• LAUREACI FESTIWALU PIOSENKI RELIGIJNEJ „STREFA CHWAY 2023”

          • W dniach 10 – 11. 10. 2023r. odbyły się przesłuchania Festiwalu Piosenki Religijnej „Strefa Chwały 2023”, organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu pod patronatem Burmistrza Miasta Żywca – Antonii Szlagor oraz Proboszcza Parafii NNMP - Ks. Grzegorz Gruszecki.

            Komisja w składzie:

            1. Bożena Stolarczyk – śpiewaczka, pracowała jako wykładowca Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku – Białej,

            2. Agnieszka Gregorczyk-Sinkowska – śpiewaczka, właściciel i wykładowca prywatnej szkoły wokalno -muzycznej w Bielsku – Białej,

            3. Ks. Stanisław Joneczko z Bielska-Białej – Proboszcz Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy muzyk

             

            Kierując się następującymi kryteriami:

            - dobór repertuaru,

            - zgodność treści utworów z wartościami chrześcijańskimi Kościoła Katolickiego,

            - brzmienie i technika wokalu,

            - technika gry na instrumentach,

            - ogólny wyraz artystyczny (zachowanie na scenie, ruch sceniczny, estetyka).

             

            Przyznała uczniom naszej szkoły:

             

            • W KATEGORII SOLISTÓW, DUETÓW:

            MIEJSCE I – WOJCIECH FREY, PIOTR CIURLA

            MIEJSCE II – NIKODEM i TYMOTEUSZ JURASZEK

             

            • W KATEGORII ZESPOŁÓW WOKALNYCH I WOKALNO-INSTRUMENTALNYCH:

            MIEJSCE III – ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY

            Wiktoria Jachowicz, Jagoda Juraszek, Olga Naglik, Zuzanna Rypień, Julia Stokłosa, Aleksander Szkotak - gitara, Alicja Majcher – skrzypce.

             

            Nasi zwycięzcy wzięli udział w Koncercie Laureatów, w dniu 15 października (niedziela) 2023 r. o godz. 16.00 w sali widowiskowej, podczas którego zostały wręczone dyplomy i nagrody.

            Serdecznie gratulujemy naszym Laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Opiekun: Maria Wołek

          • Dzień Drzewa - Warsztaty pt. "Tajemnice lasu"

          • 11 października z okazji Dnia Drzewa dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem, Panią Moniką Hura udali się do ZPKWŚ w Żywcu na warsztaty o nazwie "Tajemnice lasu". Osobą która prowadziła te zajęcia był Pan Piotr Dziki, który przedstawił uczniom najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące lasu i jego drzewostanu. Uczniowie mogli obejrzeć dzięki specjalnej kamerce jak wygląda liść, szyszka, a nawet słoje ściętego drzewa. Następnie wspólnie wykonali kolorowe drzewo, aby upamiętnić wizytę w ośrodku parku i dzień drzewa.

            Opiekun SK LOP

            Monika Hura

          • Sukces naszych uczennic w konkursie "Ekologiczne łamanie główki"

          • W dniu 9 października 2023 roku, uczennice naszej szkoły Lena Miszczyk i Martyna Ciurla z klasy 6b wzięły udział w konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej "Ekologiczne łamanie główki", który organizowany był przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.  Zadaniem dziewczyn było wspólne rozwiązane testu, który dotyczył zagadnień przyrodniczych i ekologicznych. W konkursie brało udział 6 grup z obszaru Powiatu Żywieckiego. Miło mi poinformować, że Lena i Martyna przeszły do kolejnego, wojewódzkiego etapu i będą reprezentowały, wraz z inną dwuosobową drużyną, nasz region w Będzinie już pod koniec października.

                        Lenie i Martynie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim!

                                                                                                                                  Opiekun:

                                                                                                                                                                Monika Hura

          • Wyjazd na mecz TS Podbeskidzie - Stal Rzeszów

          • W sobotę 7 października 89 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udało się do Bielska – Białej na mecz piłkarskiej Fortuna 1 ligi pomiędzy drużynami Podbeskidzia Bielsko – Biała i Stali Rzeszów. Spotkanie na Stadionie Miejskim mogliśmy obejrzeć  dzięki uprzejmości pana Piotra Figury, który w całości zasponsorował nasz wyjazd na to wydarzenie. Serdecznie dziękujemy.

