• GMINNY ETAP TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • W dniu 25.03.2024r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Karolina, Bejcar, Wiktoria Bejcar, Wojciech Frey, Kacper Ciurla, Łukasz Jagosz, Bartłomiej Janik brałi udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Zaszczytne I miejsce zdobyła Wiktoria Bejcar i będzie reprezentowała naszą gminę na etapie powiatowym w Koszarawie.

            Dziękujemy Urzędowi Gminy Radziechowy Wieprz za wspaniałe nagrody, słodki poczęstunek oraz naszemu wspaniałemu kierowcy wozu strażackiego OSP Radziechowy druhowi Bartłomiejowi Goryl.

            Opiekun: Izabela Płonka

          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY O TEMATYCE ŚWIĄTECZNEJ "WIELKANOC W TRADYCJI NASZYCH PRZODKÓW"

          • W dniu 13 marca 2024r. został zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce świątecznej w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach, Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Muzeum Miejskim w Żywcu. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa ilość osób, 182 uczniów z terenu całego powiatu żywieckiego.

            Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. Na Żywiecczyźnie do dziś istnieje wiele zwyczajów i obrzędów związanych z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy, mogą to być zwyczaje ludyczne o świeckim charakterze lub też ukształtowane na podłożu kultu religijnego, np.: Popielec - sypanie popiołem, parzenie garnków, śródpoście - warzenie żuru, „stare za nowe”, topienie zimy, chodzenie z latkiem, święcenie palm i bagniątek, zawiązywanie dzwonów, mycie się w rzece, święcenie ognia i wody, malowanie pisanek, święcenie potraw, palenie Judasza, śmigus-dyngus.

             

            Celem konkursu było rozwijanie i poszerzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań plastycznych, skłonienie uczestników do zapoznania się z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi Żywiecczyzny, zainspirowanie uczestników do twórczych poszukiwań i swobodnej nieskrępowanej twórczości. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich powiatu żywieckiego. Uczniowie biorący udział w konkursie najpierw wysłuchali krótkiego wykładu na temat zwyczajów i obrzędów świątecznych, a następnie pod okiem instruktorów samodzielnie wykonali prace konkursowe, których temat związany był z obrzędami i tradycjami związanymi z okresem Wielkiego Postu i Wielkanocy. Po obejrzeniu wszystkich prac, komisja wyłoniła laureatów. Z naszej szkołynagrodę i wyróżnienie zdobyli:

            Nagroda: Mikołaj Rodak klasa VIII a

            Wyróżnienie: Wiktoria Węglewska klasa VIII a

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

             Maria Wołek

          • Szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 

          • W dniach 26 - 29 lutego 2024 roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Bezpieczeństwa w Internecie.

            Z tej okazji klasy 1-3 wykonały prace plastyczne na szkolny konkurs plastyczny  na temat "Bezpieczeństwo Dzieci w Internecie" 2 najlepsze prace z każdej klasy zostały nagrodzone i wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

            Dziękujemy Pani Dyrektor Bożenie Kupczak za upominki, Pani Katarzynie Copija za wydrukowanie breloczków na drukarce 3D zakupionej z programu "Laboratoria Przyszłości"

            Koordynator działań Izabela Płonka

          • Pierwszy Dzień Wiosny  w naszej szkole

          • Najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę, uczniowie naszej szkoły powitali na wesoło.                                Czekali na 21 marca z niecierpliwością, ponieważ wiedzą, że w tradycji naszej placówki Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej i przygotowała wiosenne stroje. Na korytarzach od rana zaroiło się od kolorów.  Ponadto  można było wykazać się kreatywnością i swoje rzeczy zapakować do walizek, transporterów dla kotów, torebek, czy nawet ogrodowego grilla, bowiem obchodziliśmy również Dzień bez Plecaka. W sali nr 14 Panie zadbały o przygotowanie pysznych gofrów z bitą śmietaną, czekoladą czy owocami.

