Nawigacja

Z życia szkoły

Wydarzenia

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

     W dniu 23 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Po mszy św. w kościele w Radziechowach uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się w amfiteatrze szkolnym, gdzie z rąk Dyrekcji wręczone zostały nagrody dla uczniów za szczególne osiągnięcia. Wśród nich wyróżniony został uczeń klasy IIIb Jakub Wisła, który otrzymał zaszczytny tytuł Prymusa Gimnazjum. Pani Dyrektor przypomniała też o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

      Nie zabrakło też chwil wzruszenia. Uczniowie klas III gimnazjum żegnali się z naszą szkołą, nauczycielami i wychowawcami. Wszyscy zaś, krótkim programem artystycznym, żegnaliśmy naszego wspaniałego nauczyciela historii pana Bolesława Słomińskiego, który po 36 latach pracy w naszej szkole, odchodzi w tym roku na emeryturę. Bedzie nam bardzo brakowalo, nie tylko jego ciekawych lekcji historii, ale także poczucia humoru, pieknych obrazów, świetnie wyreżyserowanych przedstawień... Możnaby duuuużo pisać!

     Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

     Życzymy wszytkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

 

65 lat minęło…
Jubileusz 65-lecia szkoły w Radziechowach

        

 3 czerwca 2017 roku ranek wstał wyjątkowo piękny: ciepły i rześki. Po bezchmurnym niebie wędrowało słońce, a w kierunku radziechowskiej szkoły – jej uczniowie, pracownicy, absolwenci, emeryci i zaprzyjaźnione osoby. Każdy z nich chciał wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – obchodach 65-lecia istnienia szkoły w tym właśnie miejscu, w tym budynku. Około godziny 9.30  radosny korowód wyruszył sprzed budynku szkoły do parafialnego kościoła . Na jego czele maszerowała orkiestra dęta, a dalej poczty sztandarowe  i ludzie, którzy tworzą szkołę, pracują lub pracowali w niej i są z nią związani. W czasie uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Pieronek – absolwent szkoły i nasz rodak – dziękowaliśmy Bogu za ten czas, który otrzymaliśmy i za osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do budowy i rozwoju naszej placówki oświatowej. Po zakończeniu celebry były uczeń – Dawid Jurasz wykonał  na organach trzy utwory. Po tym krótkim koncercie skierowaliśmy się ponownie do szkoły. Tutaj  - przy wejściu – znajduje się tablica pamiątkowa dla uczczenia inicjatora budowy szkoły i jej wieloletniego kierownika – pana Franciszka Ozimińskiego. To właśnie w tym miejscu konferansjer – Bolesław Słomiński rozpoczął część drugą – wspomnieniową. Po złożeniu pod tablicą kwiatów weszliśmy do budynku i korytarzami przyozdobionymi zdjęciami absolwentów, fotograficzną historią budowy szkoły, albumami, kronikami i pamiątkami – dotarliśmy na salę gimnastyczną. Pani dyrektor Jadwiga Śleziak przywitała wszystkich przybyłych i przedstawiła cel naszego spotkania: jubileuszowe obchody. W swym przemówieniu powiedziała między innymi: „Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Tutaj należy podkreślić, że nasza szkoła nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale zawsze była zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte na potrzeby uczniów. Dzięki ich pracy udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe”. Te słowa chyba najlepiej oddają sens jubileuszu – to spojrzenie na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, na tych, którzy szkołę tworzyli, tworzą i będą tworzyć. To próba podziękowania…

Dzięki współczesnej technice oraz  pracy naszych uczniów i nauczycieli przenieśliśmy się w przeszłość… W trakcie oglądania prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy na zdjęciach: pusty plac przeznaczony pod budowę,  fundamenty szkoły wykonane już w 1939 roku, prace przy murowaniu budynku tzw. starej szkoły i jej uroczyste otwarcie 3 lutego 1952 roku - to właśnie ta data stała się podstawą dzisiejszego święta. Dalej, wędrując przez kolejne dekady, mogliśmy być świadkami historii nie tylko szkoły, ale także zmian, jakie dokonywały się w naszym kraju i na świecie. W tej niezwykłej podróży towarzyszyli nam prezenterzy, komentujący poszczególne wydarzenia oraz szkolny chór i soliści, którzy wyśpiewali muzyczną historię. W ten sposób odwiedzili nas: Elvis Presley, ABBA oraz wielu innych polskich i zagranicznych wykonawców. W trakcie widowiska  ksiądz biskup  przekazał nam wiele własnych, poruszających wspomnień z tamtych lat. Dzięki tej prezentacji każdy z obecnych mógł zobaczyć, przypomnieć sobie lub poznać historię powstawania naszej szkoły. Jak podaje kronika parafialna – nauka w Radziechowach odbywała się już w XVI wieku, w różnych pomieszczeniach, budynkach, jednak opowiadaliśmy to, co dotyczy konkretnego obiektu – NASZEJ SZKOŁY. Historia okazała się tak ciekawa, wywołała u wielu z nas tyle wspomnień, że dało się słyszeć ciche komentarze, dopowiedzenia, a niektórzy włączyli się w śpiew światowych i naszych własnych piosenek. Było naprawdę uroczo.

Następnym punktem programu obchodów były wystąpienia zaproszonych gości. Przemawiali między innymi: pani poseł Małgorzata Pępek, pan poseł Kazimierz Matuszny, pan wicekurator – Jacek Szczotka, byli dyrektorzy szkoły – pan Marek Kuniec i pani Barbara Mika (obecny był także pan Zbigniew Wiecha), wójt gminy – pan Maciej Mika, poprzedni wójt - Wojciech Czech, pani sołtys Janina Tlałka, córka pana Ozimińskiego – pani profesor Halina Lorenc, przedstawiciele: Rady Rodziców – pan Witold Biela oraz pani Jadwiga Koźlik, zespołu Jodełki, straży pożarnej, Nadleśnictwa Węgierska Górka,  Związku Podhalan, Etno Banku Radziechowy – Wieprz. Akcentem kończącym tę część uroczystości był obiad (przygotowany przez pracowników szkolnej kuchni), w czasie którego można było porozmawiać z zaproszonymi gośćmi – przyjaciółmi szkoły, jej sponsorami oraz byłymi pracownikami.

Od godziny 15.30 w szkolnym amfiteatrze można było podziwiać występy uczniów i absolwentów naszej szkoły. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele pięknych utworów znanych i popularnych artystów. Zaśmiewaliśmy się ze wspaniałego wystąpienia kabaretu: Kopydłowo, a szczególnie z postaci komendanta straży pożarnej, który opowiadał o wydarzeniach w swej rodzinnej miejscowości. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami   -artyści spełnili nasze oczekiwania. Dziękujemy…

W czasie występów każdy mógł skorzystać z obficie zaopatrzonego bufetu, kupić gadżet związany z jubileuszem albo popatrzeć na dzieci wdrapujące się na ściankę wspinaczkową.

Ostatnim akcentem święta szkoły był festyn zorganizowany przez Radę Rodziców. O jego atrakcyjności niech świadczy fakt, iż jego uczestnicy świetnie bawili się do białego rana.

Oczywiście przy  okazji jubileuszu  można też było spotkać rówieśników z byłej klasy, swoich nauczycieli czy dyrekcję. To był niezaprzeczalnie niezwykły dzień - czas wspomnień, nostalgii za minioną młodością, ale też radości z tego, jak dziś wygląda szkoła, jakie są w niej warunki,  jakie oferuje możliwości rozwoju kolejnym pokoleniom. To właśnie jest najcenniejsze – dzieci i młodzież mogą w wolnym, spokojnym kraju naszego dzieciństwa  - w pięknej nowoczesnej szkole - czerpać ze źródeł wiedzy, korzystać z doświadczenia poprzedników. Oby potrafiły to docenić i należycie wykorzystać. Powodzenia…

Więcej zdjęc w Galerii

 

Kolejny Dzień Sportu za nami!

     W piątek 2.06.2017r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zebrali się o godz. 8.00 w amfiteatrze szkolnym, by stoczyć sportową rywalizację międzyklasową. Dzień Sportu, który stał się już niemal tradycją naszej szkoły, obchodzony jest w przypadający w tym okresie Dzień Dziecka i wiąże się z licznymi atrakcjami dla uczniów naszej szkoły. Również tegoroczne obchody przyniosły sporą dawką emocji – począwszy od dyscyplin sportowych w których brały udział całe klas, aż po możliwość zakupu tego dnia na szkolnej świetlicy lodów  (z powodu upalnej pogody było to wyjątkową atrakcją). Wszyscy świetnie się bawili i korzystali z przygotowanych specjalnie dla nich gier i zabaw. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Sportu!

Sponsorem imprezy był TAURON DYSTRYBUCJA.

Więcej zdjęć w Galerii

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
W GIMNAZJUM W RADZIECHOWACH

 

W roku szkolnym 2016/2017 w Gimnazjum nr 1 w Radziechowach uczniowie klas II realizowali następujące projekty edukacyjne:

1. Zioła lecznicze rosnące w okolicy Radziechów i ich zastosowanie.

opiekun: A. Michalska
uczniowie: Faustyna Fabian, Olga Żelazna, Kinga Steblik, Adriana Pawlus

2. Niemcy - kraj, który warto zobaczyć.

opiekun: A. Ścieszka
uczniowie: Klaudia Kłusak, Zuzanna Adamus, Klaudia Węgrzyn, Magdalena Mrowiec

3. Szkoła w liczbach i procentach.

opiekun: B. Rozmus       
uczniowie: Krzysztof Widzyk, Kacper Supłat, Kacper Sanetra, Maciej Mentel

4. Radziechowy z okien szkoły.

opiekunowie: B. Słomiński, J. Roczyna
uczniowie: Kinga Butora, Klaudia Golasik, Łucja Płonka, Filip Filipiak, Krzysztof Mateja, Agata Kupczak, Sebastian Piela, Patryk Sobieraj, Rafał Sokulski, Dawid Kozak       

5. Tak blisko, a mało znane - Park Zamkowy w Żywcu.

opiekun: M. Czulak
uczniowie: Kinga Mąka, Julia Gawlińska, Maria Bąk, Wiktoria Chmura

6. English - speaking countries.

opiekun: M. Konior
uczniowie: Jakub Rypień, Jakub Rypień, Dawid Nowak, Wojciech Michałowski, Jakub Leszczewski, Dawid Konior

7. Poznajemy atrakcje turystyczne gmin sąsiadujących z gminą Radziechowy- Wieprz.

opiekun: M. Czulak
uczniowie: Sławek Hazuka, Marcin Dyduch, Sebastian Tomiczek, Przemysław Czech, Szymon Machała, Jakub Lizak, Kacper Błachut            

8. Organizacja czasu wolnego. Gry i zabawy.

opiekun: T. Sala
uczniowie: Paulina Rodak, Maria Jurkiewicz, Anna Haczek, Kinga Stanisławska, Maria Dudek

Opiekunowie poszczególnych grup nagrodzili uczniów punktami z zachowania od 1 do 10p. (w zależności od zaangażowania w pracę nad projektem i przy uwzględnieniu samooceny uczniów)

Każda grupa zakończyła swoją pracę publiczną prezentacją, w obecności nauczycieli opiekunów, kolegów i koleżanek z klasy. Prezentacje projektów odbyły się 31 maja w sali nr 25. Projekty oceniało jury w składzie: Jadwiga Śleziak, Bożena Kupczak, Izabela Płonka, Małgorzata Gubernat i Jadwiga Hyla. Przy ocenie wzięto pod uwagę:

-zgodność z tematem, realizację celów, poziom merytoryczny

- poprawność językową, logikę, czytelność, odpowiednie tempo  prezentacji

- estetykę wykonania pracy

- oryginalność i pomysłowość, samodzielność/pracowitość w pracy nad projektem

- dbałość o zainteresowanie odbiorców,

- zaangażowanie wszystkich członków zespołu przy prezentacji projektu

Powyższe kryteria najlepiej spełnili uczniowie realizujący projekt Szkoła w liczbach i procentach.

Uczniowie ci zostali nagrodzeni dodatkowymi 10 punktami z zachowania.

Opiekunowie przedstawili sprawozdania i złożyli pełną dokumentację z realizacji projektów edukacyjnych.

 

KOORDYNATOR PROJEKTÓW

mgr Agnieszka Ścieszka

Galeria

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa!

       30 maja 2017 roku o godz.8.00 w dużej sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbyło się spotkanie przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu z uczniami szkoły podstawowej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo uczniów i dzieci w czasie ewakuacji w przypadku niebezpiecznych zdarzeń. Panowie strażacy przypomnieli  numery alarmowe i zasady korzystania z nich.

     W tym samym czasie w świetlicy szkolnej nauczyciele brali udział w spotkaniu z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej Andrzejem Gracą

.

ZAWODNICZKI  KARATE I ICH  WIELKIE OSIĄGNIĘCIA !!!

         Uczennice klasy 3b Weronika Janczy i Julia Rybarska ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach w dniu 28 maja 2017 roku brały udział w Mistrzostwach Żywiecczyzny w Karate, które odbywały się pod honorowym patronatem Antoniego Szlagora – Burmistrza Miasta Żywca.

Osiągnięcia Julii Rybarskiej: I miejsce w konkurencji KUMITE, II miejsce w konkurencji KATA

Osiągnięcia Weroniki Janczy: I miejsce w konkurencji KATA, III miejsce w konkurencji KUMITE

Gratulujemy!

 

Pomagamy... także słowem

Uczennice Gimnazjum  Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach – Katarzyna Lizak, Agnieszka Setla  (kl. IIIb) i Karolina Tomiczek (kl. IIIa) – wzięły udział w zorganizowanym przez Polski Czerwony Krzyż Oddział Bielsko-Biała konkursie literackim o tematyce krwiodawstwa, otrzymując za nadesłane prace wyróżnienia. Zadaniem osób biorących udział w konkursie było napisanie wiersza dotyczącego szeroko pojętego zagadnienia krwiodawstwa. Miało ono za zadanie uświadomienie gimnazjalistom przede wszystkim tego, jak ważną może okazać się każda kropla krwi, gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Uczennice naszego Gimnazjum świetnie poradziły sobie z zadaniem, za co zostały nagrodzone dyplomami z wyróżnieniem i nagrodami rzeczowymi. Opiekunkami dziewczyn były panie: Teresa Ciapka, Ewelina Janota i Małgorzata Ozimińska. Gratulujemy laureatkom!

 

Sukces grupy teatralnej "Prożek"

     W sobotę, 20 maja w żywieckim Miejskim Centrum Kultury podczas Koncertu Laureatów nasz zespół teatralny "Prożek" odebrał z rąk Burmistrza Żywca, Antoniego Szlagora oraz Starosty Żywieckiego, Andrzeja Kalaty dyplom II miejsca zdobyty w Festiwalu Artystycznym ,,Moja Pasja” za spektakl pt. ,,Szansa”, według scenariusza pana Bolesława Słomińskiego. Zespół teatralny "Prożek” reprezentowany jest obecnie przez uczniów klasy VI b: Aleksandrę Kozieł, Martynę Moczałę, Martynę Pytlarz, Kingę Wisłę, Igora Juraszka, Szymona Pietraszko, Kacpra Płonkę, Jacka Ulrycha oraz Pawła Włocha.

     Serdecznie gratulujemy naszym młodym  aktorom i życzymy dalszych sukcesów na scenie teatralnej.

 

 

      

Mistrzowie w Turnieju Gier i Zabaw klas II – III Szkoły Podstawowej
Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów

To już kolejny raz, gdy najmłodsi uczniowie klas II – III Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów wzięli udział w Turnieju Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego. Przygotowany on był przez Śląski Szkolny Związek Sportowy. Są to zawody budzące wielkie emocje i zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Dają one uczniom możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i możliwości sportowych, uczą zasad uczciwej rywalizacji, a także sprzyjają nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami innych szkół. Uczestnicząc w turnieju uczniowie nabywają też nowe doświadczenia.

Konkurencje, w których musieli zmierzyć się zawodnicy to: sadzenie ziemniaków, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta zwinnościowa, sztafeta wahadłowa z pałeczką, przeskoki przez skakankę, toczenie piłki do koszykówki w tunelu, wyścig kangurów, rzuty do ruchomego celu.

Jak co roku wywalczyliśmy mistrzostwo Gminy Radziechowy – Wieprz pokonując drużynę ze szkoły: Wieprz oraz Brzuśnik. Kolejnym etapem gier i zabaw był etap powiatowy. W nim również, w dniu 20. 04. 2017 r. zdobyliśmy tytuł mistrza powiatu wyprzedzając drużyny ze szkoły: Lipowa, Łodygowice i SP 5 Żywiec. Tym samym awansowaliśmy do zawodów rejonowych, które odbyły się w dniu 24. 04. 2017 r. Na tym etapie znowu nasi zawodnicy okazali się najlepszą drużyną.

Po zaciętej walce nasi uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce pokonując drużynę ze szkoły: Lipowa, Kozy i Kobiernice. Dzięki temu nasza szkoła awansowała do PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO.

 

Ten ważny  dla nas etap odbył się 18. 05. 2017 r. w Wodzisławiu Śląskim.  I tym razem nie zabrakło dla nas miejsca na podium. Było to współzawodnictwo najlepszych drużyn. Drużyna z naszej szkoły wywalczyła zaszczytne III miejsce. Szczęśliwi sportowcy stanęli na podium. Nasi „mali -wielcy” zawodnicy są najlepszą drużyną sportową spośród drużyn innych szkół w gminie Radziechowy - Wieprz, powiecie i rejonie. Zawodnicy klasy 2 b i 3 c szkoły podstawowej godnie reprezentowali swoją szkołę - Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach.

 

Grupa uczniów z kl. II b. – Łucja Kupczak, Oliwia Ślusarz, Julia Biela, Natalia Mika, Michał Mika, Ksawery Nowak, Błażej Pytlarz, Igor Luber, Agata Gdula, Małgorzata Pawlus

Opiekun: mgr Zuzanna Zięba

Grupa uczniów z kl. 3 c. - Wojciech Kozieł, Agata Dyduch, Konrad Pindel, Dominik Biela, Wiktoria Mika, Szymon Jagosz, Michał Knapek, Kinga Ciurla, Maja Biegun, Damian Dobosz, Dominika Pierniak, Dominik Lach

Opiekun: mgr Katarzyna Juraszek, mgr Monika Wójcik

Zwycięzcom dziękujemy i gratulujemy tak dużych osiągnięć!!!

 

Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

W dniu 11 kwietnia 2017 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej odbyła się się uroczystość, podczas której uczniowie gimnazjów - tegoroczni laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych - otrzymali zaświadczenia oraz upominki.

W roku szkolnym 2016/2017 w I etapie dwunastu konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów gimnazjów odnotowano ponad 36000 udziałów. Tegoroczna edycja zakończyła się uzyskaniem 652 tytułów laureata przez 563 uczniów. 75 uczniów odniosło sukces w kilku konkursach. Wśród wyróżnionych znalazło się również dwoje uczniów naszego gimnazjum:

Marlena Michalska kl. IIIb - Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

Jakub Wisła kl. IIIb - otrzymał podwójny tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (już po raz drugi) oraz z Historii.

Gratulujemy Marlenie i Jakubowi! Jesteśmy z Was dumni!

Kolorowe powitanie wiosny

     21 marca do Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zawitała wiosna. Po czym mogliśmy ją rozpoznać? Nie tylko po pięknej pogodzie za oknem i dacie w kalendarzu. Tego dnia wszyscy uczniowie byli uśmiechnięci i... kolorowi. Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum postanowiły ogłosić tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny Dniem Kolorów. Kilka dni wcześniej każda klasa została poinformowana o kolorze, który jej przypadł, a zadaniem uczniów było ubranie strojów w danej barwie. Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli! Wykazali się pomysłowością i dużą odwagą, ubierając jaskrawe odcienie i niecodzienne stroje. Opiekunowie samorządu postanowili wybrać klasy, które zaprezentowały się najciekawiej i najbarwniej. I tak w szkole podstawowej zwyciężyła klasa IV c (kolor zielony), a w gimnazjum ex aequo – klasy Ic (kolor czerwony) i IIIb (kolor różowy). Wyróżnione klasy zostały nagrodzone słodyczami. Gratulujemy!

 

 

Sykcesy w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego w pływaniu drużynowym

    Żywiecka pływalnia miejska była areną zmagań uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy 13 marca 2017 roku reprezentowali swoje szkoły w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego w pływaniu drużynowym. Są to zawody bardzo trudne, ponieważ,  żeby skompletować pełną drużynę trzeba znaleźć ośmiu pływających stylowo uczniów, z czego najmłodszy musi być z trzeciej klasy (podstawówki).
    Zespół Szkół im ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach wystawił na te zawody drużyny we wszystkich kategoriach i wszystkie te drużyny uplasowały się na podium!
    Najlepiej zakończyli batalię chłopcy ze szkoły podstawowej, którzy, plasując się na drugiej pozycji, zdobyli tytuł Vice Mistrzów Powiatu i wywalczyli sobie prawo do startu w Mistrzostwach Rejonu.

Skład drużyny vice mistrzów: Robert Wiewióra, Karol Juraszek, Aleksander Barabasz, Krzysztof Kręcichwost, Filip Sapeta, Jakub Hankus, Kacper Mika, Kamil Kublin. Rezerwa: Bartłomiej Zuziak i Wojciech Rypień.

Skład drużyny dziewcząt (trzecia drużyna Powiatu Żywieckiego): Natalia Mika, Kinga Ciurla, Julia Juraszek, Zofia Adamczyk, Julia Hazuka, Agnieszka Lipiec, Patrycja Maultz, Julia Rozmus.

 Trenerzy: Marek Jeziorski i Mariusz Janik

 

Moje życie – Mój wybór

     Pod takim hasłem 2 marca 2017r. odbyło się spotkanie żywieckich stróżów prawa z młodzieżą. Miało ono charakter profilaktyczny i jego celem było uświadomienie młodzieży, że pewne zachowania podejmowane przez nich w młodym wieku, mogą mieć wpływ na całe ich dorosłe życie. W czasie prelekcji mundurowi chętnie odpowiadali na licznie zadawane przez uczniów pytania.

