• Zajęcia wykładowe dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców

          • W dniu 9 listopada w naszej szkole odbyły się zajęcia wykładowe dla uczniów klas VI, VIII, a 23 listopada dla uczniów klasy VII na temat: „Uzależnienia = Pułapka, czyli… nie pozwól się złapać” oraz rodziców i nauczycieli - „Uzależnienia – zagrożenia naszych czasów” prowadzone przez pana Zbigniewa Krempickiego pedagoga resocjalizacji, certyfikowanego specjalisty psychoterapii uzależnień.

          • Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • W tym roku szkolnym obchody rozpoczęliśmy od uroczystego odśpiewania hymnu narodowego – klasy I-IV wykonały go w czasie czwartej lekcji, zaś starsi uczniowie – na rozpoczęcie RAMBIT-u. 

            Przedstawiciele   Samorządu    Uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem na Starym Cmentarzu  upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

            Tradycją szkoły (od roku 1988) jest przeprowadzanie z okazji 11 listopada turnieju o nazwie RAMBIT. Powstała ona ze złożenia  liter słów: Rywalizacja, AMBIcja, Talent. Jego celem jest godne uczczenie Święta Odzyskania Niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, rozbudzanie ich do wszechstronnego rozwoju i doskonalenia własnej osobowości oraz szlachetna rywalizacja.

                          Dzisiaj, 8 listopada do turnieju przystąpiły klasy ósme oraz – wyjątkowo – klasa siódma (która w przyszłym roku nie będzie miała konkurencji, ponieważ jest jedyną klasą siódmą w roczniku). Uczniowie tych trzech klas bardzo starannie przygotowali się do wszystkich dyscyplin. Pierwszą z nich było wykonanie pieśni patriotycznej. Usłyszeliśmy następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota” oraz „Marsz Pierwszej Brygady” – wszystkie pięknie opracowane i ciekawie wykonane. Później nastąpiła rywalizacja sportowa na przemian z wiedzą historyczną z tamtych czasów. Tu również młodzież pokazała co potrafi: zręczni sportowcy dokonali niezwykłych czynów w trzech dyscyplinach zręcznościowych, a młodzi historycy odpowiedzieli na niemal wszystkie pytania dotyczące rozbiorów, zaborów i odzyskania przez Polskę tak cennej niepodległości.

                          Zmagania zakończyły się sukcesem klasy siódmej – gratulujemy im zwycięstwa! Jednak brawa i oklaski należą się wszystkim, ponieważ w przygotowaniach wszyscy wzięli udział – każdy na swój sposób osiągnął sukces... Niełatwo przecież wystąpić przed publicznością, opanować emocje czy zmagać się z tremą – a jednak sobie poradzili. Życzymy im wielu kolejnych zwycięstw –zwłaszcza w walce z codziennymi trudnościami. Powodzenia!

          • Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół i gmin powiatu żywieckiego w roku szkolnym 2021/2022.

          • 26 października 2022r. w Szkole Podstawowej w Wieprzu odbyła się uroczysta Gala wręczania nagród dla najlepszych sportowców szkół podstawowych powiatu żywieckiego. Naszą szkołę na uroczystości reprezentowała pani dyrektor Bożena Kupczak oraz nauczyciel wychowania fizycznego pan Mariusz Janik.

            Jak co roku, również tegoroczna edycja przyniosła naszej szkole świetne wyniki.

            W Igrzyskach Dzieci (klasy IV – VI) nasza szkoła zajęła I miejsce wśród wszystkich szkół powiatu żywieckiego. Dodatkowo indywidualnie zostali uhonorowani uczniowie naszej szkoły Wiktoria Wiewióra oraz Oskar Biernacki.

            W Igrzyskach Młodzieży (klasy VII – VIII) uzyskaliśmy V miejsce w stawce szkól naszego powiatu.

            Dzięki wynikom wszystkich uczniów naszej gminy, pan wójt Maciej Mika osobiście mógł  odebrać puchar za zajęcie II miejsca wśród wszystkich gmin powiatu żywieckiego nieznacznie tylko ustępując miastu Żywiec.

