Nawigacja

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
E-mail szkoły: magurka@poczta.onet.pl
Telefon: (033) 8676222
Adres szkoły: 34-381 Radziechowy
ul. Szkolna 299
E-mail administratora strony: magurka@poczta.onet.pl

Z życia szkoły

Wydarzenia

Płyń kolędo......

 

Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku przepełniony ciepłem, radością i miłością, to także okazja do wspólnego kolędowania. W naszej szkole jak  co roku odbyło się przedświąteczne spotkanie społeczności szkolnej.

W piątek 21 grudnia 2018r. zebraliśmy się w przepięknie udekorowanej sali gimnastycznej, aby kolejny raz świętować tajemnicę wcielenia Bożego Syna. Pan Marek Jeziorski powitał nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, zapraszając wszystkich do wysłuchania świątecznego programu Bożonarodzeniowego pt. " Płyń kolędo..."

Poprzez recytację, śpiew kolęd i pastorałek uczniowie przenieśli nas w radosną atmosferę świąt. Była to doskonała okazja do wspólnego przeżywania kolejnych urodzin Jezusa. Świąteczna dekoracja oraz zaprezentowany program wprowadził uczestników spotkania w szczególny nastrój.

Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie interesującego programu. Skierowała także ciepłe słowa i piękne życzenia do  nauczycieli, pracowników administracyjno- technicznych i uczniów  z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze

 Rekord Polski w kolorowaniu

18 grudnia  109 uczniów klas 1-3 Szkoły podstawowej w Radziechowach wzięło udział w akcji organizowanej  przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach we współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia pod nazwą "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze”Akcja polegała na pokolorowaniu obrazka (format A4) z wizerunkiem policyjnej maskotki "Sznupka". Najmłodsi zgromadzeni w małej sali gimnastycznej kolorowali obrazek, który później zabrali do domu, by zawsze przypominał im, jak ważna jest rozwaga na drodze i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

Celem działania jest przybliżenie zagadnień bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, kwestii związanych z używaniem odblasków, a także propagowanie bezpiecznych zachowań.

 

DZIEL SIĘ UŚMIECHEM

Nasza szkoła bierze udział w 6 edycji programu profilaktycznego „ Dziel się Uśmiechem,” który jest skierowany do uczniów klas 1-6 SP, a realizowany przez Polski Czerwony Krzyż. Program ma za zadanie budować wśród uczniów świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. W związku z powyższym 15 listopada uczniowie klas 1-4 SP wysłuchali prelekcji Pana Marka Mielnika – dyrektora oddziału PCK w Bielsku- Białej, której celem było przekazanie wiedzy na temat zębów, ich funkcji, higieny jamy ustnej,, zasad mycia zębów oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat. Każdy uczeń otrzymał bezpłatny pakiet, w którym znajdowały się przybory niezbędne do higieny jamy ustnej: szczoteczka, pasta do zębów oraz bezcukrowa guma do żucia.

GMINNE MIKOŁAJKI - MAGICZNE MIKOŁAJKI

Niesamowity wieczór z Mikołajem i wspaniałym magikiem Adrianem Mitorajem przeżyły dzieci w sobotę 8.12.2018 r. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zwycięzcy konkursu Mapa Świętego Mikołaja” odebrali nagrody!

 

W kategorii - Szkoły podstawowe klasy 1-3:

Maksymilian Dziki - I miejsce

Łukasz Jagosz i Emanuel Groszewski - III miejsce

Karol Tlałka, Małgorzata Lipiec, Jagoda Sadlik - wyróżnienie

 

W kategorii - Szkoły podstawowe klasy 4 -6:

Emilia Goryl - I miejsce

Amelia Dziergas - III miejsce

Julia Wojtyła, Martyna Pasternak - wyróżnienie

 

W kategorii - Szkoły podstawowe klasy 7-8 i gimnazjum:

Antonina Dudek- wyróżnienie

 

Koncert: „Dla Niepodległej”

      22 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Radziechowach odbył się koncert muzyczny w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości tej przed południem wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, zaś w godzinach wieczornych na koncert przybyli zaproszeni goście, mieszkańcy naszej wsi oraz rodzice uczniów. Na wstępie pani dyrektor Jadwiga Śleziak przywitała przybyłych oraz przedstawiła wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia, jakie szkoła podjęła w ramach obchodów tej pięknej rocznicy.

Program artystyczny – przygotowany przez uczniów klas I - VIII SP i III gimnazjum – poprowadził pan Marek Jeziorski. Występy rozpoczął staropolski polonez w wykonaniu uczniów klasy szóstej. Młodzież od razu ujęła widzów swoim wyglądem: urocze biało – czerwone róże w prawych dłoniach chłopców oraz takież same wianki na skroniach dziewcząt zrobiły wrażenie. Taniec składał się z wielu figur, a cały układ zajął kilkanaście minut – było na co popatrzeć… Następnie występowali recytatorzy, którzy pięknym słowem o naszej ojczyźnie oddali to,  „co nam w duszy gra”. Z kolei wystąpili soliści i grupy muzyczne, które śpiewały piosenki żołnierskie czy też pieśni patriotyczne. Trzeba dodać, że wszyscy występujący w czasie koncertu śpiewacy zdobyli wyróżnienia w przeprowadzonym wcześniej w szkole I Konkursie Pieśni Patriotycznej, a więc występ był też nagrodą za udział w konkursie. Na zakończenie zaprezentował się chór szkolny, który już od kilkunastu lat zadziwia nas swoim przygotowaniem i możliwościami. Cóż, przyznać wypada, że artyści bardzo się starali, a widzowie autentycznie przeżywali ten niezwykły wieczór. Można było usłyszeć nie tylko gromkie brawa, ale i pochwały za inicjatywę szkoły.

Tak niewiele mamy czasu na to, co się dzieje wokół nas, w naszym państwie, środowisku lokalnym, a tak naprawdę bardzo potrzebujemy przeżyć patriotycznych – głębokiego odczuwania faktu, że jesteśmy Polakami.

 

 Pomagamy!

         15 listopada 2018 roku Szkoła Podstawowa w Radziechowach zorganizowała akcję krwiodawstwa. Tego dnia obok budynku szkoły stanął autokar Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Każdy zakwalifikowany chętny mógł oddać krew i w ten sposób wspomóc tych, którzy jej potrzebują. Oczywiście nie wszyscy, którzy się zgłosili, zostali zakwalifikowani. To naturalne, że nie zawsze można być krwiodawcą…
         Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na wezwanie pięknym gestem oddania krwi czy też zgłoszeniem siebie do banku dawców szpiku kostnego!

Udział społeczności szkolnej w obchodach Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
 w Gminie Radziechowy-Wieprz

 

TABLICĘ TĘ POŚWIĘCONO
W ROCZNICĘ 100 - LECIA
ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PAMIĘCI GÓRALEK I GÓRALI
POLEGŁYCH W OBRONIE OJCZYZNY

WDZIĘCZNI ZA BEZCENNY DAR GÓROLSKIJ ŚLEBODY
MIESZKAŃCY GMINY RADZIECHOWY-WIEPRZ
1918 – 2018

 

Taki napis widnieje na tablicy, której odsłonięcie miało miejsce w miniony piątek – 9 listopada 2018 r. Przed uroczystością odsłonięcia, odbyła się także Masza Św. w Kościele pw. Św. Marcina w Radziechowach w intencji wszystkich mieszkańców, nowo wybranych władz i pracowników Urzędu Gminy. Tak rozpoczęło się trzydniowe świętowanie Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Gminie Radziechowy – Wieprz, które trwało aż do 11 listopada.

W trzydniowe obchody Odzyskania Niepodległości zaangażowały się wszystkie Parafie z terenu Gminy Radziechowy – Wieprz i we współpracy z Urzędem Gminy zapraszały mieszkańców na przygotowane przez siebie koncerty, występy artystyczne czy spektakl muzyczno – słowny. Wszyscy mieszkańcy jednoczyli się w tym szczególnym czasie 100 – lecia Niepodległości Polski, co obrazowała frekwencja podczas organizowanych wydarzeń. Domy ludowe, Kościoły, Sale, a nawet parking przed Urzędem Gminy podczas odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej, były zapełnione.

W piątek – 9 listopada, ok. godz. 11:00 wybrzmiały dźwięki góralskiej trombity, które oznajmiały rozpoczęcie świętowania. Równo o godz. 11:11 wszyscy obecni na uroczystości goście jednoczyli się z uczniami w szkołach z terenu całej Polski i odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski, spoglądając na biało – czerwone barwy flagi wznoszonej na maszt. Po części oficjalnej poświęcenia i odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej przez Wójta Gminy Radziechowy – Wieprz Macieja Mikę oraz Prezesa Etnobanku Spółdzielczego (który jest współfundatorem tablicy) zaprezentowały się szkoły z naszego terenu. Krótki program artystyczny przeszedł oczekiwania wszystkich widzów i wspaniale wprowadził nas w klimat nadchodzących dni. Swój repertuar zagrała także Orkiestra Dęta z Radziechów, a śpiewem wtórowali im wszyscy przybyli goście oraz inne obecne delegacje organizacji działających na tym terenie. Byli to min.: Związek Podhalan na Żywiecczyźnie, Klub Seniora Wrzos, Zespoły Regionalne, Stowarzyszenie Dzieci Serc, Uczniowie Klas Wojskowych z Liceum w Moszczanicy, Szkoły Podstawowe, Górnicy, Pszczelarze i inni, którzy przybyli tego dnia ze sztandarami, aby uświetnić niezwykłe wydarzenia. Wielu z nich składało kwiaty i zapalało znicze pod pamiątkową tablicą, dedykowaną naszym przodkom. Po południu, tego samego dnia, uczniowie z Przybędzy zapraszali wszystkich mieszkańców na przygotowany przez siebie spektakl pt.: „Droga do Wolności”, zaprezentowanym w Domu Ludowym, którzy zachwycił wszystkich widzów.

W sobotni wieczór 10 listopada odbył się niezwykły koncert w klimatycznym drewnianym kościółku w Juszczynie. Joanna Korpiela – Jatkowska i Urszula Mizia, przy akompaniamencie Janusza Kochuta, zaprezentowały niezwykłą „Historię Polskiej Pieśni Patriotycznej”. Dla obecnych było to niezwykłe muzyczne doznanie i możliwość spotkania się z klasycznym brzmieniem wiolonczeli, pianina i elementów poezji śpiewanej. Niecodziennie mieszkańcy tych terenów mają okazję spotkać się z takim połączeniem dźwięków, dlatego koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Każda miejscowość w całej Polsce dnia 11 listopada odśpiewała Hymn Polski. Nie inaczej było w miejscowościach Gminy Radziechowy – Wieprz. Zewsząd słychać było wspaniałe dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a szczególną siłę jego brzmienia odczuwało się w Wieprzu po Mszy Świętej i koncercie Pieśni Patriotycznych Zespołu Regionalnego Grojcowianie. Niezwykły był widok powiewających biało – czerwonych flag w pełnych ławkach Kościoła w Wieprzu, które wtórowały śpiewanym pieśniom. Widownia śpiewała wraz z młodymi artystami, a równo o godz. 12:00 wszyscy obecni powstali i wspólnie dołączyli do Ogólnopolskiej Akcji „Niepodległa do Hymnu” i odśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Ojczystego. W Radziechowach Świętowano podwójnie, ponieważ tego niezwykłego dnia o godz. 11:30 miała miejsce uroczysta Msza Odpustowa, jako że patronem Parafii jest Św. Marcin. Nie brakowało tu jednak akcentów patriotycznych, bo wydarzenie to zostało połączone z obchodami Święta Niepodległości. W Juszczynie wspólny Hymn wybrzmiał nieco później, gdyż świętowanie tam rozpoczęło się tego dnia o godz. 15:00 uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny. Zaraz po niej nastąpił przemarsz do Domu Ludowego, gdzie rozpoczął się spektakl muzyczno – słowny, oprowadzający widzów po ścieżkach historycznych wydarzeń, prowadzących do odrodzenia się Polski.

Dla każdego Polaka, w ciągu tych trzech dni 9 – 11 listopada, wydarzyło się wiele wzruszających momentów. Ogromnie cieszy fakt, że cała Polska potrafiła zjednoczyć się w tak wyjątkowym dla nas dniu Stulecia Odzyskania Niepodległości. Mamy nadzieję, że w przyszłości również będziemy świadkami tak wspaniałej aktywności mieszkańców i nadal będziemy wspólnie świętować podczas kolejnych obchodów Święta Niepodległości. Bo to od Nas – przyszłych pokoleń, zależy jak będzie wyglądała Polska. Musimy o tym pamiętać i dbać o nasze dziedzictwo historyczne, bo jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

 

Okolicznościowa gazetka szkolna

 

Chcąc uczcić obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas ósmych stworzyli okolicznościową gazetkę szkolną w całości poświęconą tej okazji. Możemy w niej przeczytać o okolicznościach odzyskania niepodległości, ważnych osobach związanych z tym wydarzeniem, a także o wielu ciekawostkach mu towarzyszących.

Teksty do tego wydania przygotowali: Martyna Pytlarz (kl. VIII b), Szymon Pietraszko  i Paweł Włoch (kl. VIII a) wraz z nauczycielką języka polskiego panią Teresą Ciapką.

 

Niepodleglosc(1).pdf

 

Uroczyste odśpiewanie Hymnu Państwowego

W związku z obchodami 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 9 listopada 2018 r. punktualnie o godz. 11:11 społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski, włączając się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”.

 

RAMBIT klas trzecich gimnazjum

8 listopada 2018 roku - z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – w naszej szkole odbył się Rambit klas trzecich gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła się oficjalnie: od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu, przypomnienia historycznych faktów przez członków Samorządu Szkolnego, okolicznościowego przemówienia pani dyrektor oraz złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia znicza - dla uczczenia wszystkich poległych za wolność - pod pomnikiem na starym cmentarzu.

Po tej części rozpoczęły się zmagania trzecioklasistów, którzy już od kilkunastu dni przygotowywali się do turniejowych konkurencji. Jako pierwsze jury oceniło plakaty o tematyce niepodległościowej, które już wcześniej zostały przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych klas. Plakaty piękne, wymowne – zdobią teraz nasz korytarz. Kolejną konkurencją było wykonanie przez cały zespół klasowy pieśni patriotycznej. Tutaj klasy wykazały się dużą pomysłowością i umiejętnościami wokalnymi – różne stroje, dodatki, a przede wszystkim dobór utworu i jego prezentacja zadecydowały o punktacji. Trzecią dyscypliną w ramach rambitowej rywalizacji klas był taniec towarzyski. Niecodzienny, spektakularny, żywiołowy – to chyba najlepsze określenia tańca w wykonaniu każdego zespołu. Widownia nie mogła się nudzić, bowiem trzecioklasiści mieli świetne pomysły… Ostatnim etapem konkursu były zmagania sportowe oraz sprawdzanie wiedzy historycznej. W obu tych  dziedzinach klasy miały swoje reprezentacje – sześcioosobowe zespoły sportowe oraz trzyosobowe grupy historyków. Burzliwa rywalizacja sportowa, wielkie emocje, wysiłek zawodników, precyzja w odpowiedziach, zgiełk, doping kibiców – to tylko niektóre elementy tego niezwykłego widowiska, jakiego byliśmy uczestnikami. W efekcie wszystkich konkurencji zwyciężyła klasa III A. Pozostałe zespoły: klasy III B i III C w wyrównanej walce  zdobyły równorzędne drugie miejsca. Wszystkim klasom gratulujemy udanych występów!

Tegoroczny Rambit był ostatnim zmaganiem gimnazjalistów, ponieważ  rocznik 2003 kończy ten etap edukacyjny w naszej szkole. Życzymy im dalszych sukcesów…

 

Przedstawienie profilaktyczne

 

Sztuka może nas uczyć, ostrzegać i otwierać oczy na ważne sprawy -przedstawienie profilaktyczne dla uczniów klas I-IV SP- „Prawdziwy skarb” oraz  uczniów klas V- VIII i gimnazjum - " Nad przepaścią"

 

29 października 2018r. w naszej szkole gościła grupa z Impresariatu Artystycznego "INSPIRACJA" z Krakowa.

 

Aktorzy zaprezentowali uczniom klas I-IV SP spektakl profilaktyczny pt.: "Prawdziwy skarb". Bohaterami przedstawienia były zwierzęta: żółw i papuga–przeciwieństwa pod względem cech charakteru i sposobu bycia. Artyści wcielając się w swoje role, zabawnie i niezwykle przekonywująco uczyli dzieci wrażliwości, umiejętności nawiązania współpracy w grupie, właściwego komunikowania się między sobą, akceptowania odmienności innych ludzi i wzmacniania poczucia własnej wartości. Widowisko uzmysłowiło wszystkim jak olbrzymie znaczenie ma przyjaźń w życiu człowieka, poruszyło również problem tolerancji odmiennych zachowań. Natomiast uczniowie klas V- VIII i gimnazjum obejrzeli spektakl " Nad przepaścią". Poprzez ciekawą scenkę rodzajową aktorzy wskazali szkodliwość wszelkich używek oraz granicę szeroko pojmowanej wolności. Ponadto uświadomili uczniom jak łatwo uzależnić się od narkotyków, dopalaczy, alkoholu czy chociażby palenia papierosów.

Udział uczniów w spektaklach profilaktycznych był jednym z wielu  działań edukacyjnych zaplanowanych do realizacji w szkole, na rzecz kształtowania odpowiedzialności u młodego człowieka.

 

Przedstawienie teatralne pt.„Piraci i skarb pustyni”

 

24 października uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej obejrzeli przedstawienie teatralne pt. " Piraci i skarb pustyni" w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego KRAK – ARTz Krakowa. Kolorowe kostiumy oraz szanty przeniosły nas wszystkich na statek piracki. Tam także trafia główna bohaterka o imieniu Kostka. Statkiem tym dowodzi słynny Kapitan Jack. Nasi bohaterowie wspólnie wyruszają do Egiptu, aby tam odnaleźć wielki skarb zwany Diamentem Nilu. Na swej drodze spotykają tajemnicze postaci i przeżywają liczne przygody. To przedstawienie nauczyło nas, że największym skarbem dla człowieka jest miłość i przyjaźń.

 

 

Klasy ósme na wycieczce w Warszawie

W ramach obchodów 100 rocznicy niepodległości Polski, uczniowie klas ósmych naszej szkoły w dniach 24 i 25 października byli na wycieczce w Warszawie.

             Zwiedzanie Warszawy rozpoczęło się od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy tam przewodnik opowiedział o początkach miasta. W dalszej części zwiedzania grupa udała się pod pomnik Małego Powstańca gdzie uczniowie wysłuchali historii Powstania Warszawskiego. Następnie wycieczka przeszła na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Tuż obok niej położony jest pierwszy cmentarz w Warszawie, później na tzw. "Górę Gnojną". Dawniej znajdowało się tam wysypisko śmieci, które częściowo zabierała Wisła. Teraz z tego miejsca roztacza się przepiękny widok. Następnie wycieczka udała się na Rynek Starego Miasta, gdzie po środku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki, a później na ul. Piwną, Miodową  i  pod Barbakan a następnie przechodząc krakowskim przedmieściem i obok Pałacu Prezydenckiego przeszli na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza gdzie  akurat odbywała się uroczysta zmiana warty. Dalszym punktem wycieczki był Belweder oraz  Park Łazienkowski.  W drugim dniu wycieczki zwiedzający udali się do Pałacu Kultury i Nauki wyjechali na 30 piętro skąd można było podziwiać panoramę Warszawy. Następnie grupa udała się pod Zamek Królewski gdzie można było podziwiać piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Po zwiedzeniu części muzealnej zamku uczniowie obejrzeli projekcję multimedialną - film na temat historii i odbudowy zniszczonego podczas wojen obiektu i całej Warszawy. Później uczniowie udali się w drogę powrotną do domu.

 

 

Wielki sukces naszych szachistów!
 

Uczniowie Szkoły podstawowej w Radziechowach odnieśli bezprecedensowy sukces. Po tym jak w ubiegłym roku nasi młodzi szachiści zdobyli tytuł mistrzów powiatu, wydawało się, że jest to już sukces nie do powtórzenia. Tymczasem szachiści spod Matyski nie tylko obronili tytuł sprzed roku ale w kolejnej rundzie, czyli mistrzostwach rejonu zajęli drugie miejsce i zdobyli tytuł Wicemistrzów Rejonu. Nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć tak dobrego wyniku w szachach.

Wielkie brawa i gratulacje!

Aby dopełnić formalności należy pamiętać o uczniach starszych (7, 8 i trzecia gimnazjum), którzy również zwyciężyli mistrzostwa powiatu a w rejonie zajęli również bardzo dobre czwarte miejsce. Zawodnicy występowali w składzie: 

Szkoła Podstawowa: Klaudia Moczała, Dominik Zuziak, Krzysztof Dybał,Karol Juraszek.

Uczniowie starsi: Martyna Moczała, Mateusz Marek, Jakub Tracz, Konrad Mika.

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

12 października 2018 roku Szkoła Podstawowa w Radziechowach obchodziła swoje święto. Jak co roku – rozpoczęliśmy od lekcji wychowawczej, w czasie której przypominaliśmy sylwetkę patrona – księdza prałata Stanisława Gawlika, który na trwałe zapisał się w historii naszej miejscowości i placówki oświatowej.

         Przed godziną dziewiątą wyruszyliśmy do kościoła, by w trakcie mszy świętej modlić się za żywych i zmarłych członków szkolnej społeczności oraz połączyć z patronem we wspólnocie kościoła. W czasie kazania ksiądz Marcin wyeksponował cechy dobrego ucznia oraz rolę szkoły w życiu młodego człowieka. Następnie delegacje z poszczególnych klas wraz z opiekunami udały się na cmentarz, by przed grobem księdza prałata złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pozostali uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjno – techniczni oraz zaproszeni goście udali się do szkoły, aby wziąć udział w uroczystej akademii. Pan Marek Jeziorski - poprzez swoje wspomnienia - przypomniał nam osobę księdza Stanisława, zaś uczniowie – różnymi talentami – nagrodzili wysiłek i trud codziennej pracy nauczyciela: śpiewali, grali na skrzypcach, odegrali scenkę z życia klasy i złożyli najlepsze życzenia wszystkim tym, którzy tworzą szkołę. Zaś po występach artystycznych nastąpił czas rozdania nagród – pani dyrektor nagrodziła nauczycieli, a pan wójt – panie dyrektor. Serdecznie gratulujemy!

 Uroczystość zakończyła się serdecznymi życzeniami od przedstawicieli lokalnych władz i współpracujących ze szkołą instytucji.

 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH Z POLICJANTEM

09.10.2018r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym panem Marcinem Golcem, pracującym na co dzień w Komisariacie Policji w Węgierskiej Górce.

Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

 

 

 

Po raz dwudziesty wyruszyliśmy na szlak, by wspólnie sprzątać to, co pozostawili turyści.

Po raz kolejny 20 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami  wzięło udział w akcji jesiennego sprzątania, która odbywa się w ramach XX edycji Zlotu Turystyczno-Ekologicznego "Czyste Góry" organizowanego przez żywieckie starostwo. Uczniowie zaopatrzeni w rękawice i worki wyruszyli z Wieprza przez Grojec w stronę żywieckiego amfiteatru, gdzie został zorganizowany finał akcji. Na zmęczonych wędrowców czekał  tam ciepły posiłek, gry i konkursy krajoznawcze.