     To, jakiego wyboru dokonamy w sytuacjach trudnych, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Decyzje te mogą wpłynąć na całe nasze dorosłe życie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Głównie to przesłanie starali się przekazać policjanci z żywieckiej komendy młodzieży, z którą spotkali się w gimnazjum w Radziechowach. W czasie spotkania, stróże prawa w formie dyskusji przekazali młodym ludziom cenną wiedzę na temat ich odpowiedzialności za popełnione czyny karalne oraz omówili przejawy demoralizacji w świetle obowiązujących przepisów. Policjanci wyjaśnili słuchaczom podstawowe definicje związane z pojęciami nieletniego, czynu karalnego, demoralizacji, a także omówili kilka najczęściej popełnianych przez młodych ludzi przestępstw. W czasie spotkania poruszono również problem konsekwencji prawnych, finansowych i zdrowotnych niewłaściwych zachowań. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak zmienia się percepcja po spożyciu alkoholu czy narkotyków, testując alko i narkogoogle. Młodzi ludzie mieli za zadanie podpisać się, przywitać czy też przejść po krótkim torze, a wszystko to w założonych okularach symulujących stan po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Relacje uczniów po tym doświadczeniu jednoznacznie wskazywały, że było to dla nich bardzo pouczające doświadczenie.

 Wykorzystano tekst i zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Więcej Zdjęć w Galerii

 

Kolejne narciarskie sukcesy Krzysia

18 lutego 2017 roku uczeń klasy 4a KRZYSZTOF KRĘCICHWOST zdobył I miejsce w Zawodach Narciarstwa Alpejskiego o Puchar Wójta Gminy Węgierska Górka i Proboszcza Parafii w Ciścu.

Gratulacje  Krzysiu za wytrwałość dla Ciebie i Twoich rodziców!

 

Wicemistrzostwo  drużyn dziewczyn i chłopców 

    16 lutego 2017 roku drużyna dziewczyn naszej szkoły brała udział w Powiatowych Zawodach w minikoszykówce dziewcząt szkół podstawowych, które odbyły się w Łodygowicach. Po kilku rozegranych meczach nasza drużyna w składzie: Klaudia Wilusz, Magdalena Syposz, Julia Czech,  Marta Rodak, Karolina Zawada, Martyna Moczała, Aleksandra Kozieł, Aleksandra Kral, Kinga Rozmus, Angelika Sikora, Kinga Wisła, Julia Kawałkiewicz, zdobyła zaszczytne wicemistrzostwo,czyli II miejsce.

    17 lutego 2017 roku drużyna chłopców naszej szkoły również brała udział w Powiatowych Zawodach w minikoszykówce chłopców w Łodygowicach gdzie zdobyła zdobyła II miejsce.
Skład drużyny: Kacper Golasik, Damian Kamiński, Kamil Kublin, Maciej Leszczewski, Michał Matlak, Kacper Mika, Nikodem Mikler, Gabriel Piecuch, Szymon Pietraszko, Jacek Ulrych, Paweł Włoch, Dominik Zuziak.

    Trenerem obu drużyn jest nauczyciel wychowania fizycznego mgr Jerzy Mika

Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów! 

 

„Od ziarenka do bochenka”

     02.02.2017r. klasa Ic wzięła udział w wycieczce do Górek Wielkich na  zajęcia w „Chlebowej Chacie”. Uczniowie zapoznali się  tam z  produkcją chleba -poprzez przygotowanie podłoża, wysiew i wzrost zboża aż do zbioru oddzielenia ziarna od plew, mielenie zboża na mąkę i wypiek. Młodzież sama miała możliwość upiec podpłomyki, które później  zjedli smarując ekologicznym masłem i miodem oraz popijają kawą zbożową. Kolejnym punktem pobytu w chlebowej chacie była prelekcja na temat  produkcji miodu - wszystko o pszczołach i ich życiu. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła muzeum Małego Fiata w Bielsku-Białej gdzie mogła porozmawiać z człowiekiem z prawdziwą pasją, twórcą tego muzeum.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Projekt "Na własne konto" czyli ferie z ekonomią

     W terminie 16-21 stycznia w naszej szkole realizowana była pierwsza część  projektu pod tytułem „Na własne konto”. Udział w nim wzięło 15 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach. Opowiemy o tym z naszej perspektywy- uczniów.
     Projekt polegał na tym, abyśmy już w gimnazjum poznali podstawowe pojęcia związane z ekonomią. Dzięki możliwości wzięcia udziału w tym projekcie, uczyliśmy się poprzez zabawę, co było miłą odmianą od kartkówek i testów, z którymi spotykamy się na co dzień. Poznaliśmy pojęcia takie jak: wolny rynek, popyt, podaż, giełda oraz wiele innych. Ciekawą formą nauki były ćwiczenia takie jak „giełda jabłek”, gdzie podzieleni na grupy sprzedawaliśmy lub kupowaliśmy, w zależności od pełnionej funkcji, jabłka. Po każdej transakcji otrzymywaliśmy nową karteczkę z informacją, że jeśli sprzedamy jabłka za mniej niż np. 8 zł, stracimy. Tak samo było z drugą stroną, która jeżeli zakupiła jabłka za więcej niż podana na kartce suma- traciła. To zmusiło nas do przemyślenia, czy zawsze warto upierać się przy swojej cenie. Wspólnie ustaliliśmy, że czasami należało stracić, aby później zyskać. Dzięki temu poznaliśmy pojęcie takie jak „równowaga rynkowa”.
     Wykonywaliśmy plakaty, odwiedziliśmy banki- wszystko po to, aby rozwinąć swoją wiedzę na temat ekonomii. Uzupełnialiśmy także tabele, które pomogły nam uświadomić sobie własne zalety, osiągnięcia, umiejętności, ale także wady, bo każdy z nas je posiada. Dzięki temu mogliśmy zastanowić się nad naszą karierą zawodową. Bawiliśmy się też w produkcję książek. Podzieliliśmy się na grupy, wymyśliliśmy swoje nazwy wydawnictw i zabraliśmy się do roboty. W naszych zajęciach nie zabrakło śmiechu, ale także rywalizacji. Każdego dnia prezentowaliśmy sobie efekty naszych prac. Każdy z nas mógł wykazać się indywidualnie, ale bardzo ważna była współpraca.
     Oprócz naszego uczęszczania na zajęcia, codziennie dodawaliśmy krótki opis i fotorelację z tego, co udało nam się danego dnia osiągnąć, na bloga stworzonego na potrzeby projektu. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co się działo, oczywiście z naszej perspektywy! (http://www.nawlasnekonto.pl/blog/zespol-szkol-gimnazjum-publiczne-nr-1-im-ks-pral-st-gawlika-w-radziechowach-e5)

     W ramach zajęć udało się nam również odwiedzić zakład lokalnego przedsiębiorcy pana Andrzeja Ozimińskiego, który jest producentem urządzeń elektrycznych do kopalń, oraz Bank Spółdzielczy Etno-Bank w Radziechowach-Wieprzu gdzie zostaliśmy przyjęci przez samego prezesa pana Przemysława Kubaszka, który przybliżył nam historię banku oraz opowiedział nam jak działa bank. Udało się nam również wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Bank PKO SA w Żywcu. Wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas jesteśmy bardzo wdzięczni.
     Dodatkowym wyróżnieniem dla nas jest to, iż jesteśmy jedyną szkołą z województwa śląskiego biorącą udział w projekcie. Ze swojej strony obiecujemy nie zmarnować zdobytej wiedzy oraz dzielić się nią, aby to czego się nauczyliśmy procentowało w przyszłości. Na koniec dodamy jeszcze, że wspólnie spędzony czas pomógł nam się zintegrować i dostrzec rzeczy, na które w codziennym biegu nie mamy czasu zwracać uwagi. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy, i szczęśliwi, że zdecydowaliśmy się na udział w tym projekcie. Dzięki temu już teraz  zaczniemy pracować „Na własne konto”.

Zuzanna Mieszczak
uczennica klasy II Ia gimnazjum

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Jakub Wisła – uczeń, którego nikomu w Radziechowach nie trzeba przedstawiać

     Uczeń klasy III Gimnazjum Publicznego nr 1 w Radziechowach osiąga kolejne sukcesy. I półrocze roku szkolnego 2016/2017 dopiero się skończyło, a Jakub Wisła może poszczycić się licznymi osiągnięciami. W styczniu zakwalifikował się do finałów Konkursów Przedmiotowych z Matematyki, Historii a w lutym  do  finału Konkursu Przedmiotowego z Chemii, w którym to już w zeszłym roku odniósł wielki sukces. Jakub zakwalifikował się też do finału Międzynarodowego Konkursu  Ekumenicznego Wiedzy Biblijnej JONASZ.

     Wzorowe zachowanie, bardzo dobre i celujące oceny, pełnienie funkcji przewodniczącego klasy oraz wielka skromność – to cechy najlepiej charakteryzujące naszego wybitnego ucznia. Jest on chlubą radziechowskiej szkoły, gdyż - już będąc uczniem szkoły podstawowej - wyróżniał się poziomem wiedzy i osiągnięciami na polu nauki. Dla Jakuba nauka od zawsze była przyjemnością i pasją, której oddawał się z zamiłowaniem. Dzięki temu stał się wzorem godnym do naśladowania.

      Składamy serdeczne gratulacje Jakubowi oraz jego rodzicom oraz życzymy dalszych, równie spektakularnych sukcesów.

 

MAŁA „WIELKA” GWIAZDA ANTOSIA KOZIOŁ-6-letnia UCZENNICA KLASY Ia

    W środę, 11 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku  odbył się VIII Gminny i Międzyszkolny Przegląd Kolęd  i Pastorałek ,,Gwiazda Betlejemska'2017". Z radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły, sześcioletnia Antosia Kozioł z kl. I a, zdobyła najcenniejszą  z nagród-,,ZŁOTĄ GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ". Zważywszy na fakt, iż była ona najmłodszą uczestniczką z naszej szkoły , jest to tym bardziej znaczący sukces. Antosia zauroczyła Jury swoim talentem wokalnym i żywiołowym wykonaniem utworu pt. „Gore Gwiazda Jezusowi" .

     W niedzielę, 15 stycznia bieżącego roku podczas Mszy św. o godz 10.00 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy odbył się koncert laureatów, podczas którego Antosia podbiła serca publiczności zachwycając wszystkich profesjonalnym wykonaniem i muzycznym temperamentem.

     Cieszymy się z odkrycia nowego talentu w naszej szkole, którego rozwój z pewnością będziemy wspierać licząc na dalsze sukcesy uczennicy z Ia.

                                                       EDYTA  PASTERNAK

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

W szkole w Radziechowach nie zapomniano o Franciszku Ozimińskim

     Jeszcze kilka miesięcy temu uczniowie szkoły mieliby problem, aby odpowiedzieć na pytanie, kim był Franciszek Ozimiński? Czym zasłużył się i zapisał w historii Radziechów ten niezwykły człowiek, który bez reszty poświęcił się oświacie i pracy społecznej.

     By pamięć o nim nie zanikła, a młode pokolenia pamiętały o jego zasługach, 14 października 2016r. podczas Święta Edukacji Narodowej i Święta Patrona Szkoły uroczyści odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą panu Franciszkowi Ozimińskiemu.

    W uroczystości wzięła udział rodzin pana F. Ozimińskiego: córka – profesor Halina Lorenc, główny klimatolog i meteorolog polski w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, syn – Andrzej Ozimiński, prezes Zakładu Automatyki i Mechaniki Przemysłowej w Radziechowach, wnuczki Barbara Lisson i Małgorzata Łukasik.

     Na ich twarzach można było zobaczyć niezwykłe wzruszenie – po tylu latach od śmierci (1987r.) przywołano pamięć ojca, dziadka – wieloletniego kierownika szkoły w Radziechowach, kronikarza, społecznika. Wiemy przecież, że dopóki zmarli zamieszkują naszą pamięć, śmierć nie zabrała ich jeszcze całkiem, a ci którzy pamiętają, winni tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom. Odsłonięcie w szkole tablicy pamiątkowej poświęconej tej niezwykłej postaci miało to na celu.

     W tym miejscu należy przytoczyć kilka faktów historycznych z życia i pracy pana F. Ozimińskiego.

     Nowy rok szkolny w Radziechowach po ukończeniu działań wojennych rozpoczął się już 1 września 1945 roku. Uczniów było 628, a warunki lokalowe – koszmarne. Nauczano w wynajętych izbach: na poczcie, w Kółku Rolniczym, „u Ferdka” w tzw.  „Lokalu” w 4 salach szkolnych w tzw. starej szkole. Klasy liczyły po 50-60 uczniów. W tak fatalnych warunkach lokalowych nauczanie nie spełniało podstawowych wymogów edukacji młodego, spragnionego wiedzy,   powojennego pokolenia.

   Od września 1947 roku funkcję Kierownika Szkoły powierzono młodemu, 37-letniemu  nauczycielowi -  Franciszkowi Ozimińskiemu. Powierzona Mu funkcja obejmowała  oprócz nauczania młodzieży,  szeroko pojętą działalność oświatową  w Radziechowach,  a oczekiwała Go taka rzeczywistość, że po prostu gmachu  szkoły nie było.

    Jednym z najważniejszych zadań, jakie postawił sobie ten młody, energiczny i oddany swej misji  Kierownik Szkoły,  była oczywiście budowa obiektu szkolnego, spełniającego odpowiednie standardy w procesie nauczania i wychowywania młodych ludzi. Z Jego inicjatywy , już w marcu 1948 roku zawiązał się komitet budowy szkoły z podobnymi,  jak On entuzjastami tego dzieła. Byli to: Karol Gruszka,  Karol Sapeta, Tadeusz Niewiadowski, Józef Galica, Władysław Pieronek, Józef Rozmus i właśnie  wnioskodawca  tego przedsięwzięcia - Franciszek Ozimiński.

    Powrócono do idei budowy nowej szkoły na fundamentach wzniesionych   jeszcze  w 1939 roku. Budowa nowej szkoły była realizowana sposobem gospodarczym, wspomagana niewielkimi, wręcz symbolicznymi  w różnych  instytucjach funduszami, w tym od Powiatowego Funduszu Odbudowy Szkół, czy skromnej dotacji przyznanej przez ówczesnego Ministra Oświaty Kazimierza Rusinka. Najwięcej pracy wykonali  jednak  sami rodzice uczniów i młodzież szkolna. Oczywiście społecznie. Budowę  prowadził majster budowlany Adam Juraszek.

    3 lutego 1952 roku  odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Była to pierwsza, nowa szkoła  wybudowana po wojnie na terenie powiatu żywieckiego i  stoi do dzisiaj. To jest ta właśnie szkoła, którą umownie nazywamy „stara szkoła”.

    Pod kierunkiem Franciszka Ozimińskiego szkoła pełniła nie tylko funkcje nauczania, ale również funkcję pewnego centrum kulturalno-oświatowego. Szkoła organizowała również liczne imprezy okolicznościowe.

      Z inicjatywy i pod kierunkiem Kierownika Szkoły zorganizowano też naukę dla dorosłych.  Analfabetów (tacy też byli) nauczono czytać i pisać.

      W czerwcu 1960 roku przy Szkole Podstawowej powstała także Szkoła Przysposobienia Rolniczego.

     Z czasem przybywało uczniów i pracowni fakultatywnych, budynek szkoły robił się za ciasny. Dlatego w 1972 roku zapadła decyzja jej rozbudowy. Również z inicjatywy Franciszka Ozimińskiego powołano nowy Komitet Rozbudowy Szkoły. Budowę nowego skrzydła zakończono w grudniu 1975 roku.  Wykorzystano akcję 1000 Szkół na 1000 lecie.

Uroczystego otwarcia dobudowanej szkoły dokonano 23 listopada 1975r. (tzw. „nowa szkoła”)

Po odejściu na emeryturę Franciszka Ozimińskiego w roku 1973, z dniem 1 września 1973 roku Dyrektorem Szkoły został Józef Biela.

     Franciszek Ozimiński zostawił szkołę w bardzo dobrze funkcjonującej strukturze, z wysokim poziomem nauczania w tym również wychowaniem młodzieży o wysokich walorach moralnych i etycznych  zapewnionych  przez ówczesne, znakomite grono pedagogiczne.  Szkołę Podstawową w Radziechowach w okresie 1948 – 1973, na podstawie wyników egzaminów wstępnych do szkół  ponad podstawowych, uznano za jedną z najlepszych w powiecie. Szeroko pojęta szkoła radziechowska dała doskonałe podwaliny do dalszej nauki młodzieży w szkołach średnich i wyższych.

       Z tego okresu wywodzą się znane dzisiaj w kraju i na arenie międzynarodowej autorytety o najwyższym statusie naukowym, moralnym i społecznym  do  których  należą:

 • Ks. Biskup Tadeusz Pieronek – prof. dr hab. nauk teologicznych i  prof. nauk prawnych, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu  Polski  w latach 1993-1998, Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998 – 2004, Doktor  Honoris Causa Uniwersytetu  Pedagogicznego w Krakowie.
 • Prof. dr hab. Antoni Polanowski  - biochemik i  biotechnolog , na Uniwersytecie Wrocławskim,  Doktor Honoris  Causa Akademii Rolniczej we  Wrocławiu .    
 • Prof. dr hab. Mieczysław Rozmus –specjalista z zakresu genetyki roślin w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie,  w okresie 1984 - 1990  Rektor tej  uczelni.
 • Prof. dr hab. Barbara Pieronek ( z d. Sapeta) – wybitny  biolog na Pedagogicznej w  Krakowie,
 • Prof. dr hab. Halina Lorenc ( z d. Ozimińska) –główny  klimatolog i  meteorolog polski  w Instytucie  Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

     Od lat 80. zarówno profesjonalne grono nauczycielskie, jak i młodzież szkolna piastuje tradycje i aspiracje szkoły stworzonej przez Franciszka Ozimińskiego. Uczniowie są zdolni i ambitni; osiągają wysokie miejsca, jako laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych.

     Franciszek Ozimiński wyznawał i głosił ideę:  „Światły człowiek powinien zapisać się znaczącym czynem  wobec czasów  w  których  żyje”.

     10 czerwca 2017r. planujemy uroczyste obchody – jubileusz 65 lecia szkoły w Radziechowach, na które już teraz serdecznie zapraszam w imieniu całej społeczności szkolnej.

                                                                       dyrektor Zespołu Szkół
im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach
Jadwiga Śleziak

(wykorzystano tekst wystąpienia pani prof. H. Lorenc wygłoszone z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej Franciszka Ozimińskiego).

Kolędy wieczorową porą

     Pięknym, choć wyjątkowo mroźnym popołudniem w niedzielę 8 stycznia 2017 roku na sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. S. Gawlika w Radziechowach mieszkańcy gminy Radziechowy-Wieprz zebrali się, by w magicznej, świątecznej atmosferze wysłuchać koncertu kolęd przygotowanego przez uczniów naszej szkoły.

   Wieczór rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły mgr Jadwiga Śleziak, witając zebranych gości i  uczestników. Następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Podczas koncertu wystąpili zarówno soliści, śpiewając i grając na wielu instrumentach, jak i chór szkolny oraz duety. Mieliśmy okazję wysłuchać zarówno dobrze wszystkim znanych kolęd i pastorałek, jak i tych zupełnie nowych bądź zaskakująco zaaranżowanych. Wszyscy słuchający i podziwiający występy dali się porwać czarowi chwili i sami chętnie przyłączali się do śpiewu. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika, na wspólne śpiewanie i słuchanie kolęd licznie przybyli również rodzice i nauczyciele z Dyrekcją szkoły na czele.

   Wieczór Kolęd stał się już tradycją radziechowskiej szkoły i nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy rozpocząć nowy rok bez wspólnego kolędowania.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Wigilia z Babciami i Dziadkami w klasie Ia

      W dniu 21 grudnia 2016r. w klasie Ia (najmłodsze dzieci w szkole 6 i 7 latki) odbyła się klasowa wigilijka z udziałem  Babci i Dziadka. W tym dniu uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi, tanecznymi i wokalnymi. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie w świątecznym nastroju mogli obejrzeć "Jasełka na wesoło"  w wykonaniu swoich wnucząt oraz świąteczne tańce. Słuchali również kolęd śpiewanych przez dzieci .  Dzieci obdarowały swoje Babcie i Dziadków upominkami (były to zdjęcia kochanych wnucząt). Był to miły dzień spędzony w gronie kochanych osób. Kochane Babcie i kochani Dziadkowie dziękujemy Wam bardzo za przybycie na naszą wigilię  oraz rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości (łamaliśmy się wspólnie opłatkiem, nie zabrakło łez).

                                                                                 Edyta Pasternak

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

I ty możesz zostać kronikarzem

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ KRONIKARZEM” – pod takim hasłem uczniowie klasy Ia naszego gimnazjum 8 grudnia 2016 r. wzięli udział w zajęciach na żywieckim zamku. W pierwszej części zajęć młodzież wysłuchała  pogadanki na temat żywieckiego kronikarza – Andrzeja Komonieckiego i zobaczyła oryginał „Dziejopisu Żywieckiego”. Natomiast  w drugiej części uczestniczyła w mini warsztatach piśmienniczych (uczniowie pisali  stalówkami na czerpanym papierze fragment tytułu „Dziejopisu Żywieckiego”. Po zajęciach uczniowie udali się do zakładu introligatorskiego, gdzie zapoznali się z bardzo ciekawą pracą introligatora, zobaczyli jak odnawia się stare książki w jaki sposób oprawia i zdobi się okładki.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Szkolenie metodyczne dla nauczycieli i studentów - Na własne konto

     W dniach 2-4 grudnia br. w Warszawie odbyło się trzydniowe szkolenie dla nauczycieli i studentów biorących udział w&nbsptegorocznej edycji projektu "Na własne konto", w którym również uczestniczyła nasza koleżanka Elżbieta Węglarz. Dzięki niemu w czasie ferii zimowych 20 gimnazjalistów z naszej szkoły weźmie udział w dodatkowych zajęciach o tematyce ekonomicznej.