            Gratulujemy wspaniałych wyników  wszystkim uczniom biorących udział w zawodach oraz  ich opiekunom.

          • Projekt edukacyjny „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady”

          • W miesiącu wrześniu i październiku 2022 r. Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach brała udział w projekcie edukacyjnym „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady” organizowanym przez Grupę Polenergia. Projekt ten ma na celu pokazać nauczycielom, edukatorom, ale także rodzicom i opiekunom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty: Ekozeszyt o Odnawialnych Źródłach Energii, Ekozeszyt o Odpadach i Recyklingu, Ekozeszyt o Wodzie. Te ekozeszyty motywują, dają siłę i uwrażliwiają uczniów na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro. Partnerami projektu są Kulczyk Foundation oraz UNEP/GRID – Warszawa.

             Nasza szkoła otrzymała z tego projektu materiały edukacyjne do przetestowania z uczniami w klasie i zrecenzowania ich. Takich działań podjęła się mgr Zuzanna Zięba, materiały te testowała w z uczniami z klasy II A.

            Celem przeprowadzanych zajęć było:

            1/ zapoznanie uczniów z zasadą 6R:

              1. Refuse – odmawiaj.

              2. Reduce – redukuj, ograniczaj ilość rzeczy i odpadów w Twoim otoczeniu.

              3. Reuse – używaj ponownie, wykorzystuj do innych funkcji.

              4. Recycle – segreguj i przetwarzaj surowce wtórne.

              5. Rot – mądrze gospodaruj resztkami organicznymi – kompostuj, nie  marnuj jedzenia.

              6. Repair – naprawiaj.

            2/ zapoznanie z zasadami właściwego postępowania z odpadami, w tym z segregacją,

            3/ uświadomienie uczniom, co się dzieje z odpadami z naszych domów,

            4/ uwrażliwienie na problem odpadów na świecie oraz na to jak istotne są codzienne decyzje  i działania  każdego z nas.

                 Uczniowie chętnie pracowali na zajęciach: wykonywali różnorodne ćwiczenia, samodzielnie lub parami pracowali z kartą pracy, malowali obrazki, układali hasła promujące zdrowy styl życia i dbanie                             o środowisko, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, wykonywali ekozabawki, prowadzili eksperyment – wykonywali domowy kompostownik i przez okres trzech tygodni obserwowali zachodzące w nim zmiany                              i sporządzali swoje spostrzeżenia, dzielili się swoją wiedzą na temat odpadów. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali gazetkę na temat segregacji odpadów. Została ona umieszczona na korytarzu szkolnym i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów z klas I – VIII. Uczniowie otrzymali  dyplom za bycie specjalistą od odpadów.

                 Uczniowie klasy II A spotkali się z prezesem (p. Piotrem Figurą) i dyrektorem (p. Sławomirem Madejczykiem) firmy Piotr Plast. PHU. Sortownia surowców wtórnych. Panowie z własnej inicjatywy przeprowadzili warsztaty ekologiczne, które bardzo zainteresowały dzieci. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat właściwego postępowania z odpadami. Zostali oni obdarowani upominkami wykonanymi prawie w 100%  z materiałów pochodzących z recyklingu.

                 Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone” na długo pozostaną w pamięci uczniów. Od tej pory uczniowie już zawsze będą stosować się do zasad gospodarowania odpadami na co dzień i będą dbać o ekologię w swoim środowisku.

                 Na zakończenie projektu „Graj z nami w zielone”, 17 X 2022 r. odbyło się webinarium na temat: „Sprytne rady na odpady”. Część teoretyczną przeprowadziła ekspert pani Marta Grzywaczyk, mgr Zuzanna Zięba zabierałam głos jako nauczyciel praktyk testujący i recenzujący otrzymane materiały edukacyjne.