WYCIECZKA DO LASU

     W dniu 28 września 2018r. klasy IIa i IIIa szkoły podstawowej wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu w Radziechowach. Jej celem było poznanie warstwowej budowy lasu (runo leśne, podszyt , wysokie  drzewa ) , występujących   tam  roślin i zwierząt. Dzieci  nauczyły się wyszczególniać   typy lasów i wymienić nazwy drzew tam występujących.  Zaopatrzeni w lupy przeprowadzały własne obserwacje leśnego świata. Rozpoznawały grzyby jadalne i trujące.  Mogły   się zintegrować i  pobawić na świeżym powietrzu szukając „czosnkowych drzew”,  mierząc  miarką centymetrową obwody pni drzew-porównywać ich grubość ,od najgrubszego do najcieńszego pnia. Podczas zabaw pamiętały  o zasadach odpowiedniego zachowania się w lesie. Zbierały do koszyków dary lasu- liście, kasztany, żołędzie, opadłą korę drzew, orzechy, szyszki itp. , które umieściliśmy w klasowym kąciku przyrody. Jednak był to również wyjątkowy dzień dla chłopców z naszych klas , gdyż otrzymali życzenia od dziewczynek i pań  z okazji Dnia Chłopaka dostając słodkie upominki i balony. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domu, a swoja wiedzę o lesie i wspomnienia z wycieczki zapisaliśmy w zeszytach.
To była bardzo udana wycieczka – żywa lekcja przyrody.

 

Wychowawcy klas: Edyta Pasternak, Alicja Gołek, Monika Ciuruś

Więcej zdjęć w Galerii

 

Wizyta w jednostce wojskowej

 

5 października 2018 roku uczniowie klas II – VIII SP oraz III Gim., nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły odwiedzili 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy im. kpt. Ignacego Gazurka – jednostkę woskową Wojsk Lądowych, wchodzącą w skład  6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Krakowie. Batalion obchodził swoje święto i właśnie z tej okazji można było przyjechać na dni otwarte, by zobaczyć teren wojskowy, sprzęt jakim jednostka dysponuje oraz ludzi, którzy tę brygadę tworzą.

            Około godziny dziewiątej byliśmy już na miejscu. W bramie przywitali nas  wartownicy, którzy sprawdzili naszą liczebność. Po wyjściu z autokarów każdą grupę przejął żołnierz, który oprowadzał swoich podopiecznych po koszarach. My rozpoczęliśmy zwiedzanie od obejrzenia sprzętu wojskowego. Największą  atrakcją tego przeglądu było to, że każdy mógł nie tylko zobaczyć, ale poczuć wszystkimi zmysłami jak to jest być żołnierzem. Można było  wziąć do ręki  model karabinu czy innego ekwipunku, założyć hełm, wejść do jakiegokolwiek pojazdu opancerzonego, namierzyć lufą wybrany cel albo wymalować twarz, by się zamaskować. Dzieci chętnie korzystały z tych różnorodnych możliwości, bo przecież na co dzień nie mamy takich okazji. Szczególnie najmłodsi próbowali swoich sił, choć i starsi nie próżnowali.

            Punktualnie o jedenastej wzięliśmy udział w uroczystej zbiórce, która rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu. Zobaczyliśmy na żywo przegląd batalionu, usłyszeliśmy rozkazy dowódcy, a następnie obejrzeliśmy defiladę – przy wtórze orkiestry wojskowej żołnierze, a później ciężki sprzęt, przedefilowali przed naszymi oczyma. Następnie odbyły się wspaniałe pokazy skoków spadochronowych, zjazdy po linie, natarcie plutonu piechoty, czy pokazy sztuk walki wręcz. Wśród warkotu samolotu, huku wystrzałów i okrzyków bojowych mogliśmy z zapartym tchem śledzić poczynania czerwonych beretów.

            Na koniec naszego pobytu w jednostce mogliśmy skosztować wojskowej grochówki, przygotowanej w kuchni polowej, posłuchać żołnierskich piosenek, a najmłodsi mogli pobawić się na przygotowanym dla nich placu zabaw, czy sportowym torze przeszkód. Młodzież zaś mogła porobić sobie ciekawe zdjęcia ze spadochroniarzami. To był naprawdę udany wyjazd!

 

 

Więcej informacji i zdjęć na stronie Beskidzka 24

 

 

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

28 września 2018 r. w Szkole Podstawowej im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym ważnym dniu uczniowie odświętnie ubrani zebrali się w sali gimnastycznej. która była odświętnie przystrojona. Na początek dyrektor szkoły pani mgr Jadwiga Śleziak ciepłymi słowami powitała pierwszoklasistów, ich rodziców i zaproszonych gości. Uczniom życzyła samych sukcesów w swojej karierze uczniowskiej.

Następnie uczniowie ślubowali na sztandar szkoły: dbać o dobre imię swojej szkoły, swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, przestrzegać porządku, szanować pracowników szkoły, koleżanki i kolegów oraz ślubowali być dobrym Polakiem i kochać swoją Ojczyznę.

Do uroczystości ślubowania przygotowywało się pod kierunkiem swoich wychowawczyń 49 uczniów: 25 uczniów z kl. I a – wych. mgr Monika Wójcik oraz  24 uczniów z kl. I b (klasa sportowa) – wych. mgr Zuzanna Zięba.

Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny: pięknie zaśpiewali piosenki, wykazali się znajomością prawa i obowiązków ucznia naszej szkoły, znajomością przepisów ruchu drogowego, odgadywali zagadki czytane przez swoich rodziców, wykazali się sprawnością fizyczną oraz umiejętnością pakowania swoich tornistrów. Pomimo dużej tremy uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Za swoje występy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez panią Dyrektor na  ucznia przy pomocy symbolicznego ołówka. Pamiątkowe dyplomy wręczała im zastępca dyrektora mgr Bożena Kupczak.

     W tym dniu do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Radziechowach wraz z panią dyrektor mgr Małgorzatą Kasperek i ze swoimi wychowawczyniami oraz przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Maja” wraz z panią dyrektor mgr Katarzyną Kaletą i swoimi wychowawczyniami.

     Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątki ufundowane przez Radę Rodziców. Były to kubki z logo szkoły oraz dyplomy i słodycze. Paniom wychowawczyniom Rada Rodziców podarowała pióro. Przyjemną niespodziankę swoim starszym kolegom sprawiły przedszkolaki, które wręczyły pierwszoklasistom zakładki do książek oraz słodycze. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły obdarowali przedszkolaków słodyczami. Na koniec uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcia. Potem w miłej atmosferze odbyło się spotkanie w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców.

    Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla nich samych, jak też ich rodzin i wychowawczyń. Ten wyjątkowy dzień na zawsze pozostanie  w pamięci nas wszystkich!

         Przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego Szkoły oraz Rodzicom uczniów dziękujemy za pomoc w organizacji tej wspaniałej uroczystości.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

 Uczniowie klasy IIIa robią jesienne sałatki

 „Smaczna, zdrowa sałatka owocowa i warzywna "

 

 

W dniu 25 września 2018r. uczniowie klasy IIIa wykonywali sałatki owocowe oraz warzywne.

Dzieci przed przystąpieniem do pracy pamiętały o zasadach higieny podczas przygotowania posiłku oraz o bezpiecznym posługiwaniu się nożem. Przyrządzenie sałatek dało uczniom wiele satysfakcji. Jednocześnie uświadomili sobie jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu oraz jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Temat zajęć  wyzwolił pomysłowość i inwencję twórczą. Efekt pracy był niesamowity co można było posmakować i zobaczyć w galerii . Należy przypomnieć , że nasza szkoła uczestniczy w programie „owoce w szkole”, celem którego  jest  zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, kształtowanie  ich nawyków żywieniowych oraz propagowanie zdrowego odżywiania .

                                                                                                       Wychowawca Edyta Pasternak

 

Więcej zdjęć w Galerii

        

Nasi szóstoklasiści  członkami kosmicznej misji NASA!

W ostatnich dniach września uczniowie klas szóstych odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne   w Sopotni Wielkiej, gdzie wzięli udział w niezwykłych, kosmicznych zajęciach. Mieli okazję podziwiać pierwszą w Polsce astro-makietę w skali H0 oraz  zapoznali się z problemem  ochrony ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym  światłem. Obejrzeli też wystawę prac plastycznych inspirowaną pięknem nocnego nieba. Najwięcej emocji dostarczył jednak pobyt na Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS i udział w misji pozaziemskiej. Wszyscy zajęli miejsca w kabinie  statku kosmicznego,  a szczęśliwcy wybrani  z załogi  założyli stroje astronautów i dowodzili lotem współpracują z komputerem pokładowym. Ich zadaniem było, m.in. wprowadzanie odpowiednich kodów  i szybkie reagowanie na nieprzewidziane okoliczności. Uczestnicy lotu przeżyli wiele dramatycznych sytuacji, czyli  uderzenie mikrometeorytów, awarię filtrów powietrza, rozszczelnienie kabiny i pożar.  Przeprowadzili  też doświadczenie ukazujące zjawisko określane mianem lewitacji. Po godzinie niesamowitego  lotu okazało się, że  misja zakończyła się pomyślnie, a całej załodze można pogratulować świetnej współpracy. Dużo emocji, świetna zabawa,  a  przy okazji  spora dawka wiedzy z zakresu astronautyki. Oby więcej takich zajęć!

 

SK- LOP wita jesień

 

Podczas zajęć pozalekcyjnych członkowie SK- LOP wraz z opiekunem P. Moniką Czulak wykonali prace plastyczne o tematyce jesiennej. Przygotowali ciekawe makiety darów jesieni oraz zrobili obrazy przestrzenne. Stworzyli również ludziki z kasztanów i owoców leśnych. Po skończonych zajęciach na korytarzu szkoły, uczniowie przygotowali wystawę  z wykonanych prac tym samym mając nadzieję, ze jesień ich nie zawiedzie i przyniesie ze sobą wiele słońca i złocistych kolorów

 

Koncert muzyczny

7 września – w piątek -  w amfiteatrze naszej szkoły  odbył się koncert pt.: „Muzyczne korzenie”. Został on zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Rok Niepodległej”. W prezentacji muzycznej wzięli udział uczniowie klas IV -_VI Szkoły Podstawowej oraz klas III Gimnazjum. Artyści w składzie: Urszula Mizia – wiolonczela, Józef Broda – śpiew, instrumenty pasterskie, Janusz Kohut – instrumenty klawiszowe, Waldemar Szczypior – instrumenty dęte -      zaprezentowali utwory patriotyczne i ludowe naszego rejonu we własnej aranżacji.               

  Pan Józef Broda prowadził nas przez świat swego pasterskiego dzieciństwa, pełnego wrażliwości i miłości do kraju i natury. Pokazał nam jak można cieszyć się z bardzo drobnych rzeczy – takich jak zwykły listek czy trawka. Podał też przykłady zwyczajnego, prostego życia w zgodzie z samym sobą i innymi ludźmi. Ukazał w słowie i melodii najważniejsze wartości: życie, pracę, rodzinę, przyjaźń, godność… Wszyscy z nostalgią i w skupieniu przeżyliśmy ten spokojny moment oderwania się od zgiełku codzienności. Obyśmy umieli skorzystać z rad pana Józefa -  na co dzień wsłuchiwać się w szepty natury i własnego serca, a zarazem być dobrymi ludźmi…

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

W poniedziałek 3 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach rozbrzmiał pierwszy powakacyjny dzwonek. Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice dzieci zebrali się, aby powitać nowy rok szkolny. Jak co roku dzień ten rozpoczął się mszą świętą w radziechowskim kościele. Po niej wszyscy udali się do szkolnego amfiteatru, aby wysłuchać przemówienia pani dyrektor Jadwigi Śleziak. Następnie uczniowie wszystkich klas udali się z wychowawcami do sal, gdzie odbyły się pierwsze lekcje wychowawcze. W tym roku naukę rozpoczynają dwie klasy pierwsze. Po raz pierwszy natomiast w tym roku szkolnym mury szkoły opuszczą uczniowie klas ósmych oraz – po raz ostatni – klasy trzecie gimnazjum.


 

Rok szkolny 2017/2018

ROK SZKOLNY 2017/2018 DOBIEGŁ KOŃCA

W piątek 22 czerwca 2018r. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach usłyszeli ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się mszą świętą w radziechowskim kościele, następnie wszyscy przeszliśmy do szkolnego amfiteatru, gdzie pani dyrektor Jadwiga Śleziak posumowała mijający rok. Następnie uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do klas, gdzie zostały im wręczone świadectwa.

Przypominamy wszystkim uczniom o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wakacyjnych wojaży. Życzymy udanego odpoczynku, wielu słonecznych dni i mnóstwa pięknych wspomnień. Do zobaczenia we wrześniu!

Spotkanie z mykologiem

Tuż przed rozpoczęciem wakacji, 19 czerwca 2018 r., Szkołę Podstawową im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odwiedził pan Justyn Kołek, mykolog – specjalista od grzybów. Jego prelekcja związana była przede wszystkim z tematyką zagrożenia płynącego z nieznajomości grzybów trujących. Co ciekawe, ostrzegał nas, że najbardziej szkodliwe okazy to te, które wyglądają zupełnie niepozornie, w przeciwieństwie do owianego złą sławą muchomora sromotnikowego. Swoje słowa poparł pokazując nam zdjęcia grzybów. Specjalista wyjaśnił jakie skutki może przynieść zjedzenie gatunków trujących.

Pan Justyn Kołek odwiedził naszą szkołę już po raz drugi.

 

II Piknik Ekologiczny za nami!

W sobotę 16 czerwca  2018 r. przy Szkole Podstawowej  im. ks. prał. Stanisława Gawlika odbył się kolejny już Piknik Ekologiczny zorganizowany przez Dyrekcję i pracowników szkoły dla mieszkańców Radziechów. Impreza cieszyła się dużą popularnością, przyciągając całe rodziny. W tym roku motywem przewodnim pikniku była kultura góralska. Uczniowie szkoły zaprezentowali m.in. regionalne tańce, stroje i zwyczaje. Występy wszystkim się podobały i publiczność chętnie przyłączała się do śpiewania dobrze znanych utworów.  Wielką popularnością cieszyły się stoiska z regionalnymi, domowej roboty przetworami. Piknik uatrakcyjniały także specjalnie przygotowane  losy, konkursy i zabawy. O godzinie 19.00 rozpoczęła się mniej oficjalna część imprezy – festyn, podczas którego wszyscy uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych.

   

więcej zdjęć w galerii

 

Wyjazd edukacyjny do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki Bartnik”

23 uczniów, którzy aktywnie brali udział we wszystkich etapach projektu: "Szkoła dla przyrody" na jego podsumowanie zostali nagrodzeni darmowym wyjazdem edukacyjnym, podczas którego zwiedzili Muzeum Pszczelarskiego (plenerową ekspozycję uli, chaty wystawowe prezentujące eksponaty pszczelarskie, w tym interaktywną wystawę „ Sekrety ula”- sceny z życia pszczół), odwiedzili Miodowa Spiżarnię - sklepik z naturalnymi miodami, produktami pszczelimi oraz literaturą o tematyce pszczelarskiej, zobaczyli oryginalną kuźnię, zwiedzili zwierzyniec. Zwiedzanie odbyło się pod nadzorem Pani przewodnik, która oprowadziła nas po gospodarstwie, opowiedziała ciekawe historie o pszczelarstwie i zastosowaniu różnych przedmiotów przy produkcji miodu. Dzieci zobaczyły królową pszczół, posłuchały ich dźwięku, wzięły aktywny  udział  w warsztatach manualnych, gdzie samodzielnie wykonały świece oraz wysłuchały mini wykładu o budowie anatomicznej pszczół i sposobie produkcji miodu. Następnie uczniowie udali się do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej "Skamieniałe Miasto",  gdzie podziwiali malownicze skałki zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, które pod wpływem wietrzenia i erozji przybrały fantastyczne kształty. Spacerując po rezerwacie, podziwiając bogactwa przyrody mogli przenieść się w świat fantazji i baśni.

Wyjazd był bardzo udany - chcemy tam jeszcze powrócić!

 

Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu "Szkoła dla przyrody" realizowanego w ramach programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowyh GAZ- SYSTEM S.A. w Warszawie, a partnerem - Fundacja Nasza Ziemia.

 

Koordynator projektu: Bożena Kupczak

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

 

W roku szkolnym 2017 / 2018 w Szkole Podstawowej w Radziechowach uczniowie klas II gimnazjum realizowali następujące projekty edukacyjne:

 1. „Biologiczne koło fortuny”                                            

opiekun: B. Kupczak

uczniowie: Oliwia Bierczak, Monika Sowa, Aleksandra Pytlarz, Marcin Sawicki, Michalina Jędrzejas, Julia Helbin, Oliwia Konior, Maria Konior.

 1. „Nasz Układ Słoneczny”                                                

opiekun: M. Klimonda

uczniowie: Aleksandra Cendrzak, Karolina Zuziak, Natalia Tlałka, Anastazja Jakiełek, Bartłomiej Tracz.

 1.  „Czy warto zostać zawodowym sportowcem”    

opiekun: M. Jeziorski

uczniowie: Dawid Kurowski, Michał  Ulrych, Hubert Dziki, Bartłomiej Hazuka, Gracjan Żelazny.

 1. „Węgierska Górka – Westerplatte Południa”     

opiekun: E. Widzyk

uczniowie: Łukasz Kliś, Mateusz Noga, Konrad Chochorowski, Karol Konior, Artur Walkowicz, Stefan Jurek, Konrad Mika.

 1. „Legendy związane z naszym regionem”           

opiekun: E. Węglarz

uczniowie: Natalia Foltyn, Zuzanna Ulrych, Joanna Binda, Joanna Kołodziej, Barbara Jurasz, Wiktor Konior.

 1. „Chemia w eksperymentach”                                     

opiekun: S. Rubys

uczniowie: Martyna Bogdał, Julia Raczek, Julia Gnatowicz, Martyna Gibas, Weronika Konior.

 1. „Dieta młodego sportowca”                                        

opiekun: K. Konior

uczniowie: Anna Wrona, Roksana Świerczek, Martyna Dyczkowska, Weronika Widzyk, Natalia Maultz.

 1. „The  Royal Family”                                        

opiekun:  M. Konior

uczniowie: Zuzanna Ćwikowska, Agnieszka Tomaszek, Błażej Pal, Igor Kocoń, Kamil Gaweł, Mateusz Korczak, Bartłomiej Jurasz, Klaudiusz Tomiczek.

 1. “Profilaktyka uzależnień”                               

opiekun:  J. Mika

uczniowie: Maciej Oleś, Michał Staszkiewicz, Patryk Kawałkiewicz, Kamil Gibas, Tomasz Lizak, Kamil Kozak.

 

Opiekunowie poszczególnych grup czuwali nad pracami przy projektach. Nagrodzili uczniów punktami z zachowania (1 – 10pkt. – w zależności od zaangażowania, przy uwzględnieniu samooceny uczniów).

Każda grupa zakończyła swoją pracę publiczną prezentacją,  w obecności nauczycieli opiekunów, kolegów i koleżanek z klas drugich. Prezentacje projektów odbyły się 6 czerwca w małej sali gimnastycznej. Projekty oceniały jury w składzie: mgr Jadwiga Śleziak, mgr Bożena Kupczak, mgr inż. Małgorzata Klimonda. Przy ocenie wzięto pod uwagę:

- zgodność z tematem, realizację celów, poziom merytoryczny ,

- poprawność językową, logikę, czytelność  prezentacji,

- estetykę wykonania pracy,

- oryginalność i pomysłowość, samodzielność/pracowitość w pracy nad projektem,
- dbałość o zainteresowanie odbiorców,

- zaangażowanie wszystkich członków zespołu przy prezentacji projektu.

 

Jury wyróżniły następujące projekty:

„Legendy związane z naszym regionem”,

„Węgierska Górka – Westerplatte Południa”, 

„Biologiczne koło fortuny”

„Nasz Układ Słoneczny” .
                                                                                               KOORDYNATOR PROJEKTÓW
                                                                                                       Małgorzata Klimonda

Więcej zdjęć w galerii

 

Eksperci programowania - klasa II b

    Przykłady z całego świata pokazują, że nauka podstaw programowania jest możliwa już od wczesnych etapów nauczania i to właśnie wówczas przynosi najlepsze efekty. Uczniowie i nauczyciele klas młodszych naszej szkoły kontynuują zajęcia wprowadzające do tego tematu, które pozwolą rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki . Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. Zajęcia te sprzyjają rozwojowi intelektualnemu, integracji a także wspaniałej zabawie. W ramach programu Eksperci Programowania kodujemy na macie edukacyjnej, budujemy roboty, którymi później sterujemy. Uczniowie próbują również swoich sił w programie Scratch oraz  korzystają z aplikacji edukacyjnych na tabletach.

Więcej zdjęć w galerii

Dzień Sportu

W środę 30 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika odbyło się coroczne święto wszystkich dzieciaków – Dzień Sportu w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu Dla Wszystkich. Współorganizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy – Wieprz oraz rodzice uczniów i grono pedagogiczne. Świętowanie rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 9.00, kiedy to Pani Dyrektor oficjalnie otwarła zawody.

Pogoda dopisała  - bezchmurne niebo i piękne słońce wprawiły wszystkich w dobry nastrój. W tym dniu wszystkie klasy miały okazję porównać swoje umiejętności sportowe, uczestnicząc w wielu dyscyplinach. W imprezie sportowej wzięło udział 400 uczniów naszej szkoły. Dzieci między innymi pokonywały dwa tory przeszkód w piasku, rzucały do celu, rzucały na odległość i strzelały do bramki.

      Duch rywalizacji towarzyszył nam do samego końca. Uczniowie kibicowali sobie nawzajem, respektując zasady fair – play.

Partner wydarzenia - TAURON Dystrybucja S.A., który znacząco przyczynił się do uświetnienia tego dnia.

 

 

 

 

„Nad pięknym, modrym Dunajem”

 

   W środę 30 maja w sali gimnastycznej odbył się rambit klas trzecich szkoły podstawowej. Uczniowie wraz z opiekunami zaprosili widzów w niezwykłą podróż do wybranych krajów Unii Europejskiej.

   Klasa 3a zaprezentowała walory górzystej Słowacji. Uczniowie przebrani w regionalne stroje zatańczyli zbójnicki taniec z ciupagami i przypomnieli legendę o Janosiku. Klasa 3a zaprosiła wszystkich do Austrii – kraju muzyki, utalentowanych kompozytorów, pysznych tortów i malowniczych Alp. Uczniowie zatańczyli walca i przedstawili krótką prezentację. Potem odbył się konkurs czytelniczy i zawody sportowe przygotowane przez panią Katarzynę Konior.

   Podczas trwania rambitu uczennice klas gimnazjalnych, w ramach realizowanego projektu, promowały zdrową żywność i częstowały wszystkich obecnych. Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody dla najlepszych czytelników z klas 1-3. Podziękowano również  uczennicom kl. 6a za całoroczną, wzorową pracę w kółku bibliotecznym.

   To był dzień pełen wrażeń.

Więcej zdjęć w Galerii

Uczniowie sprawdzili Złotka

Spore tłumy ściągnęły dzisiaj (18 maja) na plac koło Szkoły Podstawowej w Radziechowach na spotkanie ze „Złotkami”, czyli siatkarskimi mistrzyniami Europy z 2003 i 2005 roku!

Do Radziechów przyjechały Magdalena Śliwa, Milena Rosner, Małgorzata Niemczyk, Izabela Bełcik, Aleksandra Jagieło, Joanna Mirek i Anna Miros. Ich opowieści o zawodowym sporcie z uwagą słuchali uczniowie miejscowej szkoły, gdzie prowadzone są klasy sportowe o profilu siatkarskim.