     W tegorocznej edycji bierze udział 35 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. W styczniu rozpoczną się zajęcia w&nbspszkołach. Podczas gier i zabaw gimnazjaliści poznają narzędzia finansowe i mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw. Odwiedzą również siedzibę banku oraz lokalnego przedsiębiorcę. Na zakończenie uczniowie przygotują projekt modelu biznesowego firmy, którą mogliby w bliższej lub dalszej przyszłości założyć.

     Efektem udziału w programie będzie wykształcenie wśród uczestników postaw przedsiębiorczych oraz umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej. W szerszym ujęciu realizacja projektu wpłynie na zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich, a młodzieżą mieszkającą w dużych aglomeracjach miejskich.

       

Działamy szlachetnie!

     We wtorek 29 listopada 2016 r. na parkingu Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika zaparkował specjalny autobus. Dlaczego możemy nazwać go tak wyjątkowym? Bo to właśnie w nim mieszkańcy gminy Radziechowy – Wieprz mogli przyłączyć się do akcji oddania krwi i szpiku kostnego dla potrzebujących.

     Stanie się krwiodawcą to nie tylko zyskanie świadomości, że być może przyczyniamy się do uratowania życia innego człowieka. Pomagamy  chorym potrzebującym krwi, ale także sobie samemu. Kiedyś każdy z nas może znaleźć się w potrzebie. Ponadto, oddając krew, zapewniamy sobie bieżącą kontrolę stanu zdrowia. Grupa krwi oddającego zostaje wpisana do legitymacji hdk, która w przyszłości może być niejednokrotnie wykorzystana. Zorganizowana przez szkołę akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem. Łącznie zarejestrowały się 32 osoby, z czego 18 oddało krew. Dało to w sumie wynik ok.9 litrów krwi.

    Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Oddział Bielsko-Biała za przeprowadzenie tego jakże szlachetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy również –w imieniu osób potrzebujących - mieszkańcom gminy, którzy  wzięli w nim udział.

 

  Drugi turniej zawodniczek UKS METALIK RADZIECHOWY

   Zawodniczki UKS METALIK RADZIECHOWY grające w Śląskiej Lidze Minisiatkówki w kategorii trójek rozegrały w niedzielę
27 listopada w Mikołowie drugi turniej I etapu rozgrywek. Dzięki bardzo dobrej postawie awansowały do następnej rundy rozgrywek. Najmłodsze siatkarki z Radziechòw wraz z trenerem, Markiem Jeziorskim już nie mogą doczekać się kolejnych turniejów, żeby potwierdzić dobrą dyspozycję.

Skład drużyny UKS METALIK RADZIECHOWY minisiatkówka dziewcząt, trójki: Natalia Sapeta, Aleksandra Kozieł, Nina Klimonda, Klaudia Bąk, Karolina Piela, Julia Hazuka, Agnieszka Lipiec, Julita Gwizdoń, Weronika Mika

 

Radziechowski Uczniowski Klub Sportowy Champion
na ROAD SHOW w Krakowie


     Być może nie wszyscy wiedzą, że Zespół Szkół im.  ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach, został od września 2015 roku zakwalifikowany do programu Kluby Sportowe Orange. Program ten obejmuje zasięgiem działania całą Polskę, ale tylko stu szkołom udało się pomyślnie przejść sito kwalifikacji. Szkoła z Radziechòw uczestniczy aktywnie w działaniach Programu, dlatego, w nagrodę, grupa uczniów gimnazjum, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, Mariusza Janika i Tomasza Sali, mogła wyjechać 27 października 2016 roku na ROAD SHOW do Krakowa. Jest to cykl spotkań mających na celu propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, do czego zachęcać mają znane osoby ze świata sportu.
     Krakowska impreza zgromadziła najprężniej działające kluby z całej Polski. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, nawiązać nowe znajomości a przede wszystkim świetnie się bawić w towarzystwie znakomitych sportowców: Jerzego Dudka, Artura Siódmiaka i Mileny Sadurek.
     Była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, zdobycia autografu i, co najważniejsze, sympatycznego spędzenia czasu.

Jak obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości?
Ostatni rocznik gimnazjalistów!

     Dnia  10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół  im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach 59 uczniów klas pierwszych gimnazjum złożyło uroczyste ślubowanie i tym samym stało się prawowitymi członkami szkolnej społeczności. W tym jakże radosnym dniu, obok powagi i dostojeństwa związanych ze zbliżającym się świętem, nie mogło zabraknąć zabawy i śmiechu, a właśnie tego dostarczył Rambit  klas trzecich.  Przez kilka tygodni starsi gimnazjaliści przygotowywali się do:

 • zadań konkursowych z historii Polski na przełomie XIX/XX wieku,
 • konkurencji sportowych,
 • wykonania pieśni patriotycznej oraz tańca.

    Rywalizację wygrała klasa III b. Zabrała do swej sali puchar przechodni, który będzie przez cały rok szkolny towarzyszył ich zmaganiom z nauką, zdobywaniem życiowego doświadczenia i nabywaniem nowych umiejętności. Życzymy pierwszakom bardzo dobrych wyników, wzorowego zachowania i tego, by dotrzymali obietnic, zaś trzecioklasistom napisania Egzaminu Gimnazjalnego na 100 %.

     Niech rocznica odzyskania niepodległości będzie świętem pokoju i jedności

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Rambit klas szóstych

     W czwartek 10 listopada 2016 r. w naszej szkole radośnie obchodziliśmy Święto Niepodległości. W tym dniu odbył się Rambit, w którym bardzo zawzięcie rywalizowali ze sobą uczniowie klas 6a, 6b oraz 6c. Każda z klas przygotowała plakat związany ze Świętem Niepodległości oraz zaprezentowała postać historyczną: klasa 6a – Ignacego Jana Paderewskiego, 6b – Romana Dmowskiego, a 6c - Józefa Piłsudskiego. Następnie szóstoklasiści zaprezentowali się w piosence „Przybyli ułani pod okienko” .
    Druga część imprezy wzbudziła najwięcej emocji – były to konkurencje sportowe i pytania z historii. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce ostatecznie zwyciężyła klasa 6a, a drugie miejsce zajęła klasa 6b. Wszystkim jednak należą się wyrazy uznania za wzorowo przygotowaną część artystyczną i zacięcie sportowe.
    Brawa także dla uczniów klas czwartych i piątych, którzy świetnie spisali się w roli kibiców.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Z wizytą w żywieckim Muzeum Zamkowym

    W piątek, 4 listopada bieżącego roku uczniowie klasy IV a wybrali się do żywieckiego Muzeum Zamkowego, gdzie uczestniczyli w zajęciach historyczno-plastycznych pt. ,,I ty możesz zostać kronikarzem". Po obejrzeniu zbiorów muzealnych, wysłuchali historii  o pierwszym kronikarzu Żywiecczyzny - Andrzeju Komonieckim. Zobaczyli też oryginał slynnego ,,Dziejopisu Żywieckiego". Potem mogli spróbować niełatwej sztuki kaligrafii na papierze czerpanym.
     Atrakcją tego dnia była również ,,Wystawa kanarków i ptaków egzotycznych" udostępniona w murach Gimnazjum Publicznego nr 2 przy ul. Zielonej.

 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Architektura,  historia i chemia w Krakowie

      18 października 2016 r.  klasy II a i II b naszego gimnazjum, wzięły udział   w warsztatach edukacyjnych z historii i architektury, które odbyły się na Wawelu oraz z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  Tematem zajęć z historii i architektury był „Renesans na Wawelu. Zajęcia rozpoczęły się od omówienia podstawowych idei humanizmu, czasu i  miejsca powstania stylu renesansowego, roli mecenatu dla rozwoju kultury, a także tematów i technik artystycznych. Na podstawie wybranych dzieł (malarstwo, tkanina artystyczna, rzemiosło artystyczne) młodzież zapoznała się z charakterystycznymi motywami dekoracyjnymi oraz zasadami kompozycji, główną atrakcją była możliwość podziwiania dzieła Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

   Pokazy zatytułowane „Spotkanie z ciekawą chemią” zostały zorganizowane  przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Sali Audytoryjnej nasi uczniowie czuli się jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym przez pracowników akademickich doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę.

    Podczas pokazów mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawe i widowiskowe doświadczenia, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale też i takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Efektowne reakcje otrzymywania piany, burza w probówce, samozapłon gliceryny, czy też węże faraona przyciągały ich wzrok i rozbudzały zaciekawienie istotą reakcji, które przebiegały w probówkach.....

   Ideą "Pokazów Chemii" jest popularyzacja tej dziedziny nauki poprzez prezentację ciekawych, nietypowych, często fascynujących młodzież doświadczeń chemicznych.

     Wykorzystując pobyt w Krakowie uczniowie mieli okazję  zwiedzić również Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz najważniejsze zabytki  Krakowa, m.in. Wawel, Sukiennice.

     Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele: Aniela Michalska, Elżbieta Węglarz, Sabina Rubys i Joanna Motyka.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Czyste Góry” po raz osiemnasty!

     W sobotę 22 października uczniowie klas IV c, VI a i III a gimnazjum wraz
z opiekunami – paniami Anielą Michalską, Małgorzatą Klimondą, Ewą Widzyk i Teresą Ciapką uczestniczyli po raz kolejny w Jesiennym Zlocie Turystyczno-Ekologicznym „Czyste Góry”. Tegoroczna edycja zlotu odbyła się w Żywcu – Moszczanicy.

    Mimo że październik nie rozpieszczał pogodą, w dniu wyprawy wyjątkowo nam ona dopisała. Z Radziechów przejechaliśmy do Żywca, skąd wyruszyliśmy w drogę do szkoły w Moszczanicy. Oprócz możliwości podziwiania uroków jesiennej aury, na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić kompleks szkół i poznać wiele interesujących faktów z przeszłości, jak i tych dotyczących aktualnego stanu szkoły. Obejrzeliśmy pokaz sprawnościowy uczniów szkoły wojskowej. Wzięliśmy udział w konkursach ekologicznym i ochrony środowiska oraz krajoznawczym, a także w losowaniu nagród. Emocji nikomu nie zabrakło i jesteśmy pewni, że za rok znowu wyruszymy w trasę!

     Aby zachęcić kolejne osoby do wzięcia udziału w następnych edycjach, przypominamy, że kampania ekologiczna ma za zadanie kilka celów, m.in. porządkowanie szlaków turystycznych, promowanie turystyki, udział w akcji Sprzątanie Świata, poznawanie się i zawiązywanie przyjaźni między uczestnikami zlotu. Głównym jej organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Żywcu.

 

ŚWIETNY WYSTĘP SZACHISTÓW

     Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni gościł 18 października 2016 roku najlepszych szachistów powiatu żywieckiego.
Zawody odbyły się po raz pierwszy w nowej formule, jako rozgrywki drużynowe. Oznacza to, że w skład drużyny wchodzą dziewczęta i chłopcy razem.
     Ponieważ w ubiegłym roku dziewczęta ze szkoły podstawowej w Radziechowach zdobyły tytuł Mistrzyń Powiatu, więc można śmiało stwierdzić, że w tegorocznych rozgrywkach drużyna spod Matyski broniła pierwszego miejsca.
Mimo tego, że szachy nie są wybitnie dynamiczną grą, to tegoroczne zawody mogły przyprawić obserwatoròw o szybsze bicie serca; drużyna z Radziechòw przegrała pierwszą partię i zaledwie zremisowała drugą. Po dwóch rundach byli na ostatnim miejscu i, żeby myśleć o sukcesie musieli wygrać pozostałe pięć partii. Udało im się to i w ostatecznym rozrachunku zajęli drugie miejsce, wyprzedzając trzecią Słotwinę o zaledwie pòł punktu!
     W drugich zawodach w tym roku szkolnym drugi ogromny sukces. Dzięki tytułowi vice mistrzòw Powiatu, szachiści ze szkoły podstawowej z Radziechòw jadą na mistrzostwa Rejonu, gdzie wcale nie są bez szans na dobry wynik.
Jako ciekawostkę należy podać fakt, że ze wszystkich uczestników zawodòw, najmłodszym był szachista właśnie z Radziechòw, uczeń czwartej klasy Karol Juraszek.

MJ

 

Dzień Patrona i Święto Komisji Edukacji Narodowej.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Franciszkowi Ozimińskiemu

 

     14 października 2016 roku Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zebrali się, by wspólnie celebrować przypadające tego dnia coroczne święta - Dzień Patrona i Święto Komisji Edukacji Narodowej. Ten uroczysty dzień rozpoczął się dla każdej klasy godziną wychowawczą, następnie uczniowie z nauczycielami udali się do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji nauczycieli. Po niej wszyscy wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli do szkoły, aby wspólnie odsłonić tablicę pamiątkową poświęconą panu Franciszkowi Ozimińskiemu, byłemu kierownikowi szkoły oraz kronikarzowi gminy Radziechowy-Wieprz. Delegacje klas i samorządy uczniowskie udały się na cmentarz, aby zapalić znicze przy grobie śp. księdza prałata S. Gawlika. Ostatnia, artystyczna część święta, odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać występów solistów i szkolnego chóru oraz obejrzeć przygotowany przez gimnazjalistów skecz. Przybyli goście złożyli nauczycielom życzenia.  Dwie nauczycielki – panie Bożena Kupczak oraz Katarzyna Duda - otrzymały Nagrody Wójta. Rozdanych zostało również  dwanaście Nagród Dyrektora Szkoły. Wszystkim nauczycielom, a w szczególny sposób tym uhonorowanym nagrodami, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

MOCNE, SPORTOWE OTWARCIE ROKU SZKOLNEGO W RADZIECHOWACH

     Jeszcze Dyrekcja Zespołu Szkół im ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach nie zdążyła odebrać pucharòw i dyplomòw za osiągnięcia sportowe w poprzednim roku szkolnym, a tu już nowe sukcesy! I to jakie?
Sportowe współzawodnictwo, każdego roku, rozpoczynają biegi przełajowe.
Mistrzostwa Gminy Radziechowy - Wieprz, które odbyły się 3 i 4 października zostały całkowicie zdominowane przez uczniów z Radziechòw. We wszystkich kategoriach  zwyciężyli uczniowie tutejszego Zespołu Szkół: dziewczęta i chłopcy z gimnazjum i podobnie ze szkoły podstawowej.

     Na Mistrzostwach Powiatu, 6 października w Bielsku Białej, reprezentacja dziewcząt szkoły podstawowej z Radziechòw odniosła pierwszy w tym roku, ogromny sukces wygrywając te zawody i zdobywając TYTUŁ MISTRZOWSKI !!!

     Dziewczęta z Radziechòw nie poprzestały na tym i na Mistrzostwach Rejonu, które odbyły się 10 października w Zabrzegu, zajęły 2 miejsce na sześć drużyn i przegrywając tylko z drużyną z Bielska, po wspaniałej walce, o przysłowiową "długość nosa".
Skład mistrzowskiej drużyny: K. Rozmus, M. Moczała, J. Hazuka, K. Zawada, J. Czech, A. Sikora, K. Moczała, I. Wawok, M. Pytlarz, J. Kawałkiewicz.

     Kolejne mistrzostwa gminy odbyły się  10 października na radziechowskim Orliku. Były to zawody w piłce nożnej gimnazjalistów. W kategorii chłopców do rozgrywek przystąpiły drużyny z Wieprza, Juszczyny i Radziechów. 
W pierwszym meczu zmierzyli się ze sobą: Gimnazjum z Juszczyny i Gimnazjum z Radziechów. Gospodarze zwyciężyli 3:2 po dwóch bramkach Dawida Kurowskiego i jednej Krzysztofa Widzyka.
W drugim meczu spotkały się drużyny z Radziechów i Wieprza. Ponownie zwycięzcami okazali się gospodarze pokonując pewnie rywali 3:0 po dwóch trafieniach Widzyka i jednym Kurowskiego. W ostatnim meczu Juszczyna rozgromiła Wieprz wygrywając 10:1.

     Zwycięzcami rozgrywek i, tym samym, Mistrzami Gminy zostali uczniowie Gimnazjum w Radziechowach zdobywając 6pkt. Drugie miejsce Gimnazjum z Juszczyny 3pkt. Trzecie miejsce Gimnazjum z Wieprza 0pkt.

     Naszą szkołę reprezentowali: K. Kosiec, J.Wisła, M.Skowron, D.Kubień, J.Łukaszek, F.Filipiak, K.Widzyk, K.Supłat, J.Rypień, M.Mentel, D.Kurowski, M.Ulrych.   Opiekun: T.Sala

     Po rozgrywkach chłopców na murawę wbiegły  dziewczęta. Tutaj do rywalizacji przystąpiły dwie ekipy: Wieprz oraz Radziechowy. Górą okazały się uczennice z Radziechów wygrywając z rówieśniczkami z Wieprza 6:2 po czterech bramkach Marii Jurkiewicz oraz Natalii Wandzel i Karoliny Tomiczek.

    Skład: K.Golasik, K.Tomiczek, Z.Ostręga, Z.Mieszczak, J.Lizak, K.Maultz, K.Stanisławska, A.Haczek, P.Rodak, M.Jurkiewicz, N.Wandzel, O.Piela,

     11 października do współzawodnictwa przystąpili piłkarze ze szkół podstawowych. Dziewczęta z Radziechòw nie doczekały się przeciwniczek i zwyciężyły zawody walkowerem. 

Skład dziewcząt: K. Wojtyła, K.Wilusz, M.Syposz, A.Kozieł, N.Klimonda, N. Sapeta, A.Lipiec. 

Wśród chłopców rywalizowały ze sobą szkoły z Bystrej, Przybędzy, Wieprza i Radziechów.

     Najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Radziechów. Poniżej wyniki spotkań oraz tabela końcowa:

Mecz 1. Przybędza - Wieprz 0:3 Mecz 2. Radziechowy - Bystra 3:0 (bramki: Włoch 2, Mikler 1) Mecz 3. Przybędza - Radziechowy 0:8 (bramki: Pietraszko 3, Mikler 2, Leszczewski 2, Zuziak 1) Mecz 4. Wieprz -Bystra 1:1 Mecz 5. Przybędza : Bystra 0:6 Mecz 6. Wieprz - Radziechowy 0:0 Naszą szkołę reprezentowali: D.Kamiński, K.Mika, N.Mikler, Sz.Pietraszko, M.Leszczewski, K.Golasik, P.Włoch, K.Pawlus, S.Wróbel, J.Kołodziej, M.Mika, B.Zuziak, M.Michalski. Opiekunem wszystkich grup był pan Tomasz Sala. Reprezentantom gratulujemy!!!

     Dorobek Zespołu Szkół w Radziechowach po pierwszych tygodniach roku szkolnego już jest imponujący: 8 tytułów Mistrza Gminy, 1 tytuł Mistrza Powiatu i jeden tytuł Vice Mistrza Rejonu. Piłkarze są w trakcie dalszej fazy rozgrywek, więc to być może nie koniec ich sukcesów.

     Wkrótce kolejne zawody: szachy, gdzie uczniowie z Radziechòw znowu będą faworytami (dziewczęta ze szkoły podstawowej bronić będą tytułu Mistrzyń Powiatu). Relacja wkrótce!

Z wizytą w Chlebowej Chacie

     22 października 2016 roku uczniowie klasy I b naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach w chlebowej chacie w Górkach Małych. Zobaczyli tam jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu, zapoznali się z tradycyjnym  procesem wyrobu masła, sera i chleba a także skąd bierze się  miód na naszych stołach. Uczniowie w ramach zajęć samodzielnie piekli podpłomyki, które później jedli ze  smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową –a  wszystko było domowej roboty.

 

Dzień otwarty w elektrowni w Rybniku

       W sobotę 1 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły zobaczyli jak działa jedna z największych elektrowni węglowych
w Polsce. W ramach dnia otwartego:

 • Obejrzeliśmy krótki film na temat pracy tego zakładu,
 • Zwiedziliśmy elektrownię z przewodnikiem,
 • Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach wygrywając cenne nagrody,
 • Mieliśmy okazję spotkać się z olimpijką z Rio Agatą Mularczyk-Kozłowską.

Dużym zainteresowaniem cieszył się bolid o napędzie elektrycznym. Czas umilały nam liczne koncerty.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Próbna ewakuacja

    We wrześniu w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Na sygnał ciągłego dzwonka wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły sprawnie i w bardzo szybko opuścili budynek.

Spotkanie pierwszaków z policjantem

    W dniu 14 września odbyły się spotkania uczniów klas I szkoły podstawowej z policjantem, który rozmawiał z rozpoczynającymi naukę pirwszoklasistami na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Jubileuszowy Rajd za nami

         W piękny, słoneczny poranek w dniu 10 września 2016r.  u stóp Matyski spotkali się  uczestnicy  jubileuszowego XV Rajdu „Razem raźniej”. Na starcie przy pierwszej stacji Golgoty Beskidów przybyłych gości powitali organizatorka- Jadwiga Klimonda  ze stowarzyszenia „Dzieci serc” oraz ks.  proboszcz Piotr Pokojnikow.

       Po Wyścigach Wózków  Nieprofesjonalnych oraz Osób z Dysfunkcją  Ruchu  na jeden z trzech wybranych  przez siebie szlaków  prowadzących na Matyskę wyruszyli rajdowicze. Po drodze każda grupa miała do wykonania dziesięć zadań. Wszyscy spotkali się na szczycie góry, gdzie na strudzonych wędrowców czekały pyszności przygotowane przez organizatorów. Następnie ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Radziechów pod opieką pani Jadwigi Sapety i pani Edyty Pasternak. Najlepsi otrzymali medale i nagrody.