          • ZADUSZKI NARODOWE NA MATYSCE

          •  

            7 października 2023 roku uczniowie naszej szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym  w składzie Kacper Ciurla, Maja Knapek, Lena Miszczyk brali udział w XIX Zaduszkach Narodowych organizowanych corocznie na górze Matysce w Radziechowach.

            Licznie zgromadzonym uczestnikom przypomniana została historia o żołnierzach Cichociemnych, Sybirakach oraz wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli spektakl plenerowy pt. "Potop szwedzki na Żywiecczyźnie".

            Po Mszy Św. odprawianej w intencji Ojczyzny, odśpiewano "Rotę" oraz dosypano ziemię do Kurhanu Pamięci i zasadzono Dąb Pamięci Narodowej.

            Serdecznie dziękujemy Naczelnikowi OSP Radziechowy Panu Andrzejowi Musiałowi za wywiezienie reprezentacji Pocztu Sztandarowego na Matyskę.

            Opiekun Pocztu Sztandarowego Izabela Płonka

          • Dzień Wesołego Kapcia

          • 6 października 2023 r. w piątek w naszej szkole  odbył się Dzień Wesołego Kapcia. W tym dniu uczniowie klas 1-8 założyli w szkole swoje ulubione kapcie.

          • Zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

          • 28 września uczniowie klas 7a,7b, 8a, uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w ramach Uniwersytetu dla Młodzieży. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mogli brać udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii oraz technologii żywienia.

            Po "laborkach" młodzież udała się do Bibiloteki  Uniwersytetu, gdzie Pan Dyrektor Paweł Jakubiec oprowadził przybyłych po czytelni, muzeum oraz udostępnił cenne starodruki, które są w posiadaniu uczeni.

            Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pani prof. Anny Wisła - Świder za organizację zajęć. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • W dniu 29 września uczennice klasy 7b: Maja Knapek, Emilia Jachowicz i Martyna Sapińska wzięły udział w konkursie głośnego czytania zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach. Konkurs odbył się online, wykorzystując platformę Teams. Wzięło w nim udział 36 uczniów z dziesięciu różnych szkół. Ich zadaniem było zaprezentowanie fragmentu wybranej książki w taki sposób, aby zachęcić innych do sięgnięcia po daną pozycję. Po występach uczestników każda szkoła wybierała pięć osób, które najbardziej przypadły jej do gustu. Z ogromną radością informujemy, że najwięcej głosów otrzymała uczennica naszej szkoły Maja Knapek, a Emilia Jachowicz zajęła ex aequo III. miejsce. Serdecznie gratulujemy!

          • Spotkanie z policjantem

          • 28 września uczniowie klas I- III uczestniczyli w spotkaniu z policjantem z Komisariatu  Policji w Węgierskiej Górce.Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na autobus, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

            Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił  sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady  niewłaściwego zachowania się.

          • Odnalezione po latach

          • W naszej bibliotece można zobaczyć bardzo stare dokumenty nawet z XIX wieku. Dotyczą one nie tylko szkoły, ale można tu również znaleźć dokumenty pochodzące z drugiej wojny światowej.

            Możemy zobaczyć wykazy uczniów (nazwiska, wiek oraz adres) od roku 1875, dzienniki szkolne z roku 1929, książeczki pracy, które były wydawane osobom pracującym na terenie Rzeszy Niemieckiej oraz na terenach wcielonych do niej w okresie II Wojny Światowej, czasopisma pedagogiczne z lat 1924-1927, a także zdjęcia i pocztówki.

            Wszystko to odnalazło się na strychu szkolnym podczas remontu.

          • Spotkanie z dietetykiem w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Badawczego " Zdrowa Klasa"

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno- badawczym "Zdrowa Klasa" mającym na celu promowanie zdrowego stylu życia i właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.

            Podczas spotkania, przy pomocy odpowiednich metod badawczych dietetyk dokonał oceny sposobu żywienia i stylu życia każdego dziecka. Dodatkowo uczniowie klas starszych, przygotowali przepyszne koktajle warzywno - owocowe, które znikały w szybkim tempie.