- Jeśli chcecie na poważnie uprawiać sport, to musicie to kochać – powiedziała Małgorzata Niemczyk.

Z kolei Izabela Bełcik podkreślała, że namawia do młodzież do sportu i ruszania się dla zdrowia.

- Sport to także znakomita okazja do zwiedzania świata. Daje też wiele niezapomnianych przeżyć i radości – mówiła Izabela Bełcik.

Przyszedł też czas na zadawanie pytań. Dwa z nich były dość zaskakujące. Kacper Sanetra zapytał Izabelę Bełcik czy poodbija z nim piłkę, a Magdalena Śliwa miała skomentować technikę. Z kolei Mateusz Korczak zaprosił Annę Miros do krótkiego grania. Od uczniów padło także pytanie do Joanny Mirek co poprzez sport można zyskać, a co stracić?

- Zyskać przyjaciół, zwiedzać świat. A co stracić? Raczej nic. Tylko zyskać – odpowiedziała Joanna Mirek.

Czy „Złotka” zachęciły uczniów do siatkówki?

- Już teraz gram w siatkówkę i nie trzeba mnie do tego specjalnie zachęcać. Ale po tym spotkaniu dostałem na pewno dodatkowej ogromnej motywacji – mówi Igor Kocoń.

Z kolei jego kolega Dawid Kurowski przyznaje, że było to interesujące i motywujące, ale w jego przypadku, gdy trzeba wybierać pomiędzy siatkówką a piłką nożna to stawia na futbol.

To spotkanie miało związek z akcją charytatywną Fundacji Ludzki Gest Jakuba Błaszczykowskiego, znanego reprezentanta Polski w piłce nożnej. Jutro (19 maja) fundacja przy współpracy z Urzędem Gminy Lipowa i Starostwem Powiatowym w Żywcu organizuje mecz siatkówki o 18.00 w hali sportowej w Twardorzeczce. Zagrają tam nie tylko "Złotka", ale i inne gwiazdy sportu oraz kabaretu. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na leczenie 14-letniej Zuzanny Błachut z Twardorzeczki, która od sześciu lat zmaga się z chorobą krwi.

Dodajmy, że mecz charytatywny siatkówki w Twardorzeczce zostanie rozegrany pod patronatem medialnym tygodnika "Żywiecka Kronika Beskidzka" oraz patronatami honorowymi starosty żywieckiego Andrzeja Kalaty i wójta gminy Lipowa Jana Góry.

Fotogaleria z wydarzenia

Artykuł pochodzi ze strony  http://www.beskidzka24.pl 

 

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

26 kwietnia br. 47 uczniów klas III SP przystąpiło do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty, który miał na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji.

 

Razem sprzątaliśmy ŚWIAT!!!

Każdego roku w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, który wypada 22 kwietnia. W tym czasie zwracamy szczególną uwagę na problemy nękające naszą planetę. Tym bardziej, że w największej mierze to człowiek jest odpowiedzialny za jej skażenie i zaśmiecanie.

W tym roku z tej okazji - 24 kwietnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły sprzątali teren wokół niej, natomiast - 25 kwietnia starsi uczniowie zorganizowali zbiórkę butelek PET pod hasłem " drzewko za surowce wtórne." Za każdy oddany worek zgniecionych butelek PET można było otrzymać sadzonkę drzewka iglastego lub liściastego. Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej miejscowości. Zebrane surowce zostaną oddane, a za pozyskane środki zakupimy rośliny i korę do przyszkolnego ogrodu.

Celem akcji była promocja działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska odpadami oraz edukacja od najmłodszych lat.

Akcja została przeprowadzona w ramach projektu "Szkoła dla przyrody,"
realizowanego w ramach programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A. w Warszawie,

a partnerem - Fundacja Nasza Ziemia.

 

Więcej zdjęć w Galerii

 

XX Wiosenny Zlot Ekologiczny "Czyste Góry 2018"

     W sobotę 21 kwietnia  uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Ewą Widzyk oraz panią Agnieszką Ścieszką wzięli udział w XX Wiosennym Zlocie Ekologicznym "Czyste Góry 2018". Zlot ten odbył się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Celem tego  zlotu było głównie porządkowanie szlaków turystycznych i promowanie turystyki poprzez rozwijanie sprawności fizycznej. Finał wędrówki miał miejsce w Szkole Podstawowej w Gilowicach, gdzie odbyły się konkursy. Jakub Leszczewski z klasy IIIa zdobył pierwsze miejsce w konkursie ekologiczno-krajoznawczym, natomiast Maria Jurkiewicz (kl. IIIa) zdobyła wyróżnienie. Pozostali uczniowie wzięli udział w konkursie niespodziance. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki.

Egzamin gimnazjalny już za nami!

    Po wielu przygotowaniach uczniowie klasy trzeciej przystąpili do długo oczekiwanego egzaminu gimnazjalnego. Od 18 do 20 kwietnia trwał maraton egzaminacyjny, który składał się z części humanistycznej, matematyczno – przyrodniczej i językowej.

    Na szczęście ten ,,stresik” uczniowie mają już za sobą! Teraz czekamy na wyniki, które poznamy w czerwcu.

   Życzymy naszym uczniom uzyskania jak najwyższych not, świetnych ocen na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz dostania się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.


 

 

 

Happening ekologiczny "Nie wypalaj traw - przecież nie zabija się życia"

„Nie wypalaj traw - przecież nie zabija się życia” – pod takim hasłem 10 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Radziechowach odbył się happening ekologiczny połączony z prelekcją na temat szkodliwości wypalania traw przeprowadzoną przez strażaków z OSP Radziechowy. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na problem wypalania traw oraz związanych z tym zagrożeń. Uczestniczyli w niej uczniowie z klas I - III SP. Uczniowie wykonali kolorowe banery, plakaty, rekwizyty i emblematy, które propagowały ochronę środowiska.

Akcja przeprowadzona w ramach projektu "Szkoła dla przyrody" realizowanego w ramach programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ- SYSTEM S.A. w Warszawie, a partnerem - Fundacja Nasza Ziemia.


Wiecej zdjęć w Galerii

 

Mistrzowie w Turnieju Gier i Zabaw klas I – IV
– Memoriał  Franciszka Witkowskiego
2018 r.

 

     To już kolejny raz, gdy najmłodsi uczniowie klas I – IV Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach wzięli udział w Turnieju Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego. Przygotowany on był przez Śląski Szkolny Związek Sportowy. Są to zawody budzące wiele emocji i zainteresowań wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Dają one uczniom możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i możliwości sportowych, uczą zasad uczciwej rywalizacji, a także sprzyjają nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami innych szkół. Uczestnicząc w turnieju uczniowie nabywają też nowych doświadczeń.

    Konkurencje, w których musieli zmierzyć się zawodnicy to np.: sadzenie ziemniaków, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta zwinnościowa, sztafeta wahadłowa z pałeczką, przeskoki przez skakankę, toczenie piłki do koszykówki w tunelu, wyścig kangurów, rzuty do ruchomego celu.

     Jak co roku uczniowie naszej szkoły wywalczyli mistrzostwo Gminy Radziechowy – Wieprz. Kolejnym etapem gier i zabaw był etap powiatowy. W nim również  zdobyliśmy tytuł mistrza powiatu. Tym samym awansowaliśmy do zawodów rejonowych. Na tym etapie znowu nasi zawodnicy okazali się najlepszą drużyną. Dzięki temu nasza szkoła awansowała do PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO.

Ten ważny  dla nas etap odbył się 13. 03. 2018 r. w Rybniku. Było to współzawodnictwo najlepszych drużyn. Drużyna z naszej szkoły zdobyła IV miejsce.

     Nasi „mali” zawodnicy są najlepszą drużyną sportową spośród drużyn innych szkół gminy Radziechowy - Wieprz, powiatu i rejonu. Zawodnicy klas: 1b, 2a, 2b, 3b oraz 4c godnie reprezentowali swoją szkołę – Szkołę Podstawową im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach.

 

    Grupa uczniów z kl. I b oraz II a i b. – Emilia Biela, Jakub Gnatowicz, Wiktoria Wiewióra, Jan Błachut, Hanna Adamczyk, Zuzanna Pawlus, Anastazja Ciastek, Oliwia Konior,  Julia Ziajka, Łukasz Jagosz, Bartosz Janik, Wiktor Barabasz

                                                                                     Opiekun: mgr Edyta Pasternak

Grupa uczniów z kl. III b. – Łucja Kupczak, Oliwia Ślusarz, Julia Biela, Natalia Mika, Michał Mika, Ksawery Nowak, Błażej Pytlarz, Igor Luber, Agata Gdula, Małgorzata Pawlus, Amelia Zawada,

Opiekun: mgr Zuzanna Zięba

Grupa uczniów z kl. 4 c. - Wojciech Kozieł, Agata Dyduch, Konrad Pindel, Dominik Biela, Wiktoria Mika, Szymon Jagosz, Michał Knapek, Kinga Ciurla, Maja Biegun, Damian Dobosz, Dominika Pierniak, Dominik Lach

Opiekun: mgr Mariusz Janik

 

Zawodnikom dziękujemy i gratulujemy dużych osiągnięć!!!

 

Z wizytą na Uniwersytecie Rolniczym

    W pierwszy dzień wiosny czyli 21 marca uczniowie naszej szkoły odwiedzili Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Podczas wizyty mieli okazję wcielić się w studentów i tak jak oni uczestniczyć w zajęciach warsztatowych pt. "W świecie witamin" podczas których samodzielnie oznaczali ilościowy skład witaminy C w warzywach i owocach, a następnie na ćwiczeniach "Z pasożytami na ty" obserwowali pasożyty ludzkie pod mikroskopem oraz jako eksponaty. Zajęcia odbyły się na na wydziale hodowli i biologii zwierząt. Następnie uczniowie udali się na wydział biotechnologii i ogrodnictwa gdzie podziwiali piękne obrazy oraz projekty przydomowych ogrodów.

B. Kupczak

Sukcesy narciarskie Karoliny i Krzysia

     Z przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach narciarskich uczniów naszej szkoły Karoliny i Krzysztofa Kręcichwostów.
W Mistrzostwach powiatu żywieckiego  Krzyś zajął 3 miejsce, a Karolinka 2 miejsce. W Pucharze stacji Zwardoń Ski  Krzyś - 4 miejsce, Karolinka 1 miejsce. Zaś w Pucharze Wójta Wegierska Górka  Krzyś zdobył miejsce 3. Tym sposobem nasza szkoła znalazła się na pozycji 53. W klasyfikacji generalnej Krzyś uplasował się na16 pozycji, a Karolinka na 18.

    Gratulujemy kolejnego sezonu pełnego sukcesów.

Dokarmiamy ptaki zimą!

Zima to trudny czas dla zwierząt. Ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka w mroźne, krótkie i śnieżne dni. Aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas nauczyciele przyrody i biologii przeprowadzili lekcje na temat "mądrego dokarmiania ptaków zimą" a następnie razem z uczniami przygotowali karmnik, do którego systematyczne wsypują karmę. Opieka nad zwierzętami jest również wspaniałą okazją do obserwacji ptasich zachowań.

Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować!

Przedestawienie „Skrzat Titelitury”

     5 marca br., gościliśmy w naszej szkole aktorów z  „Studio Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii” z Krakowa z przedstawieniem pt. „Skrzat Titelitury”, na podstawie baśni Braci Grimm.

     Opowieść o córce młynarza, która przez swojego ojca, niepoprawnego chwalipiętę, zostaje poddana ciężkiej próbie. Król każe jej uprząść ze słomy złoto… Jeśli wykona zadanie, zostanie królową. Z pomocą dziewczynie przychodzi Skrzat Titelitury, jednak za przysługę młynarzówna będzie musiała drogo zapłacić… 
    Spektakl uczy, że zarozumialstwo, przechwalanie się i mówienie nieprawdy, może mieć złe konsekwencje. Aktorzy skradli serca widowni swoją grą, zachwycili pięknymi strojami, scenografią i muzyką. 

Podsumowanie pierwszego półrocza

     Za nami pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018, a przed nami ferie zimowe – czas relaksu i wypoczynku.

     Dnia 26 stycznia 2018r. podczas apelu podsumowującego pierwsze półrocze wyróżniono uczniów biorących udział w konkursach i zawodach sportowych oraz uczniów ześrednią powyżej 4,75. Pani dyrektor przedstawiła społeczności uczniowskiej wyniki w nauczaniu i zachowaniu za pierwsze półrocze.
Gratulując uzyskanych wyników należy podkreślić, że ciężka praca poparta była naprawdę wzorową frekwencją. Najwyższą uzyskali uczniowie klas VIa i VIbSP – 96%. Zaraz za nimi – z wynikiem 94 % uplasowali się uczniowie kl. IIIb SP. W szkole podstawowj mamy 25 uczniów ze 100% frekwencją, a w gimnazjum 1 ucznia.
Życie uczniowskie składa się nie tylko z nauki, ale również z osiągnięć w innych dziedzinach. Sukcesy objęły między innymi sferę artystyczną, sportową czy społeczną. Nasi uczniowie osiągali wyniki zarówno na szczeblu szkolnym, powiatowym jak i rejonowym. Z osiągnięciami poszczególnych osób można zapoznać się na stronie internetowej naszej szkoły.

     Podczas apelu zostały również podsumowane konkursy organizowane przez SK- LOP, w których najlepsze prace zostały nagrodzone.
        Na podsumowanie apelu pani dyrektor przypomniała uczniom o zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego, zarówno na podwórku , jak i nad jeziorami, w górach, kontakcie z nieznajomymi – tak w świecie realnym, jak i wirtualnym, zachowaniu w obliczu zagrożenia ze strony nieznajomych.

 

MUZYCZNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

   W dniu 16.01.2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przeglądzie kolęd i pastorałek „Pastorałka Żywiecka 2018r” w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Wysłuchało 106  zgłoszonych programów w 6 regulaminowych kategoriach .
     Komisja przyznała I miejsce czyli ZŁOTĄ GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ najmłodszym uczniom naszej szkoły z klasy IIa  (klasy I-III ) w kategorii grupa śpiewacza. Wspaniale zaprezentował się również  ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY szkoły w kategorii gimnazja zdobywając III miejsce czyli BRĄZOWĄ GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ. Jednak to nie koniec sukcesów. 17 stycznia 2018r. uczniowie brali udział  w przeglądzie kolęd i pastorałek w Brzuśniku „Gwiazda Betlejemska”, zdobywając:

KATEGORIA I – ŚPIEW A CAPPELLA LUB Z PODKŁADEM W WERSJI INSTRUMENTALNEJ

ZŁOTA GWIAZDA

Zespół muzyczny Gimnazjum w Radziechowach –Opiekun Maria Wołek

Julia Raczek – Opiekun Maria Wołek

MIEJSCE I

Uczniowie klasy IIa  (kl.I-III)     Opiekun: Edyta Pasternak

MIEJSCE III

Agnieszka Lipiec: Opiekun Izabela Płonka

 

KATEGORIA II - ŚPIEW Z TOWARZYSZENIEM INSTRUMENTU LUB ZESPOŁU

ZŁOTA GWIAZDA

Zespół wokalno-instrumentalny Gimnazjum w Radziechowach : Opiekun Maria Wołek

MIEJSCE II
Weronika Widzyk: Opiekun Maria Wołek

 

KATEGORIA III – KOLĘDY TRADYCYJNE – WYKONYWANE GWARĄ I W STROJU REGIONALNYM

MIEJSCE I

Zuzanna Konior, Bartłomiej Tomiczek wraz z Zespołem „VOX-VIOLINO” Opiekun Izabela Płonka

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                          Edyta Pasternak
Izabela Płonka
Maria Wołek

Więcej zdjęc w Galerii

 

Bezpiecznie z Profi Credit w Radziechowach

W Szkole Podstawowej w Radziechowach odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach drugiej edycji akcji „Bezpiecznie z Profi Credit”. Blisko 300 uczniów miało okazję wysłuchać prelekcji ekspertów na tematy związane z bezpieczeństwem i sportem, a także poznać siatkarki BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała. Spotkanie w powiecie żywieckim było dziewiątym na mapie drugiej edycji akcji.

Celem akcji „Bezpiecznie z Profi Credit” jest edukacja najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa na drodze, propagowanie noszenia odblasków oraz promowanie właściwego zachowania w trakcie imprez masowych. Najmłodsi każdorazowo spotykają się prelegentami z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także z siatkarkami z BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała. Do tej pory, w ramach drugiej odsłony projektu, odbyło się już 9 spotkań, a do końca maja 2018 roku zaplanowanych jest jeszcze 11 w podstawówkach na terenie województw śląskiego i małopolskiego.

– Zależy nam bardzo, aby dzieci zrozumiały jak ważne jest właściwe zachowanie się w określonych sytuacjach – w pobliżu drogi czy w trakcie imprez masowych. Idei całej akcji przyświeca myśl, że lepiej wspomnieć o czymś ważnym o raz za dużo niż o raz za mało, dlatego właśnie przekazujemy wiedzę na wiele sposobów: posiłkując się pomocą ekspertów i idoli-siatkarek, a także korzystając z materiałów multimedialnych – podkreśla Jarosław Czulak, Dyrektor Marketingu Profi Credit. Wtóruje mu dyrektor placówki w Radziechowach, Jadwiga Śleziak, która zaznacza, że każde spotkanie związane z bezpieczeństwem ma dla dzieci niebagatelne znaczenie, a przypominanie nawet o najprostszych zasadach z nim związanych jest bardzo ważne.W trakcie spotkania w Radziechowach uczniowie mogli zobaczyć filmy instruktażowe oraz posłuchać prelekcji dotyczących bezpiecznego poruszania się w pobliżu drogi, które wygłosił podkomisarz Radosław Kolasy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dodatkowo najmłodsi dowiedzieli się jak należy zachowywać się w trakcie imprez masowych. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziła grafika odnosząca się do przedmiotów, których nie można ze sobą wnosić chociażby mecze siatkarskie.

Spotkanie w Radziechowach było dla najmłodszych również okazją do rozmowy z zawodniczkami BKS PROFI CREDIT – Izabelą Lemańczyk oraz Dominiką Sobolską. Szkolna reprezentacja miała również możliwość stoczyć z siatkarkami krótki mecz. – Dla dzieci było to wielkie wydarzenie – w naszej szkole jest 9 klas sportowych o profilu siatkarskim – komentowała Jadwiga Śleziak, dyrektor placówki. – Uczniowie mogli z bliska podejrzeć profesjonalistki, a także dowiedzieć się, co zrobić, by zostać zawodowym sportowcem i jak wygląda życie siatkarek – dodała.

Na zakończenie spotkania w podstawówce w Radziechowach każdy z uczestników otrzymał odblaski, które, jak podkreślali prelegenci akcji i dyrekcja szkoły, istotnie zwiększą bezpieczeństwo najmłodszych w pobliżu drogi.

Druga edycja „Bezpiecznie z Profi Credit” rozpoczęła się w październiku 2017 roku. W najbliższych dniach w Szkole Podstawowej nr 8 w Skoczowie, odbędzie się kolejne, dziesiąte już, spotkaniew ramach projektu. Będzie to spotkanie wyznaczające półmetek akcji. Łącznie do maja 2018 roku się odbyć 20 spotkań w podstawówkach na terenie województw śląskiego i małopolskiego.

artykuł ze strony http://siatkowka.bks.bielsko.pl

Więcej zdjęć w Galerii

 

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA PO GÓRALSKU W KLASIE IIa”

     Styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 11 stycznia 2018r. o godzinie 13.00 w naszej szkole w klasie IIa odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. 

     Dzieci przygotowały program artystyczny pt. „Góralskie kolędowanie”, w którym zaprezentowały 11 kolęd i pastorałek naszego regionu oraz złożyły góralskie życzenia swoim kochanym DZIADKOM.

     Po części artystycznej i odśpiewaniu „100 lat” wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane na zajęciach ceramicznych gliniane aniołki.

       W przyjęciu gości pomagali kochani rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

Edyta Pasternak- wychowawca klasy 2a

Więcej zdjęć w Galerii

 

Magia Wieczoru Kolęd

7 stycznia 2018 roku o  godz. 16.00 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbył się kolejny już Wieczór Kolęd. Wydarzenie artystyczne przyciągnęło – jak co roku – liczne audytorium. Wielu mieszkańców gminy Radziechowy-Wieprz przybyło z całymi rodzinami.  Osoby, które postanowiły spędzić styczniowe niedzielne popołudnie, słuchając przepięknie wykonanych kolęd – z pewnością nie żałują!

Szkolne chóry pod opieką pań Marii Wołek i Izabeli Płonki zaprezentowały fenomenalne wykonania wielu kolęd i pastorałek – zarówno tych dobrze wszystkim znanych, jak i nowych, a już chwytających za serce, jak choćby „Mario, czy już wiesz?”. Wysłuchaliśmy i nuciliśmy z przyjemnością pieśni spokojnych, nastrojowych, jak i radosnych, skocznych. Swoje umiejętności zaprezentowali utalentowani soliści, śpiewając i wykonując muzykę na żywo. Świąteczny, magiczny nastrój współtworzyły piękne dekoracje. Uroczystość poprowadził pan Marek Jeziorski, który po raz kolejny wspaniale sprawdził się w roli konferansjera.  Zebranym gościom, przedstawicielom władz samorządowych oraz księżom z radziechowskiej parafii za przybycie podziękowała pani dyrektor szkoły Jadwiga Śleziak.

Więcej zdjęć w Galerii

 

Płyń kolędo...

     Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Jak co roku, wspólnie kolędowaliśmy w szkole – dzieci i nauczyciele. Wszyscy mogliśmy w ten dzień poczuć magię Świąt.

Więcej zdjęć w Galerii

 

WARSZTATY CERAMICZNE „ANIOŁKI NA SZCZĘŚCIE”

   Grudzień to miesiąc , w którym przygotowujemy się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Stroimy mieszkania, szykujemy potrawy i ozdoby świąteczne. Cenne są zwłaszcza te, które możemy wykonać sami. Dlatego  6 grudnia w dniu św. Mikołaja - ten dzień był dla dzieci wielką niespodzianką -  w klasie IIa  pani Ewelina Wiercigroch-Dudka przeprowadziła warsztaty ceramiczne. Tematem zajęć było lepienie aniołów z gliny. Warsztaty tego rodzaju są doskonałym ćwiczeniem wyrabiającym sprawność rąk ale nie tylko. Są źródłem świetnej zabawy, rozwijają talenty plastyczne (a w naszej klasie ich nie brak) ,  niekiedy ujawniają ukryty potencjał artystyczny. Ulepione Anioły zostały pomalowane, wypalone w piecu i wręczone Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta. Tego dnia nie da się zapomnieć, nie dosyć, że 5 grudnia dzieci były w kinie , to jeszcze sam św. Mikołaj zawitał do naszej klasy z taką niespodzianką . Trzeba być bardzo grzecznym , aby mieć tyle wspaniałych niespodzianek mikołajkowych!!!

                                                                                                                       Edyta Pasternak

Więcej zdjęć w Galerii

Mikołajki w Teatrze Lalek Banialuka

     Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej jest jedną z najstarszych scen lalek w Polsce i jednym z bardziej znanych w kraju . Powstał 70 lat temu.

    6 grudnia 2017r. uczniowie z klasy IIb mieli okazję kolejny raz odwiedzić to magiczne miejsce i obejrzeć przedstawienie pt.”Smacznego, proszę wilka”.