      Wszyscy w radosnych nastrojach wrócili do domów. Za rok znów podejmiemy wyzwanie. Warto!

                                                                                                                                    Joanna Motyka
Sabina Rubys

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Pierwszy dzwonek

 

     Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w dniu 1 września 2016 r. (czwartek) o godz. 9.00 amfiteatrze szkolnym. Wcześniej, o godz. 8.00, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w mszy św. w kościele w Radziechowach.

    Pani dyrektor powitała wszystkich serdecznie po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej życząc zarazem udanego, pełnego sukcesów roku szkolnego. Również w tym dniu żegnaliśmy się z ks. Marcinem Suchankiem, z którym nie będziemy już spotykać się na lekcjach religii oraz powitaliśmy jego zastępcę ks. Sławomira Zadorę.

    Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wraz z rodzicami przeszli do małej sali gimnastycznej, gdzie zostali przydzieleni  do klas i poznali swoich wychowawców.

   Uczniowie pozostałych klas szkoły podstawowej i gimnazjum udali się z wychowawcami do wyznaczonych sal lekcyjnych na pierwsze godziny wychowawcze.

 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016
 

Ostatni dzwonek!

     I wreszcie nadszedł wyczekiwany z utęsknieniem przez wszystkich uczniów dzień – 24 czerwca, w którym to zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Po mszy w kościele w Radziechowach uczniowie zebrali się w amfiteatrze szkolnym, gdzie Pani dyrektor rozpoczęła uroczystość podsumowaniem wyników pracy ostatnich dziesięciu miesięcy  - średnie klas, frekwencje, największe sukcesy.
     Również w tym dniu żegnaliśmy wieloletniego nauczyciela naszej szkoły – Pania Marię Tlałkę, która od września cieszyć się będzie solidnie zapracowaną emeryturą.
     Następnie wyróżnieni uczniowie klas szóstych SP i trzecich gimnazjum otrzymali świadectwa i nagrody z rąk wychowawców i dyrekcji. Całą uroczystość dopełnił krótki program artystyczny. Po nim uczniowie udali się do klas na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami.

 

I Piknik Ekologiczny

     W sobotę, 11 czerwca 2016 roku, przy Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbył się pierwszy rodzinny Piknik Ekologiczny. Mimo obaw pogoda dopisała i świętowanie przebiegało bez żadnych zakłóceń.

     W Pikniku zorganizowanym i przeprowadzonym przez grono pedagogiczne i pracowników Zespołu Szkół uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Radziechów. Pierwszą część uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży, zaprezentowano skecz ekologiczny. W trakcie trwania całego pikniku istniała możliwość skosztowania i zakupienia lokalnych produktów ekologicznych (m.in. miodu, oscypków i soków). Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych uczestników – dzieci mogły bawić się m.in. na dmuchanych zjeżdżalniach i w suchym basenie, uczestniczyć w zawodach sportowych i warsztatach garncarskich, a na koniec radośnie odtańczyły wraz z rodzicami zumbę prowadzoną przez profesjonalną instruktorkę. Oczywiście dorośli też nie mogli narzekać na brak zajęć – przygotowano dla nich wciągające konkurencje sportowe. W trakcie pikniku można było nabyć losy, obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, zmierzyć sobie ciśnienie oraz zasięgnąć porad dietetycznych, poznać wiele nowych faktów przy stoiskach edukacyjnych. Przez cały czas trwania Pikniku można było skorzystać z obfitego bufetu pełnego przeróżnych smakołyków. Na zakończenie pani dyrektor szkoły Jadwiga Śleziak wylosowała zwycięskie losy w loterii fantowej i rozdała ekologiczne nagrody. Nie zapominajmy bowiem, że Piknikowi towarzyszyła zbiórka elektrośmieci, za które oddający je dostawali sadzonki drzewek. Druga część zabawy, współorganizowana przez Radę Rodziców, to wieczorne wspólne biesiadowanie i tańczenie przy muzyce.

     Tego dnia nikomu nie brakowało emocji. Piknik pełen był atrakcji – każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Co najważniejsze, jego główny cel – propagowanie idei ekologicznego trybu życia – został zrealizowany. Przy tym mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i nie mogą już doczekać się kolejnej edycji.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Pokaz doświadczeń chemicznych dla przedszkolaków

     W dniu 8 czerwca na zaproszenie Pani Dyrektor Barbary Piecuch, uczennice naszego gimnazjum należące do kółka chemicznego wraz z opiekunem Sabiną Rubys udały się do Przedszkola w Leśnej aby pokazać przedszkolakom trochę magii.

     W trakcie pokazów chemicznych zgromadzone na widowni dzieci mogły obejrzeć aż 12  doświadczeń chemicznych, m.in. ciuchcię, pastę dla słonia, samozapłon gliceryny, węże faraona, płonący rekin, czara ognia, samopompujący się balonik, otrzymywanie i spalanie wodoru, chemicznego kameleona i wulkany.                     

     Doświadczenia zostały dobrane tak, aby były ciekawe, kolorowe, efektowne i rozbudzały wszechstronne zainteresowania dzieci. W wykonaniu prostszych i bezpieczniejszych doświadczeń bardzo chętnie pomagały same  przedszkolaki, co sprawiało im wiele radości.  Pokazy wzbudziły u dzieci dużo śmiechu, zabawy, zaskoczenia i innych emocji.

     Zajęcia z magii tak się spodobały przedszkolakom, że już dziś zaproszono nas na pokazy w przyszłym roku.

     Po zakończeniu prezentacji doświadczeń, przygotowałyśmy słodki poczęstunek, który był małym podziękowaniem dla dzieci za to, że skupiły swoją uwagę na tym, co chciałyśmy im przekazać.
     Następnie Pani Dyrektor rozdała uczennicom naszej szkoły drobne upominki oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania w imieniu własnym oraz Grona Pedagogicznego za przeprowadzone zajęcia.

     Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, a całemu Gronu Pedagogicznemu z przedszkola w Leśnej za pomoc w organizacji tych pokazów.

                                                                                                                                        Sabina Rubys

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

NARADA LEŚNA

     3 czerwca miała miejsce terenowa narada leśna z udziałem władz samorządowych, oświatowych oraz służb mundurowych w której wzięła udział dyrektor naszej szkoły mgr  J. Śleziak

      Naradzie przewodniczył Nadleśniczy Marian Knapek przy aktywnym udziale kierownictwa i pracowników Nadleśnictwa Węgierska Górka. Na wstępie narady dokonano uroczystego aktu przecięcia wstęgi oraz poświęcenia obiektów nowo wyremontowanego Nadleśnictwa. Tematem przewodnim terenowego objazdu było zaawansowanie prac związanych z przebudową lasu na powierzchniach poklęskowych, ochrona przeciwpożarowa lasów jak i kwestie związane z udostępnianiem lasu. Krótkie referaty na temat wykonanej pracy przedstawili leśniczowie leśnictw Radziechowy, Sikorczane i Zielona.

     W tegorocznym spotkaniu wzięli udział także m.in. Starosta Powiatu Żywieckiego, Wójtowie Gmin Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz, Milówka oraz Lipowa, Dyrektorzy szkół, Komendant Posterunku Policji w Węgierskiej Górce oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu.

 

DWUDNIOWE WARSZATY  EKOLOGICZNE 
UCZNIÓW KLASY IIc I  IIIa W PODLESICACH

     Lekcje nie muszą odbywać się w szkolnych ławkach, a uczeń nie musi być biernym obserwatorem. Przekonali się  o tym  uczestnicy dwudniowych warsztatów ekologicznych w Podlesicach. W dniach 19-20 maja 2016r. uczniowie klas IIc i IIIa Szkoły Podstawowej w Radziechowach wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięli udział w niecodziennych lekcjach przyrody,  podziwiali uroki Jury Krakowsko -Częstochowskiej, odkrywali tajemnice skał i jaskiń oraz słuchali legend  regionu.  

     W pierwszym dniu przed obiadem rozpoczęli  zajęcia terenowe – celem głównym było zdobycie góry zwanej „Biblioteką” (nazwa pochodzi od charakterystycznie ułożonych skał- tak, jak książki w bibliotece). Po drodze dotarli do dwóch ukrytych wśród lasów jaskiń – Wielkiej Jaskini Szpatowców (głęboka na 60 m) i do Jaskini Żabiej (tutaj biedne płazy wpadają w pułapkę). Słuchali uważnie o genezie jaskiń na Jurze i charakterystycznych gatunkach zamieszkujących te miejsca. Kiedy w końcu udało  się dzieciakom wdrapać na „Bibliotekę”, rozpościerające się ze szczytu wzgórza widoki Skał Kroczyckich, Góry Zborów i zamku w Morsku zapierały im  dech w piersiach.

     Następnie po pysznym obiadku ,  z pełnymi brzuszkami, uzbrojeni w młotki uczestnicy warsztatów udali się  do kopalni szpatowców wydobywać kalcyty. Niektórym z nich udało się znaleźć piękne, duże okazy, które zapewne były prezentem dla bliskich. Ponad kopalnią wspięli się na Górę „Apteka” – tutaj mieszkańcy zaopatrywali się w lecznicze rośliny –bez koralowy, miętę, dziurawiec, jałowiec, macierzankę, rojnik i inne. Wieczorem dzieci bawiły się na dyskotece i mogły spotkać się w swoich pokojach na wspólnej grze w chińczyka , kółko i krzyżyk itp.

     Piątek 20.05.2016r.  – kolejny dzień i kolejne atrakcje. Tego dnia po śniadaniu, Kolejną atrakcją była wędrówka szlakiem starych zamków Mirów- Bobolice. T

     Przewodnik ciekawie opowiadającym o ich dziejach, zmiennych kolejach losu, o ich właścicielach dawnych i obecnych, pomiędzy fakty wplatając ciekawe legendy. Na trasie naszej wędrówki była również kolejna jaskinia, w której odnaleziono szczątki człowieka neandertalskiego.  Zajęcia były bardzo ciekawe i urozmaicone, pogoda dopisała. Uczniowie w dobrych humorach,  zaopatrzeni w pamiątki i wspomnienia wrócili do domu.

 

"Pchła krętaczka"

      11 kwietnia 2016 roku na 4 lekcji klasy 1-3 szkoły podstawowej brały udział w przedstawieniu teatralnym pt. „PCHŁA KRĘTACZKA”   w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa.

      Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzyły przestawienie. Uczyły się  jak postępować, poznały najważniejsze wartości jak rodzina, miłość, dobro i tolerancja.

      Morał uświadomił widzom, że w życiu warto postępować godnie i uczciwie.

 

Za nami sprawdzian szóstoklastisty 2016

     W dniu 5 kwietnia 2016 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty. Składał się on z dwóch części. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godz. 9:00 i trwała 80 minut. W przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków, ta część trwała 120 minut. W tej części sprawdzane były opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki.

     Po przerwie, o godz. 11.45 rozpoczęła się druga część sprawdzianu: test z języka obcego. Trwała ona 45 minut, w przypadku dyslektyków – 70 minut.

     Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 27 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego – 24 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia o wynikach

 

Turniej Gier i Zabaw to dla nas pestka!

Najmłodsi Sportowcy ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół
im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach kolejny raz zwyciężają!

 

     Kolejny rok z rzędu, w dniu 31.03.2016r., rozegrano Powiatowy Turniej Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego dla klas II-III szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs odbył się w sali gimnastycznej  Szkoły Podstawowej w Lipowej. Uczestniczyły w nim reprezentacje szkół z Kóz, Radziechów, Lipowej, Łodygowic i Żywca. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: toczenie piłki koszykowej w tunelu, wyścig kangurów,  sadzenie ziemniaków, sztafeta zwinnościowa, podskoki ze skakanką, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta wahadłowa z piłeczką, rzuty woreczkami do celu.

     Uczniowie klas II i III  Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Radziechowach okazali się po raz kolejny bezkonkurencyjni. Zajęcie pierwszego miejsca uznajemy to za tym większy sukces, że w tym roku zawody rozgrywały się na szczeblu powiatowym i rejonowym. Odniesione zwycięstwo pozwala na awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu w Radlinie.

Wyniki:    I miejsce SP RADZIECHOWY 79,5 pkt.

                   II miejsce SP Lipowa 47,5 pkt.

                  III miejsce SP 5 Żywiec 42,5 pkt.

                  IV miejsce SP Kozy 29 pkt.

                  V miejsce SP Łodygowice 25,5 pkt.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Skład zwycięskich drużyn:

Klasa IIc:Wojciech Kozieł, Szymon Jagosz, Michał Knapek, Damian Dobosz, Agata Dyduch,
Maja Biegun, Wiktoria Mika , Kinga Ciurla

Klasa III: Julia Rozmus, Anastazja Noga, Julia Tracz, Julia Juraszek,  Adam Dziedzic,
Krzysztof Kręcichwost, Michał Syposz, Szymon Mieszczak

                                                                                             

                                                                                                     Opiekunowie i trenerzy,
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
Zespołu Szkół w Radziechowach

                                                             mgr Edyta Pasternak
mgr Katarzyna Juraszek

 

Szkoła czeka na SZEŚCIOLATKÓW!

      We wtorek  15 marca 2016 roku  o godz. 17.00 w naszej szkole odbył się DZIEŃ OTWARTY DLA SZEŚCIOLATKÓW czyli spotkanie dyrekcji szkoły i nauczycieli z rodzicami  i dziećmi 6 letnimi.

     Na przyszłych uczniów czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć sale lekcyjne edukacji wczesnoszkolnej, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę i małą salę gimnastyczną.

    Dzieciom tak się podobało, że nie chciały wracać do domu.

Czekamy na Was we wrześniu!

 

MISTRZYNIE POWIATOWE MINI PIŁKI SIATKOWEJ
z Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika
w Radziechowach

     14 marca 2016 roku uczennice szkoły podstawowej reprezentowały naszą szkołę i gminę na zawodach powiatowych w mini piłce siatkowej dziewcząt, które odbywały się w Rajczy. Zdobywając I miejsce zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

     Zespół w pięknym stylu zdobył tytuł MISTRZA zdecydowanie pokonując wszystkie drużyny z całego powiatu żywieckiego w tym szkołę podstawową z Cięciny, która na co dzień trenuje w klubie Halniaczek. Drużyna z Cięciny przed meczem była faworytem lecz przegrała 25:6 i 15:5 co świadczy o wysokiej klasie dziewcząt   z Radziechów I miejscu i mistrzowskim pucharze.

     Cieszymy się z tak wielkiego osiągnięcia  i życzymy jeszcze wielu sukcesów sportowych.

Gratulacje dziewczyny, tak trzymać!

Skład drużyny: Agnieszka Tomaszek, Anna Wrona, Karolina Zuziak, Julia Gnatowicz, Kinga Rozmus, Natalia Tlałka, Roksana Świerczek, Marta Rodak, Martyna Gibas, Julia Kawałkiewicz, Weronika Konior, Anastazja Jekiełek oraz trener i nauczyciel wychowania fizycznego    w Zespole Szkół w Radziechowach mgr Jerzy Mika

 

Szybki  narciarz z Radziechów!

     13 marca 2016 roku w Zwardoniu na stoku Mały Rachowiec uczeń Krzysztof Kręcichwost z klasy 3a Zespołu Szkół – Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika  w Radziechowach osiągnął wielki indywidualny sukces sportowy zdobywając tytuł Mistrza Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim w kategorii Chłopcy-II oraz IV MIEJSCE w Narciarstwie Zjazdowym 2016 w  kategorii  Junior E Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży  w Wiśle.

    Swoje umiejętności narciarskie oraz świetną formę przypieczętował w dniu 19 marca 2016 r. zdobywając I miejsce w Pucharze Stożka w Wiśle.

     Gratulujemy wielkiego sukcesu!

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

     W dniu 9 lutego 2016 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbył się pierwszy w historii szkoły Noworoczny Turniej  Piłki Siatkowej Chłopców klas 1-3 gimnazjum.
     W turnieju wzięło udział 12 drużyn w zespołach 3-osobowych. Zacięte boje i energiczne mecze w rundzie finałowej
z drużyną Marka Skowrona, Dominika Dobiji i Dominika Kubienia toczyli nasi sportowcy.
     Mecz i zarazem cały turniej wygrał zespół Macieja Piecucha, Kamila Michalskiego oraz Pawła Pietraszko.

   Organizacją turnieju zajęli się uczniowie klasy IIa gimnazjum w składzie: Dominik Kubień, Marek Skowron, Karol Piecuch, Dominik Dobija, Jakub Hutyra pod  opieką i czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego
mgr Marcina Tlałki.

     Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorzy  pozyskali sponsorów: Piekarnia Tradycyjna w Wieprzu zasponsorowała 60 drożdżówek, które rozdane były podczas występu cheerleaderek. Agencja Informatyczno Reklamowa SHIF zasponsorowała plakaty i banery  informujące o turnieju oraz koszulki  w których grali zawodnicy. Żywiec Zdrój zasponsorował 70 wód mineralnych. Dla drużyn z pierwszej trójki kapcie z Nowego Targu zasponsorował Karol Piecuch.

    Zwycięzcy otrzymali piękne puchary i dyplomy za I, II, III miejsce oraz nagrody dla najlepiej atakującego, najlepiej zagrywającego, najlepiej przyjmującego oraz najlepszego zawodnika turnieju.

Organizatorzy Turnieju

Kopciuszek

      W dniu 8 lutego 2016 roku nasza szkoła gościła aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE z Krakowa. Aktorzy przyjechali z przedstawieniem pt. „Kopciuszek” dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. To najbardziej znana i lubiana baśń dla dzieci.   

     Prześladowana przez złą macochę i jej córki, sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Śliczna i dobra, musi zostać w domu, gdy siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak za sprawą czarów ubiera ją w piękny strój  i wysyła na bal, ale przykazuje wrócić przed północą.                

     Przedstawienie miało charakter interaktywny w którym uczniowie brali czynny udział: tańczyli na balu, śpiewali piosenki, przebierali nasiona oraz podziwiali ręcznie malowaną scenografię i przepiękne stroje.

Zabawy karnawałowo-walentynkowe

     W dniach 1 i 3 lutego odbyły się w naszej szkole zabawy karnawałowo-walentynkowe. W poniedziałek bawili się uczniowie gimnazjum natomiast w środę uczniowie z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Ci najmłodsi, jak co roku, zaskoczyli nas fantazyjnymi kolorowymi strojami prezentującymi najróżniejsze postacie. Tańce były przeplatane różnymi zabawami i konkursami przygotowanymi przez samorząd uczniowski. To było prawdziwe karnawałowe szaleństwo!

Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIc

      Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak Babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika dla ptaków jak Dziadek.

      W piątek 22 stycznia 2016r. w klasie IIc odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie mogli obejrzeć "Jasełka'' (na wesoło) w wykonaniu swoich wnucząt. Uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki, a także piosenki. Na końcu przedstawienia zaprezentowali tańce, a następnie zaprosili do wspólnej zabawy swoje Babcie i Dziadków.

      Babcie i Dziadkowie byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich wnucząt. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Kochanym Dziadkom dziękujemy za przybycie na uroczystość i życzymy dużo zdrowia, spokoju oraz zadowolenia ze swoich wnuków.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

XXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

 

11 grudnia 2015 r. dwie uczennice naszego gimnazjum – Anna Haczek i Kinga Stanisławska z kl. Ia - reprezentowały szkołę na etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Kinga Stanisławska zajęła IV miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.

Serdecznie gratulujemy!

Opiekun M. Ozimińska

 

Zespół Szkół im. ks.prał St. Gawlika w Radziechowach -

laureatem konkursu Zielona Pracownia- PROJEKT

organizowanego przez

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

       Na konkurs „ZIELONA PRACOWNIA_ PROJEKT” zgłoszone zostały 53 projekty, spośród których jury wybrało 21 najlepszych. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Łączna pula nagród wyniosła prawie 130 tys. zł.

        Wśród laureatów znalazł się projekt: Zielona Pracownia- Badam- Obserwuję- Doświadczam napisany przez p. B. Kupczak oraz p. T. Piecuch z Zespołu Szkół im. ks.prał St. Gawlika w Radziechowach. Projekt  przeszedł pomyślnie pierwszy etap konkursu i otrzymał 15% dofinansowanie w kwocie 5 470,50 zł. Następnym krokiem jest złożenie wniosku do drugiego etapu na kolejne 85% zadania na kwotę 30 999,50zł.  Za pozyskane fundusze szkoła zamierza stworzyć nowoczesną pracownię przyrodniczo- ekologiczną ze stanowiskami wyposażonymi na stałe w sprzęt do wykonywania doświadczeń, prowadzenia badań i obserwacji oraz zajęć w terenie. Zakresem dofinansowania  jest również zakup odpowiednich multimedia  pozwalających na wizualizację przebiegu i prezentację wyników prowadzonych eksperymentów.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia dyplomów

 

Dziesięciolecie nadania imienia Zespołowi Szkół w Radziechowach

 

     14 października 2015 r. był szczególnie ważnym dniem dla Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz mieszkańców Radziechów. Oprócz corocznie obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Nauczyciela radziechowska szkoła świętowała z okazji dziesięciolecia nadania jej imienia księdza prałata Stanisława Gawlika.