            Jak widać można odżywiać się nie tylko pysznie, ale i zdrowo.

          • „Program dla szkół”

          • Kolejny rok szkolny uczniowie klas I - V uczestniczą w prozdrowotnym programie edukacyjnym:  „Program dla szkół”, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i jego przetworów.

            Celem tego programu jest:

            - długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe,

            - propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

            Dzieci uczestniczące w programie otrzymują: świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki), świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki) lub soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne. 

            Każde dziecko jednorazowo otrzymuje porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. 

          • Integracja przy ognisku

          • U progu nowego roku szkolnego, czyli we wtorek, 12 września, uczniowie klasy 6 b wzięli udział w wycieczce na Matyskę połączonej z ogniskiem integracyjnym. Dopisała słoneczna, prawdziwie letnia pogoda, więc podczas wędrówki można było zachwycać się pięknem rodzimego krajobrazu, a nawet wziąć udział w nieplanowanym grzybobraniu. Po wycieczce wielką atrakcją było zbieranie drewna na ognisko w pobliskim lesie, pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy terenowe. Serdecznie dziękujemy naszemu koledze, Michałowi oraz jego mamie za zaproszenie całej klasy na teren swojej posesji i zorganizowanie ogniska. Cieszymy się, że tak miłym akcentem mogliśmy rozpocząć nowy rok szkolny.

          • Akcja Lidla - Szkoły Pełne Talentów

          • Nasza szkoła, podobnie jak w ubiegłym roku, bierze udział w akcji Lidla – Szkoły Pełne Talentów, której celem jest wsparcie talentów Waszych dzieci i zmobilizowanie lokalnej społeczności do wsparcia działań szkoły.
            Wystarczy zrobić zakupy w Lidlu, odebrać TALENCIAKI za każde 50 zł wydane na zakupy (w zakupach musi znaleźć się owoc lub warzywo) i w formie papierowej przekazać szkole (w każdej klasie umieściliśmy specjalne pudełko) lub zeskanować kod i przekazać punkty na konto szkoły bezpośrednio na stronach internetowych Lidla.
            Zapraszamy wszystkich do zabawy i wspierania akcji, dzięki której szkoła może pozyskać nagrody wspierające edukację i zabawę.
                                            Akcja trwa od 1 września do 5 listopada.
            Obejrzyj reklamę https://www.youtube.com/watch?v=gTrXMdRFZ6A

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          •  

                        W poniedziałek 4 września w amfiteatrze szkolnym rozpoczęliśmy kolejny rok nauki i pracy. Inaugurację zapoczątkowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu, po czym Pani dyrektor – Bożena Kupczak – przywitała zebranych rodziców, nauczycieli, pracowników  administracyjno-technicznych oraz najważniejszych przedstawicieli szkoły – uczniów. Przedstawiła też nowych pracowników oraz plan pracy szkoły. Wspomniała również o przeprowadzanej termomodernizacji szkoły oraz przedstawiła zasady, jakich wszyscy musimy przestrzegać, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. Następnie uczennica klasy siódmej b – Maja Knapek – przypomniała o rocznicy wybuchu II wojny światowej.

            Z kolei pani wicedyrektor – Dorota Małysa – przedstawiła dalszy porządek dnia, po czym uczniowie udali się do swoich klas. Wychowawcy powitali swoich wychowanków i udzielili niezbędnych informacji na temat nowego roku szkolnego. W tym samym czasie uczniowie najmłodsi – pierwszoklasiści – zostali przydzieleni do oddziałów i już ze swymi wychowawcami ruszyli na wyprawę w celu poznania budynku szkoły. Witamy ich serdecznie!

            W ten sposób rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Życzymy wszystkim wspaniale spędzonych chwil, sukcesów w nauce i pracy oraz radości, która rozświetli ten czas...

          • Plan lekcji

          • W zakładce Plan lekcji znajduje się tygodniowy rozkład zajęć, który będzie obowiązywał w szkole od dnia 4 wrześcia 2023 r.