    W bajce zagubiony mały zając, wędrując po lesie w poszukiwaniu taty, wkroczył do chaty, starego wilka. Drapieżnik wbrew własnej naturze, zamiast schrupać zająca postanowił się nim zaopiekować. Ten zwrot akcji dał początek niezwykłej podróży i niecodziennej przyjaźni. Przedstawienie bardzo się podobało, dzieci wróciły pełne wrażeń i przekonania ,że każdy w życiu ma szansę zmieniać się i być lepszym.Teatr da się polubić.

Akcja krwiodawstwa i oddawania szpiku kostnego przy Szkole Podstawowej w Radziechowach

Grudzień jest miesiącem wyjątkowym. Towarzysząca każdemu myśl o zbliżających się Świętach sprawia, że budzi się w nas empatia i chęć niesienia pomocy. Dzięki współpracy Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Oddział Bielsko-Biała już kolejny rok z rzędu mieszkańcy Radziechów mają możliwość wspomóc najbardziej potrzebujących.

W poniedziałek 4 grudnia 2017 roku przy szkole zaparkował czerwony autobus w którym można było oddać krew oraz szpik kostny. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz akcja cieszyła się dużym zainteresowanym i zgłosiło się wielu chętnych. W sumie jako dawców szpiku zarejestrowano 12 osób oraz oddano ponad 10 litrów krwi. To więcej niż rok wcześniej, co pokazuje, że wśród mieszkańców wzrasta świadomość dotycząca tego zagadnienia. Nie zapominajmy również, że oddając krew i rejestrując się jako dawca szpiku możemy pomóc nie tylko innym, ale i sobie samym – być może kiedyś to my będziemy potrzebowali ratunku. I najważniejsze – pamiętajmy o radości i satysfakcji jaką niesie pomaganie innym. Pomagajmy, bo warto!

Dyrekcja i pracownicy Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach składają serdeczne podziękowania bielskiemu oddziałowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzenie akcji. Dziękujemy także mieszkańcom naszej miejscowości, którzy tak licznie zgłosili się, by oddać krew i szpik kostny.

 

„Smog, czyli o zdrowiu zaklętym w każdym oddechu”- zajęcia edukacyjne.

Problem zanieczyszczenia powietrza omawiany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Działaniem, jakie należy w związku z tym podjąć, jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. Wychodząc temu wyzwaniu naprzeciw, 21 listopada br. uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Smog, czyli o zdrowiu zaklętym w każdym oddechu”. Zajęcia prowadził edukator z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Żywcu p. Piotr Dziki.

Celem tych zajęć była wnikliwa analiza pojęcia smogu jako zjawiska nienaturalnego. Uczniowie poznali rodzaje zanieczyszczeń powietrza oraz ich wpływ na środowisko. Dowiedzieli się także o ekologicznym korzystaniu z pieców, aplikacjach jakości powietrza na smartfony oraz planach poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Otrzymali również listę linków do stron omawiających w sposób rzetelny temat smogu.Zajęcia były bardzo ciekawe.

W trakcie warsztatów została ukazana skala problemu, skutki, ale także sposób w jaki można zapobiegać zjawisku smogu. Zajęcia dały dużo do myślenia i pokazały, że perspektywa nie jest optymistyczna. Zanieczyszczone powietrze jest wszędzie i nie ma gdzie się przed nim ukryć.

 

ZAWODNICZKI UKS METALIK ROZPOCZĘŁY NOWY SEZON MNISIATKÓWKI

Rozpoczęły się rozgrywki Minisiatkówki Kinder + Sport w sezonie 2017/2018 w ramach Śląskiej Ligi Siatkówki.

Inauguracyjne turnieje nowego sezonu odbyły się w Mikołowie i Tychach 12 i 26 listopada.

Formuła Ligi Mini siatkówki polega na rozegraniu dwóch kolejnych turniejów; zasadniczego i rewanżowego w każdej rundzie rozgrywek.  Aby dotrzeć do turnieju finałowego trzeba przebrnąć przez cztery takie rundy, a po każdej odpada drużyna najsłabsza.

Młode siatkarki z Radziechów, zrzeszone w Uczniowskim Klubie Sportowym „Metalik”, podobnie jak w zeszłym sezonie, biorą udział w tym wydarzeniu, startując w kategorii drużyn trzyosobowych (klasy 5) - cztery drużyny, oraz czteroosobowych (klasa 6) – 2 drużyny.

Radziechowianki stanęły w „szranki” razem z wieloma innymi drużynami z całego Śląska, podzielonymi na grupy cztero lub pięcio drużynowe. W kategorii piątoklasistek startuje ok. 80 drużyn a szóstoklasistek 62 drużyny.

W tym roku po raz pierwszy udało się wprowadzić do ligi aż sześć drużyn UKS „Metalik”. Stało się to możliwe dzięki realizacji projektów z Gminy Radziechowy - Wieprz oraz programu „Klub” Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pozyskane dotacje pozwoliły na zgromadzenie wystarczającej ilości środków finansowych, aby wyposażyć dziewczęta w skarpety sportowe, nakolanniki, bluzy, buty sportowe, a także zapewnić im możliwość odpowiedniej ilości treningów prowadzonych przez fachową kadrę. Pieniądze z projektów zapewniają również możliwość dowiezienia młodych zawodniczek na turnieje.

Po pierwszej rundzie zawodniczki z UKS „Metalik” w stu procentach spełniły pokładane w nich nadzieje i w komplecie awansowały do następnej kolejki. Co więcej, jednej z „trójek” udało się wygrać swoją grupę!

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wszystkie zawodniczki klubu (a jest ich aż 24) to uczennice Szkoły Podstawowej im. Księdza Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach.

Turnieje drugiej rundy rozpoczną się w połowie grudnia i również liczymy na dobre wieści, w końcu szkoła z Radziechów od zawsze „siatkówką stoi”!

Udział w rozgrywkach stał się możliwy nie tylko dzięki projektom, ale również dzięki sponsorom: Spółce METALIK z Radziechów oraz spółce Ecoliber z Radziechów.

                                                                                                                                         Marek Jeziorski

 

 

 

Rambit 2017

       Święto odzyskania niepodległości jest w naszej szkole obchodzone w szczególny sposób. Oczywiście są wspomnienia o tamtych wydarzeniach, jest uroczyste przejście delegacji z wiązanką kwiatów i zniczami na miejsce pamięci, ale jest też coś bardzo radosnego – do czego od kilkudziesięciu już lat powracamy. Święto to jest co roku okazją do rywalizacji klas trzecich naszego gimnazjum. Również w tym roku 10 listopada trzecioklasiści stanęli w szranki.

       Pierwszą notę jury postawiło za wykonane wcześniej plakaty niepodległościowe. Oba były pomysłowe i piękne – widać w nich rękę przyszłych artystów. Kolejną konkurencją były pokazy tańca narodowego – poloneza oraz własna choreografia tańca współczesnego. W pierwszym tańcu  klasy wykonały po kilka figur z powagą i gracją – to wspaniałe, że te nasze nastolatki tak czasem rozbrykane i swawolne potrafią się tak pięknie zaprezentować w staropolskim tańcu szlacheckim! I nie chodzi tylko o równe tempo, powagę, schludny strój, ale przede wszystkim o pracę zespołową i zaangażowanie w wykonanie tańca, który od wieków łączył pokolenia Polaków. To taki kolejny krok w ich drodze ku dorosłości… Z kolei aranżacja tańca współczesnego była skrajnie różna. Uczniowie klasy III a postawili na dynamikę, ekspresję i podział - występowali na przemian chłopcy i dziewczyny, zaś ich rywale na zgodność, jedność dużej grupy klasowej. Obie drużyny dobrze przygotowały swoje pokazy i włączyły w swe działania wiele fantazji – brawo!

        Następnie drużyny wykonały pieśń patriotyczną – w tym roku była nią Rota. Co najważniejsze – poprzez te coroczne występy młodzież poznaje różne pieśni wykonywane niegdyś przez polskich żołnierzy i legionistów.

         Inną konkurencją była wiedza – odpowiedzi na pytania historyczne, zwłaszcza te dotyczące  pierwszej połowy XX w. Tu również poziom obu grup był dosyć wyrównany, a znajomość historii Polski – dobra.

       Ostatnią dyscypliną w turnieju  były zmagania sportowe: przeciąganie liny oraz tor przeszkód. Tutaj zdecydowanie pokazała swoje możliwości i sprawność fizyczną klasa sportowa, co ostatecznie doprowadziło ich do zwycięstwa. Otrzymali dyplom i puchar, który za rok zostanie wręczony ostatnim zwycięzcom rambitu uczniów  klas trzecich gimnazjum. Obu drużynom gratulujemy pomysłowości, zaangażowania i dobrze wykonanego obowiązku…

Galeria 

O niedźwiedziu w polskiej armii, czyli jak dzieci poznają historię

W przeddzień 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 10.11.2017r., w Szkole Podstawowej w Radziechowach dzieci i młodzież miały okazję poznać wiele faktów z historycznej przeszłości naszego kraju. Gimnazjaliści podczas Rambita – jedną z konkurencji była część historyczna, w której uczniowie klas trzecich rywalizowali, odpowiadając na wylosowane przez siebie pytania. Młodsi uczniowie natomiast wysłuchali bardzo ciekawie przedstawionej historii niedźwiadka Wojtka, który stał się maskotką i przede wszystkim pomocnikiem żołnierzy w czasie drugiej wojny światowej. Miś, uczestnik bitwy o Monte Cassino, stał się pełnoprawnym członkiem armii generała Andersa.  Dzieci dowiedziały się wielu interesujących faktów, nie tylko dotyczących Wojtka, ale i samych realiów z życia żołnierzy w czasie II wojny światowej, czy nawet tego, jak potoczyły  się ich losy tuż po jej zakończeniu.

Poznać i zrozumieć historię pomagała dzieciom pani Jadwiga Klimonda, która od lat działa na rzecz niepełnosprawnych i organizuje uroczystości patriotyczne oraz religijne. Podczas prelekcji nie mogło oczywiście zabraknąć samego bohatera – towarzyszył jej sympatyczny niedźwiadek! W imieniu Dyrekcji szkoły, nauczycieli i dzieci serdecznie dziękujemy za przybycie.

 

NAJMŁODSI W SZKOLE -TEŻ POTRAFIĄ

     28 października 2017r. (sobota) upłynął w gminie Węgierska Górka pod znakiem sportowych emocji. W tym bowiem dniu odbył się XIX CROSS BESKIDZKI przy Bulwarach nad Sołą. Była to impreza dla biegaczy z całej Polski, adresowana również do dzieci i młodzieży- zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły również brali w niej udział udowadniając, jakimi są sportowcami i co potrafią. Szczególne podziękowania kieruję do rodziców, którzy przyjechali tutaj ze swoimi dziećmi, tak wspaniale dopingowali je w rozwijaniu sportowych pasji i mimo kapryśnej pogody, pozwolili swoim pociechom na udział w zawodach. Uczniowie startowali w kategoriach wiekowych pokonując dystans na 200m, 800m.Biegi w tych kategoriach odbywały się na stadionie lekkoatletycznym w Węgierskiej Górce. Oczywiście Szkoła Podstawowa jest bardzo dumna z wyników, jakie osiągnęli najmłodsi uczniowie:

II miejsce - DOMINIK BIELA kl.IVc SP

III miejsce - JAKUB GNATOWICZ kl.Ib SP

I miejsce w kategorii dziewcząt zdobyła JULIA TRACZ z kl.Vb pokonując ciężki dystans 800m.

Serdecznie gratulujemy uczestnikom zawodów. Jesteśmy dumni ze wszystkich startujących zawodników. W zawodach brali udział uczniowie:

Wiktoria Wiewióra kl.Ib, Emilia Biela kl.Ib, Martyna Chochorowska kl.Ib

Wiktor Wiewióra kl.Ib, Sebastian Setla kl.Ib, Jakub Gnatowicz kl.Ib

Dominik Biela kl.IVc, Michał Knapek kl.IVc,

Martyna Pasternak kl.Vc, Julia Tracz kl.Vb

Wszyscy zasłużyli na ogromne brawa!!!

Edyta Pasternak

Galeria 

Spotkanie uczniów naszej szkoły z Panem Tadeuszem

Wpadam do Soplicowa, jak w centrum polszczyzny, tam się człowiek napije, nadysze Ojczyzny!”

W czwartek 26 października krakowski aktor pan Andrzej Juszczyński przedstawił monodram według epopei  narodowej Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Występ skierowany był do uczniów klas VI, VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum. Z pewnością dla wielu uczniów występ jednego aktora wcielającego się w wiele postaci był nowym i interesującym doświadczeniem. Aktor rozpoczął występ od odczytania fragmentu Latarnika Henryka Sienkiewicza, w którym tytułowy bohater przeżywa głębokie emocje, czytając utwór Mickiewicza. Sam monodram skupiał się przede wszystkim wokół jakże ciekawego – i równie ważnego dla fabuły - wątku sporu o zamek Horeszków. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili umiejętności oratorskie i grę aktorską, podziwiając jednocześnie wiernie odtworzone stroje z epoki i bogactwo językowe utworu. Mamy nadzieję, że spotkanie z jednym z najpiękniejszych polskich poematów zainspiruje kolejne pokolenia młodych czytelników do sięgnięcia po to dzieło w całości, bo naprawdę warto!

"Warkocz królewny Wisełki"

17 października w naszej szkole gościli aktorzy  Klaudia Kokocka i Bartosz Kiertyk z krakowskiego Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii Art-Re. Wystąpili dla uczniów klas I-III z opartym na legendzie spektaklu "Warkocz królewny Wisełki" opowiadającym o początkach rzeki Wisły.

 

14 października – Dzień Komisji Edukacji Narodowej i Święto Patrona Szkoły

     Jak co roku, Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie Szkoły im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zebrali się w przeddzień przypadającego w tym roku w sobotę święta oświaty, aby wspólnie uczcić ten dzień.

     Lekcje wychowawcze, które w każdej klasie o godz. 8.00 przeprowadzili wychowawcy, miały na celu przypomnienie uczniom naszej szkoły sylwetki jej patrona – śp. księdza prałata Stanisława Gawlika. Po 45 minutach wszyscy wspólnie udaliśmy się do radziechowskiego kościoła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji nauczycieli i wychowawców. Po niej delegacje klas i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeszli na grób księdza prałata, po czym wrócili oni do szkoły, gdzie miała się odbyć ostatnia część uroczystości, na którą przybyli również zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz – pan Maciej Mika, przedstawicielka Kuratorium Oświaty Delegatura w Bielsku-Białej – pani wizytator Bernadeta Pietrak, przedstawiciel EtnoBanku Spółdzielczego Radziechowy-Wiperz, sołtys sołectwa Radziechowy, prezes OSP Radziechowy, delegacja rodziców, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracyjni oraz inni zaproszeni goście.

    Część artystyczną poprowadził pan Marek Jeziorski, który tym samym zadebiutował w roli konferansjera i spisał się w tej roli doskonale. Występy chórów szkolnych pod kierownictwem pań Marii Wołek i Izabeli Płonki wyjątkowo przypadły do gustu zebranym, podobnie jak piosenki zaśpiewane przez naszych utalentowanych solistów. Dzień ten staje się corocznie okazją do nagrodzenia nauczycieli, którzy w poprzednim roku wykazali się szczególnym zaangażowaniem w swoją pracę. W tym roku wybitnym odznaczeniem został nagrodzony – przebywający już na zasłużonej emeryturze – pan Bolesław Słomiński, któremu przyznano Medal  Zasłużonego dla Oświaty Radziechowskiej. Nagrody Wójta otrzymały panie Jadwiga Śleziak oraz Maria Wołek, Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymało 11 nauczycieli: Teresa Ciapka, Katarzyna Duda, Jadwiga Hyla, Mariusz Janik, Bożena Kupczak, Katarzyna Mika, Joanna Motyka, Izabela Płonka, Sabina Rubys, Elżbieta Węglarz, Monika Wójcik. Życzenia wszystkim nauczycielom złożyli zaproszeni goście.

     Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a całemu gronu pedagogicznemu składamy życzenia licznych sukcesów zawodowych oraz czerpania radości z każdego dnia pracy. Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Szkoły składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za przygotowany przez nich w świetlicy szkolnej poczęstunek .

Galeria

WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY IIa DO GOSPODARSTWA OGRODNICZEGO PAŃSTWA TOMASIK-WOLNY

     Po raz kolejny uczniowie klasy IIa Szkoły Podstawowej w Radziechowach w dniu 12.10.2017r. odwiedzili Gospodarstwo Ogrodnicze Państwa Genowefy Tomasik i Antoniego Wolnego. Pogodę mieliśmy wymarzoną na obserwację przyrody. Pani Genowefa bardzo szczegółowo opowiedziała i pokazała dzieciom, jak należy dbać o rośliny ozdobne i opiekować się nimi, aby uzyskać zamierzone efekty. Nieprzebrana ilość kwitnących chryzantem zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podziwialiśmy okazy drobnokwiatowe, wielkokwiatowe oraz miniaturki chryzantem. Nie sądziliśmy , że praca ogrodnika wymaga tak wielkiego poświęcenia , zaangażowania i oddania się opiece nad kwiatami. Ale to nie koniec atrakcji, ponieważ właścicielka ogrodu pokazała dzieciom oczko wodne z licznymi okazami ryb i roślinami wodnymi. Serdecznie dziękujemy państwu Wolnym za możliwość zwiedzania szklarń oraz przekazanie wiedzy na temat uprawy chryzantem i za słodki poczęstunek. Na koniec otrzymaliśmy również podarunek w postaci kwitnących białych chryzantem, które stały się ozdobą kącika przyrody w naszej klasie. Bardzo się cieszymy, że nasza współpraca z panią Genowefą i panem Antonim jest tak owocna, zwłaszcza dla kształtowania u uczniów zamiłowania do przyrody i poznawania środowiska lokalnego.

Galeria

Edyta Pasternak

 

  SPORTOWY ROK SZKOLNY 2017/2018 ROZPOCZĘTY

     Jeszcze nie opadły emocje związane z  rozdaniem nagród za ubiegły rok szkolny (5 październik w Radziechowach), a już z impetem wystartowały tegoroczne rozgrywki. 

     Szkoła  podstawowa   im. Ks.  Prałata  Stanisława  Gawlika w Radziechowach nie mogła wręcz wymarzyć sobie lepszego początku: w pierwszych w sportowym kalendarzu zawodach, jakimi są zawsze sztafetowe biegi przełajowe, Radziechowianie zdobyli Mistrzostwo Gminy we wszystkich kategoriach (tzn dziewczęta i chłopcy zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum).

    Nie dość na tym: dziewczęta z obu szkół zwyciężyły także w zawodach na wyższym szczeblu, tj. w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego! Ten sukces ma już niebagatelne znaczenie, gdyż dziewczęta, w bezpośredniej rywalizacji, zdeklasowały pozostałe 10 szkół, wygrywając (w obu kategoriach) z przewagą 350 metrów nad następną drużyną.

     Należy również dodać, że dziewczęta ze szkoły podstawowej obroniły tytuł mistrzowski z poprzedniego sezonu, wywalczone przez zawodniczki, które w tym roku reprezentowały gimnazjum!

    Wniosek nasuwa się jeden: w Radziechowach dziewczęta naprawdę potrafią biegać!

    Składy zwycięskich drużyn:

SP: Julia Juraszek, Julia Tracz, Julia Hazuka, Oliwia Michalska, Anastazja Noga, Julia Rozmus, oraz Emilia Goryl, Oliwia Hazuka i Anita Jaroszewska

Gimnazjum: Julia Czech, Andżelika Sikora, Karolina Zawada, Kinga Rozmus,...

     Odpowiedzialni za przygotowanie drużyn  nauczyciele to: Mariusz Janik i Marek Jeziorski ze szkoły podstawowej oraz Marcin Tlałka i Jerzy Mika z gimnazjum.

     W najbliższy czwartek, 19 października, obie drużyny jadą do Zabrzega walczyć o zwycięstwo w kolejnym etapie - w półfinale wojewódzkim.

    W międzyczasie toczą się rozgrywki w ramach piłki nożnej (drużyny z Radziechów we wszystkich kategoriach wygrały w Mistrzostwach Gminy i kontynuują walkę w dalszych etapach grupowych) a już w najbliższym czasie startują eliminacje do zawodów szachowych.

Marek Jeziorski

 

To był wyjątkowy dzień!

5 pazdziernika odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.
Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożonym ślubowaniu pani dyrektor Jadwiga Śleziak dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej " i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg pytań. W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności a nauczycielkom, które przygotowały pierwszaków do wspaniałego występu, tradycyjnie już, wręczyła długopisy i pióra ufundowane przez Radę Rodziców. Następnie uczniom podarowała kubki z logo szkoły oraz dyplomy i słodycze. Niespodziankę swoim młodszym kolegom sprawiły przedszkolaki, które wręczyły pierwszoklasistom własnoręcznie wykonane zakładki. Na koniec przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich!

Dziękujemy przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego Szkoły za pomoc w organizacji tego wyjątkowego dnia.

Galeria

 

Podsumowanie sportowego roku szkolnego 2016/2017

    Jak co roku, wczesną jesienią, szefowie Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Żywcu, przystąpili do podsumowania poprzedniego roku szkolnego w kategorii osiągnięć sportowych.
   W czwartkowe popołudnie 5 października podsumowanie takie miało miejsce w murach Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach.
   Nie bez powodu radziechowska placówka gościła najlepszych sportowców; uczniowie spod Matyski odnieśli bowiem spektakularny sukces zwyciężając  w tych rozgrywkach w kategorii szkół podstawowych. W pokonanym polu Radziechowianie zostawili SP 1 z Żywca oraz SP z Lipowej a takżę 34 pozostałe szkoły podstawowe.
   Prawie tak samo dobrze spisali się uczniowie gimnazjum z Radziechów - zajęli trzecie miejsce pozwalając się wyprzedzić jedynie gimnazjom z Twardorzeczki i Milówki a wygrywając z pozostałymi 24 gimnazjami
   Dzięki tak wysokim lokatom możliwy był trzeci sukces, mianowicie drugie miejsce w kategorii współzawodnictwa gmin (przypomnijmy, że startuje 14 gmin powiatu żywieckiego).
   Ponadto, dwoje uczniów z Radziechów: Kinga Rozmus oraz Kacper Mika odebrali nagrody indywidualne za swoje osiągnięcia.
   Młodzi sportowcy odebrali dyplomy, puchary oraz podziękowania i gratulacje ze strony wójta Gminy Radziechowy - Wieprz pana Macieja Miki, jak również od pani Dyrektor Jadwigi Śleziak.
   Tym, którzy śledzą uczniowskie rozgrywki nie trzeba mówić ile emocji budzą poszczególne zawody i ile pracy muszą włożyć młodzi sportowcy i ich nauczyciele w końcowy sukces. Gratulując laureatom sukcesów a wszystkim uczestnikom wytrwałości i zaangażowania przypominamy, że kolejny sportowy rok szkolny już się rozpoczął i pierwsze zawody już się odbyły. Zapraszamy do śledzenia rozgrywek, bo emocji na pewno nie braknie i w tym roku szkolnym.