                                                                                                                                         oprac.: mgr Zuzanna Zięba

            Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 

          • Spotkanie z policjantem

          • 27.10.2022 r. (czwartek) w naszej szkole odbyło się spotkanie p. policjanta z Komisariatu Policji w Węgierskiej Górce z uczniami klas I – III. Towarzyszył mu Sznupek – maskotka górnośląskiej policji. Tematem spotkania było: Bezpieczeństwo w szkole i w drodze do i ze szkoły. Pan policjant rozmawiał z uczniami nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale również o bezpieczeństwie w szkole, domu oraz w drodze do i ze szkoły. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i chętnie zadawali pytania panu policjantowi oraz Sznupkowi, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością zasad właściwego zachowania się na ulicy, w szkole, w domu oraz w kontaktach z nieznajomymi. Na zakończenie uczniowie otrzymali upominki w postaci kamizelek odblaskowych oraz kolorowanki z wizerunkiem Sznupka. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.
            Mamy nadzieję,  że przekazane treści na długo pozostaną w pamięci uczniów. Dziękujemy!


          • Wyróżnienie w Konkursie Ekologicznym

          • Znamy już laureatów konkursów ekologicznych organizowanych przez ZPKWŚ w 2022 r. Komisje konkursowe oceniły nadesłane prace i wyłoniły laureatów. W każdym konkursie wyłoniono 5 najwyżej ocenionych prac (I, II i III miejsce oraz 2 wyróżnienia), których autorzy otrzymali nagrody rzeczowe dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

            W naszej szkole wyróżnieni zostali :

            Tymoteusz Dudka- kl.5

              Bartłomiej Janik- kl.7a

              Wyróżnionym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział

             w konkursie!!!

          • Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Magia Beskidów-beskidzka architektura”

          •   21 października  o godz.19.00 w kinie Janosik podczas Festiwalu Filmów Górskich „ADRENALINIUM” odbyło się wręczenie statuetek, dyplomów oraz nagród dla autorów najlepszych zdjęć  w  Ogólnopolskim  Konkursie Fotograficznym „Magia Beskidów-beskidzka architektura”.  Z przyjemnością informujemy, że wśród laureatów tej edycji konkursu znaleźli się  uczniowie naszej szkoły:

            I MIEJSCE - Karol Tlałka klasa 5b

            II MIEJSCE - Małgorzata Sapeta klasa 5b

               Organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu oraz Żywiecki Klub Fotograficzny PTTK w Oddziale Babiogórskim PTTK  przy współpracy z Wydziałem Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego  oraz Kinem „Janosik”. Celem konkursu było rozwijanie  wśród uczestników umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania, zaprezentowanie piękna przyrody Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego.

            Gratulujemy naszym laureatom udanych zdjęć i życzymy dalszych sukcesów.

          • Zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

          • 22 października uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Bożeną Kupczak, nauczycielem chemii panią Katarzyną Miką oraz uczniami Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Przybędzy, uczestniczyli w kolejnych zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Było ciekawie i smacznie......Destylacja z parą wodną. Ekstrakcja olejku goździkowego z goździków. Ekstrakcja i chromatografia. Rozdział barwników obecnych w zielonych liściach. A na deser...pyszne gofry.

            Bardzo dziękujemy Pani profesor Annie Wisła - Świder za organizację i przygotowanie zajęć.

          • Święto szkoły

          •             14 października 2022 roku rozpoczęliśmy świętowanie od uroczystej mszy świętej, w czasie której ksiądz proboszcz Piotr Pokojnikow złożył wszystkim serdeczne życzenia, a ksiądz Damian wspomniał o ważnej roli nauczyciela w procesie wychowania młodego pokolenia.

                        Po przejściu do szkoły uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wraz z wychowawcami przypomnieli sobie postać patrona i rozmawiali o potrzebie zdobywania wiedzy. Później cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej. Tam wysłuchaliśmy pięknego wspomnienia o patronie – uczniowie z klasy 5b przygotowali montaż słowno-muzyczny. Część artystyczną umilił szkolny chór, który wykonał dwa skoczne utwory oraz młodzi wokaliści – bracia Juraszek, którzy zaśpiewali piosenkę religijną o świętym Janie Pawle II. Warto wspomnieć, że wykonaniem tego utworu zdobyli w tym miesiącu I miejsce w konkursie „Strefa chwały”. Jeszcze jedną niespodzianką było rozdanie nagród z rozstrzygniętego konkursu plastycznego o patronie.