     Huczne obchody tego wyjątkowego dnia zgromadziły licznie zaproszonych gości. Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez księży z dekanatu radziechowskiego pod przewodnictwem księdza dziekana Stanisława Bogacza. Następnie delegacje uczniów udały się na cmentarz, gdzie złożyły pamiątkowe znicze i kwiaty przy grobie księdza Stanisława Gawlika. Goście natomiast udali się w kierunku szkoły, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy dębie wolności podarowanym przez pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka – Mariana Knapka – jako podziękowanie i symbol wieloletniej współpracy Nadleśnictwem. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej przy Zespole Szkół, gdzie, po przywitaniu zebranych przez panią Dyrektor Jadwigę Śleziak, rozpoczął się program artystyczny. W jego trakcie wspominano sylwetkę zmarłego prałata, obchody nadania imienia szkole, zebrani mieli okazję wysłuchać prywatnych wspomnień osób bliskich księdzu Gawlikowi. Wręczono Nagrodę Wójta Gminy dla pani mgr inż. Krystyny Wójcik-Sanetry za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, która także otrzymała medal za „Zasługi dla Oświaty Radziechowskiej”. Ponadto dziesięcioro nauczycieli, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do podnoszenia poziomu nauki w naszej szkole,  otrzymało nagrody Dyrektora Szkoły. Uczniowie oraz goście mieli możliwość poznać lepiej sylwetkę patrona dzięki wystawom i albumom pamiątkowym poświęconym księdzu prałatowi, które stanowiły jednocześnie wspaniałą dekorację korytarza szkolnego. Do wglądu wystawiono również kroniki szkolne z ostatnich dziesięciu lat.

     Podniosły nastrój tego dnia upamiętniony został licznymi wpisami do Księgi pamiątkowej. Pracownikom i uczniom Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z pewnością na długo pozostaną w pamięci obrazy z tej uroczystości i sylwetka patrona.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

PODSUMOWANIE SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Radziechowy w ścisłej czołówce!


     Hala widowiskowo - sportowa w Węgierskiej Górce gościła w czwartkowe popołudnie 8 października 2015 roku delegacje najlepszych sportowo szkół powiatu żywieckiego.

     Reprezentacje Zespołu Szkół im. Ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach uplasowały się na drugich miejscach w swoich kategoriach uzyskując, tym samym, tytuły WICEMISTRZÓW POWIATU ŻYWIECKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015.

    Reprezentacja szkoły podstawowej wyprzedziła 34 inne szkoły a gimnazjaliści zostawili w tyle 30 szkół startujących w rozgrywkach. To duży sukces, tym bardziej, że radziechowska placówka zajmuje miejsca niezmiennie w czołowej trójce od 15 lat.
W Węgierskiej Górce dyplomy i puchary odbierał pan Wójt Radziechów Maciej Mika wraz z panią Dyrektor Szkoły panią Jadwigą Śleziak oraz nauczycielami WF. 

Radość pływania

     W dniu 06.10.2015r. uczniowie klas IIc i IVa wyjechali do aquaparku w Istebnej, gdzie czekała na nich moc atrakcji.    

   Młodzi sportowcy, pod okiem ratowników, doskonalili technikę pływania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gejzery wodne oraz  wodospady płaszczowe. Odważni mogli wejść do „rwącej rzeki”, wspiąć się na ściankę  lub zjechać z krętej zjeżdżalni. Wodne atrakcje dostarczyły dzieciom mnóstwo radości.

  W otoczeniu pięknych, jesiennych, beskidzkich krajobrazów , z uśmiechami na twarzach, uczniowie wrócili do domów. Opiekunami wycieczki byli: Katarzyna Juraszek, Joanna Motyka, Mariusz Janik i  Marek Jeziorski. Wyjazd dla klas o profilu sportowym był bezpłatny.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

    

Śladami smoka Przyrodnika

W dniu 28 września 2015 roku szkoły podstawowej klasa IIc i IIIa brały udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych w Mikołowie, dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Były to warsztaty z cyklu zajęć terenowych.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci . Najpierw zajrzeliśmy do wapiennika i dowiedzieliśmy się, do czego służył. Potem wędrowaliśmy do kamieniołomu ścieżkami, na których smok Przyrodnik pozostawił listy z zadaniami do wykonania. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy autokarem na teren Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej , gdzie weszliśmy na wieżę widokową i z wysokości 14 metrów mogliśmy podziwiać krajobraz Górnego Śląska. Dużą atrakcją dla dzieci była zabawa na ekologicznym placu zabaw o niebagatelnej powierzchni 2000 m2. Na koniec dzieci otrzymały kolorowankę

z zadaniami nawiązującymi do treści przekazanych podczas zajęć oraz zakładkę do książki ze smokiem Przyrodnikiem. Celem edukacji przyrodniczej było przybliżenie dzieciom świata przyrody, rozbudzenie potrzeb poznawczych, zwrócenie ich uwagi na różnorodność otaczającego świata i kształtowanie spostrzegawczości. Zajęcia poprzez zabawę, prace manualne i ruchowe pozwoliły dzieciom w przyjemny sposób poznać podstawowe zagadnienia związane z przyrodą.

 

Opiekunowie: mgr Edyta Pasternak, mgr Katarzyna Juraszek

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym

Poniżej przedstawiamy krótkie sprawozdanie z naszego pobytu na zielonej szkole w Zawoi.

Dzień 1
Jesteśmy w najdłuższej wsi w Polsce - Zawoi. Znajduje się tutaj Babiogórski Park Narodowy i Babia Góra, która ma 1725 m. n.p.m. Dzisiaj w ramach zajęć terenowych otrzymaliśmy GPS turystyczne i szukaliśmy wyznaczonych punktów. Dowiedzieliśmy się, że ten sprzęt nie jest w 100% dokładny. Oto kilka zdjęć z naszej wycieczki:

Dzień 2
W ramach dzisiejszych zajęć, których tematem była bioróżnorodność, chodziliśmy po zawojskim lesie. Podzieliliśmy się na grupy i szukaliśmy różnych gatunków roślin, zwierząt, ptaków. Najwięcej gatunków roślin występowało w strefie przejściowej. Stworzyliśmy makietę ukazującą przeobrażenia szaty roślinnej i zmiany bioróżnorodności na przestrzeni wieków.

Dzień 3 
Dziś tematem zajęć było badanie wody, W tym celu wybraliśmy się nad Markowy Potok, będący dopływem Skawicy. Poznaliśmy temperaturę wody, prędkość nurtu, przejrzystość, głębokość i szerokość potoku. Później wykonywaliśmy doświadczenia, żeby sprawdzić czystość pobranej przez nas próbki wody z Markowego Potoku. Udaliśmy się także na wystawę stałą Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie oglądaliśmy prezentację multimedialną oraz mogliśmy oglądnąć przedstawione na wystawie zwierzęta i rośliny

Dzień 4
Dzisiejszy dzień był najlepszy ze wszystkich. Rano wyjechaliśmy na szczyt Mosornego Gronia wyciągiem krzesełkowym. Ze szczytu podziwialiśmy Babią Górę. Dzisiaj buło ją widać po raz pierwszy w całej okazałości. Następnie udaliśmy się do Hodowli Daniela, gdzie nakarmiliśmy zwierzęta zakupioną karmą. Łania o imieniu Baśka była bardzo przyjaźnie do nas nastawiona. Odwiedziliśmy również Muzeum Korona Ziemi. Oglądaliśmy tam film o zdobyciu Korony Ziemi przez p. M. Wojciechowską oraz graliśmy w interaktywną grę o górach. Ostatnią atrakcją był park linowy. Po powrocie do ośrodka uzupełniliśmy zeszyty reportera. Po czym zagraliśmy mecz na orliku z członkami miejscowego klubu WILCZKI. Pozdrawiamy!

Dzień 5
Podsumowanie zajęć edukacyjnych. Otrzymaliśmy pamiątkowe medale przyjaciela Babiogórskiego Parku Narodowego. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zajęcia były super. Chętnie wrócimy za rok. DZIĘKUJEMY!!

Uczniowie klasy Ia i IIb gimnazjum

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Warsztaty w lesie

      Dnia 2.10.2015r uczniowie klasy IIa i IIb udali się na wycieczkę do lasu w Radziechowach. Celem wycieczki było poznanie  warstwowej budowy lasu. Przewodnikiem  był pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa  Śląskiego w Żywcu p. Piotr Dziki, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył dzieciom wiadomości dotyczące lasu i jego mieszkańców. Dużo radości dostarczyło uczniom uzupełnianie kart pracy w których wykorzystali zdobytą wiedzę. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki.

 

SPOTKANIE ZESPOŁU DS.PROGRAMU EDUKACJI LEŚNEJ SPOŁECZEŃSTWA

     24 września odbyło się spotkanie będące podsumowaniem prac zespołu ds. Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Węgierska Górka na lata 2015-2024.

     W spotkaniu udział wzięli koordynatorzy edukacji leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach- Anna Tarkowska oraz Wiktor Naturski, z Nadleśnictwa Węgierska Górka- specjalista ds. edukacji Władysław Żółty, a także Dyrektorzy: Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce- Irena Lach, Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bystrej- Marta Pastor, Gimnazjum w Twardorzeczce- Piotr Tlałka, Zespołu Szkół w Radziechowach- Jadwiga Śleziak. Całość prowadził Nadleśniczy Marian Knapek.

     W czasie spotkania omówiono m.in. ofertę edukacyjną Nadleśnictwa, jej docelowe grupy odbiorców oraz środki komunikacji. Określono także zadania związane z edukacją leśną społeczeństwa, partnerów i realizatorów programu. Całość spotkania podsumowano na terenie Obrębu Lipowa.

Z wizytą w Dreźnie

     Osiemnastu  uczniów  naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami: panią Moniką Konior i panią Agnieszką Ścieszką wzięło udział w wyjeździe do Drezna w Niemczech. W dniach od 10 do 18 września miała miejsce rewizyta w szkole Freie Alternativschule w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży dofinansowanej przez organizację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.

     Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin swoich niemieckich partnerów, dzięki czemu mieli możliwość , a nawet byli zmuszeni do komunikowania się w języku angielskim. Mieli oni również okazję poznać kulturę, zwyczaje oraz kuchnie niemiecką. W ciągu 8 dni oprócz górskich wycieczek, zwiedzania Panometru oraz udziału w przedstawieniu baletowym młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania szkoły alternatywnej, w której nie ma ocen, nie ma dyrektora,  a uczniowie nie muszą chodzić na zajęcia.

     Grupa biorąca udział w wymianie pracowała również nad projektem, który dotyczył dwóch tematów: Uchodźcy - ich sytuacja w Polsce oraz w Niemczech, a także Niemiecko - polskie korzenie znanych osobistości ze świata kultury, sztuki, filmu czy muzyki. Praca nad projektem a także prezentacje wyników odbywały się w grupach mieszanych w języku angielskim.

     Uczniowie wrócili bogatsi nie tylko w nowe doświadczenia, lecz także zawarli nowe znajomości i zyskali przyjaciół. Uświadomili sobie również jak ważna jest znajomość języków obcych.

      W marcu odbędzie się kolejne spotkanie z kolejną, nową już grupą młodzieży niemieckiej. Zachęcamy uczniów klas I i II Gimnazjum do zgłaszania się do udziału w wymianie.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Wracamy do szkoły!

I już powakacjach... We wtorek 1 września 2015 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Po mszy św. w kościele parafialnym uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły, gdzie w amfiteatrze odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani dyrektor przywitała wszystkich ciepłymi słowami i przedstawiła wychowawców klas. Następnie uczniowie udali się z wychowawcami do sal na pierwsze lekcje wychowawcze. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


2014/2015

Zakończenie roku szkolnego

   Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadeszły wyczekiwane przez wszystkich wakacje. 26 czerwca 2015 r. zakończyliśmy uroczyście rok szkolny. W tym dniu, po porannej mszy w kościele, w amfiteatrze szkolnym odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2014/2015.
      Wielu z nas łezka zakręciła się w oku, ponieważ żegnaliśmy trzech wspaniałych pedagogów: panią Bożenę Rak, panią Annę Czulak oraz panią dyrektor Krystynę Sanetrę, które od września cieszyć się będą solidnie zapracowaną emeryturą. 
    
Szczególną chwilą było wręczenie pamiątkowej tablicy uczniowi klasy VIb Patrykowi Knapkowi, który otrzymał tytuł Prymusa Szkoły Podstawowej.
    Po krótkim programie artystycznym dyrekcja życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom udanego wypoczynku, przypominając o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw nad wodą, w lesie i innych miejscach. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami, z rąk których otrzymali świadectwa, nagrody i dyplomy. W amfiteatrze pozostali uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum, którym Pani dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody. Do zobaczenia we wrześniu!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Projekty edukacyjne 2015

2 czerwca 2015r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych gimnazjum w której wzięli udział uczniowie klas drugich. Uczniowie zaprezentowali  jedenaście wybranych przez siebie tematów:                                                             

 - Co to jest wolontariat ?

 - Czy niemożliwe jest możliwe?

 - Czy niemożliwe jest możliwe,

 - Jeden dzień z życia w PRL,                                                                                                                                                     

-The most  popular British  of the 20 th century

- Z wizytą na Żywieckim zamku,

 - Gitara niekoniecznie dla muzyków - ABC gitarzysty

-  Cyberprzemoc i  uzależnienie od  Internetu,

- Co nas boli – spektakl teatralny,

 - Apetyt na zdrowie, 

- Ciekawe i aktywne formy spędzenia  wolnego czasu.

„W te wakacje na pewno będziemy bezpieczni!”

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia? Co zrobić, gdy ktoś w naszym otoczeniu niespodziewanie zasłabnie? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił uczniom naszej szkoły wykwalifikowany ratownik medyczny, pan Paweł Płonka, który poprowadził warsztaty w świetlicy szkolnej. Uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawych opowieści o przypadkach medycznych najczęściej zgłaszanych na pogotowie ratunkowe w trakcie wakacji oraz o pracy ratowników medycznych ratujących życie w różnych warunkach. Dzieci mogły zadawać pytania, na które nasz gość bardzo chętnie udzielał odpowiedzi. Najważniejszą częścią warsztatów było ćwiczenie metod udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem specjalisty. Po tak owocnej prelekcji każdy mały uczestnik
z pewnością będzie wiedział, co zrobić, gdy zaskoczy go niemiły wypadek.

„Egzotyczne podróże”

   W poniedziałek 25 maja 2015 r. o godz. 11.30 w sali gimnastycznej odbył się rambit klas trzecich. Uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje o „Pustynnym Egipcie” (kl.3a) oraz „Dzikiej Kenii i Tanzanii” (kl. 3b). To była prawdziwa uczta dla zmysłów. Dzieci zadziwiły wszystkich swoją pomysłowością w doborze strojów, rekwizytów oraz scen obyczajowych z życia mieszkańców tych egzotycznych krajów.

  Potem odbył się konkurs literacki, gdzie trzeba się było wykazać dobrą znajomością książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Dzieci świetnie się spisały.

   Następnie przeprowadzono konkurencje sportowe, które wzbudziły wiele emocji wśród uczestników i publiczności. Po wyrównanej walce zwyciężyła kl. 3a.

   Na koniec rozdano dyplomy i drobne upominki oraz wręczono nagrody książkowe dla najlepszych czytelników z klas 1-3.

Pchła Szachrajka z wizytą w przedszkolu

 

     W czwartek, 18 czerwca 2015 roku grupa teatralna naszej szkoły  zaprezentowała  przedszkolakom spektakl  słowno-muzyczny pt.  ,,Przygody Pchły Szachrajki’’ oparty na motywach  znanego utworu Jana Brzechwy. Młodzi aktorzy  wspaniale wcielili się w role bajkowych postaci  i spotkali się  z serdecznym przyjęciem  oraz uznaniem  przedszkolnej publiczności.
    W tytułowej roli Pchły Szachrajki wystąpiła uczennica kl. V b,  Monika Sowa, a towarzyszyli jej :  Julia Helbin, Oliwia Konior, Marysia Dudek, Oliwia Bierczak, Martyna Bogdał, Marysia Konior, Aleksandra Cendrzak, Aleksandra Pytlarz, Marcin Sawicki, Kamil Kozak, Sławek Hazuka. 

 

 

Jakie funkcje spełnia las?

Rozdanie nagród w konkursie Nadleśnictwa Węgierska Górka pt. „FUNKCJE LASU”

Na to niełatwe pytanie, postawione w tytule, musieli sobie odpowiedzieć uczestnicy konkursu plastycznego, którego tegorocznym hasłem przewodnim były właśnie „Funkcje lasu”. Konkurs zorganizowany został przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. Zwycięzcy w czterech kategoriach wiekowych (przedszkola, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja), wyłonieni na podstawie nadesłanych prac, zebrali się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach w piątek 29.05.2015r.

Finaliści – przedszkolaki i uczniowie z gmin: Radziechowy-Wieprz, Lipowa, Węgierska Górka i Milówka zostali docenieni za swoją pomysłowość, oryginalne i estetyczne wykonanie prac, a także za samodzielność. Uroczystemu wręczeniu nagród przewodniczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka – pan Marian Knapek, który obiecał, że najlepsze prace zostaną wywieszone w Izbie Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Nadleśnictwa.

Miłym akcentem tej uroczystości było sadzenie dębu w ogrodzie przyszkolnym przez Pana Nadleśniczego Mariana Knapka, Panią Sekretarz Urzędu Gminy Radziechowy-Wieprz Jadwigę Górną oraz Panią Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach Jadwigę Śleziak. W rozdaniu nagród uczestniczyli również przedstawiciele mediów – Radio ESKA rejestrowało i komentowało wydarzenia. Na zakończenie zaproponowano ogłoszenie konkursu wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół w Radziechowach na najlepszą nazwę zasadzonego drzewa. Liczymy na kreatywność dzieci!

Bardzo cieszą nas sukcesy każdego laureata konkursu, tym bardziej, że przyczyniają się one do popularyzacji zagadnień leśno-ekologicznych. Zachęcamy wszystkich, którzy nie uczestniczyli w tym wspaniałym święcie, do próby odpowiedzenia sobie na tytułowe pytanie. Naprawdę warto, bo możecie dojść do zaskakujących wniosków. A tymczasem - gratulujemy zwycięzcom konkursu!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

RATUJEMY I  UCZYMY RATOWAĆ

      Podobnie jak w zeszłym roku w naszej szkole  realizowany jest program "Ratujemy i uczymy ratować" przy współpracy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zajęcia  udzielania pierwszej pomocy prowadzone są w klasach I-III SP. Prowadzi je pielęgniarka szkolna pani Renata Wróbel  oraz nauczyciele, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie. W tym roku szkolnym program obejmuje również  uczniów klas IV  w celu przypomnienia i utrwalenia  poznanych umiejętności. W ramach tego programu dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy: ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej , jak przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia , jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej.

W praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy zaangażowani byli uczniowie Szkolnego Koła PCK.

Więcej zdjęć w Galerii..

Kolejny sportowy Dzień Dziecka w naszej szkole

    W  ramach VII Europejskiego Dnia Sportu dla Wszystkich  1 czerwca 2015 roku uczniowie Szkoły podstawowej i Gimnazjum Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach świętowali kolejny już rok z rzędu Dzień Sportu.  Pogoda, nieprzewidywalna do ostatniej chwili, na szczęście dopisała – dzień był prawdziwie czerwcowy, słoneczny i ciepły.

     Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 9.00 uczniowie poszczególnych klas udali się w kierunku boisk szkolnych, aby rozpocząć rywalizację sportową. Zawody przebiegały wyjątkowo sprawnie, a każda konkurencja budziła wiele emocji w uczestnikach i dopingujących ich nauczycielach. Nic w tym dziwnego, w końcu dzieci i młodzież walczyli o tytuł najlepszej klasy sportowej i najlepszego sportowca w szkole podstawowej i gimnazjum. Dzięki zręcznemu przeprowadzeniu konkurencji, w południe poznaliśmy najlepszych sportowców w naszej szkole. Gratulacje dla zwycięzców!

     Ten dzień z pewnością nie przebiegłby tak sprawnie, gdyby nie pomoc zaprzyjaźnionych firm i instytucji kulturalnych. W imieniu Dyrekcji, nauczycieli oraz dzieci  Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach serdecznie dziękujemy partnerowi – Tauron Dystrybucja oraz współorganizatorowi – Gminnemu Centrum Kultury Promocji i Turystyki Gminy Radziechowy – Wieprz.
     Na zakończenie VII Europejskiego Dnia Sportu dla Wszystkich  w naszej szkole odbył się emocjonujący mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami a młodzieżą gimnazjalną.

                                                                                                         

Nauczyciel  języka  polskiego
mgr Teresa Ciapka 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 

 

Najpiękniejsze Święto w roku...

     Stalowoszare niebo ani niska temperatura nie były w stanie zepsuć tego dnia. Niedzielnym popołudniem, 24 maja 2015r., na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Radziechowach odbył się Koncert dla Mam. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych gości. Nie tylko Te, którym był dedykowany koncert, ale całe rodziny zgromadziły się, by wysłuchać i obejrzeć występy dzieci i młodzieży. W koncercie udział wzięła także Dyrekcja Szkoły, Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz, Pan Maciej Mika oraz Proboszcz, ks. Ryszard Kubasiak.

     Koncert, prowadzony przez młodzież gimnazjalną, rozpoczął się występami najmłodszych uczniów. Następnie utwory dedykowane mamom zaśpiewali soliści oraz chór szkolny. Zebrani na sali mieli też okazję wysłuchać niezwykłego koncertu instrumentalnego w wykonaniu Pana Wójta w duecie z synem. Trzeba przyznać, że to wykonanie otrzymało największe brawa od publiczności. Uroczystość dobiegającą końca podsumowano życzeniami złożonymi w imieniu samorządów uczniowskich wszystkim mamom.

     Przyłączając się do słów uczniów, pragniemy złożyć najlepsze życzenia tym, które są najważniejszymi osobami w życiu każdego z nas. Życzymy Wam Drogie Mamy, abyście każdego dnia były tak radosne i uśmiechnięte, jak w tym szczególnym, majowym dniu. Pragniemy dziś cichutko szepnąć do ucha każdej Mamie: dziękuję, że jesteś.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Kolorowe zabawy z chemią

     Pokazy chemiczne co roku cieszą się dużą popularnością zarówno wśród uczniów, którzy je wykonują, oraz tych, którzy je oglądają. Prezentowane doświadczenia są ciekawe, efektowne i rozbudzają wszechstronne zainteresowania dzieci.