          • Wyróżnienie w Diecezjalnym Konkursie Literacko - Religijnym o Rodzinie

          • Dnia 18 marca bieżącego roku w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu odbyła się gala wręczenia nagród w Diecezjalnym Konkursie Literacko - Religijnym o Rodzinie, w którym uczennica klasy 6 b, Lena Miszczyk, otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

          • Finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego

          • Z radością informujemy o tegorocznym sukcesie Kacpra Ciurli – ucznia klasy VIII, który został finalistą Wojewódzkiego Konkursu z Chemii organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczeń przygotował się do konkursu pod kierunkiem pani Katarzyny Miki.

             Kacprowi oraz Pani Kasi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM WOJSKA POLSKIEGO W KLASACH I-III

          • W dniu 29 lutego uczniowie klas I-III mieli okazje spotkać się z Panem Krzysztof Bejcarem –emerytowanym sierżantem  Wojska Polskiego. To już kolejne spotkanie pana Krzysztofa z uczniami naszej szkoły. Bowiem w listopadzie  odwiedził już  uczniów klasy 1 a.

            Spotkanie z uczniami odbyło się w formie warsztatów. Pan Krzysztof w bardzo  ciekawy sposób przekazał uczniom praktyczne informacje np. jak można rozpalić ognisko kiedy pada deszcz, jak radzić sobie w warunkach polowych i zbudować namiot z żołnierskiej peleryny przeciwdeszczowej, jak można podgrzać posiłek wojskowy bez ognia. Nasz gość pokazał również uczniom to, co żołnierz posiada w zakamarkach swojego umundurowania polowego.

            Pan Krzysztof zaprezentował się również w mundurze reprezentacyjnym Wojska Polskiego.

            Na zakończenie spotkania, każda klasa mogła sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z zawodowym żołnierzem -Krzysztofem Bejcarem.

            Bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi za wiedzę jaką przekazał najmłodszym uczniom naszej szkoły na temat zawodu żołnierza .

          • Szkolny Konkurs Recytatorski dla kl. IV-VIII

          • W dniu  7 marca 2024 r. w naszej placówce odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wydarzenie  to wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego organizowanego co roku przez UNESCO. W konkursie wzięli uczniowie kl. 4-8 wyłonieni w eliminacjach klasowych.  Jego celem było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zdolności recytatorskich, popularyzacja literatury polskiej oraz promowanie młodych talentów.

                  Uczestnicy zaprezentowali swój kunszt recytatorski, a także umiejętności, nad którymi pilnie pracowali w ostatnim czasie. Wybór najlepszej trójki był niełatwy, ponieważ wszyscy prezentowali wysoki poziom artystyczny. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: przewodnicząca- pani dyrektor Bożena Kupczak, członkowie- Jadwiga Sapeta, Jolanta Roczyna, Joanna Motyka.

            Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

            Kategoria kl. IV-VI

            I miejsce: Aleksandra Jachowicz

            II miejsce: Nadia Knapek

            III miejsce: Wojciech Palmąka

            Wyróżnienia: Dorota Małysa, Martyna Ciurla

            Kategoria kl. VII-VIII

            I miejsce: Maja Knapek

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom składamy gratulacje oraz  życzymy dalszych sukcesów w Rejonowym Konkursie Recytatorskim.

            Joanna Motyka

          • 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

          • 1 marca obchodziliśmy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Tego dnia, dzieci oraz harcerze z XII DH Strumień, będący uczniami naszej szkoły uczestniczyły we Mszy św. o godz. 18:00 podczas której modlono się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli o pokój w naszej Ojczyźnie i na świecie oraz za Żołnierzy Wyklętych, którzy po 1945 r. stanęli do nierównej walki z kolejnym okupantem.

            Po Mszy św. pod tablicą upamiętniająca działalność Związku Młodzieży Patriotycznej działającej w Radziechowach, odśpiewano Rotę oraz zapalono znicze.

            Dzisiejsza uroczystość to oznaka szacunku i pamięci dla bezimiennych bohaterów, którzy sprzeciwiali się komunistycznej władzy i walczyli o niepodległą ojczyznę.