                        Nie zabrakło również krótkiej historii Dnia Komisji Edukacji Narodowej, którą przypomnieli nam przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Jak pamiętamy – w naszej placówce 14 października to prawdziwe święto szkoły! Łączymy tego dnia różne okazje i staramy się, by o nikim nie zapomnieć: czcimy patrona – księdza prałata Stanisława Gawlika, rozmawiamy o święcie KEN, jesteśmy wdzięczni wszystkim pracownikom szkoły za ich trud i pracę, wspominamy tych pracowników, którzy odeszli oraz cieszymy się z tymi, których wciąż mamy obok siebie – z naszymi uczniami. Właśnie te osoby i tematy wspomniała w swoim przemówieniu pani dyrektor – Bożena Kupczak. Do podziękowań za włożone w pracę trud i serce dołożyła życzenia – skierowała do nas wszystkich ciepłe słowa uznania oraz zachęty do dalszych zmagań...  Wyrazy szacunku dla pracowników szkoły, a także uczniów przekazali także: Wójt Gminy – pan Maciej Mika, przewodniczący Rady Gminy – pan Jacek Świniański oraz przedstawiciele Rady Rodziców – panie Magdalena Lipiec i Andżelika Kupczak.

                        Było miło, serdecznie... Oby w takiej atmosferze: współpracy, życzliwości i zrozumienia – docenienia każdego wysiłku – dzieci, młodzieży, osób dorosłych -  płynął spokojnie cały szkolny rok, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie coś dobrego osiągnąć... Kształtować własne charaktery i pomagać spełniać marzenia

          • Pamiętamy

          • Tradycją naszej placówki jest podtrzymywanie pamięci o pedagogach, którzy przez lata kształtowali oblicze naszej szkolnej społeczności. Z okazji zbliżającego się Święta Patrona Szkoły oraz Dnia Edukacji Narodowej nasi wolontariusze wraz z opiekunami jak co roku udali się na radziechowski cmentarz aby uporządkować grób naszego patrona księdza prałata Stanisława Gawlika, złożyć znicze oraz własnoręcznie zrobione wiązanki na jego grobie oraz grobach osób w przeszłości związanych z naszą szkołą – byłych dyrektorów i pedagogów.

          • Konkurs Plastyczny pod hasłem: "Ksiądz Prałat Stanisław Gawlik w naszej pamięci".

          • Wszyscy wiemy, że patronem naszej szkoły jest ksiądz prałat Stanisłwa Gawlik, ale nasi obecni  uczniowie nie zlali go osobiście, zatem ich wiedza o nim jest znikoma. Chcąc przybliżyć im sylwetkę patrona, nasza szkoła (oprócz lekcji wychowawczych czy apeli okolicznościowych) w ostatnim czasie zorganizowała Konkurs Plastyczny pod hasłem:  "Ksiądz Prałat Stanisław Gawlik w naszej pamięci". Żeby odpowiedzieć na to wyzwanie, uczniowie musieli „zasięgnąć języka” u swoich rodziców i dziadków, aby poznać jego samego i jego dzieła. W rezultacie 27 ochotników zmierzyło się z tym zadaniem i przelało na „płótno” swoja wiedzę i zdolności. Prace, które powstały są bardzo ciekawe. Widać w nich talenty plastyczne ich twórców oraz odzwierciedlają wiedzę  zdobytą na temat bohatera. Zauważamy, że prace konkursowe dotyczą przede wszystkim samych jego dzieł, a więc spuścizny jaką pozostawił nam, mieszkańcom Radziechów w postaci budynków sakralnych. Choć wszystkie prace zasługują na uznanie, ale jak to w konkursach bywa, trzeba było wyłonić zwycięzców.