      22 maja w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika odbyły  się szkolne pokazy doświadczeń chemicznych  „Kolorowe zabawy z chemią”. Zgromadzeni uczniowie klas I-III SP mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, m. in.  ciuchcię, chemiczne ogrody, pastę dla słonia, magiczne bibuły, wykrywanie skrobi w produktach spożywczych, barwienie roztworów, chemicznego kameleona i wulkany.  Doświadczenia prezentowały uczennice gimnazjum biorące udział w zajęciach dodatkowych z chemii z opiekunem Krystyną Sanetrą. W czasie pokazów było dużo radości, zaskoczenia i emocji.

     Efekt wspólnej zabawy można zobaczyć na fotografiach i rysunkach wykonanych przez uczniów z  kl. 3b na zajęciach komputerowych.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

W zdrowym ciele zdrowy duch?

     Uzyskać odpowiedź na pytanie postawione w tytule mieli okazję nasi najmłodsi uczniowie w piątek 17 kwietnia. W Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach miało miejsce spotkanie dzieci z klas 1-4 z dietetykami z Centrum Dietetycznego NaturHouse z Żywca. Eksperci w dziedzinie zdrowego żywienia przeprowadzili interesującą prelekcję dotyczącą wpływu odżywiania na nasz stan zdrowia, a także umysłu.

  Dzieci wyjątkowo zainteresowały porady dietetyków, zwłaszcza, że zobrazowane one były niebanalnymi przykładami. Prowadzący zorganizowali również ciekawe konkursy, w których uczniowie mieli okazję wykazać się stanem swojej wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania. Oprócz zajęć odbyły się również pomiary wagi oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmach dzieci. To były wyjątkowo pasjonujące zajęcia!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Posprzątaliśmy góry. Kolejny raz.

      W czesnym rankiem w sobotę 18 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli w kierunku Żabnicy. To stamtąd bowiem mieli rozpocząć wyprawę, której finałem był udział w Wiosennym Zlocie Turystyczno–Ekologicznym „Czyste Góry" 2015 w Milówce.

      Pochmurne niebo i ziemia przyprószona śniegiem nie zachęcały do pieszych wycieczek. Jednak dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Radziechowach niesprzyjająca pogoda nie stanowiła żadnej przeszkody. Trasę z Żabnicy przez Halę Boraczą do Milówki pokonali w kilka godzin. Po drodze, jak zawsze w imprezach należących do tego cyklu, sumiennie zbierali śmieci, po to by u celu oddać je na zbiórkę odpadów. Na samym miejscu wzięli udział w licznych konkursach i losowaniach, zarówno ekologicznych, jak i krajoznawczych. Popołudniem zmęczeni, ale szczęśliwi, wsiedli w autobus powrotny. Już planowali kolejny wypad w góry.

 

W rytmie europejskich przebojów…

   10 marca do naszej szkoły zawitali państwo Urszula i Tadeusz Janiakowie, którzy wystąpili ze  swoim koncertem „Melodie krajów Unii Europejskiej”.

    Koncert skierowany był przede wszystkim do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, z zainteresowaniem jednak przysłuchiwali mu się równi goszczący w naszej szkole uczniowie z Drezna wraz z opiekunami. Utalentowani muzycy porwali nas w muzyczną podróż po krajach europejskich. Poznaliśmy najpopularniejsze przeboje m.in. Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Przy okazji przypominaliśmy sobie informacje o tychże krajach i ich stolicach. Jednym słowem – naukę połączyliśmy z wyśmienitą zabawą!

    Muzyka wykonywana na żywo do tego stopnia nas porwała, że nie mogliśmy usiedzieć na miejscach i.. zaczęliśmy tańczyć! Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie piosenkę „Wsiąść do pociągu euro-expresu”, tworząc radosną lokomotywę. Oby więcej takich atrakcji!

Oscarowe kino w naszej szkole

    W środę, 4 marca, szkolna świetlica zamieniła się w salę kinową, a gimnazjaliści mieli okazję wcielić się w rolę uważnych widzów. Zorganizowano bowiem pokaz nagrodzonego niedawno Oscarem filmu polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego Ida.

    Film opowiada skomplikowaną historię młodej Żydówki, która o swoich korzeniach dowiaduje się na cztery dni przed… złożeniem ślubów zakonnych. Zaskakująca, ale i trudna fabuła zainteresowała naszych uczniów, którzy w skupieniu oglądali produkcję. Stała się ona punktem wyjściowym do dyskusji po projekcji. Zastanawialiśmy się czy film zasłużył na tak prestiżową nagrodę, co w nim najbardziej nas zaskoczyło i jakich filmów w polskim kinie brakuje. Wspólnie stwierdziliśmy, że powinno pojawić się więcej tego typu filmów – trudnych, ale i dających do myślenia.

    Gratulujemy reżyserowi, aktorom oraz całej ekipie filmowej i czekamy na więcej równie udanych filmów!

 

  LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM

4 marca 2015 uczniowie klas 1-3 wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt. "LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM" w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego Art-Re z Krakowa. Spektakl oparty był na najbardziej znanej krakowskiej legendzie. Przybliżył on dzieciom kulturę związaną z Krakowem, a tym samym z historią naszego kraju. Poprzez współudział i wspólną zabawę dzieci poznały znaczenie uczciwości i szacunku oraz rolę przyjaźni. Aktorzy zwrócili uwagę dzieci na wartości moralne takie jak opiekuńczość, odpowiedzialność, wspólna praca i odwaga. Dzieci chętnie brały udział w tańcach. 

Zawody w narciarstwie biegowym

   Zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, jednak uczniowie naszej szkoły postanowili wykorzystać jej ostatnie momenty na wypróbowanie swoich sił w zawodach narciarstwa biegowego. Sobota 21 lutego 2015 roku była wyjątkowo słoneczna. To wtedy zebraliśmy się na jednej z radziechowskich górek, aby pod przewodnictwem Pana Jerzego Miki współzawodniczyć w trzech kategoriach: klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum.

Cóż to były za emocje! Naszym zawodnikom gorąco kibicowali rodzice oraz zebrani na miejscu mieszkańcy Radziechów. W końcu wszyscy szczęśliwie ukończyli biegi. Zwycięzcami poszczególnych grup okazali się: w kategorii szkoły podstawowej: klas 1-3 – dziewczynki – Zuzia Ulrych, chłopcy – Bartek Zuziak; klas 4-6 – dziewczynki – Maria Jurkiewicz, chłopcy – Michał Ulrych; w kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajął Piotr Barcik. Wśród uczestników rozdano 22 nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dziękujemy organizatorom - Panu Jerzemu Mice i Pani Edycie Pasternak za przygotowanie i – co najważniejsze – bezpieczne przeprowadzenie tego sportowego wydarzenia.

 

WYNIKI  KLASYFIKACJI W NARCIARSTWIE BIEGOWYM

 

Kategoria klas I-III

Dziewczynki

I miejsce – Zuzia Ulrych

IImiejsce – Julia Juraszek

III miejsce - Martyna Pasternak, Julia Konior

Chłopcy

I miejsce – Bartek Zuziak

II miejsce - Alan Multz

III miejsce - Mikołaj Ciurla, Karol Juraszek

IVmiejsce - Filip Sapeta, Adrian Dudek

Kategoria klas IV-VI

Dziewczynki

I miejsce - Maria  Jurkiewicz

II miejsce - Paulina Rodak

III miejsce - Karolina Zuziak

IV miejsce - Patrycja  Maultz

Chłopcy

I miejsce – Michał Ulrych

II miejsce - Paweł Włoch

IIImiejsce - Dawid  Kurowski

IV miejsce - Szymon Pietraszko

Kategoria I-III Gimnazjum

I miejsce - Piotr  Barcik

II miejsce - Jakub Jurkiewicz

III miejsce - Paweł Pietraszko

IV miejsce - Kamil Michalski

Zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Zapraszamy do obejrzenia Galerii

 

Przedstawienie "SKARBNIKOWE DARY"

W dniu 22 stycznia 2015 klasy  I-III szkoły podstawowej obejrzały przedstawienie pt.”SKARBNIKOWE DARY” w wykonaniu aktorów Małego Studia Teatralnego ART-RE z Krakowa. Nawiązywało ono do śląskich baśni Gustawa Morcinka przedstawiając postać legendarnego Skarbnika - władcy kopalni. W spektaklu wykorzystano śląskie stroje ludowe, elementy gwary śląskiej, żartów i powiedzeń oraz piosenek z oryginalną muzyką regionu śląskiego. Dzieci wzięły czynny udział w zabawie - śpiewały i tańczyły. Morał uświadomił młodym widzom, że warto w życiu postępować godnie i uczciwie.

Dzień Babci i Dziadka w klasie Ic

      W dniu 21.01.2015r. w klasie Ic odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

   Na przygotowanym przez dzieci przedstawieniu nie zabrakło gorących życzeń dla ukochanych babć i dziadków, pięknie recytowanych wierszy, śpiewu piosenek płynących prosto z serca oraz tańców o różnym charakterze. Dzieci przygotowały także konkursy dla swoich dziadków i wręczyły upominki. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.

    Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

    

Dzień Babci i Dziadka w klasia IIIb

     W poniedziałek 19 stycznia 2015 roku w klasie IIIb odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie, w świątecznym nastroju mogli obejrzeć "Jasełka"  w wykonaniu swoich wnucząt. Słuchali kolęd śpiewanych przez dzieci grupowo oraz solo w wykonaniu Katarzyny Toman. Przy współpracy rodziców zostały wykonane stroje i dekoracje do tego przedstawienia. Dzieci obdarowały swoje Babcie i Dziadków upominkami. Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze Gości. Był to miły dzień spędzony w gronie kochanych osób. Nasza klasowa poetka Kasia ułożyła i złożyła życzenia, a zaczynały się: "Dzisiaj słonko rano wstało..."

     Kochane Babcie i kochani Dziadkowie dziękujemy Wam za przybycie na naszą uroczystość. My wnukowie życzymy Wam, niech to słonko wstaje dla Was codziennie rano i niech świeci Wam przez cały dzień...

Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym

Wieczór kolęd

 Niedzielnym późnym popołudniem 11 stycznia 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach miał miejsce magiczny KONCERT KOLĘD. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przygotowali niezwykły występ, który licznie zgromadził mieszkańców naszej miejscowości. Gośćmi honorowymi tego wieczoru byli Pan wójt Maciej Mika oraz Ksiądz proboszcz Ryszard Kubasiak.

   Pięknie przystrojona sala, nastrojowy blask świec…   Wieczór kolęd rozpoczęło powitanie zgromadzonych przez niezastąpionego pana Bolesława Słomińskiego, który oddał mikrofon w ręce gimnazjalistów. Już po chwili wszyscy wsłuchani w kolędy i pastorałki dali się porwać czarowi chwili. Szkolny chór po raz kolejny stanął na wysokości zadania, śpiewając kolędy zarówno nowe, których wcześniej nie mieliśmy okazji słyszeć, jak i te wszystkim dobrze znane.

  Dźwięki skrzypiec i puzonu, występy utalentowanych solistów – urozmaicony repertuar sprawił, że czarowne popołudnie zbyt szybko zmieniło się w wieczór. Zakończyliśmy go wspólnym odśpiewaniem kolędy. Zgromadzonym podziękowała Pani dyrektor Jadwiga Śleziak, swoimi refleksjami podzielili się również wójt i ksiądz proboszcz.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Szkolne pokazy doświadczeń chemicznych”

„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym.”

Maria Skłodowska - Curie

     12 i 13  grudnia 2014 roku w  pracowni chemicznej w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach, odbyły się „Szkolne pokazy doświadczeń chemicznych”, które przygotowały uczennice biorące udział w zajęciach dodatkowych z chemii z opiekunem Krystyną Sanetrą. W pokazach  wzięli udział uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej i klas I gimnazjum.

     Uczennice przedstawiły młodszym koleżankom i kolegom szereg ciekawych doświadczeń, takich jak magiczne bibuły,  otrzymywanie złota i srebra, chemiczne ogrody, kameleon chemiczny, zapałki chemiczne, żarłoczny roztwór, piana chemiczna, lokomotywa chemiczna, piekiełko, wulkan chemiczny, jeden roztwór pięć kolorów, wskaźniki kwasowo- zasadowe, niekonwencjonalne zgniatanie puszki i inne.  Tym samym pokazały , że chemia to nie tylko trudne wzory, reakcje, obliczenia i układ okresowy. Chemia towarzyszy nam w codziennym życiu, jest kolorowa i potrafi zadziwiać.

    Pokazy były ciekawe, przebiegały sprawnie i  przyniosły wszystkim wiele zabawy i radości. Występująca młodzież  z wielkim zaangażowaniem wykonywała doświadczenia, co dostarczyło jej wiele niezapomnianych przeżyć i emocji. Na koniec otrzymała gorące brawa.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Warsztaty z doradztwa zawodowego

     W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum brali udział w warsztatach z fryzjerstwa, geodezji oraz  budownictwa prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu a także w warsztatach gastronomicznych i hotelarskich zorganizowanych przez Zespół Szkół  Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Moszczanicy.

        W ramach tych warsztatów uczniowie w dniu 27 listopada 2014 r. wzięli udział w wycieczce do Krakowa gdzie zwiedzili hotel „Radison” oraz uczestniczyli  w zajęciach pt. „Zawody na lotnisku” zorganizowanych przez pracowników  lotniska Balice. Planowane są dalsze warsztaty i wycieczki dla naszych uczniów. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

KOLEJNY SUKCES MAŁYCH SPORTOWCÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ 

ZESPOŁU SZKÓŁ IM.KS.PRAŁ.ST.GAWLIKA W RADZIECHOWACH

 

W dniu28 listopada 2014r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wieprzu odbył się Turniej Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego  klas II-III. Udział w nim wzięły reprezentacje szkół w Juszczynie , Wieprzu i Radziechowach. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak: toczenie piłki koszykowej w tunelu, wyścig kangurów, sadzenie ziemniaków, sztafeta zwinnościowa , podskoki ze skakanką, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta wahadłowa z piłeczką, rzuty woreczkami do celu. Nasi mali sportowcy zarówno klas II  jak i III okazali się bezkonkurencyjni zdobywając I miejsce przy ogólnej punktacji: 86,5 punktów Szkoła Podstawowa w Radziechowach ; 61 pkt. Szkoła Podstawowa w Wieprzu oraz  40 pkt. Szkoła Podstawowa w Juszczynie. Nasza wygrana pozwoliła nam przejść do dalszego etapu czyli zawodów powiatowych, które odbyły się 16 grudnia 2014r. W Szkole Podstawowej w Lipowej. W zawodach tych rywalizowali zwycięzcy poszczególnych gmin

 z całego powiatu żywieckiego. Były to szkoły z Lipowej, Milówki i Łodygowic. Również tutaj odnieśliśmy wielki sukces – zdobywając I miejsce . Dzięki odniesionemu zwycięstwu awansowaliśmy do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu. Nasi uczniowie spisali się na medal, wykazując dużą sprawność fizyczną. GRATULUJEMY ZWYCIĘŻCOMI I ŻYCZYMY SUKCESÓW W KOLEJNYCH ZMAGANIACH!!!

Skład zwycięskiej drużyny z Radziechów:

KLASA II

JULIA ROZMUS, ANASTAZJA NOGA, ZUZANNA ULRYCH, OLIWIA HAZUKA, JULIA TRACZ, ADAM DZIEDZIC, KRYSTIAN SIKORA, PIOTR SOŁTYSEK,MICHAŁ SYPOSZ, KRZYSZTOF KRĘCICHWOST

 

KLASA III

NATALIA SAPETA, AGNIESZKA LIPIEC, NINA KLIMONDA,KLAUDIA MOCZAŁA, BARTŁOMIEJ KONIOR, BARTŁOMIEJ ZUZIAK, MIŁOSZ MIKA, SEBASTIAN  WRÓBEL

mgr Edyta  Pasternak

mgr Maria Tlałka

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Zabawa andrzejkowa

We wtorek 25 listopada 2014 uczniowie szkoły podstawowej wzięli liczny udział w organizowanej w szkole zabawie andrzejkowej. Starsi koledzy z gimnazjum zapewnili porywającą do tańca muzykę oraz wiele konkursów i zabaw. Nie zabrakło też andrzejkowych wróżek. Samorząd uczniowski zadbał o dobrze zaopatrzony bufet. Wszyscy bawili się baaardzo dobrze!

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM

       10 listopada 2014r. nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. Pierwszoklasiści – w obecności kolegów ze starszych klas, Dyrekcji szkoły i nauczycieli – oficjalnie stali się uczniami Gimnazjum. Uczniów powitała pani dyrektor Jadwiga Śleziak, która zachęciła ich do intensywnej pracy w nowej roli, opowiedziała im też o obowiązkach spoczywających od tego momentu na ich barkach.

     Uroczystość poprowadziły przedstawicielki Samorządu uczniowskiego. W związku z nadchodzącą 96-tą rocznicą Święta Odzyskania Niepodległości, po ślubowaniu, rozpoczęła się część artystyczna. Chór wykonał pieśni patriotyczne, zarówno te dostojne i nostalgiczne, jak  i radosne, żywiołowo opowiadające o walce o wolność naszego kraju.

        Gratulujemy uczniom klas pierwszych, jednocześnie życząc wytrwałości w nowej roli gimnazjalistów!

 

RAMBIT KLAS SZÓSTYCH SP

       10 listopada 2014roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości,  odbył się RAMBIT klas szóstych. Zmaganiom szóstoklasistów przypatrywali się Dyrekcja szkoły i nauczyciele, a uczniowie młodszych klas kibicowali i zagrzewali drużyny do walki. Klasy VIa i VIb musiały zmierzyć się w następujących konkurencjach: odśpiewanie pieśni patriotycznej, zawody sportowe – przeciąganie liny, konkurs historyczny, uroczyste wykonanie poloneza, przygotowanie plakatu związanego z rocznicą odzyskania niepodległości.

       Oba zespoły były świetnie przygotowane, jednak zwyciężyć mógł tylko jeden. Wygrała klasa VIb. Gratulujemy!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Przedstawienie "Warkocz Królewny Wisełki"

 
23 października 2014 roku uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym "Warkocz Królewny Wisełki" w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego ART-RE z Krakowa. Spektakl oparty był na mało znanej polskiej legendzie przybliżającej pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Dobre serce królewny Wisełki  i miłość dla ludu sprawiają, że kraj zostaje ocalony od suszy i głodu. Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków były cenną lekcją historii.

 

Święto Patrona Szkoły

     Jak co roku, 14 października był dniem wyjątkowym dla Zespołu Szkół w Radziechowach. Uczniowie i nauczyciele obchodzą bowiem w tym dniu nie tylko Święto Edukacji Narodowej, ale także rocznicę nadania szkole imienia.

     W tym roku upływa już 9 lat odkąd szkoła może poszczycić się chlubnym patronatem ks. Prałata Stanisława Gawlika. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą, której przewodniczył ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak. We mszy uczestniczyła Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Po niej przedstawiciele samorządu szkolnego udali się na cmentarz, gdzie przy grobie księdza prałata zapalili znicze i złożyli kwiaty. Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystym apelu. Pani dyrektor Jadwiga Śleziak powitała przybyłych, po czym rozpoczęto część artystyczną. Uroczystość poprowadził pan Bolesław Słomiński.

     Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły wręczono nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom: p. Jadwidze Hyli, p. Katarzynie Mice, p. Jerzemu Mice, p. Katarzynie Dudzie, p. Edycie Pasternak, p. Bolesławowi Słomińskiemu, p. Jadwidze Sapecie, p. Marii Wołek oraz p. Bożenie Kupczak. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy całemu gronu pedagogicznemu. Święto zakończono podziękowaniami i złożeniem kwiatów na ręce dyrekcji przez przedstawicieli Rady Rodziców.

Teresa Ciapka

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

ŚLUBOWANIE  UCZNIÓW KLAS  PIERWSZYCH  SZKOŁY   PODSTAWOWEJ

 

Dzień 9  października br. to ważna data dla pierwszoklasistów naszej szkoły podstawowej. W tym dniu właśnie zostali oni pasowani na uczniów. Do uroczystości ślubowania przygotowywali się pod opieką wychowawczyń pani mgr Alicji Gołek (kl.Ia), mgr Bożeny Rak (kl.Ib) oraz mgr Katarzyny Juraszek (Ic). Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd.

Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości czyli przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Radziechowach wraz z panią dyrektor mgr Małgorzatą Kasperek.

Na początek dyrektor szkoły pani mgr Jadwiga Śleziak skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez panią dyrektor na  ucznia przy pomocy symbolicznego ołówka.

Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątki ufundowane przez Radę Rodziców. Były to kolorowe książeczki, zakładki oraz dyplomy.

Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia była sesja fotograficzna oraz spotkanie w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców.

 

II Jesienny Rajd Turystyczny

Pogoda wyjątkowo dopisała tego pięknego jesiennego dnia. 1 października uczniowie naszej  szkoły oraz szkół z Przybędzy i Wieprza wyruszyli na Halę Radziechowską, by wziąć udział w II Jesiennym Rajdzie Turystycznym.

Pod czujnym okiem pani przewodnik wyruszyliśmy rankiem spod krzyża na Matysce. U celu zorganizowano konkurs na najlepszą Piosenkę Turystyczną, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli drugie miejsca w kategoriach szkoły podstawowej i Gimnazjum. Trudy powrotu umiliło nam ognisko przygotowane przez pracownika Nadleśnictwa Węgierska Górka. Uczniowie mieli okazję wykazać się zdobytą tego dnia wiedzą w trakcie Konkursu Wiedzy Turystycznej. W kategorii Gimnazjum I miejsce zajęli ex aequo: Zuzia. Ostręga, Julia Kozubek i Marcin Żelazny. W kategorii Szkoła podstawowa zwyciężyła Olga Żelazna. Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom!