Marek Jeziorski

 

Prelekcja w ramach Ogólnopolskiego Programu „Bezpieczna Droga do Szkoły”

     W dniu 22 września 2017 w naszej szkole gościły panie policjantki z Komendy Powiatowej w Żywcu, które przeprowadziły dla uczniów klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej prelekcję pt. "Kręci mnie bezpieczeństwo" w ramach Ogólnopolskiego Programu „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

     Uczniom przypomniane zostały zasady zachowania i poruszania się po drodze oraz numery telefonów alarmowych. Na koniec dzieci obejrzały filmik edukacyjny, otrzymały opaski odblaskowe, kamizelki i zaśpiewały piosenkę. Najwięcej radości sprawiła Niespodzianka - żywa maskotka - SZNUPEK.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

     4 września 2017roku na korytarzach Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Wrześniowe pogorszenie pogody nieubłagalnie wskazywało na jedno: nadszedł koniec wakacji. Jednak uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej cieszyli się, bo znów spotkali się po ponad dwumiesięcznej rozłące. Jak co roku, dzień ten rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w radziechowskim kościele, następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie wysłuchali powitania i ogłoszeń Pani Dyrektor Szkoły mgr Jadwigi Śleziak. Tego dnia odbyły się też pierwsze lekcje wychowawcze w klasach.

     Rok szkolny 2017/2018 jest rokiem wielkich zmian w szkolnictwie, które również w naszej placówce są mocno odczuwalne. Szkoła zmieniła nazwę – przestało funkcjonować Gimnazjum Publiczne, naukę kontynuują jednak jeszcze dwa roczniki gimnazjalistów. Uczniowie, którzy ukończyli w czerwcu klasę szóstą, jako pierwsi przeszli do klasy siódmej. Zmiany, choć ich wprowadzenie w życie wymaga czasu, są potrzebne i wyjdą – miejmy nadzieję – na dobre. A póki co – życzymy wszystkim uczniom owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego!


ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

     W dniu 23 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Po mszy św. w kościele w Radziechowach uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się w amfiteatrze szkolnym, gdzie z rąk Dyrekcji wręczone zostały nagrody dla uczniów za szczególne osiągnięcia. Wśród nich wyróżniony został uczeń klasy IIIb Jakub Wisła, który otrzymał zaszczytny tytuł Prymusa Gimnazjum. Pani Dyrektor przypomniała też o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

      Nie zabrakło też chwil wzruszenia. Uczniowie klas III gimnazjum żegnali się z naszą szkołą, nauczycielami i wychowawcami. Wszyscy zaś, krótkim programem artystycznym, żegnaliśmy naszego wspaniałego nauczyciela historii pana Bolesława Słomińskiego, który po 36 latach pracy w naszej szkole, odchodzi w tym roku na emeryturę. Bedzie nam bardzo brakowalo, nie tylko jego ciekawych lekcji historii, ale także poczucia humoru, pieknych obrazów, świetnie wyreżyserowanych przedstawień... Możnaby duuuużo pisać!

     Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa.

     Życzymy wszytkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

 

65 lat minęło…
Jubileusz 65-lecia szkoły w Radziechowach

        

 3 czerwca 2017 roku ranek wstał wyjątkowo piękny: ciepły i rześki. Po bezchmurnym niebie wędrowało słońce, a w kierunku radziechowskiej szkoły – jej uczniowie, pracownicy, absolwenci, emeryci i zaprzyjaźnione osoby. Każdy z nich chciał wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – obchodach 65-lecia istnienia szkoły w tym właśnie miejscu, w tym budynku. Około godziny 9.30  radosny korowód wyruszył sprzed budynku szkoły do parafialnego kościoła . Na jego czele maszerowała orkiestra dęta, a dalej poczty sztandarowe  i ludzie, którzy tworzą szkołę, pracują lub pracowali w niej i są z nią związani. W czasie uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ksiądz biskup Tadeusz Pieronek – absolwent szkoły i nasz rodak – dziękowaliśmy Bogu za ten czas, który otrzymaliśmy i za osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do budowy i rozwoju naszej placówki oświatowej. Po zakończeniu celebry były uczeń – Dawid Jurasz wykonał  na organach trzy utwory. Po tym krótkim koncercie skierowaliśmy się ponownie do szkoły. Tutaj  - przy wejściu – znajduje się tablica pamiątkowa dla uczczenia inicjatora budowy szkoły i jej wieloletniego kierownika – pana Franciszka Ozimińskiego. To właśnie w tym miejscu konferansjer – Bolesław Słomiński rozpoczął część drugą – wspomnieniową. Po złożeniu pod tablicą kwiatów weszliśmy do budynku i korytarzami przyozdobionymi zdjęciami absolwentów, fotograficzną historią budowy szkoły, albumami, kronikami i pamiątkami – dotarliśmy na salę gimnastyczną. Pani dyrektor Jadwiga Śleziak przywitała wszystkich przybyłych i przedstawiła cel naszego spotkania: jubileuszowe obchody. W swym przemówieniu powiedziała między innymi: „Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Tutaj należy podkreślić, że nasza szkoła nigdy nie była tylko miejscem czy instytucją, ale zawsze była zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, a także nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte na potrzeby uczniów. Dzięki ich pracy udało się stworzyć naszą szkołę taką, jaką widzimy dzisiaj – przyjazną i otwartą na nowe”. Te słowa chyba najlepiej oddają sens jubileuszu – to spojrzenie na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, na tych, którzy szkołę tworzyli, tworzą i będą tworzyć. To próba podziękowania…

Dzięki współczesnej technice oraz  pracy naszych uczniów i nauczycieli przenieśliśmy się w przeszłość… W trakcie oglądania prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy na zdjęciach: pusty plac przeznaczony pod budowę,  fundamenty szkoły wykonane już w 1939 roku, prace przy murowaniu budynku tzw. starej szkoły i jej uroczyste otwarcie 3 lutego 1952 roku - to właśnie ta data stała się podstawą dzisiejszego święta. Dalej, wędrując przez kolejne dekady, mogliśmy być świadkami historii nie tylko szkoły, ale także zmian, jakie dokonywały się w naszym kraju i na świecie. W tej niezwykłej podróży towarzyszyli nam prezenterzy, komentujący poszczególne wydarzenia oraz szkolny chór i soliści, którzy wyśpiewali muzyczną historię. W ten sposób odwiedzili nas: Elvis Presley, ABBA oraz wielu innych polskich i zagranicznych wykonawców. W trakcie widowiska  ksiądz biskup  przekazał nam wiele własnych, poruszających wspomnień z tamtych lat. Dzięki tej prezentacji każdy z obecnych mógł zobaczyć, przypomnieć sobie lub poznać historię powstawania naszej szkoły. Jak podaje kronika parafialna – nauka w Radziechowach odbywała się już w XVI wieku, w różnych pomieszczeniach, budynkach, jednak opowiadaliśmy to, co dotyczy konkretnego obiektu – NASZEJ SZKOŁY. Historia okazała się tak ciekawa, wywołała u wielu z nas tyle wspomnień, że dało się słyszeć ciche komentarze, dopowiedzenia, a niektórzy włączyli się w śpiew światowych i naszych własnych piosenek. Było naprawdę uroczo.

Następnym punktem programu obchodów były wystąpienia zaproszonych gości. Przemawiali między innymi: pani poseł Małgorzata Pępek, pan poseł Kazimierz Matuszny, pan wicekurator – Jacek Szczotka, byli dyrektorzy szkoły – pan Marek Kuniec i pani Barbara Mika (obecny był także pan Zbigniew Wiecha), wójt gminy – pan Maciej Mika, poprzedni wójt - Wojciech Czech, pani sołtys Janina Tlałka, córka pana Ozimińskiego – pani profesor Halina Lorenc, przedstawiciele: Rady Rodziców – pan Witold Biela oraz pani Jadwiga Koźlik, zespołu Jodełki, straży pożarnej, Nadleśnictwa Węgierska Górka,  Związku Podhalan, Etno Banku Radziechowy – Wieprz. Akcentem kończącym tę część uroczystości był obiad (przygotowany przez pracowników szkolnej kuchni), w czasie którego można było porozmawiać z zaproszonymi gośćmi – przyjaciółmi szkoły, jej sponsorami oraz byłymi pracownikami.

Od godziny 15.30 w szkolnym amfiteatrze można było podziwiać występy uczniów i absolwentów naszej szkoły. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiele pięknych utworów znanych i popularnych artystów. Zaśmiewaliśmy się ze wspaniałego wystąpienia kabaretu: Kopydłowo, a szczególnie z postaci komendanta straży pożarnej, który opowiadał o wydarzeniach w swej rodzinnej miejscowości. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami   -artyści spełnili nasze oczekiwania. Dziękujemy…

W czasie występów każdy mógł skorzystać z obficie zaopatrzonego bufetu, kupić gadżet związany z jubileuszem albo popatrzeć na dzieci wdrapujące się na ściankę wspinaczkową.

Ostatnim akcentem święta szkoły był festyn zorganizowany przez Radę Rodziców. O jego atrakcyjności niech świadczy fakt, iż jego uczestnicy świetnie bawili się do białego rana.

Oczywiście przy  okazji jubileuszu  można też było spotkać rówieśników z byłej klasy, swoich nauczycieli czy dyrekcję. To był niezaprzeczalnie niezwykły dzień - czas wspomnień, nostalgii za minioną młodością, ale też radości z tego, jak dziś wygląda szkoła, jakie są w niej warunki,  jakie oferuje możliwości rozwoju kolejnym pokoleniom. To właśnie jest najcenniejsze – dzieci i młodzież mogą w wolnym, spokojnym kraju naszego dzieciństwa  - w pięknej nowoczesnej szkole - czerpać ze źródeł wiedzy, korzystać z doświadczenia poprzedników. Oby potrafiły to docenić i należycie wykorzystać. Powodzenia…

Więcej zdjęc w Galerii

 

Kolejny Dzień Sportu za nami!

     W piątek 2.06.2017r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zebrali się o godz. 8.00 w amfiteatrze szkolnym, by stoczyć sportową rywalizację międzyklasową. Dzień Sportu, który stał się już niemal tradycją naszej szkoły, obchodzony jest w przypadający w tym okresie Dzień Dziecka i wiąże się z licznymi atrakcjami dla uczniów naszej szkoły. Również tegoroczne obchody przyniosły sporą dawką emocji – począwszy od dyscyplin sportowych w których brały udział całe klas, aż po możliwość zakupu tego dnia na szkolnej świetlicy lodów  (z powodu upalnej pogody było to wyjątkową atrakcją). Wszyscy świetnie się bawili i korzystali z przygotowanych specjalnie dla nich gier i zabaw. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Sportu!

Sponsorem imprezy był TAURON DYSTRYBUCJA.

Więcej zdjęć w Galerii

 

Podsumowanie Projektu  „Na Własne Konto"

      „Na Własne Konto" to ogólnopolski projekt edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. 

      W naszej szkole projekt był realizowany od 16 stycznia do 31 marca br. W ramach pierwszej fazy projektu 15 uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w dodatkowych zajęciach w pierwszym tygodniu ferii zimowych  z przedsiębiorczości i ekonomii, poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy poznawali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu mają umożliwić im lepszy start w dorosłe życie. Uczniowie brali również udział w zajęciach warsztatowych w Etno Banku Spółdzielczym w Radziechowach oraz  Banku PKO SA w Żywcu,  odwiedzili także Zakład Automatyki Przemysłowej Andrzeja  Ozimińskiego w Radziechowach, który jest dostawcą sprzętu energoelektronicznego dla potrzeb kopalni  i przemysłu ciężkiego.

Celem projektu „Na Własne Konto" było: 

 • poszerzanie wiedzy ekonomicznej uczniów,
 • kształtowanie podstaw przedsiębiorczości,
 • przekazanie umiejętności świadomego planowania własnej ścieżki zawodowej,
 • zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą miejską, a młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich.

 

       W II semestrze uczniowie wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce przygotowywali profesjonalny biznesplan na wymyślony przez siebie produkt oraz reklamę. Wszystkie te poczynania dokumentowane były i upubliczniane na blogu prowadzonym podczas całego trwania projektu. Nasi uczniowie otrzymali wyróżnienie w konkursie na najlepszego blog projektu, dodać należy, że było tylko pierwsze miejsce i dwa wyróżnienia.

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH
W GIMNAZJUM W RADZIECHOWACH

 

W roku szkolnym 2016/2017 w Gimnazjum nr 1 w Radziechowach uczniowie klas II realizowali następujące projekty edukacyjne:

1. Zioła lecznicze rosnące w okolicy Radziechów i ich zastosowanie.

opiekun: A. Michalska
uczniowie: Faustyna Fabian, Olga Żelazna, Kinga Steblik, Adriana Pawlus

2. Niemcy - kraj, który warto zobaczyć.

opiekun: A. Ścieszka
uczniowie: Klaudia Kłusak, Zuzanna Adamus, Klaudia Węgrzyn, Magdalena Mrowiec

3. Szkoła w liczbach i procentach.

opiekun: B. Rozmus       
uczniowie: Krzysztof Widzyk, Kacper Supłat, Kacper Sanetra, Maciej Mentel

4. Radziechowy z okien szkoły.

opiekunowie: B. Słomiński, J. Roczyna
uczniowie: Kinga Butora, Klaudia Golasik, Łucja Płonka, Filip Filipiak, Krzysztof Mateja, Agata Kupczak, Sebastian Piela, Patryk Sobieraj, Rafał Sokulski, Dawid Kozak       

5. Tak blisko, a mało znane - Park Zamkowy w Żywcu.

opiekun: M. Czulak
uczniowie: Kinga Mąka, Julia Gawlińska, Maria Bąk, Wiktoria Chmura

6. English - speaking countries.

opiekun: M. Konior
uczniowie: Jakub Rypień, Jakub Rypień, Dawid Nowak, Wojciech Michałowski, Jakub Leszczewski, Dawid Konior

7. Poznajemy atrakcje turystyczne gmin sąsiadujących z gminą Radziechowy- Wieprz.

opiekun: M. Czulak
uczniowie: Sławek Hazuka, Marcin Dyduch, Sebastian Tomiczek, Przemysław Czech, Szymon Machała, Jakub Lizak, Kacper Błachut            

8. Organizacja czasu wolnego. Gry i zabawy.

opiekun: T. Sala
uczniowie: Paulina Rodak, Maria Jurkiewicz, Anna Haczek, Kinga Stanisławska, Maria Dudek

Opiekunowie poszczególnych grup nagrodzili uczniów punktami z zachowania od 1 do 10p. (w zależności od zaangażowania w pracę nad projektem i przy uwzględnieniu samooceny uczniów)

Każda grupa zakończyła swoją pracę publiczną prezentacją, w obecności nauczycieli opiekunów, kolegów i koleżanek z klasy. Prezentacje projektów odbyły się 31 maja w sali nr 25. Projekty oceniało jury w składzie: Jadwiga Śleziak, Bożena Kupczak, Izabela Płonka, Małgorzata Gubernat i Jadwiga Hyla. Przy ocenie wzięto pod uwagę:

-zgodność z tematem, realizację celów, poziom merytoryczny

- poprawność językową, logikę, czytelność, odpowiednie tempo  prezentacji

- estetykę wykonania pracy

- oryginalność i pomysłowość, samodzielność/pracowitość w pracy nad projektem

- dbałość o zainteresowanie odbiorców,

- zaangażowanie wszystkich członków zespołu przy prezentacji projektu

Powyższe kryteria najlepiej spełnili uczniowie realizujący projekt Szkoła w liczbach i procentach.

Uczniowie ci zostali nagrodzeni dodatkowymi 10 punktami z zachowania.

Opiekunowie przedstawili sprawozdania i złożyli pełną dokumentację z realizacji projektów edukacyjnych.

 

KOORDYNATOR PROJEKTÓW

mgr Agnieszka Ścieszka

Galeria

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa!

       30 maja 2017 roku o godz.8.00 w dużej sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbyło się spotkanie przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu z uczniami szkoły podstawowej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo uczniów i dzieci w czasie ewakuacji w przypadku niebezpiecznych zdarzeń. Panowie strażacy przypomnieli  numery alarmowe i zasady korzystania z nich.

     W tym samym czasie w świetlicy szkolnej nauczyciele brali udział w spotkaniu z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej Andrzejem Gracą

.

ZAWODNICZKI  KARATE I ICH  WIELKIE OSIĄGNIĘCIA !!!

         Uczennice klasy 3b Weronika Janczy i Julia Rybarska ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach w dniu 28 maja 2017 roku brały udział w Mistrzostwach Żywiecczyzny w Karate, które odbywały się pod honorowym patronatem Antoniego Szlagora – Burmistrza Miasta Żywca.

Osiągnięcia Julii Rybarskiej: I miejsce w konkurencji KUMITE, II miejsce w konkurencji KATA

Osiągnięcia Weroniki Janczy: I miejsce w konkurencji KATA, III miejsce w konkurencji KUMITE

Gratulujemy!

 

Pomagamy... także słowem

Uczennice Gimnazjum  Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach – Katarzyna Lizak, Agnieszka Setla  (kl. IIIb) i Karolina Tomiczek (kl. IIIa) – wzięły udział w zorganizowanym przez Polski Czerwony Krzyż Oddział Bielsko-Biała konkursie literackim o tematyce krwiodawstwa, otrzymując za nadesłane prace wyróżnienia. Zadaniem osób biorących udział w konkursie było napisanie wiersza dotyczącego szeroko pojętego zagadnienia krwiodawstwa. Miało ono za zadanie uświadomienie gimnazjalistom przede wszystkim tego, jak ważną może okazać się każda kropla krwi, gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia. Uczennice naszego Gimnazjum świetnie poradziły sobie z zadaniem, za co zostały nagrodzone dyplomami z wyróżnieniem i nagrodami rzeczowymi. Opiekunkami dziewczyn były panie: Teresa Ciapka, Ewelina Janota i Małgorzata Ozimińska. Gratulujemy laureatkom!

 

Sukces grupy teatralnej "Prożek"

     W sobotę, 20 maja w żywieckim Miejskim Centrum Kultury podczas Koncertu Laureatów nasz zespół teatralny "Prożek" odebrał z rąk Burmistrza Żywca, Antoniego Szlagora oraz Starosty Żywieckiego, Andrzeja Kalaty dyplom II miejsca zdobyty w Festiwalu Artystycznym ,,Moja Pasja” za spektakl pt. ,,Szansa”, według scenariusza pana Bolesława Słomińskiego. Zespół teatralny "Prożek” reprezentowany jest obecnie przez uczniów klasy VI b: Aleksandrę Kozieł, Martynę Moczałę, Martynę Pytlarz, Kingę Wisłę, Igora Juraszka, Szymona Pietraszko, Kacpra Płonkę, Jacka Ulrycha oraz Pawła Włocha.

     Serdecznie gratulujemy naszym młodym  aktorom i życzymy dalszych sukcesów na scenie teatralnej.

 

 

      

Mistrzowie w Turnieju Gier i Zabaw klas II – III Szkoły Podstawowej
Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów

To już kolejny raz, gdy najmłodsi uczniowie klas II – III Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z Radziechów wzięli udział w Turnieju Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego. Przygotowany on był przez Śląski Szkolny Związek Sportowy. Są to zawody budzące wielkie emocje i zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Dają one uczniom możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i możliwości sportowych, uczą zasad uczciwej rywalizacji, a także sprzyjają nawiązywaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami innych szkół. Uczestnicząc w turnieju uczniowie nabywają też nowe doświadczenia.

Konkurencje, w których musieli zmierzyć się zawodnicy to: sadzenie ziemniaków, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta zwinnościowa, sztafeta wahadłowa z pałeczką, przeskoki przez skakankę, toczenie piłki do koszykówki w tunelu, wyścig kangurów, rzuty do ruchomego celu.

Jak co roku wywalczyliśmy mistrzostwo Gminy Radziechowy – Wieprz pokonując drużynę ze szkoły: Wieprz oraz Brzuśnik. Kolejnym etapem gier i zabaw był etap powiatowy. W nim również, w dniu 20. 04. 2017 r. zdobyliśmy tytuł mistrza powiatu wyprzedzając drużyny ze szkoły: Lipowa, Łodygowice i SP 5 Żywiec. Tym samym awansowaliśmy do zawodów rejonowych, które odbyły się w dniu 24. 04. 2017 r. Na tym etapie znowu nasi zawodnicy okazali się najlepszą drużyną.

Po zaciętej walce nasi uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce pokonując drużynę ze szkoły: Lipowa, Kozy i Kobiernice. Dzięki temu nasza szkoła awansowała do PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO.

 

Ten ważny  dla nas etap odbył się 18. 05. 2017 r. w Wodzisławiu Śląskim.  I tym razem nie zabrakło dla nas miejsca na podium. Było to współzawodnictwo najlepszych drużyn. Drużyna z naszej szkoły wywalczyła zaszczytne III miejsce. Szczęśliwi sportowcy stanęli na podium. Nasi „mali -wielcy” zawodnicy są najlepszą drużyną sportową spośród drużyn innych szkół w gminie Radziechowy - Wieprz, powiecie i rejonie. Zawodnicy klasy 2 b i 3 c szkoły podstawowej godnie reprezentowali swoją szkołę - Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach.

 

Grupa uczniów z kl. II b. – Łucja Kupczak, Oliwia Ślusarz, Julia Biela, Natalia Mika, Michał Mika, Ksawery Nowak, Błażej Pytlarz, Igor Luber, Agata Gdula, Małgorzata Pawlus

Opiekun: mgr Zuzanna Zięba

Grupa uczniów z kl. 3 c. - Wojciech Kozieł, Agata Dyduch, Konrad Pindel, Dominik Biela, Wiktoria Mika, Szymon Jagosz, Michał Knapek, Kinga Ciurla, Maja Biegun, Damian Dobosz, Dominika Pierniak, Dominik Lach

Opiekun: mgr Katarzyna Juraszek, mgr Monika Wójcik

Zwycięzcom dziękujemy i gratulujemy tak dużych osiągnięć!!!

 

Gala Laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

W dniu 11 kwietnia 2017 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej odbyła się się uroczystość, podczas której uczniowie gimnazjów - tegoroczni laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych - otrzymali zaświadczenia oraz upominki.

W roku szkolnym 2016/2017 w I etapie dwunastu konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów gimnazjów odnotowano ponad 36000 udziałów. Tegoroczna edycja zakończyła się uzyskaniem 652 tytułów laureata przez 563 uczniów. 75 uczniów odniosło sukces w kilku konkursach. Wśród wyróżnionych znalazło się również dwoje uczniów naszego gimnazjum:

Marlena Michalska kl. IIIb - Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

Jakub Wisła kl. IIIb - otrzymał podwójny tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki (już po raz drugi) oraz z Historii.

Gratulujemy Marlenie i Jakubowi! Jesteśmy z Was dumni!

Kolorowe powitanie wiosny

     21 marca do Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zawitała wiosna. Po czym mogliśmy ją rozpoznać? Nie tylko po pięknej pogodzie za oknem i dacie w kalendarzu. Tego dnia wszyscy uczniowie byli uśmiechnięci i... kolorowi. Samorządy Uczniowskie szkoły podstawowej i gimnazjum postanowiły ogłosić tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny Dniem Kolorów. Kilka dni wcześniej każda klasa została poinformowana o kolorze, który jej przypadł, a zadaniem uczniów było ubranie strojów w danej barwie. Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli! Wykazali się pomysłowością i dużą odwagą, ubierając jaskrawe odcienie i niecodzienne stroje. Opiekunowie samorządu postanowili wybrać klasy, które zaprezentowały się najciekawiej i najbarwniej. I tak w szkole podstawowej zwyciężyła klasa IV c (kolor zielony), a w gimnazjum ex aequo – klasy Ic (kolor czerwony) i IIIb (kolor różowy). Wyróżnione klasy zostały nagrodzone słodyczami. Gratulujemy!