            Zatem wyróżnieni zostali następujący uczniowie:  
            Nathan Stasica -1b, Zuzanna Kosiec -1a,  Jakub Roczyna -2a, Nadia Stasica- 3a, Dorota Małysa- 3b, Dawid Rybak -3b, Nadia Mrowiec- 3b, Mikołaj Łoboziak -4b, Kacper Chowaniec -4a, Magdalena Błachut- 5a , Ewa Żelazna- 5a, Małgorzata  Sapeta -5b, Mikołaj  Rodak -7a                
            Na uroczystej akademii z okazji Święta Patrona wyżej wymienieni uczniowie otrzymali nagrody.
            Wszystkim biorącym udział serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

          • 7 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym ważnym dniu uczniowie odświętnie ubrani zebrali się w sali gimnastycznej. Na początek dyrektor szkoły pani mgr Bożena Kupczak ciepłymi słowami powitała pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniom życzyła samych sukcesów w swojej karierze uczniowskiej.

               Następnie uczniowie ślubowali na sztandar szkoły: dbać o dobre imię swojej szkoły, swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, przestrzegać porządku, szanować pracowników szkoły, koleżanki i kolegów oraz ślubowali być dobrym Polakiem i kochać swoją Ojczyznę.

               Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się się pod kierunkiem swoich wychowawczyń kl. I a – wych. mgr Zuzanna Tlałka oraz  kl. I b (klasa o profilu sportowym) – wych. mgr Lucyna Jagosz.

            Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny: pięknie zaśpiewali piosenki, wykazali się znajomością prawa i obowiązków ucznia naszej szkoły, znajomością przepisów ruchu drogowego, odgadywali zagadki czytane przez starsze koleżanki, wykazali się sprawnością fizyczną. Pomimo dużej tremy uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez panią Dyrektor na ucznia przy pomocy symbolicznego ołówka. Pamiątkowe dyplomy wręczała im zastępca dyrektora mgr Dorota Małysa. Uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Były to pamiątkowe albumy pasowania uczniów klas pierwszych. Paniom wychowawczyniom Rada Rodziców podarowała długopis.

            Na koniec uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia. Potem w miłej atmosferze odbyło się spotkanie w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci i wychowawców.

               Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nich samych, jak też ich rodzin i wychowawczyń. Ten wyjątkowy dzień na zawsze pozostanie w pamięci nas wszystkich!

                 Przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego Szkoły oraz Rodzicom uczniów dziękujemy za pomoc w organizacji tej wspaniałej uroczystości.

          • Spotkanie z ... harcerstwem

          • 11 października, we wtorek do naszej szkoły przyjechała przedstawicielka  XIII Drużyny Harcerskiej TERRA z Wieprza. Spotkała się z uczniami klas IV-VIII. W przygotowanej prezentacji przybliżyła młodzieży szkolnej podstawowe cele i zadania organizacji - wytłumaczyła znaki, symbole oraz zaprezentowała strój harcerski. 

            W ciekawej pogadance druhna opowiedziała o działalności ZHP – tej na co dzień: w czasie zbiórek, zdobywania sprawności i ogólnego rozwoju w wielu różnych dziedzinach, a także tej niecodziennej – w czasie dołączania się do akcji ochrony środowiska, pomocy humanitarnej czy aktywnego spędzania czasu. Uczniowie zobaczyli zdjęcia z ciekawych wycieczek, biwaków i obozów. Usłyszeli opowieści o ofiarności i służbie. Mogli dostrzec to, jak bardzo harcerska brać związana jest z naturą, pracą nad sobą oraz doskonaleniem własnych umiejętności.

                      Trzeba wielu wysiłków, by młody człowiek stał się mądrym, odpowiedzialnym i zaradnym dorosłym. Jedną z form pomocy w tym trudnym zadaniu jest z pewnością aktywny udział w ZHP. Zapraszamy do podjęcia tego trudu...