Wyjątkowo docenione zostały również nauczycielki z naszej szkoły angażujące się w działalność turystyczną – panie Małgorzata Klimonda i Anna Czulak. Wręczone zostały nagrody rzeczowe.

Mimo dużego zmęczenia, żaden z uczestników Rajdu nie narzekał, nawet w trakcie drogi powrotnej. Dzień upłynął pod znakiem wielkich emocji i zadowolenia. W takich lekcjach geografii i przyrody chcielibyśmy uczestniczyć częściej!

Serdeczne podziękowania składamy na ręce przedstawicieli GCKiPT przy Urzędzie Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Nadleśnictwu Węgierska Górka za organizację imprezy.

 

X Zaduszki Narodowe 2014 r. 

     W dniu 4 października 2014 roku na górze Matyska w Radziechowach miało miejsce niezwykłe wydarzenie - po raz kolejny odbyły się Zaduszki Narodowe. Udział w nich wzięli: poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę, uczniowie i nauczyciele. 

      W tym roku, oprócz wspomnień o Papieżu Polaku – Janie Pawle II, przypominaliśmy sobie ważne wydarzenie historyczne, jakim był najazd Szwedów na Polskę, przejazd króla Jana Kazimierza przez rejon Żywiecczyzny oraz obronę Jasnej Góry. Zagrane przez aktorów – amatorów, wśród których znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Cóż to była za inscenizacja! Kolorowe stroje, pieczołowicie dobrane i wykonane specjalnie na tę okazję rekwizyty, huk wystrzałów z armat, a wszystko okraszone barwnymi opowieściami o siedemnastowiecznych wydarzeniach.

     Wyjście na szczyt Matyski zakończone zostało uroczystą mszą świętą, podczas której proboszcz podkreślił patriotyczny charakter wydarzenia. Dosypano ziemi do Kurhanu Pamięci, po czym wszyscy udali się na wspólne biesiadowanie. Dzień był pełen pozytywnych wrażeń, a w tak ciekawy sposób przedstawione wydarzenia z całą pewnością zapadną na dłużej w pamięci uczestników!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

III Gminny Rajd Ekologiczny: „Czyste Beskidy”

Uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika - uczestnikami rajdu!

        

W dniu 20 września 2014 roku odbył się III Gminny Rajd Ekologiczny: „Czyste Beskidy”, którego celem było sprzątanie szlaków górskich. Organizatorami tej akcji są już po raz trzeci: Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka.

W rajdzie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.  Podopieczni wraz z opiekunami sprzątali szlak wiodący na Magurkę Radziechowską, a następnie przeszli do Przybędzy, gdzie czekało ich ognisko, poczęstunek, prelekcja pracownika Nadleśnictwa oraz konkursy z nagrodami.

Dziękujemy organizatorom za ciekawy pomysł poznawania leśnych ścieżek, a  leśnikom za opiekę i fachową pomoc w czasie trwania rajdu.

Nauczyciel języka polskiego J. Roczyna

Próbna ewakuacja

W dniu 17 września 2014 r. wszystkich uczniów zaniepokoił ciągły dzwonek, którego dźwięk usłyszeli - o dziwo - w środku lekcji. Był to alarm wzywający do ewakuacji. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy bardzo sprawnie, szybko i bez paniki opuścili budynek szkoły. Na szczęście były to tylko ćwiczenia - ewakuacja próbna!

 

RAJD RAZEM- RAŹNIEJ

W sobotę, 13 września już po raz trzynasty nasi uczniowie wzięli udział w integracyjnym "Rajdzie Razem – Raźniej!" na Matyskę, organizowanym corocznie przez Stowarzyszenie Dzieci Serc. Po uroczystej inauguracji, około godziny 10.00  wyruszyliśmy spod I stacji Golgoty Beskidów. Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny wraz z opiekunami. Przez ponad dwie godziny wytrwale przemierzaliśmy trasę rajdu zaliczając kolejne zadania związane z obchodami 70. rocznicy powstania warszawskiego i ucząc się po drodze piosenki "Pałacyk Michla".   W południe, z wypełnioną kartą patrolu, dotarliśmy na szczyt, gdzie czekały nagrody oraz pyszna grochówka.  Rywalizacja na szlaku dostarczyła wszystkim wielu wrażeń, cennej wiedzy na temat powstania warszawskiego i dała poczucie dobrze wykorzystanego sobotniego przedpołudnia. Nawet pogoda mile nas zaskoczyła, więc wszyscy byli zadowoleni.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Wolontariat Pracowniczy  Grupy Żywiec w szkole podstawowej w Radziechowach

     W trakcie tegorocznej przerwy wakacyjnej w szkole podstawowej w Radziechowach nikt nie odpoczywał. Szczególną uwagę przykuwało zwłaszcza jedno ważne  wydarzenie.

      Wyremontowano salę lekcyjną  i gimnastyczną dla sześcio i siedmiolatków rozpoczynających w tym roku naukę.

     Nie byłoby jednak niczego nadzwyczajnego w tym wydarzeniu, gdyby nie fakt, że remont wykonali wolontariusze  - pracownicy spółki Trans Trade Żywiec którzy zgłosili swój dobrowolny udział w ramach realizacji projektu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Żywiec „Pomocna Grupa”.

     Wolontariuszami byli: Prezes spółki Trans Trade Żywiec – Tomasz Klima oraz Magdalena Górna, Małgorzata Pierlak, Krzysztof Murański, Stanisław Piecuch, Bogdan Bednarz, Paweł Matejko, Stanisław Markiel, Aleksander Górny i Sławomir Wójcik.

     Wykonano zaplanowane prace, by już pierwszego września  najmłodsi uczniowie mogli po raz pierwszy przywitać rok szkolny  2014/2015 w pięknych i przystosowanych specjalnie dla ich potrzeb salach.

Dziękujemy!


ROK SZKOLNY 2013/2014

I WRESZCIE WAKACJE...

     Nadeszła wyczekiwana co roku przez wszystkich uczniów z tęsknotą chwila. 27 czerwca 2014 r. - uroczyste zakończenie roku szkolnego i tym samym początek radosnego czasu wakacji. W tym dniu, po porannej mszy w kościele, w amfiteatrze szkolnym odbył sie apel podsumowujący rok szkolny 2013/2014. Pani dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom klas szóstych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum.  Szczególną chwilą było wręczenie pamiątkowych tablic uczniom, którzy otrzymali tytuł Prymusa. Prymusem szkoły podstawowej został uczeń klasy VIa - Jakub Wisła, zaś w gimnazjum tytuł ten przypadł uczennicy klasy IIIb  - Joannie Pytlarczyk. Po krótkim programie artystycznym dyrekcja życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom udanego wypoczynku, przypominając o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw nad wodą, w lesie i innych miejscach. Po częsci oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami, z rąk których otrzymali świadectwa. nagrody i dyplomy. Do zobaczenia we wrześniu!

 

SŁODKI DZIEŃ DZIECKA!

W środę 12 czerwca z okazji Dnia Dziecka świetlica szkolna przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę - GOFRY! Chętni uczniowie przynieśli swoje ulubione owoce i je kroili. Ciepłe, świeże  gofry smarowaliśmy czekoladą, nakładaliśmy owoce, polewaliśmy sosem i posypywaliśmy posypką. Było pysznie!

Warto było się starać!

W środę, 11 czerwca 2014 roku uczniowie klasy IVb uczestniczyli w sponsorowanej przez szkołę wycieczce do Pszczyny,  która była nagrodą za wywalczenie I miejsca w całorocznej rywalizacji klas. Wszystkim bardzo podobał się spacer alejkami rozległego parku oraz wizyta w Skansenie Wsi Pszczyńskiej - ostatnio rozbudowanym i wzbogaconym  o wiele ciekawych eksponatów. Wielkie wrażenie zrobiło też zwiedzanie wnętrz  pięknego zamku i  historia rezydującego tu niegdyś książęcego rodu, barwnie  opowiedziana przez panią przewodnik. Największy entuzjazm wzbudziła jednak pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie mogliśmy na żywo podziwiać królów puszczy, ale i muflony, wolno przechadzające się pawie, dzikie gęsi oraz kaczki.  Pogoda dopisała i pełni wrażeń wróciliśmy do Radziechów z przeświadczeniem, że warto było przez cały rok walczyć o taką wygraną. 

Tak o wycieczce-nagrodzie piszą uczniowie klasy IVb:

Na naszej wycieczce do Pszczyny najbardziej podobał mi się Zamek Książąt Pszczyńskich, a w nim portret i pokój księżnej Daisy.  Duże wrażenie zrobił też na mnie skansen, w którym oglądaliśmy dawne budowle, np. kuźnię, wozownię, stajenkę i chłopską chatę. Na zakończenie udaliśmy się do Pokazowej Zagrody Żubrów.Tam mogliśmy na żywo podziwiać żubry, sarny, jelenie, gęsi i kaczki krzyżówki. Ta wycieczka dostarczyła mi wiedzy o dawnym życiu w wiejskiej zagrodzie i w pałacu, o historii żubrów w lasach pszczyńskich. Zrobiłam wiele ciekawych zdjęć, które będą mi przypominać o tej wspaniałej wycieczce.

 Oliwia Konior

Najbardziej podobał mi się zamek - wspaniały, ogromny i bogaty. Było w nim wiele komnat, pokoi książąt i księżniczek. W jednej z nich zobaczyliśmy ścianę pełna poroży i głów zwierząt. Niektóre przedmioty zostały wykonane ze szczerego złota, a żyrandole z kryształów. Widzieliśmy też tajne przejścia, z których czasami korzystali książęta. W zamku przede wszystkim poznałam historię książęcych rodów, ich tajemnice i dowiedziałam się, jak żyli.   

Monika Sowa 

Najbardziej podobała mi się zagroda żubrów i to, że niektóre zwierzęta swobodnie sobie spacerowały. Nauczyłam się, że zwierząt nie można więzić w klatkach. One też mają życie, które musza dobrze wykorzystać. 

Aleksandra Cendrzak

Wielkie wrażenie zrobiła na mnie zagroda żubrów i jej mieszkańcy – ogromne żubry zmęczone upałem, oswojone pawie, sarny i króliki. W skansenie widzieliśmy dawne narzędzia, zabudowania, a nawet owce, barany i kaczki. Ta wycieczka była wspaniałą lekcją historii i przyrody.

Asia Binda

Mnie najbardziej zachwycił spacer po pięknym parku, kaczki i kaczątka, które mogliśmy karmić. Duże wrażenie zrobiła też zagroda żubrów, a w niej pawie i małe żubrzęta. Ta wycieczka dała mi wielką satysfakcję, przybliżyła do przyrody i pokazała, jak żyli ludzie w dawnych czasach - ci bogaci i biedni.

 Martyna Bogdał

Wszystko było fantastyczne! Najbardziej jednak podobała mi się przejażdżka ciuchcią przez park oraz zwiedzanie zamku. A pokój księżnej Daisy był zachwycający, piękny, gustownie urządzony. Mieliśmy też szczęście wysłuchać koncertu fortepianowego w sali balowej. Zwiedzając zamek poczuliśmy atmosferę książęcego życia w luksusie, a w skansenie poznaliśmy ubogie, pracowite życie mieszkańców wiejskiej zagrody.

Marysia Konior

Właściwie wszystko było cudowne: zamek, skansen i zagroda żubrów. Ta wycieczka dała mi nowe wyobrażenie o tym, jak bardzo różniło się życie Książąt od doli prostych mieszkańców wsi. Przekonałam się też na własne oczy, że żubry to piękne zwierzęta, które trzeba chronić. Policzyłam je w zagrodzie-było pięć dorosłych i dwa małe żubrzątka.

 Aleksandra Pytlarz

Podobało mi się, że mogliśmy robić zdjęcia zwierzętom z bardzo bliska-udało mi się uchwycić dużego i małego jelenia. A w zamku była sala wypełniona porożami i wypchanymi zwierzętami, które upolowali kiedyś książęta pszczyńscy. Ta wycieczka nauczyła mnie wiele z historii i przyrody.

Maciej Oleś

Utkwiło mi w pamięci zwiedzanie zamku i kręte korytarze jak labirynt. W zagrodzie niektóre zwierzęta mogły chodzić całkiem swobodnie i wcale się nas nie bały. W skansenie przewodnik zapoznał nas z życiem na dawnej wsi. Wszystko było bardzo pouczające.

 Kornel Klimonda

Zachwycił mnie zamek Nie przypuszczałem, że tak można było kiedyś żyć. Z przyjemnością wysłuchaliśmy koncertu fortepianowego w pięknej, ogromnej sali. Tyle się dowiedziałem z historii i przyrody!

 Michał Staszkiewicz

Z naszej środowej wycieczki na pewno zapamiętam skansen, po którym chodziliśmy z przewodnikiem-bardzo ciekawie opowiadał on o dawnym życiu na wsi. Ludzie żyli kiedyś z ciężkiej pracy i mieszkali dość skromnie. Zauważyłam wiele obrazów przedstawiających świętych i różne sceny z ich życia. Urządzenia, którymi się posługiwali zostały dziś zastąpione innymi lub unowocześniono je. W niewielkiej zagrodzie widzieliśmy owce i barany. Jechaliśmy też małą ciuchcią-wszyscy się śmiali i śpiewali. Świetnie się bawiliśmy.

Julia Helbin

Ta wycieczka nauczyła mnie dużo o życiu zwierząt i była fajną lekcją historii. Podobały mi się żubry i przejażdżka ciuchcią po parku. Będę długo to wspominać.

Basia Jurasz

A mnie zachwycił koncert fortepianowy w zamku, którego słuchałem na balkonie sali balowej. Fortepian to wielki instrument, a pianista miał frak. Utkwiło mi w pamięci to, że jechaliśmy ciuchcią przez cały park aż do zagrody żubrów. Dużo nauczyliśmy się z historii i przyrody.

Kamil Kozak

Najbardziej podobała mi się Pokazowa Zagroda Żubrów, ponieważ mogłem zobaczyć zwierzęta, które prawie wyginęły.

Bartek Tracz

Moim zdaniem, najfajniejsze była zagroda dla żubrów, a w niej pawie, gęsi, jelenie, kaczki i oczywiście żubry zwane królami puszczy. Przyjemnie było spacerować po parku, karmić kaczki i gęsi, które wcale się nie bały. Zapamiętam z tej wycieczki chwile spędzone z historią i przyrodą, a także przejażdżkę ciuchcią.                        

Konrad Chochorowski

Najbardziej zadziwiła mnie zagroda żubrów. Podobała mi się przejażdżka ciuchcią i koncert fortepianowy w zamku. Wszystko dało mi dużo radości. Chciałbym jeszcze kiedyś odwiedzić Pszczynę.

Patryk Kawałkiewicz

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

PROJEKTY EDUKACYJNE 2014

5 czerwca 2014 r. odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych klas drugich gimnazjum. W małej sali gimnastycznej uczniowie przedstawili efekty kilkutygodniowej pracy, nad którą czuwali opiekunowie. Tematyka projektów była różnorodna - od zagadnień dotyczących środowiska lokalnego, przez techniki w papieroplastyce, do Układu Słonecznego. Formą dominującą pokazów były prezentacje multimedialne, ale nie zabrakło również scenek sytuacyjnych. Występy poszczególnych grup były nie tylko merytorycznym przedstawieniem tematów, lecz także materiałem dokumentującym przebieg prac nad projektem. Wszystkie prezentacje były bardzo ciekawe, co jest dowodem dużego zaangażowania w prace nad nimi.

Tematy tegorocznych projektów edukacyjnych:

I. „Coca- Cola, Sprite, Red Bull- pić czy nie?” Opiekun projektu Bożena Kupczak.

II. „Jeśli nie Oxford, to co?” Opiekun projektu Elżbieta Węglarz.

III. „Osiągnięcia uczniów klas sportowych w naszej szkole”. Opiekun projektu Tomasz Sala.

IV. „Techniki i formy w papieroplastyce”. Opiekun projektu Dorota Małysa.

V. „Nasz Układ Słoneczny, nasza Galaktyka”. Opiekun projektu Małgorzata Klimonda.

VI. „Ocalić od zapomnienia- wspomnienia radziechowskich seniorów”. Opiekun projektu Bolesław Słomiński.

VII. „Różnice i podobieństwa w zwyczajach i tradycjach w Niemczech i w Polsce”. Opiekun projektu Agnieszka Ścieszka.

VIII. „Dziennikarskim tropem- atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu naszej młodzieży”. Opiekun projektu Jolanta Roczyna.

IX. „Życie naszej parafii- historia i teraźniejszość”. Opiekun ksiądz Marcin Suchanek.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

NA GRZYBY...!!!

Które grzyby są trujące? Po czym je rozpoznać? Jak je zbierać, nie niszcząc ściółki leśnej? Czym właściwie jest grzyb? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielił uczniom oraz nauczycielom szkoły w Radziechowach pan Justyn Kołek – znany w Polsce grzybiarz i grzyboznawca.

3 czerwca przeprowadził on prelekcje dla młodszych oraz starszych uczniów naszej szkoły. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem ciekawych opowieści pana Justyna, okraszonych - przykuwającymi uwagę słuchaczy - historiami z życia specjalisty. Dowiedzieliśmy się gdzie szukać grzybów, jak należy je zbierać oraz czyścić przed przygotowaniem do zjedzenia. Dzięki kolorowym zdjęciom oraz eksponatom grzyboznawcy, mieliśmy okazję zobaczyć rzadko spotykane gatunki, które rosną w naszych lasach.

Pan Kołek wyjaśnił dokładnie jak należy zachować się w razie zatrucia grzybami, jakie mogą być jego symptomy, co ciekawe - inne u dzieci i dorosłych. To bardzo ważne w związku ze zbliżającym się sezonem letnim.

Skoro dowiedzieliśmy się już wszystkiego, pora ruszać na grzybobranie!

„Nasi sąsiedzi” -RAMBIT KLAS TRZECICH

      28 maja 2014 r. po raz kolejny udaliśmy się w podróż po Europie. Razem z uczniami klas trzecich zwiedziliśmy Rosję, Czechy i Niemcy. Barwnym prezentacjom, które przybliżyły nam najważniejsze zabytki, kulturę i tradycje wybranych krajów, towarzyszyły muzyka i śpiew. Trzecioklasiści wzięli również udział w konkursie czytelniczym i zawodach sportowych.

      Zwycięzcami rambitu została klasa 3c, a kolejne miejsca zajęły  3a i 3b.  Nagrody otrzymali nie tylko uczestnicy zmagań, ale również najlepsi czytelnicy z klas 1-3. Będzie to dobrą zachętą dla wszystkich miłośników czytelnictwa, których  w klasach najmłodszych nie brakuje.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

MISTRZOWSKA SIATKÓWKA PLAŻOWA

Nareszcie Powiat Żywiecki „odczarowany”!!!

Po tym jak wszystkie nasze reprezentacje siatkarskie halowe zdobyły tytuły wicemistrzowskie, w końcu naszym dziewczynom udało  się wywalczyć koronę mistrzowską!!! Klaudia Goryl i Daria Piecuch, reprezentujące Gimnazjum Publiczne nr 1 im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach 27 maja 2014 roku w Milówce  zajęły I  miejsce w Mistrzostwach  Powiatu w siatkówce plażowej.

Dziewczęta osiągnęły ten sukces bezapelacyjnie, nie tracąc ani jednego seta!

Po drodze pokonały, najpierw na szczeblu mistrzostw Gminy Radziechowy - Wieprz, reprezentację gimnazjum z Wieprza. Następnie, na turnieju głównym, wygrały po kolei trzy mecze, na końcu wygrywając mecz finałowy z gospodyniami – gimnazjum z Milówki.

3 czerwca 2014 r. w Milówce zawodniczki z Radziechów reprezentowały powiat żywiecki na Mistrzostwach Rejonu i zdobyły tytuł wicemistrzowski.

 

Obu wspaniałym siatkarkom i trenerowi, panu Mariuszowi Janikowi, gratulujemy!

Oprócz radości z sukcesu dziewcząt trzeba też było przyjąć „kroplę” pecha. Reprezentacja chłopców w składzie Marcin Firlejczyk i Jakub Bąk, po zwycięstwie w mistrzostwach gminy nad reprezentacją Wieprza, również pewnie zmierzała po tryumf w powiecie. Niestety w półfinałowym meczu kontuzji kolana, która uniemożliwiła kontynuowanie gry, nabawił się Kuba Bąk. Tym samym chłopcy zakończyli rywalizację na trzecim miejscu razem z drużyną z Łodygowic. Naszym zawodnikom i trenerowi, panu Marcinowi Tlałce gratulujemy, bo osiągnęli mimo wszystko znakomity wynik.     

mgr Marek Jeziorski

 

KONCERT Z OKAZJI DNIA MATKI

        W dniu 25 maja 2013 roku w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie. To słoneczne niedzielne popołudnie uświetnił koncert z okazji  Dnia Matki.

      O godz. 16.00 w sali gimnastycznej zebrały się nasze drogie mamy, aby uczcić swoje święto. Uroczystość uświetniła obecność Dyrekcji, księdza proboszcza Ryszarda Kubasiaka oraz Pana Wójta Grzegorza Figury z małżonką.

      Koncert rozpoczęli najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej. „Dla mamy”,  „Mamo, nasza mamo”, „Mama” – to tylko kilka tytułów z niedzielnego repertuaru. Oprócz pięknych piosenek dla mam, mieliśmy okazję usłyszeć koncert instrumentalny w wykonaniu naszych uczniów. Na zakończenie wysłuchaliśmy radosnych piosenek szkolnego chóru. Specjalnie na tę okazję dołączyli do niego absolwenci naszej szkoły. Ileż było radości! Na twarzach dzieci i mam tego dnia zagościł piękny uśmiech.