          • Wyjazd do MCK w Żywcu na przedstawienie teatralne „Roszpunka”

          •  

            W dniu 28 II 2024 r. uczniowie klasy 1 a, 1 b, 2 a, 2 b i 3 a udali się do MCK w Żywcu na przedstawienie teatralne pt. „Roszpunka”. Roszpunka to bohaterka jednej z niemieckich baśni ludowych Braci Grimm. Uczniowie poznawali przygody z życia Roszpunki. Dziewczynka była najpiękniejszym dzieckiem pod słońcem. Gdy miała dwanaście lat, zła czarownica zamknęła w wieży, która znajdowała się w lesie i nie miała schodów ani drzwi. Na górze było tylko małe okienko. Po kilku latach koło wieży przejeżdżał królewicz. Usłyszał piękny śpiew Roszpunki, tak uroczy, że zatrzymał konia i słuchał. Młody królewicz uwolnił dziewczynę. Królewicz ożenił się z Roszpunką i od tej pory żyli długo w szczęściu i radości.

          • Konkurs Recytatorski dla klas 1-3.

          • W dniu 27 lutego odbył się konkurs recytatorski dla klas 1-3. Tematyką konkursu były popularne wiersze J.Brzechwy, J.Tuwima, S. Jachowicza, A. Fredry, T. Sliwiaka i W. Chotomskiej. W konkursie brało udział 12 uczniów podzielonych na 3 grupy wiekowe: klasy pierwsze, drugie, trzecie.

            Wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie:

            Iga Nowak- klasa 1a

            Nina Bartczak- klasa 2b

            Jagoda Juraszek- klasa 3b

            Te uczennice będą reprezentować szkołę na konkursie powiatowym w Żywcu.

          • NOWE STROJE SPORTOWE

          • W dniu 19 lutego 2024 r. Właściciel Firmy P.H.-U. Sortownia Surowców Wtórnych PIOTR PLAST Pan Piotr Figura wręczył 30 nowych strojów sportowych uczniom naszej szkoły.

            30 estetycznych, firmowych i wytrzymałych strojów z naniesionym logo sponsora, emblematem gminy i nazwą szkoły, zastąpi dotychczasową odzież, która służyła w szkole przez wiele lat.

            W imieniu całej społeczności szkolnej składamy ogromne podziękowania Panu Piotrowi Figurze.

          • Finał powiatu żywieckiego w koszykówce dziewcząt

          • 19 stycznia uczennice naszej szkoły wspaniale rozpoczęły rozgrywki Szkolnego Związku Sportowego w Żywcu.

            W tym dniu odbył się finał powiatu żywieckiego w koszykówce dziewcząt szkół podstawowych z klas 4-6. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, a w meczu finałowym dopiero dogrywka wyłoniła drużynę mistrzowską. Nasze uczennice musiały niestety uznać wyższość swoich koleżanek ze szkoły w Lipowej przegrywając 20:18.

            25 stycznia rozgrywki zainaugurowali także chłopaki naszej szkoły, również w  koszykówce klas 4-6. Nasza drużyna również osiągnęła bardzo dobry wynik zajmując 6 miejsce w powiecie.

            16 lutego w rozgrywkach w piłce siatkowej dziewcząt w kategorii Igrzyska Dzieci nasze zawodniczki osiągnęły wspaniały wynik. Zostały drugą drużyną powiatu żywieckiego. W finale po zaciętej walce przegrały dopiero po tie-breaku. W tych samych rozgrywkach nasi chłopacy osiągnęli również bardzo wysoki wynik zajmując trzecie miejsce wśród wszystkich szkól powiatu.

            Nasi starsi uczniowie z klas 7-8 również osiągają bardzo wysokie wyniki.

            Uczennice naszej szkoły 5 marca zajęły 3 miejsce w mistrzostwach powiatu w tenisie stołowym. Taki sam wynik nasze dziewczęta powtórzyły 8 marca w piłce siatkowej. W zawodach tych wzięło udział 100 zawodniczek reprezentujących 9 szkół naszego powiatu.

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i świetne wyniki.