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          •  

            W piątek 23 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok szkolny. O godzinie 8.00 – jak każdego dnia – rozpoczęły się ,,zajęcia”. Tym razem była to msza święta, w czasie której ksiądz Damian nakłaniał nas do refleksji nad minionym czasem, a także błogosławił na nadchodzące wakacje.

              Kolejnym punktem programu było wręczenie przez panie dyrektor oraz wychowawców nagród oraz świadectw z ,,paskiem” tym uczniom, którym udało się je zdobyć i wszystkim ósmoklasistom – kończącym już naukę w szkole podstawowej. Szczególnym wyróżnieniem – ustanowionym w naszej placówce tytułem Prymusa Szkoły – uhonorowano w tym dniu ucznia klasy 8 b – Michała Mikę. Gratulujemy! 

            Pani dyrektor, Samorząd Szkolny oraz Rada Rodziców pożegnały też odchodzące na zasłużoną emeryturę panie: Jadwigę Hylę i Alicję Gołek, które przepracowały w tutejszej instytucji oświatowej 41 lat. Dziękujemy paniom za ich trud oraz cząstkę życia i serca pozostawioną w murach szkoły i (mam nadzieję) w duszach wychowanków...

              Wakacje rozpoczęte! Życzymy uczniom i pracownikom szkoły bezpiecznego, radosnego wypoczynku, a rodzicom tego, by wykorzystali ten beztroski (dla ich pociech) czas na pogłębienie relacji, wspólne wypady i zachęcanie dzieci do aktywnego wypoczynku. Wszystkiego dobrego – do zobaczenia we wrześniu...

          • Pożegnanie klas ósmych

          •  

            We środę 21 czerwca  pożegnaliśmy tegorocznych ósmoklasistów. To właśnie oni  rozpoczęli uroczystość podziękowaniami, skierowanymi do dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników administracyjno-technicznych za wszelkie dobro, naukę i każdą chwilę, spędzoną w murach naszej szkoły.

                        Uczniowie klasy siódmej (wraz z wychowawcą) odczytali protokół z przeprowadzonego wcześniej posiedzenia w sprawie przyznania tytułów i nagród poszczególnym uczniom w następujących kategoriach:

            -  ZŁOTE PIÓRO za sukcesy na niwie literatury polskiej,

            - ZACZAROWANY PĘDZEL za niepowtarzalny talent rysowniczo – malarsko – dekoratorski,

            - DIAMENTOWA PIŁKA za strzelanie goli „nie do obrony”,

            - PAPUŻKI NIEROZŁĄCZKI za „wierność i uczciwość przyjacielską”,

            - ZŁOTY ORDER ZASŁUGI za rozszerzenie swoich horyzontów umysłowych,

            - LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE za baczne stanie na straży pięknego wyglądu,

            - ŁAMACZ SERC za dobór strojów, kolorów i przyciąganie spojrzeń płci przeciwnej,

            - TRĄBA JERYCHOŃSKA dla tych, którzy nie potrafią milczeć,

            - ZŁOTA RĄCZKA dla największego majsterkowicza i wynalazcy,

            - SZKOLNY MASTERSZEF dla wybitnych kucharzy,

            - KSIĄŻKARY za promowanie czytelnictwa,

            - SUPER DJ-A za dobór i odtwarzanie muzyki na żywo,

            -ORDER ZA ODWAGĘ I RYZYKO za wytrzymałość z tymi wyjątkowymi indywidualnościami.           

            Na koniec wychowawczynie klas ósmych wręczyły wychowankom długopisy z wygrawerowanymi imionami na pamiątkę wspólnych lat. Uroczystość zakończyło przemówienie pani dyrektor oraz symboliczne przekazanie pocztu sztandarowego młodszym kolegom.

            Jeszcze raz życzymy ósmoklasistom tego, by dokonywali mądrych wyborów i wspaniale przeżywali kolejne szkolne lata.

                         Wielki Polak, Jan Paweł II, powiedział ludziom młodym: ,,Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swą młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam – każdy, każda”. Kochani ósmoklasiści - pamiętajcie o tych słowach, wybierając dalszą drogę i strzeżcie niepowtarzalnego skarbu swej młodości.