• Rok szkolny 2023/2024

         

        W roku szkolnym 2023/2024 będą realizowane następujące innowacje:

        • Teatrzyk z klasą- mgr Zuzanna Zięba
        • Reding is fun - mgr Ewelina Zoń- Sikora
        • Poznaj swoją moc - mgr Paulina Górny
        • Bajkoterapia, czyli bajeczki na duże i małe smuteczki - mgr Agnieszka Scieszka, mgr Paulina Górny
        • Radziechowy - poznaję moją małą ojczyznę - mgr Edyta Pasternak
        • Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej - mgr Monika Wójcik, mgr Dominika Pawlus
        • Chemia z pasją - mgr inż. Katarzyna Mika
        • Kino szkoła - mgr Agnieszka Sapeta, mgr Zuzanna Zięba

         

        Realizacji projektu KinoSzkoła

        W pierwszym półroczu klasa 3b uczestniczyła w projekcie KinoSzkoła. Projekt KinoSzkoła jest to cykl filmów psychoedukacyjnych, które prezentowane są w kinie Janosik w Żywcu.

        Fundacja KinoSzkoła to zespół ekspertów, dla których ważne są RELACJE- ze sobą i otaczającym światem. Prowadząc zajęcia z dziećmi rozbudzają w nich nie tylko pasję do kina, ale przede wszystkim  uświadamiają im jakie wartości są w życiu najważniejsze. Empatia, przyjaźń, kontakt z naturą, szacunek do drugiego człowieka oraz umiejętność radzenia sobie z różnymi emocjami to motto fundacji. Tematyka filmów jest dobrana do etapu rozwoju dziecka. Po każdej projekcji filmu odbywają się warsztaty oraz pogadanka prowadzona przez doświadczonych psychoedukatorów. Następnie w klasie przeprowadzane są zajęcia pod kątem omawianej tematyki na podstawie scenariuszy przekazywanych w ramach projektu. Udział w programie wpływa na kształtowanie postaw społecznych u dzieci oraz pomaga w rozwoju psychospołecznym.

        Klasa 3b obejrzała następujące filmy: ,,Nelm i tajemnica kurokota' - czyli w świecie rycerskich wartości - dobro, uczciwość i odwaga.

        -,,Po prostu super' - wykorzystaj swoje supermoce! Graj, twórz, pomagaj!

        - Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona.'- Współpraca- to się opłaca.

         

        Rok szkolny 2022/2023

         

        • Zabawy z językiem angielskim - mgr M. Wójcik
        • Chemia z pasją - mgr inż. K. Mika
        • Aby nasze dzieci pięknie mówiły - mgr J. Motyka
        • Reading is fun! - mgr E. Zoń- Sikora
        • Odpady a środowisko - Z. Zięba
        • Mały artysta - mgr D. Pawlus

         

        Projekt edukacyjny „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady”

        W miesiącu wrześniu i październiku 2022 r. Szkoła Podstawowa im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach brała udział w projekcie edukacyjnym „Graj z nami w zielone” – „Sprytne rady na odpady” organizowanym przez Grupę Polenergia. Projekt ten ma na celu pokazać nauczycielom, edukatorom, ale także rodzicom i opiekunom jak w przystępny i przyjazny sposób przybliżyć młodym ludziom zagadnienia związane z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Pomóc w tym mają specjalnie przygotowane scenariusze lekcyjne oraz wyjątkowe ekozeszyty: Ekozeszyt o Odnawialnych Źródłach Energii, Ekozeszyt o Odpadach i Recyklingu, Ekozeszyt o Wodzie. Te ekozeszyty motywują, dają siłę i uwrażliwiają uczniów na fakt, że wszyscy mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, bo to od nas w dużej mierze zależy jak będzie wyglądało nasze jutro. Partnerami projektu są Kulczyk Foundation oraz UNEP/GRID – Warszawa.

         Nasza szkoła otrzymała z tego projektu materiały edukacyjne do przetestowania z uczniami w klasie i zrecenzowania ich. Takich działań podjęła się mgr Zuzanna Zięba, materiały te testowała w z uczniami z klasy II A.