 

 

Sykcesy w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego w pływaniu drużynowym

    Żywiecka pływalnia miejska była areną zmagań uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy 13 marca 2017 roku reprezentowali swoje szkoły w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego w pływaniu drużynowym. Są to zawody bardzo trudne, ponieważ,  żeby skompletować pełną drużynę trzeba znaleźć ośmiu pływających stylowo uczniów, z czego najmłodszy musi być z trzeciej klasy (podstawówki).
    Zespół Szkół im ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach wystawił na te zawody drużyny we wszystkich kategoriach i wszystkie te drużyny uplasowały się na podium!
    Najlepiej zakończyli batalię chłopcy ze szkoły podstawowej, którzy, plasując się na drugiej pozycji, zdobyli tytuł Vice Mistrzów Powiatu i wywalczyli sobie prawo do startu w Mistrzostwach Rejonu.

Skład drużyny vice mistrzów: Robert Wiewióra, Karol Juraszek, Aleksander Barabasz, Krzysztof Kręcichwost, Filip Sapeta, Jakub Hankus, Kacper Mika, Kamil Kublin. Rezerwa: Bartłomiej Zuziak i Wojciech Rypień.

Skład drużyny dziewcząt (trzecia drużyna Powiatu Żywieckiego): Natalia Mika, Kinga Ciurla, Julia Juraszek, Zofia Adamczyk, Julia Hazuka, Agnieszka Lipiec, Patrycja Maultz, Julia Rozmus.

 Trenerzy: Marek Jeziorski i Mariusz Janik

 

Moje życie – Mój wybór

     Pod takim hasłem 2 marca 2017r. odbyło się spotkanie żywieckich stróżów prawa z młodzieżą. Miało ono charakter profilaktyczny i jego celem było uświadomienie młodzieży, że pewne zachowania podejmowane przez nich w młodym wieku, mogą mieć wpływ na całe ich dorosłe życie. W czasie prelekcji mundurowi chętnie odpowiadali na licznie zadawane przez uczniów pytania.

     To, jakiego wyboru dokonamy w sytuacjach trudnych, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Decyzje te mogą wpłynąć na całe nasze dorosłe życie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Głównie to przesłanie starali się przekazać policjanci z żywieckiej komendy młodzieży, z którą spotkali się w gimnazjum w Radziechowach. W czasie spotkania, stróże prawa w formie dyskusji przekazali młodym ludziom cenną wiedzę na temat ich odpowiedzialności za popełnione czyny karalne oraz omówili przejawy demoralizacji w świetle obowiązujących przepisów. Policjanci wyjaśnili słuchaczom podstawowe definicje związane z pojęciami nieletniego, czynu karalnego, demoralizacji, a także omówili kilka najczęściej popełnianych przez młodych ludzi przestępstw. W czasie spotkania poruszono również problem konsekwencji prawnych, finansowych i zdrowotnych niewłaściwych zachowań. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak zmienia się percepcja po spożyciu alkoholu czy narkotyków, testując alko i narkogoogle. Młodzi ludzie mieli za zadanie podpisać się, przywitać czy też przejść po krótkim torze, a wszystko to w założonych okularach symulujących stan po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Relacje uczniów po tym doświadczeniu jednoznacznie wskazywały, że było to dla nich bardzo pouczające doświadczenie.

 Wykorzystano tekst i zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Żywcu.

Więcej Zdjęć w Galerii

 

Kolejne narciarskie sukcesy Krzysia

18 lutego 2017 roku uczeń klasy 4a KRZYSZTOF KRĘCICHWOST zdobył I miejsce w Zawodach Narciarstwa Alpejskiego o Puchar Wójta Gminy Węgierska Górka i Proboszcza Parafii w Ciścu.

Gratulacje  Krzysiu za wytrwałość dla Ciebie i Twoich rodziców!

 

Wicemistrzostwo  drużyn dziewczyn i chłopców 

    16 lutego 2017 roku drużyna dziewczyn naszej szkoły brała udział w Powiatowych Zawodach w minikoszykówce dziewcząt szkół podstawowych, które odbyły się w Łodygowicach. Po kilku rozegranych meczach nasza drużyna w składzie: Klaudia Wilusz, Magdalena Syposz, Julia Czech,  Marta Rodak, Karolina Zawada, Martyna Moczała, Aleksandra Kozieł, Aleksandra Kral, Kinga Rozmus, Angelika Sikora, Kinga Wisła, Julia Kawałkiewicz, zdobyła zaszczytne wicemistrzostwo,czyli II miejsce.

    17 lutego 2017 roku drużyna chłopców naszej szkoły również brała udział w Powiatowych Zawodach w minikoszykówce chłopców w Łodygowicach gdzie zdobyła zdobyła II miejsce.
Skład drużyny: Kacper Golasik, Damian Kamiński, Kamil Kublin, Maciej Leszczewski, Michał Matlak, Kacper Mika, Nikodem Mikler, Gabriel Piecuch, Szymon Pietraszko, Jacek Ulrych, Paweł Włoch, Dominik Zuziak.

    Trenerem obu drużyn jest nauczyciel wychowania fizycznego mgr Jerzy Mika

Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów! 

 

„Od ziarenka do bochenka”

     02.02.2017r. klasa Ic wzięła udział w wycieczce do Górek Wielkich na  zajęcia w „Chlebowej Chacie”. Uczniowie zapoznali się  tam z  produkcją chleba -poprzez przygotowanie podłoża, wysiew i wzrost zboża aż do zbioru oddzielenia ziarna od plew, mielenie zboża na mąkę i wypiek. Młodzież sama miała możliwość upiec podpłomyki, które później  zjedli smarując ekologicznym masłem i miodem oraz popijają kawą zbożową. Kolejnym punktem pobytu w chlebowej chacie była prelekcja na temat  produkcji miodu - wszystko o pszczołach i ich życiu. W drodze powrotnej młodzież odwiedziła muzeum Małego Fiata w Bielsku-Białej gdzie mogła porozmawiać z człowiekiem z prawdziwą pasją, twórcą tego muzeum.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Projekt "Na własne konto" czyli ferie z ekonomią

     W terminie 16-21 stycznia w naszej szkole realizowana była pierwsza część  projektu pod tytułem „Na własne konto”. Udział w nim wzięło 15 uczniów z Gimnazjum nr 1 im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach. Opowiemy o tym z naszej perspektywy- uczniów.
     Projekt polegał na tym, abyśmy już w gimnazjum poznali podstawowe pojęcia związane z ekonomią. Dzięki możliwości wzięcia udziału w tym projekcie, uczyliśmy się poprzez zabawę, co było miłą odmianą od kartkówek i testów, z którymi spotykamy się na co dzień. Poznaliśmy pojęcia takie jak: wolny rynek, popyt, podaż, giełda oraz wiele innych. Ciekawą formą nauki były ćwiczenia takie jak „giełda jabłek”, gdzie podzieleni na grupy sprzedawaliśmy lub kupowaliśmy, w zależności od pełnionej funkcji, jabłka. Po każdej transakcji otrzymywaliśmy nową karteczkę z informacją, że jeśli sprzedamy jabłka za mniej niż np. 8 zł, stracimy. Tak samo było z drugą stroną, która jeżeli zakupiła jabłka za więcej niż podana na kartce suma- traciła. To zmusiło nas do przemyślenia, czy zawsze warto upierać się przy swojej cenie. Wspólnie ustaliliśmy, że czasami należało stracić, aby później zyskać. Dzięki temu poznaliśmy pojęcie takie jak „równowaga rynkowa”.
     Wykonywaliśmy plakaty, odwiedziliśmy banki- wszystko po to, aby rozwinąć swoją wiedzę na temat ekonomii. Uzupełnialiśmy także tabele, które pomogły nam uświadomić sobie własne zalety, osiągnięcia, umiejętności, ale także wady, bo każdy z nas je posiada. Dzięki temu mogliśmy zastanowić się nad naszą karierą zawodową. Bawiliśmy się też w produkcję książek. Podzieliliśmy się na grupy, wymyśliliśmy swoje nazwy wydawnictw i zabraliśmy się do roboty. W naszych zajęciach nie zabrakło śmiechu, ale także rywalizacji. Każdego dnia prezentowaliśmy sobie efekty naszych prac. Każdy z nas mógł wykazać się indywidualnie, ale bardzo ważna była współpraca.
     Oprócz naszego uczęszczania na zajęcia, codziennie dodawaliśmy krótki opis i fotorelację z tego, co udało nam się danego dnia osiągnąć, na bloga stworzonego na potrzeby projektu. Zapraszamy do zapoznania się z tym, co się działo, oczywiście z naszej perspektywy! (http://www.nawlasnekonto.pl/blog/zespol-szkol-gimnazjum-publiczne-nr-1-im-ks-pral-st-gawlika-w-radziechowach-e5)

     W ramach zajęć udało się nam również odwiedzić zakład lokalnego przedsiębiorcy pana Andrzeja Ozimińskiego, który jest producentem urządzeń elektrycznych do kopalń, oraz Bank Spółdzielczy Etno-Bank w Radziechowach-Wieprzu gdzie zostaliśmy przyjęci przez samego prezesa pana Przemysława Kubaszka, który przybliżył nam historię banku oraz opowiedział nam jak działa bank. Udało się nam również wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Bank PKO SA w Żywcu. Wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas jesteśmy bardzo wdzięczni.
     Dodatkowym wyróżnieniem dla nas jest to, iż jesteśmy jedyną szkołą z województwa śląskiego biorącą udział w projekcie. Ze swojej strony obiecujemy nie zmarnować zdobytej wiedzy oraz dzielić się nią, aby to czego się nauczyliśmy procentowało w przyszłości. Na koniec dodamy jeszcze, że wspólnie spędzony czas pomógł nam się zintegrować i dostrzec rzeczy, na które w codziennym biegu nie mamy czasu zwracać uwagi. Jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy, i szczęśliwi, że zdecydowaliśmy się na udział w tym projekcie. Dzięki temu już teraz  zaczniemy pracować „Na własne konto”.

Zuzanna Mieszczak
uczennica klasy II Ia gimnazjum

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Jakub Wisła – uczeń, którego nikomu w Radziechowach nie trzeba przedstawiać

     Uczeń klasy III Gimnazjum Publicznego nr 1 w Radziechowach osiąga kolejne sukcesy. I półrocze roku szkolnego 2016/2017 dopiero się skończyło, a Jakub Wisła może poszczycić się licznymi osiągnięciami. W styczniu zakwalifikował się do finałów Konkursów Przedmiotowych z Matematyki, Historii a w lutym  do  finału Konkursu Przedmiotowego z Chemii, w którym to już w zeszłym roku odniósł wielki sukces. Jakub zakwalifikował się też do finału Międzynarodowego Konkursu  Ekumenicznego Wiedzy Biblijnej JONASZ.

     Wzorowe zachowanie, bardzo dobre i celujące oceny, pełnienie funkcji przewodniczącego klasy oraz wielka skromność – to cechy najlepiej charakteryzujące naszego wybitnego ucznia. Jest on chlubą radziechowskiej szkoły, gdyż - już będąc uczniem szkoły podstawowej - wyróżniał się poziomem wiedzy i osiągnięciami na polu nauki. Dla Jakuba nauka od zawsze była przyjemnością i pasją, której oddawał się z zamiłowaniem. Dzięki temu stał się wzorem godnym do naśladowania.

      Składamy serdeczne gratulacje Jakubowi oraz jego rodzicom oraz życzymy dalszych, równie spektakularnych sukcesów.

 

MAŁA „WIELKA” GWIAZDA ANTOSIA KOZIOŁ-6-letnia UCZENNICA KLASY Ia

    W środę, 11 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Brzuśniku  odbył się VIII Gminny i Międzyszkolny Przegląd Kolęd  i Pastorałek ,,Gwiazda Betlejemska'2017". Z radością informujemy, iż uczennica naszej szkoły, sześcioletnia Antosia Kozioł z kl. I a, zdobyła najcenniejszą  z nagród-,,ZŁOTĄ GWIAZDĘ BETLEJEMSKĄ". Zważywszy na fakt, iż była ona najmłodszą uczestniczką z naszej szkoły , jest to tym bardziej znaczący sukces. Antosia zauroczyła Jury swoim talentem wokalnym i żywiołowym wykonaniem utworu pt. „Gore Gwiazda Jezusowi" .

     W niedzielę, 15 stycznia bieżącego roku podczas Mszy św. o godz 10.00 w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy odbył się koncert laureatów, podczas którego Antosia podbiła serca publiczności zachwycając wszystkich profesjonalnym wykonaniem i muzycznym temperamentem.

     Cieszymy się z odkrycia nowego talentu w naszej szkole, którego rozwój z pewnością będziemy wspierać licząc na dalsze sukcesy uczennicy z Ia.

                                                       EDYTA  PASTERNAK

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

W szkole w Radziechowach nie zapomniano o Franciszku Ozimińskim

     Jeszcze kilka miesięcy temu uczniowie szkoły mieliby problem, aby odpowiedzieć na pytanie, kim był Franciszek Ozimiński? Czym zasłużył się i zapisał w historii Radziechów ten niezwykły człowiek, który bez reszty poświęcił się oświacie i pracy społecznej.

     By pamięć o nim nie zanikła, a młode pokolenia pamiętały o jego zasługach, 14 października 2016r. podczas Święta Edukacji Narodowej i Święta Patrona Szkoły uroczyści odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą panu Franciszkowi Ozimińskiemu.

    W uroczystości wzięła udział rodzin pana F. Ozimińskiego: córka – profesor Halina Lorenc, główny klimatolog i meteorolog polski w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, syn – Andrzej Ozimiński, prezes Zakładu Automatyki i Mechaniki Przemysłowej w Radziechowach, wnuczki Barbara Lisson i Małgorzata Łukasik.

     Na ich twarzach można było zobaczyć niezwykłe wzruszenie – po tylu latach od śmierci (1987r.) przywołano pamięć ojca, dziadka – wieloletniego kierownika szkoły w Radziechowach, kronikarza, społecznika. Wiemy przecież, że dopóki zmarli zamieszkują naszą pamięć, śmierć nie zabrała ich jeszcze całkiem, a ci którzy pamiętają, winni tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom. Odsłonięcie w szkole tablicy pamiątkowej poświęconej tej niezwykłej postaci miało to na celu.

     W tym miejscu należy przytoczyć kilka faktów historycznych z życia i pracy pana F. Ozimińskiego.

     Nowy rok szkolny w Radziechowach po ukończeniu działań wojennych rozpoczął się już 1 września 1945 roku. Uczniów było 628, a warunki lokalowe – koszmarne. Nauczano w wynajętych izbach: na poczcie, w Kółku Rolniczym, „u Ferdka” w tzw.  „Lokalu” w 4 salach szkolnych w tzw. starej szkole. Klasy liczyły po 50-60 uczniów. W tak fatalnych warunkach lokalowych nauczanie nie spełniało podstawowych wymogów edukacji młodego, spragnionego wiedzy,   powojennego pokolenia.

   Od września 1947 roku funkcję Kierownika Szkoły powierzono młodemu, 37-letniemu  nauczycielowi -  Franciszkowi Ozimińskiemu. Powierzona Mu funkcja obejmowała  oprócz nauczania młodzieży,  szeroko pojętą działalność oświatową  w Radziechowach,  a oczekiwała Go taka rzeczywistość, że po prostu gmachu  szkoły nie było.

    Jednym z najważniejszych zadań, jakie postawił sobie ten młody, energiczny i oddany swej misji  Kierownik Szkoły,  była oczywiście budowa obiektu szkolnego, spełniającego odpowiednie standardy w procesie nauczania i wychowywania młodych ludzi. Z Jego inicjatywy , już w marcu 1948 roku zawiązał się komitet budowy szkoły z podobnymi,  jak On entuzjastami tego dzieła. Byli to: Karol Gruszka,  Karol Sapeta, Tadeusz Niewiadowski, Józef Galica, Władysław Pieronek, Józef Rozmus i właśnie  wnioskodawca  tego przedsięwzięcia - Franciszek Ozimiński.

    Powrócono do idei budowy nowej szkoły na fundamentach wzniesionych   jeszcze  w 1939 roku. Budowa nowej szkoły była realizowana sposobem gospodarczym, wspomagana niewielkimi, wręcz symbolicznymi  w różnych  instytucjach funduszami, w tym od Powiatowego Funduszu Odbudowy Szkół, czy skromnej dotacji przyznanej przez ówczesnego Ministra Oświaty Kazimierza Rusinka. Najwięcej pracy wykonali  jednak  sami rodzice uczniów i młodzież szkolna. Oczywiście społecznie. Budowę  prowadził majster budowlany Adam Juraszek.

    3 lutego 1952 roku  odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły. Była to pierwsza, nowa szkoła  wybudowana po wojnie na terenie powiatu żywieckiego i  stoi do dzisiaj. To jest ta właśnie szkoła, którą umownie nazywamy „stara szkoła”.

    Pod kierunkiem Franciszka Ozimińskiego szkoła pełniła nie tylko funkcje nauczania, ale również funkcję pewnego centrum kulturalno-oświatowego. Szkoła organizowała również liczne imprezy okolicznościowe.

      Z inicjatywy i pod kierunkiem Kierownika Szkoły zorganizowano też naukę dla dorosłych.  Analfabetów (tacy też byli) nauczono czytać i pisać.

      W czerwcu 1960 roku przy Szkole Podstawowej powstała także Szkoła Przysposobienia Rolniczego.

     Z czasem przybywało uczniów i pracowni fakultatywnych, budynek szkoły robił się za ciasny. Dlatego w 1972 roku zapadła decyzja jej rozbudowy. Również z inicjatywy Franciszka Ozimińskiego powołano nowy Komitet Rozbudowy Szkoły. Budowę nowego skrzydła zakończono w grudniu 1975 roku.  Wykorzystano akcję 1000 Szkół na 1000 lecie.

Uroczystego otwarcia dobudowanej szkoły dokonano 23 listopada 1975r. (tzw. „nowa szkoła”)

Po odejściu na emeryturę Franciszka Ozimińskiego w roku 1973, z dniem 1 września 1973 roku Dyrektorem Szkoły został Józef Biela.

     Franciszek Ozimiński zostawił szkołę w bardzo dobrze funkcjonującej strukturze, z wysokim poziomem nauczania w tym również wychowaniem młodzieży o wysokich walorach moralnych i etycznych  zapewnionych  przez ówczesne, znakomite grono pedagogiczne.  Szkołę Podstawową w Radziechowach w okresie 1948 – 1973, na podstawie wyników egzaminów wstępnych do szkół  ponad podstawowych, uznano za jedną z najlepszych w powiecie. Szeroko pojęta szkoła radziechowska dała doskonałe podwaliny do dalszej nauki młodzieży w szkołach średnich i wyższych.

       Z tego okresu wywodzą się znane dzisiaj w kraju i na arenie międzynarodowej autorytety o najwyższym statusie naukowym, moralnym i społecznym  do  których  należą:

 • Ks. Biskup Tadeusz Pieronek – prof. dr hab. nauk teologicznych i  prof. nauk prawnych, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu  Polski  w latach 1993-1998, Rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998 – 2004, Doktor  Honoris Causa Uniwersytetu  Pedagogicznego w Krakowie.
 • Prof. dr hab. Antoni Polanowski  - biochemik i  biotechnolog , na Uniwersytecie Wrocławskim,  Doktor Honoris  Causa Akademii Rolniczej we  Wrocławiu .    
 • Prof. dr hab. Mieczysław Rozmus –specjalista z zakresu genetyki roślin w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie,  w okresie 1984 - 1990  Rektor tej  uczelni.
 • Prof. dr hab. Barbara Pieronek ( z d. Sapeta) – wybitny  biolog na Pedagogicznej w  Krakowie,
 • Prof. dr hab. Halina Lorenc ( z d. Ozimińska) –główny  klimatolog i  meteorolog polski  w Instytucie  Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

     Od lat 80. zarówno profesjonalne grono nauczycielskie, jak i młodzież szkolna piastuje tradycje i aspiracje szkoły stworzonej przez Franciszka Ozimińskiego. Uczniowie są zdolni i ambitni; osiągają wysokie miejsca, jako laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych.

     Franciszek Ozimiński wyznawał i głosił ideę:  „Światły człowiek powinien zapisać się znaczącym czynem  wobec czasów  w  których  żyje”.

     10 czerwca 2017r. planujemy uroczyste obchody – jubileusz 65 lecia szkoły w Radziechowach, na które już teraz serdecznie zapraszam w imieniu całej społeczności szkolnej.

                                                                       dyrektor Zespołu Szkół
im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach
Jadwiga Śleziak

(wykorzystano tekst wystąpienia pani prof. H. Lorenc wygłoszone z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej Franciszka Ozimińskiego).

Kolędy wieczorową porą

     Pięknym, choć wyjątkowo mroźnym popołudniem w niedzielę 8 stycznia 2017 roku na sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. S. Gawlika w Radziechowach mieszkańcy gminy Radziechowy-Wieprz zebrali się, by w magicznej, świątecznej atmosferze wysłuchać koncertu kolęd przygotowanego przez uczniów naszej szkoły.

   Wieczór rozpoczęła Pani Dyrektor Szkoły mgr Jadwiga Śleziak, witając zebranych gości i  uczestników. Następnie przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Podczas koncertu wystąpili zarówno soliści, śpiewając i grając na wielu instrumentach, jak i chór szkolny oraz duety. Mieliśmy okazję wysłuchać zarówno dobrze wszystkim znanych kolęd i pastorałek, jak i tych zupełnie nowych bądź zaskakująco zaaranżowanych. Wszyscy słuchający i podziwiający występy dali się porwać czarowi chwili i sami chętnie przyłączali się do śpiewu. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika, na wspólne śpiewanie i słuchanie kolęd licznie przybyli również rodzice i nauczyciele z Dyrekcją szkoły na czele.

   Wieczór Kolęd stał się już tradycją radziechowskiej szkoły i nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy rozpocząć nowy rok bez wspólnego kolędowania.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Wigilia z Babciami i Dziadkami w klasie Ia

      W dniu 21 grudnia 2016r. w klasie Ia (najmłodsze dzieci w szkole 6 i 7 latki) odbyła się klasowa wigilijka z udziałem  Babci i Dziadka. W tym dniu uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi, tanecznymi i wokalnymi. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie w świątecznym nastroju mogli obejrzeć "Jasełka na wesoło"  w wykonaniu swoich wnucząt oraz świąteczne tańce. Słuchali również kolęd śpiewanych przez dzieci .  Dzieci obdarowały swoje Babcie i Dziadków upominkami (były to zdjęcia kochanych wnucząt). Był to miły dzień spędzony w gronie kochanych osób. Kochane Babcie i kochani Dziadkowie dziękujemy Wam bardzo za przybycie na naszą wigilię  oraz rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości (łamaliśmy się wspólnie opłatkiem, nie zabrakło łez).

                                                                                 Edyta Pasternak

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

I ty możesz zostać kronikarzem

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ KRONIKARZEM” – pod takim hasłem uczniowie klasy Ia naszego gimnazjum 8 grudnia 2016 r. wzięli udział w zajęciach na żywieckim zamku. W pierwszej części zajęć młodzież wysłuchała  pogadanki na temat żywieckiego kronikarza – Andrzeja Komonieckiego i zobaczyła oryginał „Dziejopisu Żywieckiego”. Natomiast  w drugiej części uczestniczyła w mini warsztatach piśmienniczych (uczniowie pisali  stalówkami na czerpanym papierze fragment tytułu „Dziejopisu Żywieckiego”. Po zajęciach uczniowie udali się do zakładu introligatorskiego, gdzie zapoznali się z bardzo ciekawą pracą introligatora, zobaczyli jak odnawia się stare książki w jaki sposób oprawia i zdobi się okładki.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Szkolenie metodyczne dla nauczycieli i studentów - Na własne konto

     W dniach 2-4 grudnia br. w Warszawie odbyło się trzydniowe szkolenie dla nauczycieli i studentów biorących udział w&nbsptegorocznej edycji projektu "Na własne konto", w którym również uczestniczyła nasza koleżanka Elżbieta Węglarz. Dzięki niemu w czasie ferii zimowych 20 gimnazjalistów z naszej szkoły weźmie udział w dodatkowych zajęciach o tematyce ekonomicznej.