      Tego wyjątkowego dnia nie zabrakło wzruszeń i śmiechu. Święto mam dobiegło końca, jednak my życzymy im spełnienia marzeń i zadowolenia ze swoich pociech przez cały rok!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

SZKOLNY DZIEŃ SPORTU

W piątek 23 maja 2014 roku w naszej szkole odbyło się coroczne święto wszystkich dzieciaków – Dzień Sportu. Świętowanie rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 9.00, kiedy to Pani Dyrektor oficjalnie otwarła zawody.

Pogoda dopisała - bezchmurne niebo i piękne słońce wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Każda klasa wzięła udział w kilku konkurencjach, m.in. w rzucie piłką do celu, zawodach rowerowych czy skokach w workach. Dzień Sportu to jednak nie tylko rywalizacja, to przede wszystkim dobra zabawa! Najlepiej przekonali się o tym najmłodsi uczniowie – mieli okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, do której przez cały czas prowadziła długa kolejka.

Po południu, kiedy wszyscy odpoczęli po zaciętej walce, ogłoszone zostały wyniki. Najlepszą klasą w gimnazjum została IIIa, najlepszym sportowcem Mateusz Nowak, najlepszą sportsmenką natomiast Klaudia Goryl, oboje ze zwycięskiej klasy. W tym roku więc klasa sportowa pokazała na co ją stać! Zwycięską klasą na poziomie szkoły podstawowej okazała się klasa VIa. Najlepszym sportowcem szkoły podstawowej został Marek Skowron – uczeń klasy VIb, a najlepszą sportsmenką Zuzia Mieszczak – uczennica klasy VIa. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym

 

WARSZTATY ŚWIETLICOWE

Z okazji nadchodzącego Dnia Matki i Ojca świetlica szkolna zorganizowała w dniach 20-21 maja 2014 r. warsztaty. Na zajęciach uczniowie wykonywali kartki techniką iris folding oraz upominki techniką decoupage - podkładki pod kubek dla mam oraz medale dla tatusiów. Efekty pracy można podziwiać w galerii.

SPOTKANIE Z DIETETYKAMI

12 maja 2014 roku w naszej szkole odbyły się spotkania dla uczniów klas IV-VI  szkoły podstawowej  i I-III gimnazjum z dietetykami z Centrum Dietetycznego NATURHOUSE z Żywca. Panie przedstawiły sposoby właściwego odżywiania i jego wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.

Następnego dnia przeprowadzone zostały wsród uczniów pomiary masy ciała, oraz zawartości wody i tkanki tłuszczowej w organiźmie.

KOZUCHA KŁAMCZUCHA

8 maja 2014 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej brali udział przedstawieniu teatralnym pt. „KOZUCHA  KŁAMCZUCHA” przygotowanym przez aktorów ze studia teatralnego Art.-Re z Krakowa.  Przedstawienie  oparte jest na motywach utworu Janiny Porazińskiej. Zrealizowane w formie zabawnej powieści  góralskiej o niesfornej Kózce. Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. To żywy, wesoły spektakl, podczas którego uczniowie mieli szansę kilkakrotnie wykazać się na forum publiczności u boku aktorów np. w  tańcu góralskim.

EGZAMIN GIMNAZJALNY JUŻ ZA NAMI!

W dniach 23, 24 i 25 kwietnia 2014 r. wszyscy uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. W środę zmagali się z testami z historii, WOSu oraz języka polskiego. W czwartek trzecioklasiści rozwiązywali testy z przedmiotów przyrodniczych oraz matematyki. W piątek - sprawdzali swoje umiejętności językowe. Te trzy dni były dla nich pełne nerwów i stresu. Teraz muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki.

 

WIELKANOC TUŻ, TUŻ...

W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, w dniach 9-11 kwietnia 2014 roku na świetlicy szkolnej odbywały się zajęcia na których uczniowie wykonywali m.in. jajka techniką decupage, koguciki z pojemników po jajkach oraz kury z papierowych talerzyków. Efekty tej pracy można zobaczyć w poniższej galerii.

Wychowawca świetlicy: Monika Wójcik

 

Sprawdzian szóstoklasisty już za nami!

     1 kwietnia 2014 uczniowie klas szóstych naszej szkoły podstawowej przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty, który w tym roku po raz ostatni odbył się „po staremu”.

     Szóstoklasiści, opuszczający sale byli raczej uśmiechnięci i nie narzekali na sprawdzian. Ich zdaniem pytania nie były trudne. W części z języka polskiego uczniowie musieli przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz zinterpretować wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba z jego tomiku wierszy "Wiersze i krajobrazy". 

     Było także do napisania opowiadanie "Co dwie głowy to nie jedna" o tym, jak koledzy/koleżanki wspólnie rozwiązują problem.

     W części matematycznej znalazły się zadania dotyczące m. in.: obliczania wagi, czasu, pola figury, obliczania wymiarów figury w skali, obliczania kwoty potrzebnej na zakupy. Pojawiła się także siatka prostopadłościanu oraz kilka zadań dotyczących odczytywania danych z tabeli.

     Teraz szóstoklasiści muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż na wyniki przyjdzie im poczekać aż do czerwca!

 

SIATKARSKIE POWIATY

 W dniach 12 i 13 marca 2014 roku na hali sportowej gimnazjum w Milówce odbyły się Mistrzostwa Powiatu w siatkówce.

   Jako pierwsze rywalizowały dziewczęta Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach. Od początku turnieju wiadomo było dla wszystkich obserwatorów, że w walce o tytuł mistrzowski liczyć się będą tylko dwie drużyny: ŻAPN Żywiec oraz nasze dziewczęta – Reprezentacja Gimnazjum Publicznego nr 1 im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów. Były to jedyne drużyny, które grały w tym sezonie w lidze i można je nazwać profesjonalnymi.

   Rywalizacja przebiegała zgodnie z oczekiwaniami; nasze zawodniczki wygrywały bardzo łatwo swoje mecze: z Łękawicą 2:0 (do 6 i do 9), z Ujsołami 2:0 (do 10 i do 7) i w półfinale ze Ślemieniem 2:0 (do 13 i do 15). Drużyna ŻAPN podobnie, wygrała swoje spotkania i, w końcu, doszło do wyczekiwanego finału. Pierwszy set dla Żywczanek 25:16. W drugim secie Radziechowianki zmiotły rywalki z parkietu wygrywając 25:14. Tie-break od początku był niezwykle zacięty. Od początku dziewczyny „biły się” punkt za punkt. Niestety, w końcówce dało znać o sobie zmęczenie (nasze zawodniczki musiały  rozegrać o jeden mecz więcej niż rywalki) i mecz, a tym samym cały turniej wygrały siatkarki ŻAPN Żywiec ( w tie-breaku 15:13).

   Chociaż nasze dziewczęta były niepocieszone, należy stwierdzić, że mecz finałowy był fantastycznym widowiskiem i stał na bardzo wysokim poziomie. Piękne akcje były wygrywane raz przez jedną raz przez drugą drużynę i emocji było co niemiara do samego końca. Siatkarki obu zespołów pokazały, że potrafią grać w siatkówkę i tak naprawdę, o końcowym sukcesie naszych rywalek zadecydował przysłowiowy łut szczęścia.

Poza tym pamiętamy, że mimo wszystko tytuł WICEMISTRZYŃ POWIATU, jest już dużym sukcesem.

 Dziewczęta, gratulujemy!!!

   Następnego dnia do rywalizacji przystąpili chłopcy Gimnazjum Publicznego nr 1 im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów. By dostać się   do finału musieli rozegrać cztery mecze. Zaczęło się od łatwego zwycięstwa z drużyną z Łodygowic 2:0.

   Gdy nasi siatkarze spotkali się z zawodnikami ze Ślemienia. Nieoczekiwanie pierwszy set padł łupem rywali. Na szczęście chłopcy opanowali nerwy i wygrali najpierw drugiego seta, a później tie-break i cały mecz.

   W półfinale naprzeciwko naszym siatkarzom stanęła drużyna z Twardorzeczki – ubiegłoroczny mistrz i obrońca tytułu.

Mecz zakończył się łatwym zwycięstwem reprezentacji z Radziechów 2:0.

   Mecz finałowy z Gilowicami był bardzo wyrównany i dopiero w końcówkach setów naszym rywalom udawało się bardziej opanować nerwy i przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

   Mimo przegranego finału nasi chłopcy nie mają się czego wstydzić: po pierwsze pamiętajmy, że prawie wszyscy są uczniami dopiero drugiej klasy, więc za rok będą mieli szansę się odegrać; a po drugie podobnie jak dziewczęta, zdobyli tytuł WICEMISTRZÓW POWIATU.

                                                                                                                                  Gratulacje!

 

 Nauczyciel wychowania fizycznego

 mgr Marek Jeziorski

 

 

"BAZYLISZEK"

     28 lutego 2014 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej brali udział w spektaklu teatralnym opartym na znanej legendzie warszawskiej pt. „BAZYLISZEK”. Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami, którzy przyjechali do naszej szkoły ze Studia Małych Form Teatralnych „Art.-Re” z Krakowa.

     Przedstawienie trwało około 40 minut i przybliżyło dzieciom często zapomniane zawody, jak zdun, snycerz, bednarz i kołodziej.

    W tym spektaklu interaktywnym bardzo chętnie dzieci brały udział: tańczyły, śpiewały, podziwiały piękne stroje, scenografię i muzykę.

 

 

MALI –WIELCY SPORTOWCY ze Szkoły Podstawowej

Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach

 

W dniu 25 lutego 2014 roku klasy II i III Szkoły Podstawowej w Radziechowach wzięły udział w I Gminnym Turnieju Gier i Zabaw, który odbył się w Szkole Podstawowej w Wieprzu. W turnieju oprócz Radziechów brały udział drużyny z Wieprza, Brzuśnika i Juszczyny.

Konkurencje sportowe dla poszczególnych klas różniły się. Klasy II musiały wykonać: sadzenie ziemniaków, sztafetę z piłką lekarską, sztafetę zwinnościową, sztafetę wahadłową z piłeczką, podskoki ze skakanką, natomiast klasy III następujące zadania: toczenie piłki koszykowej w tunelu, sztafetę wahadłową z piłeczką, wyścig kangurów, rzuty do ruchomego celu oraz podskoki ze skakanką. Suma punktów uzyskanych przez klasy II i III dała nam I miejsce. Nasi uczniowie spisali się na medal. Wygrana pozwoliła nam przejść do dalszego etapu- czyli zawodów powiatowych, które odbyły się 27 lutego 2014 roku w Szkole Podstawowej w Lipowej. W zawodach tych rywalizowali zwycięzcy poszczególnych gmin z całego powiatu żywieckiego. Były to szkoły z Lipowej, Żywca i Łodygowic. I tu także odnieśliśmy wielki sukces –zdobywając I miejsce. Dzięki odniesionemu zwycięstwu awansowaliśmy do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w Raciborzu. Nasi uczniowie świetnie spisali się, wykazując dużą sprawność fizyczną.

Skład drużyny zwycięskiej z Radziechów:

KLASA II: NINA KLIMONDA, AGNIESZKA LIPIEC, NATALIA SAPETA, KLAUDIA MOCZAŁA, JAKUB HANKUS,BARTŁOMIEJ KONIOR, MARCELI MICHALSKI, BARTŁOMIEJ ZUZIAK

KLASA III: KINGA ROZMUS, MARTYNA MOCZAŁA, PAULINA KAPCIA, JULIA CZECH, KACPER MIKA, KAROL PAWLUS, NIKODEM MIKLER, DOMINIK WOJTYŁA, JAKUB MATUSZCZAK, SZYMON PIETRASZKO

GRATULUJEMY NAJMŁODSZYM SPORTOWCOM I ŻYCZYMY SUKCESÓW W KOLEJNYCH ZMAGANIACH!

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkół

im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach

mgr Katarzyna Juraszek

 

WIZYTA SĘDZI ANNY MARII WESOŁOWSKIEJ W NASZEJ SZKOLE

       W dniach 18 - 19 lutego 2014 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Panią Sędzię Annę Marię Wesołowską.

      W pierwszym dniu swojej wizyty Pani Sędzia spotkała się z rodzicami, którym mówiła o tym, w jaki sposób mogą chronić swoje dziecko przed konfliktem z prawem.

      W środę odbyły się spotkania z uczniami naszej szkoły. Dla uczniów klas I-III i IV-VI na temat: "Jak żyć bezpiecznie", zaś dla gimnazjum: "Nowe zagrożenia - cyberprzemoc, zbyt wczesna inicjacja seksualna, a zasady odpowiedzialności." W godzinach popołudniowych Pani Anna Maria Wesołowska spotkała się z Radą Pedagogiczną naszej szkoły oraz zaproszonymi gośćmi.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE IIIc

      Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

      Dnia 17 stycznia 2014 r. o godz. 9.00 w małej sali gimnastycznej szkoły w klasie IIIc odbyła się ta wspaniała uroczystość.

      W pierwszej części programu dzieci wystawiły "Jasełka Bożonarodzeniowe", które wprawiły przybyłych gości w świąteczny nastrój, po czym odbył się koncert życzeń. Dzieci w formie wierszy złożyły dziadkom i babciom życzenia. Następnie zaprezentowały trzy tańce. Uczniowie obdarowali swoich ukochanych dziadków upominkami.

      W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Dzieci z przejęciem odtwarzały swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.

      Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy dzieci z klasy IIIc.

      W czasie spotkania panowała miła i rodzinna atmosfera.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

"Mizerna cicha stajenka licha"

            Już po raz szósty w niedzielę, 12 stycznia 2014r. w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbyła się uroczystość środowiskowa – „Wieczór Kolęd”, na który przybyli: proboszcz parafii, przedstawiciele władz gminy oraz wielu rodziców, dziadków i mieszkańców naszych Radziechów, aby w ten sposób przedłużyć świąteczną radość.

              Wszyscy zasiedli przy stolikach, na których przygotowane były ciastka, kawa lub herbata, a blask świec podkreślał rodzinna atmosferę.

             Program artystyczny – piękne kolędy i pastorałki – został przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

             Ciepły, świąteczny nastrój został dodatkowo podkreślony przez piękną dekorację. Wspaniałe wrażenia muzyczne i wizualne sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM

     W dniu 9 stycznia 2014 r. wszyscy uczniowie klas szóstych przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty z Operonem. Tematem przewodnim testu był teatr i wokół niego skoncentrowane były niemal wszystkie zadania testowe.

     W czasie 60 minut szóstoklasiści sprawdzali swoją wiedzę w zakresu czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Była to dla nich próba generalna przed właściwym sprawdzianem, który odbędzie się 1 kwietnia!

 

RAMBIT klas szóstych szkoły podstawowej

      W dniu 12 listopada 2013 r., zgdonie z tradycją naszej szkoły, z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się RAMBIT klas szóstych szkoły podstawowej. Uczniowie klas VIa i VIb najpierw zaprezentowali swoje talenty w pieśni patriotycznej "Przybyli ułani pod okienko" oraz zatańczyli poloneza. Następnie rywalizowali w konkurencjach sportowych, które przeplatane były pytaniami dotyczącymi historii Polski.

     Po zaciętej i wyrównanej walce, ostatecznie zwycięzcą została klasa VIa. Gratulujemy!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

 

 

PODSUMOWANIE SPORTOWEGO WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

 

      W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Świnnej w dniu 5 października  2013 roku, miało miejsce podsumowanie sportowej rywalizacji szkół powiatu żywieckiego. Jak co roku, szkoły, które w trakcie trwania całorocznych zawodów sportowych zdobyły  najwięcej punktów, spotkały się, aby z rąk władz powiatu żywieckiego odebrać dyplomy  i puchary.

  Nauczyciele wychowania fizycznego z Zespołu Szkół w Radziechów wrócili z tego spotkania z pełnymi rękami pucharów i dyplomów.

  Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce szkół, zarówno w kategorii podstawówek jak i gimnazjów. W  roku szkolnym 2012/2013 po raz kolejny  udało się naszej szkole zaistnieć w znaczący sposób na sportowej mapie powiatu.

   Pośród szkół podstawowych młodzi sportowcy z Radziechów zajęli drugie miejsce na 39 szkół. Trzeba dodać, że największy sportowy sukces poprzedniego roku szkolnego odnieśli właśnie uczniowie naszej podstawówki, którzy znaleźli się w gronie najlepszych szesnastu drużyn całego województwa śląskiego w mini siatkówce chłopców.

   W kategorii gimnazjów nasza szkoła znalazła się na trzecim miejscu na 37 szkół gimnazjalnych. Sportowe osiągnięcia radziechowskiej szkoły przyczyniły się także do zdobycia trzeciego miejsca w kolejnej kategorii, czyli rywalizacji gmin Żywiecczyzny.

  Cieszymy się, że młodzi sportowcy z Radziechów swoim poziomem wytrenowania przynoszą chlubę swojej szkole, gratulujemy im mocno i liczymy, że w obecnym roku szkolnym ponownie będą wśród najlepszych.

  Gratulacje należą się także nauczycielom wychowania fizycznego i trenerom za pracę i zaangażowanie w szkolenie młodych talentów.

Nauczyciel wych. fizycznego

 mgr Marek Jeziorski

 

 

Jesienna wycieczka czwartoklasistów Pętlą Beskidzką

 

 W piątek, 4 października 2013 roku uczniowie klas czwartych wzięli udział w wycieczce edukacyjnej trasą Pętli Beskidzkiej. Pierwszym punktem podróży było muzeum w Koniakowie, gdzie mieliśmy okazję podziwiać słynne koronki i poznać  historię tego artystycznego  rzemiosła. Potem, jadąc piękną, widokową trasą, dotarliśmy do Muzeum Świerka w Istebnej. Obejrzeliśmy tam prezentację dotyczącą zagrożonego wyginięciem gatunku głuszców. Temat okazał się bardzo interesujący, o czym świadczyły liczne pytania zadawane prowadzącemu przez czwartoklasistów. Prawdziwą sensacją było też podglądanie żywych ptaków z hodowli. W południe dotarliśmy do Wisły i wyruszyliśmy z przewodnikiem na spacer po mieście . Widzieliśmy, miedzy innymi, czekoladową podobiznę Adama Małysza, jego muzeum pełne olimpijskich trofeów i pamiątek, a na koniec zasiedliśmy na trybunach skoczni narciarskiej, gdzie poczuliśmy atmosferę sportowej rywalizacji. Potem udaliśmy się jeszcze  do Szczyrku, słynącego z wielu turystycznych atrakcji. W czasie podróży autokarem nikt się nie nudził, bo pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o wszystkim, co pojawiało się na trasie. Słoneczna, jesienna aura sprzyjała podziwianiu pięknych pejzaży. Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, by w sposób kształcący, ciekawy i przyjemny spędzić czas. A wszystko to za sprawą pani Bożeny Kupczak-nauczyciela przyrody, która zorganizowała dla nas tę wspaniałą wycieczkę, za co wszyscy czwartoklasiści serdecznie dziękują.

 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

 Wycieczka szkolna do Doliny Gościnnej w Bielsku-Białej 

       W dniu 2 października 2013 roku odbyła się wycieczka szkolna do Doliny Gościnnej  w Bielsku- Białej. Wzięli w niej udział uczniowie klas 3a, 3b i 3c oraz opiekunowie:  pani Alicja Gołek, pani Katarzyna Juraszek oraz pani Joanna Motyka.

       Wyprawa rozpoczęła się o godzinie 9.00 przy schronisku górskim na szczycie Dębowca    i prowadziła ścieżką edukacyjną zachodnim skrajem jaru. Przewodnikiem była pani Ewelina Biegun, która w  bardzo interesujący sposób opowiedziała o  tym niezwykle urozmaiconym pod względem przyrodniczym  i krajobrazowym terenie.

      Przemierzając trasę ścieżki uczniowie dowiedzieli się  o tym ,że Dolina Gościnna położona jest w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Składa się z obficie zadrzewionych jarów podgórskich, potoków  otoczonych łąkami, zadrzewieniami śródpolnymi i polami uprawnymi. Dominują drzewostany  bukowo- jodłowo-świerkowe.   Dla polan charakterystyczne są skupienia borówki czernicy oraz murawy z bliźniczką psią trawką. Wśród ssaków na tym obszarze spotkać można: sarny, jelenie, dziki, wilki, lisy, rysie. Faunę ptaków reprezentują: głuszec, drozd obrożny, dzięcioł trójpalczasty, pliszka górska. Występujące gady na tym terenie to: jaszczurka zwinka, żmija zygzakowata, zaskroniec.

        Na zakończenie na uczestników wyprawy czekała miła niespodzianka, plac zabaw wraz ze ścianą wspinaczkową oraz ciekawe gry i zabawy edukacyjne zorganizowane przez panią Ewelinę Biegun.

    Celem wycieczki było rozwijanie wśród uczniów wrażliwości na problemy środowiska przyrodniczego oraz rozbudzanie  w nich świadomości ekologicznej.

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

SPOTKANIE  KLAS PIERWSZYCH  Z POLICJANTEM

"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"  

W dniu 17.09.2013r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół  Szkoły Podstawowej im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez naszego dzielnicowego  z Komendy Policji w Węgierskiej Górce. Pan policjant poruszył wiele zagadnień dotyczących  bezpieczeństwa dzieci , zarówno w drodze do szkoły, ze szkoły jak i na jej terenie. Przypomniał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.  Rozmawiał również z dziećmi na temat:

 

 • zachowania ostrożności wobec nieznanych osób i zwierząt,
 • roli i zadań policji w ruchu drogowym
 • umundurowania policjanta

 • numerów telefonów alarmowych i korzystania z nich

 • rozumienia noszenia różnych elementów odblaskowych

 • bezpiecznego podróżowanie autem

   

  Wszyscy uczniowie wysłuchali rad i wskazówek oraz dzielili się z policjantem spostrzeżeniami i uwagami na temat przeżytych wydarzeń i zaobserwowanych sytuacji, a potem zadawały pytania dotyczące jego odpowiedzialnej pracy.  

 

 

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
  Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach
  34-381 Radziechowy
  ul. Szkolna 1220
 • (033) 8676222

Galeria zdjęć