        Celem przeprowadzanych zajęć było:

        1/ zapoznanie uczniów z zasadą 6R:

          1. Refuse – odmawiaj.

          2. Reduce – redukuj, ograniczaj ilość rzeczy i odpadów w Twoim otoczeniu.

          3. Reuse – używaj ponownie, wykorzystuj do innych funkcji.

          4. Recycle – segreguj i przetwarzaj surowce wtórne.

          5. Rot – mądrze gospodaruj resztkami organicznymi – kompostuj, nie  marnuj jedzenia.

          6. Repair – naprawiaj.

        2/ zapoznanie z zasadami właściwego postępowania z odpadami, w tym z segregacją,

        3/ uświadomienie uczniom, co się dzieje z odpadami z naszych domów,

        4/ uwrażliwienie na problem odpadów na świecie oraz na to jak istotne są codzienne decyzje  i działania  każdego z nas.

             Uczniowie chętnie pracowali na zajęciach: wykonywali różnorodne ćwiczenia, samodzielnie lub parami pracowali z kartą pracy, malowali obrazki, układali hasła promujące zdrowy styl życia i dbanie o środowisko, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, wykonywali ekozabawki, prowadzili eksperyment – wykonywali domowy kompostownik i przez okres trzech tygodni obserwowali zachodzące w nim zmiany i sporządzali swoje spostrzeżenia, dzielili się swoją wiedzą na temat odpadów. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali gazetkę na temat segregacji odpadów. Została ona umieszczona na korytarzu szkolnym i cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów z klas I – VIII. Uczniowie otrzymali  dyplom za bycie specjalistą od odpadów.

             Uczniowie klasy II A spotkali się z prezesem (p. Piotrem Figurą) i dyrektorem (p. Sławomirem Madejczykiem) firmy Piotr Plast. PHU. Sortownia surowców wtórnych. Panowie z własnej inicjatywy przeprowadzili warsztaty ekologiczne, które bardzo zainteresowały dzieci. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat właściwego postępowania z odpadami. Zostali oni obdarowani upominkami wykonanymi prawie w 100%  z materiałów pochodzących z recyklingu.

             Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia w ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone” na długo pozostaną w pamięci uczniów. Od tej pory uczniowie już zawsze będą stosować się do zasad gospodarowania odpadami na co dzień i będą dbać o ekologię w swoim środowisku.

             Na zakończenie projektu „Graj z nami w zielone”, 17 X 2022 r. odbyło się webinarium na temat: „Sprytne rady na odpady”. Część teoretyczną przeprowadziła ekspert pani Marta Grzywaczyk, mgr Zuzanna Zięba zabierałam głos jako nauczyciel praktyk testujący i recenzujący otrzymane materiały edukacyjne.

                                                                                                                                     oprac.: mgr Zuzanna Zięba

        GRAJ Z NAMI W ZIELONE! - NAGRANIE WEBINARU -

        https://www.youtube.com/watch?v=vYbTs-UjoPE

         

         

         

        Innowacja READING IS FUN

        W klasach 4 oraz w klasie 5a (grupa dziewcząt) od października realizowana jest innowacja READING IS FUN! która polega na czytaniu anglojęzycznych książek na wybranych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z języka angielskiego. Do tej pory uczniowie mieli okazję zapoznać się z książką Little Red Riding Hood oraz The Tin Soldier. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach podczas których zapoznają się z fabułą książek, rozwiązują karty pracy, rysują portrety bohaterów i dyskutują nad przebiegiem wydarzeń, przy okazji ucząc się nowych słów i zwrotów. Innowację realizuje Ewelina Zoń-Sikora. 

         

        Innowacja "Mały artysta"

        W tym roku szkolnym w ramach zajęć świetlicowych realizowana jest innowacja pedagogiczna o nazwie "Mały artysta". Ma ona na celu rozwijanie umiejętności i  zdolności plastycznych uczniów oraz zapoznanie ich z różnymi technikami plastycznymi. Uczniowie mają możliwość eksperymentowania ze sztuką i materiałami plastycznymi. Głównym założeniem innowacji jest harmonijny rozwój otwartej i twórczej osobowości dziecka poprzez działalność artystyczną , dostarczenie uczniom wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych a także możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z zajęć realizowanych w I półroczu.

         

         

        Więcej zdjęć w Galerii