        • Mobilne warsztaty edukacyjne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole
          • Mobilne warsztaty edukacyjne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole

          • 11 października naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Jest to projekt Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczniowie z kl. VII - VIII mieli okazję zapoznać się z budową i wykorzystaniem oraz zobaczyć na własne oczy działanie drukarki 3D. Dodatkowo uczniom klasy VII został przybliżony temat sztucznej inteligencji. Było to pierwsze takie spotkanie z cyklu zaplanowanego na ten rok szkolny. Kolejne już w listopadzie.

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVIII Zaduszkach Narodowych na Matysce.

          • 1 października 2022 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Katarzyną Miką  reprezentowali szkołę podczas XVIII Zaduszek Narodowych na Matysce. Tematem przewodnim było oddanie hołdu bestialsko pomordowanym ofiarom niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, oraz Lotnikom, Spadochroniarzom i Obsłudze maszyn lotniczych, walczących podczas II wojny światowej. Uczczona została również pamięć bohaterskiej postawy trzech uczennic LO w Chorzowie, które jako jedyne zaprotestowały przeciwko zmianie nazwy Katowic na Stalinogród w 1953 r. W trakcie uroczystości  uczniowie mieli okazję zobaczyć inscenizację bitwy uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów.

        • Małopolska Noc Naukowców w Krakowie
          • Małopolska Noc Naukowców w Krakowie

          • Uczniowie SP w Radziechowach z klasy 6a Wojciech Sosna i Szczepan Roczyna  z uczniami żywieckich szkół, dzięki wsparciu Pana Burmistrza Marka Czula oraz Urzędu Miejskiego w Żywcu 30.09.2022 r. uczestniczyli w Małopolskiej Nocy Naukowców w Krakowie. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, w trakcie których zapoznali się z metodami wytwarzania wybranych produktów z kuchni molekularnej m.in. samodzielnie mogli wyprodukować sztuczny kawior lub owocowe spaghetti, zapoznali się z metodami wytwarzania lodów i mogli je osobiście wypróbować. Poza tym uczniowie zapoznali się z zasadami pomiarów kolorymetrycznych i spektrofotometrycznych i dowiedzieli się jak do tego można wykorzystać smartfon. Następnie próbowali zidentyfikować olejki smakowo-zapachowe, zostali wprowadzeni w zagadnienia barw żywności i poznali podstawowe barwniki występujące w produktach spożywczych. Zgłębiając trudne zagadnienia naukowe dotyczące żywności uczniowie mogli zasmakować kolorowych naleśników i gofrów, które były okraszone naturalnymi produktami owocowo-warzywnymi. 

          • Zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

          • W roku szkolnym 2022 – 2023 uczniowie naszej szkoły kontynuują zajęcia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. „Uniwersytet dla młodzieży” pozwala im odkrywać i rozwijać pasje w zakresie nauk przyrodniczych. Uczniowie otrzymali indeksy, do których wykładowcy wpisują im zaliczenia z wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych. To zabawa połączona z nauką.

            Za nami pierwszy zjazd i nowe doświadczenia….

            * wykrywanie obecności skrobi,

            * badanie rozpuszczalności skrobi,

            * reakcja skrobi różnego pochodzenia botanicznego z płynem Lugola,

            * kleikowanie skrobi naturalnej i modyfikowanej,

            * badanie rozpuszczalności w wodzie innych polisacharydów,

            * chromatografia cieczowa.

          • „Łańcuch przeżycia – sukcesem do życia”

          • 21 września 2022 r. uczniowie klasy VIIIA, a 19 października 2022 uczniowie klasy VIIIB i VII wzięli udział w szkoleniu „Łańcuch przeżycia – sukcesem do życia” organizowanym przez ratowników medycznych i druhów OSP Radziechowy w siedzibie jednostki. Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Na początku uczniowie poznali ogniwa łańcucha przeżycia. Następnie ćwiczyli resuscytację krążeniowo – oddechową w wykorzystaniem szkoleniowego defibrylatora. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem szklenia sprawowali ratownicy medyczni: Paweł Płonka i Robert Frey za co serdecznie im dziękujemy.