej Mika oraz ks. Proboszcz Piotr Pokojnikow. W podziękowaniu  za wieloletnią pracę na rzecz oświaty radziechowskiej został wręczony pani Jadwidze Śleziak, wieloletniej dyrektor szkoły, Medal za Zasługi dla Oświaty Radziechowskiej.  Wręczono również Nagrody Dyrektora Szkoły.

             Na koniec życzenia dla nauczycieli złożyli przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          •  

                 W dniu 10 października 2023 roku, 39 pierwszoklasistów zostało pasowanych na uczniów  Szkoły Podstawowej im. ks. prał. St. Gawlika  w Radziechowach . W tym ważnym dniu uczniowie, w galowych strojach, zebrali się w sali gimnastycznej.  Nie zabrakło też gości, czyli rodziców oraz przedszkolaków z Publicznego Przedszkola im. Władysława Pieronka  w Radziechowach wraz z panią dyrektor, mgr Małgorzatą Kasperek i wychowawczyniami. Swoją obecnością zaszczyciły nas również  przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Maja” wraz z panią dyrektor, mgr Katarzyną Kaletą i wychowawczyniami. Na początku dyrektor szkoły, pani mgr Bożena Kupczak, ciepłymi słowami powitała pierwszoklasistów, ich rodziców i zaproszonych gości.

            Uczniom życzyła samych sukcesów w karierze uczniowskiej. Zaproszony został również wyjątkowy gość, Dobra Wróżka, która towarzyszyła nam podczas tego szczególnego święta, wręczając uczniom dary: pracowitości, życzliwości, uśmiechu, ostrożności i przyjaźni. Niespodziewanie  uroczystość zakłóciła pewna Zła Wróżka . Było jej trochę przykro, że nie zaprosiliśmy jej na tak ważne wydarzenie. Koniecznie chciała pokrzyżować plany. Jednak nie udało jej się przeszkodzić w ślubowaniu i wszystko zakończyło się pomyślnie dla uczniów klas pierwszych. Jednak aby tak było, dzieci musiały odwiedzić różne miejsca i wykonać trudne zadania. Odwiedziły krainę geograficzno-przyrodniczą, muzyczną, języka polskiego, matematyki, ruchu drogowego . Musiały również zdać egzamin sprawnościowy, co wyszło im znakomicie. Następnie w  niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, swym zachowaniem i pracą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Zobowiązali się do pilnej nauki                        oraz   do  tego, by dbać o dobre imię szkoły. Po złożonym ślubowaniu pani dyrektor, mgr Bożena Kupczak, dokonała symbolicznego pasowania  wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Radziechowach "  ,dotykając ołówkiem jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Pamiątkowe dyplomy wręczała im zastępca dyrektora, pani mgr Dorota Małysa. Uczniowie otrzymali też, ufundowane przez Radę Rodziców,  albumy, a  Panie wychowawczynie długopisy. Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawiły przedszkolaki, które wręczyły pierwszoklasistom piękne breloczki, książeczki  oraz słodkie upominki. W  zamian  przedszkolaki zostały  obdarowane przez nas słodkościami. Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia była sesja fotograficzna oraz spotkanie w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców.

               Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nich samych, jak też ich rodzin i wychowawczyń. Ten wyjątkowy dzień na zawsze pozostanie w pamięci nas wszystkich!

                 Przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego Szkoły oraz Rodzicom uczniów dziękujemy za pomoc w organizacji tej wspaniałej uroczystości.