     W tegorocznej edycji bierze udział 35 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. W styczniu rozpoczną się zajęcia w&nbspszkołach. Podczas gier i zabaw gimnazjaliści poznają narzędzia finansowe i mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw. Odwiedzą również siedzibę banku oraz lokalnego przedsiębiorcę. Na zakończenie uczniowie przygotują projekt modelu biznesowego firmy, którą mogliby w bliższej lub dalszej przyszłości założyć.

     Efektem udziału w programie będzie wykształcenie wśród uczestników postaw przedsiębiorczych oraz umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej. W szerszym ujęciu realizacja projektu wpłynie na zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich, a młodzieżą mieszkającą w dużych aglomeracjach miejskich.

       

Działamy szlachetnie!

     We wtorek 29 listopada 2016 r. na parkingu Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika zaparkował specjalny autobus. Dlaczego możemy nazwać go tak wyjątkowym? Bo to właśnie w nim mieszkańcy gminy Radziechowy – Wieprz mogli przyłączyć się do akcji oddania krwi i szpiku kostnego dla potrzebujących.

     Stanie się krwiodawcą to nie tylko zyskanie świadomości, że być może przyczyniamy się do uratowania życia innego człowieka. Pomagamy  chorym potrzebującym krwi, ale także sobie samemu. Kiedyś każdy z nas może znaleźć się w potrzebie. Ponadto, oddając krew, zapewniamy sobie bieżącą kontrolę stanu zdrowia. Grupa krwi oddającego zostaje wpisana do legitymacji hdk, która w przyszłości może być niejednokrotnie wykorzystana. Zorganizowana przez szkołę akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem. Łącznie zarejestrowały się 32 osoby, z czego 18 oddało krew. Dało to w sumie wynik ok.9 litrów krwi.

    Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Oddział Bielsko-Biała za przeprowadzenie tego jakże szlachetnego przedsięwzięcia. Dziękujemy również –w imieniu osób potrzebujących - mieszkańcom gminy, którzy  wzięli w nim udział.

 

  Drugi turniej zawodniczek UKS METALIK RADZIECHOWY

   Zawodniczki UKS METALIK RADZIECHOWY grające w Śląskiej Lidze Minisiatkówki w kategorii trójek rozegrały w niedzielę
27 listopada w Mikołowie drugi turniej I etapu rozgrywek. Dzięki bardzo dobrej postawie awansowały do następnej rundy rozgrywek. Najmłodsze siatkarki z Radziechòw wraz z trenerem, Markiem Jeziorskim już nie mogą doczekać się kolejnych turniejów, żeby potwierdzić dobrą dyspozycję.

Skład drużyny UKS METALIK RADZIECHOWY minisiatkówka dziewcząt, trójki: Natalia Sapeta, Aleksandra Kozieł, Nina Klimonda, Klaudia Bąk, Karolina Piela, Julia Hazuka, Agnieszka Lipiec, Julita Gwizdoń, Weronika Mika

 

Radziechowski Uczniowski Klub Sportowy Champion
na ROAD SHOW w Krakowie


     Być może nie wszyscy wiedzą, że Zespół Szkół im.  ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach, został od września 2015 roku zakwalifikowany do programu Kluby Sportowe Orange. Program ten obejmuje zasięgiem działania całą Polskę, ale tylko stu szkołom udało się pomyślnie przejść sito kwalifikacji. Szkoła z Radziechòw uczestniczy aktywnie w działaniach Programu, dlatego, w nagrodę, grupa uczniów gimnazjum, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, Mariusza Janika i Tomasza Sali, mogła wyjechać 27 października 2016 roku na ROAD SHOW do Krakowa. Jest to cykl spotkań mających na celu propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia, do czego zachęcać mają znane osoby ze świata sportu.
     Krakowska impreza zgromadziła najprężniej działające kluby z całej Polski. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, nawiązać nowe znajomości a przede wszystkim świetnie się bawić w towarzystwie znakomitych sportowców: Jerzego Dudka, Artura Siódmiaka i Mileny Sadurek.
     Była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, zdobycia autografu i, co najważniejsze, sympatycznego spędzenia czasu.

Jak obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości?
Ostatni rocznik gimnazjalistów!

     Dnia  10 listopada 2016 roku w Zespole Szkół  im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach 59 uczniów klas pierwszych gimnazjum złożyło uroczyste ślubowanie i tym samym stało się prawowitymi członkami szkolnej społeczności. W tym jakże radosnym dniu, obok powagi i dostojeństwa związanych ze zbliżającym się świętem, nie mogło zabraknąć zabawy i śmiechu, a właśnie tego dostarczył Rambit  klas trzecich.  Przez kilka tygodni starsi gimnazjaliści przygotowywali się do:

 • zadań konkursowych z historii Polski na przełomie XIX/XX wieku,
 • konkurencji sportowych,
 • wykonania pieśni patriotycznej oraz tańca.

    Rywalizację wygrała klasa III b. Zabrała do swej sali puchar przechodni, który będzie przez cały rok szkolny towarzyszył ich zmaganiom z nauką, zdobywaniem życiowego doświadczenia i nabywaniem nowych umiejętności. Życzymy pierwszakom bardzo dobrych wyników, wzorowego zachowania i tego, by dotrzymali obietnic, zaś trzecioklasistom napisania Egzaminu Gimnazjalnego na 100 %.

     Niech rocznica odzyskania niepodległości będzie świętem pokoju i jedności

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Rambit klas szóstych

     W czwartek 10 listopada 2016 r. w naszej szkole radośnie obchodziliśmy Święto Niepodległości. W tym dniu odbył się Rambit, w którym bardzo zawzięcie rywalizowali ze sobą uczniowie klas 6a, 6b oraz 6c. Każda z klas przygotowała plakat związany ze Świętem Niepodległości oraz zaprezentowała postać historyczną: klasa 6a – Ignacego Jana Paderewskiego, 6b – Romana Dmowskiego, a 6c - Józefa Piłsudskiego. Następnie szóstoklasiści zaprezentowali się w piosence „Przybyli ułani pod okienko” .
    Druga część imprezy wzbudziła najwięcej emocji – były to konkurencje sportowe i pytania z historii. Po zaciętej i bardzo wyrównanej walce ostatecznie zwyciężyła klasa 6a, a drugie miejsce zajęła klasa 6b. Wszystkim jednak należą się wyrazy uznania za wzorowo przygotowaną część artystyczną i zacięcie sportowe.
    Brawa także dla uczniów klas czwartych i piątych, którzy świetnie spisali się w roli kibiców.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Z wizytą w żywieckim Muzeum Zamkowym

    W piątek, 4 listopada bieżącego roku uczniowie klasy IV a wybrali się do żywieckiego Muzeum Zamkowego, gdzie uczestniczyli w zajęciach historyczno-plastycznych pt. ,,I ty możesz zostać kronikarzem". Po obejrzeniu zbiorów muzealnych, wysłuchali historii  o pierwszym kronikarzu Żywiecczyzny - Andrzeju Komonieckim. Zobaczyli też oryginał slynnego ,,Dziejopisu Żywieckiego". Potem mogli spróbować niełatwej sztuki kaligrafii na papierze czerpanym.
     Atrakcją tego dnia była również ,,Wystawa kanarków i ptaków egzotycznych" udostępniona w murach Gimnazjum Publicznego nr 2 przy ul. Zielonej.

 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Architektura,  historia i chemia w Krakowie

      18 października 2016 r.  klasy II a i II b naszego gimnazjum, wzięły udział   w warsztatach edukacyjnych z historii i architektury, które odbyły się na Wawelu oraz z chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  Tematem zajęć z historii i architektury był „Renesans na Wawelu. Zajęcia rozpoczęły się od omówienia podstawowych idei humanizmu, czasu i  miejsca powstania stylu renesansowego, roli mecenatu dla rozwoju kultury, a także tematów i technik artystycznych. Na podstawie wybranych dzieł (malarstwo, tkanina artystyczna, rzemiosło artystyczne) młodzież zapoznała się z charakterystycznymi motywami dekoracyjnymi oraz zasadami kompozycji, główną atrakcją była możliwość podziwiania dzieła Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.

   Pokazy zatytułowane „Spotkanie z ciekawą chemią” zostały zorganizowane  przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W Sali Audytoryjnej nasi uczniowie czuli się jak prawdziwi studenci. Z zaciekawieniem przypatrywali się prezentowanym przez pracowników akademickich doświadczeniom i chłonęli przekazywaną wiedzę.

    Podczas pokazów mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawe i widowiskowe doświadczenia, trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, ale też i takie, które przy pomocy prostych środków można przeprowadzić we własnym zakresie. Efektowne reakcje otrzymywania piany, burza w probówce, samozapłon gliceryny, czy też węże faraona przyciągały ich wzrok i rozbudzały zaciekawienie istotą reakcji, które przebiegały w probówkach.....

   Ideą "Pokazów Chemii" jest popularyzacja tej dziedziny nauki poprzez prezentację ciekawych, nietypowych, często fascynujących młodzież doświadczeń chemicznych.

     Wykorzystując pobyt w Krakowie uczniowie mieli okazję  zwiedzić również Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz najważniejsze zabytki  Krakowa, m.in. Wawel, Sukiennice.

     Opiekunami wyjazdu byli nauczyciele: Aniela Michalska, Elżbieta Węglarz, Sabina Rubys i Joanna Motyka.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Czyste Góry” po raz osiemnasty!

     W sobotę 22 października uczniowie klas IV c, VI a i III a gimnazjum wraz
z opiekunami – paniami Anielą Michalską, Małgorzatą Klimondą, Ewą Widzyk i Teresą Ciapką uczestniczyli po raz kolejny w Jesiennym Zlocie Turystyczno-Ekologicznym „Czyste Góry”. Tegoroczna edycja zlotu odbyła się w Żywcu – Moszczanicy.

    Mimo że październik nie rozpieszczał pogodą, w dniu wyprawy wyjątkowo nam ona dopisała. Z Radziechów przejechaliśmy do Żywca, skąd wyruszyliśmy w drogę do szkoły w Moszczanicy. Oprócz możliwości podziwiania uroków jesiennej aury, na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić kompleks szkół i poznać wiele interesujących faktów z przeszłości, jak i tych dotyczących aktualnego stanu szkoły. Obejrzeliśmy pokaz sprawnościowy uczniów szkoły wojskowej. Wzięliśmy udział w konkursach ekologicznym i ochrony środowiska oraz krajoznawczym, a także w losowaniu nagród. Emocji nikomu nie zabrakło i jesteśmy pewni, że za rok znowu wyruszymy w trasę!

     Aby zachęcić kolejne osoby do wzięcia udziału w następnych edycjach, przypominamy, że kampania ekologiczna ma za zadanie kilka celów, m.in. porządkowanie szlaków turystycznych, promowanie turystyki, udział w akcji Sprzątanie Świata, poznawanie się i zawiązywanie przyjaźni między uczestnikami zlotu. Głównym jej organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Żywcu.

 

ŚWIETNY WYSTĘP SZACHISTÓW

     Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni gościł 18 października 2016 roku najlepszych szachistów powiatu żywieckiego.
Zawody odbyły się po raz pierwszy w nowej formule, jako rozgrywki drużynowe. Oznacza to, że w skład drużyny wchodzą dziewczęta i chłopcy razem.
     Ponieważ w ubiegłym roku dziewczęta ze szkoły podstawowej w Radziechowach zdobyły tytuł Mistrzyń Powiatu, więc można śmiało stwierdzić, że w tegorocznych rozgrywkach drużyna spod Matyski broniła pierwszego miejsca.
Mimo tego, że szachy nie są wybitnie dynamiczną grą, to tegoroczne zawody mogły przyprawić obserwatoròw o szybsze bicie serca; drużyna z Radziechòw przegrała pierwszą partię i zaledwie zremisowała drugą. Po dwóch rundach byli na ostatnim miejscu i, żeby myśleć o sukcesie musieli wygrać pozostałe pięć partii. Udało im się to i w ostatecznym rozrachunku zajęli drugie miejsce, wyprzedzając trzecią Słotwinę o zaledwie pòł punktu!
     W drugich zawodach w tym roku szkolnym drugi ogromny sukces. Dzięki tytułowi vice mistrzòw Powiatu, szachiści ze szkoły podstawowej z Radziechòw jadą na mistrzostwa Rejonu, gdzie wcale nie są bez szans na dobry wynik.
Jako ciekawostkę należy podać fakt, że ze wszystkich uczestników zawodòw, najmłodszym był szachista właśnie z Radziechòw, uczeń czwartej klasy Karol Juraszek.

MJ

 

Dzień Patrona i Święto Komisji Edukacji Narodowej.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Franciszkowi Ozimińskiemu

 

     14 października 2016 roku Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach zebrali się, by wspólnie celebrować przypadające tego dnia coroczne święta - Dzień Patrona i Święto Komisji Edukacji Narodowej. Ten uroczysty dzień rozpoczął się dla każdej klasy godziną wychowawczą, następnie uczniowie z nauczycielami udali się do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji nauczycieli. Po niej wszyscy wraz z zaproszonymi gośćmi przeszli do szkoły, aby wspólnie odsłonić tablicę pamiątkową poświęconą panu Franciszkowi Ozimińskiemu, byłemu kierownikowi szkoły oraz kronikarzowi gminy Radziechowy-Wieprz. Delegacje klas i samorządy uczniowskie udały się na cmentarz, aby zapalić znicze przy grobie śp. księdza prałata S. Gawlika. Ostatnia, artystyczna część święta, odbyła się na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać występów solistów i szkolnego chóru oraz obejrzeć przygotowany przez gimnazjalistów skecz. Przybyli goście złożyli nauczycielom życzenia.  Dwie nauczycielki – panie Bożena Kupczak oraz Katarzyna Duda - otrzymały Nagrody Wójta. Rozdanych zostało również  dwanaście Nagród Dyrektora Szkoły. Wszystkim nauczycielom, a w szczególny sposób tym uhonorowanym nagrodami, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

MOCNE, SPORTOWE OTWARCIE ROKU SZKOLNEGO W RADZIECHOWACH

     Jeszcze Dyrekcja Zespołu Szkół im ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach nie zdążyła odebrać pucharòw i dyplomòw za osiągnięcia sportowe w poprzednim roku szkolnym, a tu już nowe sukcesy! I to jakie?
Sportowe współzawodnictwo, każdego roku, rozpoczynają biegi przełajowe.
Mistrzostwa Gminy Radziechowy - Wieprz, które odbyły się 3 i 4 października zostały całkowicie zdominowane przez uczniów z Radziechòw. We wszystkich kategoriach  zwyciężyli uczniowie tutejszego Zespołu Szkół: dziewczęta i chłopcy z gimnazjum i podobnie ze szkoły podstawowej.

     Na Mistrzostwach Powiatu, 6 października w Bielsku Białej, reprezentacja dziewcząt szkoły podstawowej z Radziechòw odniosła pierwszy w tym roku, ogromny sukces wygrywając te zawody i zdobywając TYTUŁ MISTRZOWSKI !!!

     Dziewczęta z Radziechòw nie poprzestały na tym i na Mistrzostwach Rejonu, które odbyły się 10 października w Zabrzegu, zajęły 2 miejsce na sześć drużyn i przegrywając tylko z drużyną z Bielska, po wspaniałej walce, o przysłowiową "długość nosa".
Skład mistrzowskiej drużyny: K. Rozmus, M. Moczała, J. Hazuka, K. Zawada, J. Czech, A. Sikora, K. Moczała, I. Wawok, M. Pytlarz, J. Kawałkiewicz.

     Kolejne mistrzostwa gminy odbyły się  10 października na radziechowskim Orliku. Były to zawody w piłce nożnej gimnazjalistów. W kategorii chłopców do rozgrywek przystąpiły drużyny z Wieprza, Juszczyny i Radziechów. 
W pierwszym meczu zmierzyli się ze sobą: Gimnazjum z Juszczyny i Gimnazjum z Radziechów. Gospodarze zwyciężyli 3:2 po dwóch bramkach Dawida Kurowskiego i jednej Krzysztofa Widzyka.
W drugim meczu spotkały się drużyny z Radziechów i Wieprza. Ponownie zwycięzcami okazali się gospodarze pokonując pewnie rywali 3:0 po dwóch trafieniach Widzyka i jednym Kurowskiego. W ostatnim meczu Juszczyna rozgromiła Wieprz wygrywając 10:1.

     Zwycięzcami rozgrywek i, tym samym, Mistrzami Gminy zostali uczniowie Gimnazjum w Radziechowach zdobywając 6pkt. Drugie miejsce Gimnazjum z Juszczyny 3pkt. Trzecie miejsce Gimnazjum z Wieprza 0pkt.

     Naszą szkołę reprezentowali: K. Kosiec, J.Wisła, M.Skowron, D.Kubień, J.Łukaszek, F.Filipiak, K.Widzyk, K.Supłat, J.Rypień, M.Mentel, D.Kurowski, M.Ulrych.   Opiekun: T.Sala

     Po rozgrywkach chłopców na murawę wbiegły  dziewczęta. Tutaj do rywalizacji przystąpiły dwie ekipy: Wieprz oraz Radziechowy. Górą okazały się uczennice z Radziechów wygrywając z rówieśniczkami z Wieprza 6:2 po czterech bramkach Marii Jurkiewicz oraz Natalii Wandzel i Karoliny Tomiczek.

    Skład: K.Golasik, K.Tomiczek, Z.Ostręga, Z.Mieszczak, J.Lizak, K.Maultz, K.Stanisławska, A.Haczek, P.Rodak, M.Jurkiewicz, N.Wandzel, O.Piela,

     11 października do współzawodnictwa przystąpili piłkarze ze szkół podstawowych. Dziewczęta z Radziechòw nie doczekały się przeciwniczek i zwyciężyły zawody walkowerem. 

Skład dziewcząt: K. Wojtyła, K.Wilusz, M.Syposz, A.Kozieł, N.Klimonda, N. Sapeta, A.Lipiec. 

Wśród chłopców rywalizowały ze sobą szkoły z Bystrej, Przybędzy, Wieprza i Radziechów.

     Najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Radziechów. Poniżej wyniki spotkań oraz tabela końcowa:

Mecz 1. Przybędza - Wieprz 0:3 Mecz 2. Radziechowy - Bystra 3:0 (bramki: Włoch 2, Mikler 1) Mecz 3. Przybędza - Radziechowy 0:8 (bramki: Pietraszko 3, Mikler 2, Leszczewski 2, Zuziak 1) Mecz 4. Wieprz -Bystra 1:1 Mecz 5. Przybędza : Bystra 0:6 Mecz 6. Wieprz - Radziechowy 0:0 Naszą szkołę reprezentowali: D.Kamiński, K.Mika, N.Mikler, Sz.Pietraszko, M.Leszczewski, K.Golasik, P.Włoch, K.Pawlus, S.Wróbel, J.Kołodziej, M.Mika, B.Zuziak, M.Michalski. Opiekunem wszystkich grup był pan Tomasz Sala. Reprezentantom gratulujemy!!!

     Dorobek Zespołu Szkół w Radziechowach po pierwszych tygodniach roku szkolnego już jest imponujący: 8 tytułów Mistrza Gminy, 1 tytuł Mistrza Powiatu i jeden tytuł Vice Mistrza Rejonu. Piłkarze są w trakcie dalszej fazy rozgrywek, więc to być może nie koniec ich sukcesów.

     Wkrótce kolejne zawody: szachy, gdzie uczniowie z Radziechòw znowu będą faworytami (dziewczęta ze szkoły podstawowej bronić będą tytułu Mistrzyń Powiatu). Relacja wkrótce!

Z wizytą w Chlebowej Chacie

     22 października 2016 roku uczniowie klasy I b naszego gimnazjum wzięli udział w warsztatach w chlebowej chacie w Górkach Małych. Zobaczyli tam jak wyglądało życie na wsi 100 lat temu, zapoznali się z tradycyjnym  procesem wyrobu masła, sera i chleba a także skąd bierze się  miód na naszych stołach. Uczniowie w ramach zajęć samodzielnie piekli podpłomyki, które później jedli ze  smalcem, masłem, miodem i kawą zbożową –a  wszystko było domowej roboty.

 

Dzień otwarty w elektrowni w Rybniku

       W sobotę 1 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły zobaczyli jak działa jedna z największych elektrowni węglowych
w Polsce. W ramach dnia otwartego:

 • Obejrzeliśmy krótki film na temat pracy tego zakładu,
 • Zwiedziliśmy elektrownię z przewodnikiem,
 • Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach wygrywając cenne nagrody,
 • Mieliśmy okazję spotkać się z olimpijką z Rio Agatą Mularczyk-Kozłowską.

Dużym zainteresowaniem cieszył się bolid o napędzie elektrycznym. Czas umilały nam liczne koncerty.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Próbna ewakuacja

    We wrześniu w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Na sygnał ciągłego dzwonka wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły sprawnie i w bardzo szybko opuścili budynek.

Spotkanie pierwszaków z policjantem

    W dniu 14 września odbyły się spotkania uczniów klas I szkoły podstawowej z policjantem, który rozmawiał z rozpoczynającymi naukę pirwszoklasistami na temat bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

Jubileuszowy Rajd za nami

         W piękny, słoneczny poranek w dniu 10 września 2016r.  u stóp Matyski spotkali się  uczestnicy  jubileuszowego XV Rajdu „Razem raźniej”. Na starcie przy pierwszej stacji Golgoty Beskidów przybyłych gości powitali organizatorka- Jadwiga Klimonda  ze stowarzyszenia „Dzieci serc” oraz ks.  proboszcz Piotr Pokojnikow.

       Po Wyścigach Wózków  Nieprofesjonalnych oraz Osób z Dysfunkcją  Ruchu  na jeden z trzech wybranych  przez siebie szlaków  prowadzących na Matyskę wyruszyli rajdowicze. Po drodze każda grupa miała do wykonania dziesięć zadań. Wszyscy spotkali się na szczycie góry, gdzie na strudzonych wędrowców czekały pyszności przygotowane przez organizatorów. Następnie ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Radziechów pod opieką pani Jadwigi Sapety i pani Edyty Pasternak. Najlepsi otrzymali medale i nagrody.

      Wszyscy w radosnych nastrojach wrócili do domów. Za rok znów podejmiemy wyzwanie. Warto!

                                                                                                                                    Joanna Motyka
Sabina Rubys

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Pierwszy dzwonek

 

     Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w dniu 1 września 2016 r. (czwartek) o godz. 9.00 amfiteatrze szkolnym. Wcześniej, o godz. 8.00, uczniowie i nauczyciele wzięli udział w mszy św. w kościele w Radziechowach.

    Pani dyrektor powitała wszystkich serdecznie po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej życząc zarazem udanego, pełnego sukcesów roku szkolnego. Również w tym dniu żegnaliśmy się z ks. Marcinem Suchankiem, z którym nie będziemy już spotykać się na lekcjach religii oraz powitaliśmy jego zastępcę ks. Sławomira Zadorę.

    Po oficjalnym rozpoczęciu uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej wraz z rodzicami przeszli do małej sali gimnastycznej, gdzie zostali przydzieleni  do klas i poznali swoich wychowawców.

   Uczniowie pozostałych klas szkoły podstawowej i gimnazjum udali się z wychowawcami do wyznaczonych sal lekcyjnych na pierwsze godziny wychowawcze.

 


 

ROK SZKOLNY 2015/2016
 

Ostatni dzwonek!

     I wreszcie nadszedł wyczekiwany z utęsknieniem przez wszystkich uczniów dzień – 24 czerwca, w którym to zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Po mszy w kościele w Radziechowach uczniowie zebrali się w amfiteatrze szkolnym, gdzie Pani dyrektor rozpoczęła uroczystość podsumowaniem wyników pracy ostatnich dziesięciu miesięcy  - średnie klas, frekwencje, największe sukcesy.
     Również w tym dniu żegnaliśmy wieloletniego nauczyciela naszej szkoły – Pania Marię Tlałkę, która od września cieszyć się będzie solidnie zapracowaną emeryturą.
     Następnie wyróżnieni uczniowie klas szóstych SP i trzecich gimnazjum otrzymali świadectwa i nagrody z rąk wychowawców i dyrekcji. Całą uroczystość dopełnił krótki program artystyczny. Po nim uczniowie udali się do klas na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami.

 

I Piknik Ekologiczny

     W sobotę, 11 czerwca 2016 roku, przy Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbył się pierwszy rodzinny Piknik Ekologiczny. Mimo obaw pogoda dopisała i świętowanie przebiegało bez żadnych zakłóceń.

     W Pikniku zorganizowanym i przeprowadzonym przez grono pedagogiczne i pracowników Zespołu Szkół uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Radziechów. Pierwszą część uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży, zaprezentowano skecz ekologiczny. W trakcie trwania całego pikniku istniała możliwość skosztowania i zakupienia lokalnych produktów ekologicznych (m.in. miodu, oscypków i soków). Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych uczestników – dzieci mogły bawić się m.in. na dmuchanych zjeżdżalniach i w suchym basenie, uczestniczyć w zawodach sportowych i warsztatach garncarskich, a na koniec radośnie odtańczyły wraz z rodzicami zumbę prowadzoną przez profesjonalną instruktorkę. Oczywiście dorośli też nie mogli narzekać na brak zajęć – przygotowano dla nich wciągające konkurencje sportowe. W trakcie pikniku można było nabyć losy, obejrzeć pokaz pierwszej pomocy, zmierzyć sobie ciśnienie oraz zasięgnąć porad dietetycznych, poznać wiele nowych faktów przy stoiskach edukacyjnych. Przez cały czas trwania Pikniku można było skorzystać z obfitego bufetu pełnego przeróżnych smakołyków. Na zakończenie pani dyrektor szkoły Jadwiga Śleziak wylosowała zwycięskie losy w loterii fantowej i rozdała ekologiczne nagrody. Nie zapominajmy bowiem, że Piknikowi towarzyszyła zbiórka elektrośmieci, za które oddający je dostawali sadzonki drzewek. Druga część zabawy, współorganizowana przez Radę Rodziców, to wieczorne wspólne biesiadowanie i tańczenie przy muzyce.

     Tego dnia nikomu nie brakowało emocji. Piknik pełen był atrakcji – każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Co najważniejsze, jego główny cel – propagowanie idei ekologicznego trybu życia – został zrealizowany. Przy tym mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i nie mogą już doczekać się kolejnej edycji.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Pokaz doświadczeń chemicznych dla przedszkolaków

     W dniu 8 czerwca na zaproszenie Pani Dyrektor Barbary Piecuch, uczennice naszego gimnazjum należące do kółka chemicznego wraz z opiekunem Sabiną Rubys udały się do Przedszkola w Leśnej aby pokazać przedszkolakom trochę magii.

     W trakcie pokazów chemicznych zgromadzone na widowni dzieci mogły obejrzeć aż 12  doświadczeń chemicznych, m.in. ciuchcię, pastę dla słonia, samozapłon gliceryny, węże faraona, płonący rekin, czara ognia, samopompujący się balonik, otrzymywanie i spalanie wodoru, chemicznego kameleona i wulkany.                     

     Doświadczenia zostały dobrane tak, aby były ciekawe, kolorowe, efektowne i rozbudzały wszechstronne zainteresowania dzieci. W wykonaniu prostszych i bezpieczniejszych doświadczeń bardzo chętnie pomagały same  przedszkolaki, co sprawiało im wiele radości.  Pokazy wzbudziły u dzieci dużo śmiechu, zabawy, zaskoczenia i innych emocji.

     Zajęcia z magii tak się spodobały przedszkolakom, że już dziś zaproszono nas na pokazy w przyszłym roku.

     Po zakończeniu prezentacji doświadczeń, przygotowałyśmy słodki poczęstunek, który był małym podziękowaniem dla dzieci za to, że skupiły swoją uwagę na tym, co chciałyśmy im przekazać.
     Następnie Pani Dyrektor rozdała uczennicom naszej szkoły drobne upominki oraz wręczyła pamiątkowe podziękowania w imieniu własnym oraz Grona Pedagogicznego za przeprowadzone zajęcia.

     Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor za zaproszenie, a całemu Gronu Pedagogicznemu z przedszkola w Leśnej za pomoc w organizacji tych pokazów.

                                                                                                                                        Sabina Rubys

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

NARADA LEŚNA

     3 czerwca miała miejsce terenowa narada leśna z udziałem władz samorządowych, oświatowych oraz służb mundurowych w której wzięła udział dyrektor naszej szkoły mgr  J. Śleziak

      Naradzie przewodniczył Nadleśniczy Marian Knapek przy aktywnym udziale kierownictwa i pracowników Nadleśnictwa Węgierska Górka. Na wstępie narady dokonano uroczystego aktu przecięcia wstęgi oraz poświęcenia obiektów nowo wyremontowanego Nadleśnictwa. Tematem przewodnim terenowego objazdu było zaawansowanie prac związanych z przebudową lasu na powierzchniach poklęskowych, ochrona przeciwpożarowa lasów jak i kwestie związane z udostępnianiem lasu. Krótkie referaty na temat wykonanej pracy przedstawili leśniczowie leśnictw Radziechowy, Sikorczane i Zielona.

     W tegorocznym spotkaniu wzięli udział także m.in. Starosta Powiatu Żywieckiego, Wójtowie Gmin Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz, Milówka oraz Lipowa, Dyrektorzy szkół, Komendant Posterunku Policji w Węgierskiej Górce oraz Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu.

 

DWUDNIOWE WARSZATY  EKOLOGICZNE 
UCZNIÓW KLASY IIc I  IIIa W PODLESICACH

     Lekcje nie muszą odbywać się w szkolnych ławkach, a uczeń nie musi być biernym obserwatorem. Przekonali się  o tym  uczestnicy dwudniowych warsztatów ekologicznych w Podlesicach. W dniach 19-20 maja 2016r. uczniowie klas IIc i IIIa Szkoły Podstawowej w Radziechowach wraz ze swoimi wychowawczyniami wzięli udział w niecodziennych lekcjach przyrody,  podziwiali uroki Jury Krakowsko -Częstochowskiej, odkrywali tajemnice skał i jaskiń oraz słuchali legend  regionu.  

     W pierwszym dniu przed obiadem rozpoczęli  zajęcia terenowe – celem głównym było zdobycie góry zwanej „Biblioteką” (nazwa pochodzi od charakterystycznie ułożonych skał- tak, jak książki w bibliotece). Po drodze dotarli do dwóch ukrytych wśród lasów jaskiń – Wielkiej Jaskini Szpatowców (głęboka na 60 m) i do Jaskini Żabiej (tutaj biedne płazy wpadają w pułapkę). Słuchali uważnie o genezie jaskiń na Jurze i charakterystycznych gatunkach zamieszkujących te miejsca. Kiedy w końcu udało  się dzieciakom wdrapać na „Bibliotekę”, rozpościerające się ze szczytu wzgórza widoki Skał Kroczyckich, Góry Zborów i zamku w Morsku zapierały im  dech w piersiach.

     Następnie po pysznym obiadku ,  z pełnymi brzuszkami, uzbrojeni w młotki uczestnicy warsztatów udali się  do kopalni szpatowców wydobywać kalcyty. Niektórym z nich udało się znaleźć piękne, duże okazy, które zapewne były prezentem dla bliskich. Ponad kopalnią wspięli się na Górę „Apteka” – tutaj mieszkańcy zaopatrywali się w lecznicze rośliny –bez koralowy, miętę, dziurawiec, jałowiec, macierzankę, rojnik i inne. Wieczorem dzieci bawiły się na dyskotece i mogły spotkać się w swoich pokojach na wspólnej grze w chińczyka , kółko i krzyżyk itp.

     Piątek 20.05.2016r.  – kolejny dzień i kolejne atrakcje. Tego dnia po śniadaniu, Kolejną atrakcją była wędrówka szlakiem starych zamków Mirów- Bobolice. T

     Przewodnik ciekawie opowiadającym o ich dziejach, zmiennych kolejach losu, o ich właścicielach dawnych i obecnych, pomiędzy fakty wplatając ciekawe legendy. Na trasie naszej wędrówki była również kolejna jaskinia, w której odnaleziono szczątki człowieka neandertalskiego.  Zajęcia były bardzo ciekawe i urozmaicone, pogoda dopisała. Uczniowie w dobrych humorach,  zaopatrzeni w pamiątki i wspomnienia wrócili do domu.

 

"Pchła krętaczka"

      11 kwietnia 2016 roku na 4 lekcji klasy 1-3 szkoły podstawowej brały udział w przedstawieniu teatralnym pt. „PCHŁA KRĘTACZKA”   w wykonaniu aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych Art-Re z Krakowa.

      Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzyły przestawienie. Uczyły się  jak postępować, poznały najważniejsze wartości jak rodzina, miłość, dobro i tolerancja.

      Morał uświadomił widzom, że w życiu warto postępować godnie i uczciwie.

 

Za nami sprawdzian szóstoklastisty 2016

     W dniu 5 kwietnia 2016 r. uczniowie klas szóstych przystąpili do sprawdzianu szóstoklasisty. Składał się on z dwóch części. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godz. 9:00 i trwała 80 minut. W przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków, ta część trwała 120 minut. W tej części sprawdzane były opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki.

     Po przerwie, o godz. 11.45 rozpoczęła się druga część sprawdzianu: test z języka obcego. Trwała ona 45 minut, w przypadku dyslektyków – 70 minut.

     Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 27 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego – 24 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia o wynikach

 

Turniej Gier i Zabaw to dla nas pestka!

Najmłodsi Sportowcy ze Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół
im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach kolejny raz zwyciężają!

 

     Kolejny rok z rzędu, w dniu 31.03.2016r., rozegrano Powiatowy Turniej Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego dla klas II-III szkół podstawowych. Tegoroczny konkurs odbył się w sali gimnastycznej  Szkoły Podstawowej w Lipowej. Uczestniczyły w nim reprezentacje szkół z Kóz, Radziechów, Lipowej, Łodygowic i Żywca. Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: toczenie piłki koszykowej w tunelu, wyścig kangurów,  sadzenie ziemniaków, sztafeta zwinnościowa, podskoki ze skakanką, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta wahadłowa z piłeczką, rzuty woreczkami do celu.

     Uczniowie klas II i III  Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół w Radziechowach okazali się po raz kolejny bezkonkurencyjni. Zajęcie pierwszego miejsca uznajemy to za tym większy sukces, że w tym roku zawody rozgrywały się na szczeblu powiatowym i rejonowym. Odniesione zwycięstwo pozwala na awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu w Radlinie.

Wyniki:    I miejsce SP RADZIECHOWY 79,5 pkt.

                   II miejsce SP Lipowa 47,5 pkt.

                  III miejsce SP 5 Żywiec 42,5 pkt.

                  IV miejsce SP Kozy 29 pkt.

                  V miejsce SP Łodygowice 25,5 pkt.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Skład zwycięskich drużyn:

Klasa IIc:Wojciech Kozieł, Szymon Jagosz, Michał Knapek, Damian Dobosz, Agata Dyduch,
Maja Biegun, Wiktoria Mika , Kinga Ciurla

Klasa III: Julia Rozmus, Anastazja Noga, Julia Tracz, Julia Juraszek,  Adam Dziedzic,
Krzysztof Kręcichwost, Michał Syposz, Szymon Mieszczak

                                                                                             

                                                                                                     Opiekunowie i trenerzy,
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
Zespołu Szkół w Radziechowach

                                                             mgr Edyta Pasternak
mgr Katarzyna Juraszek

 

Szkoła czeka na SZEŚCIOLATKÓW!

      We wtorek  15 marca 2016 roku  o godz. 17.00 w naszej szkole odbył się DZIEŃ OTWARTY DLA SZEŚCIOLATKÓW czyli spotkanie dyrekcji szkoły i nauczycieli z rodzicami  i dziećmi 6 letnimi.

     Na przyszłych uczniów czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć sale lekcyjne edukacji wczesnoszkolnej, pracownię komputerową, bibliotekę, świetlicę i małą salę gimnastyczną.

    Dzieciom tak się podobało, że nie chciały wracać do domu.

Czekamy na Was we wrześniu!

 

MISTRZYNIE POWIATOWE MINI PIŁKI SIATKOWEJ
z Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika
w Radziechowach

     14 marca 2016 roku uczennice szkoły podstawowej reprezentowały naszą szkołę i gminę na zawodach powiatowych w mini piłce siatkowej dziewcząt, które odbywały się w Rajczy. Zdobywając I miejsce zakwalifikowały się do etapu rejonowego.

     Zespół w pięknym stylu zdobył tytuł MISTRZA zdecydowanie pokonując wszystkie drużyny z całego powiatu żywieckiego w tym szkołę podstawową z Cięciny, która na co dzień trenuje w klubie Halniaczek. Drużyna z Cięciny przed meczem była faworytem lecz przegrała 25:6 i 15:5 co świadczy o wysokiej klasie dziewcząt   z Radziechów I miejscu i mistrzowskim pucharze.

     Cieszymy się z tak wielkiego osiągnięcia  i życzymy jeszcze wielu sukcesów sportowych.

Gratulacje dziewczyny, tak trzymać!

Skład drużyny: Agnieszka Tomaszek, Anna Wrona, Karolina Zuziak, Julia Gnatowicz, Kinga Rozmus, Natalia Tlałka, Roksana Świerczek, Marta Rodak, Martyna Gibas, Julia Kawałkiewicz, Weronika Konior, Anastazja Jekiełek oraz trener i nauczyciel wychowania fizycznego    w Zespole Szkół w Radziechowach mgr Jerzy Mika

 

Szybki  narciarz z Radziechów!

     13 marca 2016 roku w Zwardoniu na stoku Mały Rachowiec uczeń Krzysztof Kręcichwost z klasy 3a Zespołu Szkół – Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Stanisława Gawlika  w Radziechowach osiągnął wielki indywidualny sukces sportowy zdobywając tytuł Mistrza Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim w kategorii Chłopcy-II oraz IV MIEJSCE w Narciarstwie Zjazdowym 2016 w  kategorii  Junior E Śląskiej Ligi Dzieci i Młodzieży  w Wiśle.

    Swoje umiejętności narciarskie oraz świetną formę przypieczętował w dniu 19 marca 2016 r. zdobywając I miejsce w Pucharze Stożka w Wiśle.

     Gratulujemy wielkiego sukcesu!

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

     W dniu 9 lutego 2016 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach odbył się pierwszy w historii szkoły Noworoczny Turniej  Piłki Siatkowej Chłopców klas 1-3 gimnazjum.
     W turnieju wzięło udział 12 drużyn w zespołach 3-osobowych. Zacięte boje i energiczne mecze w rundzie finałowej
z drużyną Marka Skowrona, Dominika Dobiji i Dominika Kubienia toczyli nasi sportowcy.
     Mecz i zarazem cały turniej wygrał zespół Macieja Piecucha, Kamila Michalskiego oraz Pawła Pietraszko.

   Organizacją turnieju zajęli się uczniowie klasy IIa gimnazjum w składzie: Dominik Kubień, Marek Skowron, Karol Piecuch, Dominik Dobija, Jakub Hutyra pod  opieką i czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego
mgr Marcina Tlałki.

     Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorzy  pozyskali sponsorów: Piekarnia Tradycyjna w Wieprzu zasponsorowała 60 drożdżówek, które rozdane były podczas występu cheerleaderek. Agencja Informatyczno Reklamowa SHIF zasponsorowała plakaty i banery  informujące o turnieju oraz koszulki  w których grali zawodnicy. Żywiec Zdrój zasponsorował 70 wód mineralnych. Dla drużyn z pierwszej trójki kapcie z Nowego Targu zasponsorował Karol Piecuch.

    Zwycięzcy otrzymali piękne puchary i dyplomy za I, II, III miejsce oraz nagrody dla najlepiej atakującego, najlepiej zagrywającego, najlepiej przyjmującego oraz najlepszego zawodnika turnieju.

Organizatorzy Turnieju

Kopciuszek

      W dniu 8 lutego 2016 roku nasza szkoła gościła aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE z Krakowa. Aktorzy przyjechali z przedstawieniem pt. „Kopciuszek” dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. To najbardziej znana i lubiana baśń dla dzieci.   

     Prześladowana przez złą macochę i jej córki, sierota, pogardliwie nazywana Kopciuszkiem, jest wykorzystywana do najcięższych prac domowych. Śliczna i dobra, musi zostać w domu, gdy siostry jadą na bal do królewicza. Dobra wróżka jednak za sprawą czarów ubiera ją w piękny strój  i wysyła na bal, ale przykazuje wrócić przed północą.                

     Przedstawienie miało charakter interaktywny w którym uczniowie brali czynny udział: tańczyli na balu, śpiewali piosenki, przebierali nasiona oraz podziwiali ręcznie malowaną scenografię i przepiękne stroje.

Zabawy karnawałowo-walentynkowe

     W dniach 1 i 3 lutego odbyły się w naszej szkole zabawy karnawałowo-walentynkowe. W poniedziałek bawili się uczniowie gimnazjum natomiast w środę uczniowie z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Ci najmłodsi, jak co roku, zaskoczyli nas fantazyjnymi kolorowymi strojami prezentującymi najróżniejsze postacie. Tańce były przeplatane różnymi zabawami i konkursami przygotowanymi przez samorząd uczniowski. To było prawdziwe karnawałowe szaleństwo!

Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIc

      Babcia i Dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi upiec takiego ciasta jak Babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika dla ptaków jak Dziadek.

      W piątek 22 stycznia 2016r. w klasie IIc odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie mogli obejrzeć "Jasełka'' (na wesoło) w wykonaniu swoich wnucząt. Uczniowie śpiewali kolędy i pastorałki, a także piosenki. Na końcu przedstawienia zaprezentowali tańce, a następnie zaprosili do wspólnej zabawy swoje Babcie i Dziadków.

      Babcie i Dziadkowie byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich wnucząt. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie wykonanymi upominkami. Po części artystycznej zaproszono Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          Kochanym Dziadkom dziękujemy za przybycie na uroczystość i życzymy dużo zdrowia, spokoju oraz zadowolenia ze swoich wnuków.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

XXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

 

11 grudnia 2015 r. dwie uczennice naszego gimnazjum – Anna Haczek i Kinga Stanisławska z kl. Ia - reprezentowały szkołę na etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Kinga Stanisławska zajęła IV miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych.

Serdecznie gratulujemy!

Opiekun M. Ozimińska

 

Zespół Szkół im. ks.prał St. Gawlika w Radziechowach -

laureatem konkursu Zielona Pracownia- PROJEKT

organizowanego przez

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

       Na konkurs „ZIELONA PRACOWNIA_ PROJEKT” zgłoszone zostały 53 projekty, spośród których jury wybrało 21 najlepszych. Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Łączna pula nagród wyniosła prawie 130 tys. zł.

        Wśród laureatów znalazł się projekt: Zielona Pracownia- Badam- Obserwuję- Doświadczam napisany przez p. B. Kupczak oraz p. T. Piecuch z Zespołu Szkół im. ks.prał St. Gawlika w Radziechowach. Projekt  przeszedł pomyślnie pierwszy etap konkursu i otrzymał 15% dofinansowanie w kwocie 5 470,50 zł. Następnym krokiem jest złożenie wniosku do drugiego etapu na kolejne 85% zadania na kwotę 30 999,50zł.  Za pozyskane fundusze szkoła zamierza stworzyć nowoczesną pracownię przyrodniczo- ekologiczną ze stanowiskami wyposażonymi na stałe w sprzęt do wykonywania doświadczeń, prowadzenia badań i obserwacji oraz zajęć w terenie. Zakresem dofinansowania  jest również zakup odpowiednich multimedia  pozwalających na wizualizację przebiegu i prezentację wyników prowadzonych eksperymentów.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia dyplomów

 

Dziesięciolecie nadania imienia Zespołowi Szkół w Radziechowach

 

     14 października 2015 r. był szczególnie ważnym dniem dla Dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz mieszkańców Radziechów. Oprócz corocznie obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej oraz Dnia Nauczyciela radziechowska szkoła świętowała z okazji dziesięciolecia nadania jej imienia księdza prałata Stanisława Gawlika.

     Huczne obchody tego wyjątkowego dnia zgromadziły licznie zaproszonych gości. Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowana przez księży z dekanatu radziechowskiego pod przewodnictwem księdza dziekana Stanisława Bogacza. Następnie delegacje uczniów udały się na cmentarz, gdzie złożyły pamiątkowe znicze i kwiaty przy grobie księdza Stanisława Gawlika. Goście natomiast udali się w kierunku szkoły, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy dębie wolności podarowanym przez pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka – Mariana Knapka – jako podziękowanie i symbol wieloletniej współpracy Nadleśnictwem. Następnie wszyscy przeszli do sali gimnastycznej przy Zespole Szkół, gdzie, po przywitaniu zebranych przez panią Dyrektor Jadwigę Śleziak, rozpoczął się program artystyczny. W jego trakcie wspominano sylwetkę zmarłego prałata, obchody nadania imienia szkole, zebrani mieli okazję wysłuchać prywatnych wspomnień osób bliskich księdzu Gawlikowi. Wręczono Nagrodę Wójta Gminy dla pani mgr inż. Krystyny Wójcik-Sanetry za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, która także otrzymała medal za „Zasługi dla Oświaty Radziechowskiej”. Ponadto dziesięcioro nauczycieli, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do podnoszenia poziomu nauki w naszej szkole,  otrzymało nagrody Dyrektora Szkoły. Uczniowie oraz goście mieli możliwość poznać lepiej sylwetkę patrona dzięki wystawom i albumom pamiątkowym poświęconym księdzu prałatowi, które stanowiły jednocześnie wspaniałą dekorację korytarza szkolnego. Do wglądu wystawiono również kroniki szkolne z ostatnich dziesięciu lat.

     Podniosły nastrój tego dnia upamiętniony został licznymi wpisami do Księgi pamiątkowej. Pracownikom i uczniom Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika z pewnością na długo pozostaną w pamięci obrazy z tej uroczystości i sylwetka patrona.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

PODSUMOWANIE SPORTOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
Radziechowy w ścisłej czołówce!


     Hala widowiskowo - sportowa w Węgierskiej Górce gościła w czwartkowe popołudnie 8 października 2015 roku delegacje najlepszych sportowo szkół powiatu żywieckiego.

     Reprezentacje Zespołu Szkół im. Ks. Prałata Stanisława Gawlika w Radziechowach uplasowały się na drugich miejscach w swoich kategoriach uzyskując, tym samym, tytuły WICEMISTRZÓW POWIATU ŻYWIECKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2014/2015.

    Reprezentacja szkoły podstawowej wyprzedziła 34 inne szkoły a gimnazjaliści zostawili w tyle 30 szkół startujących w rozgrywkach. To duży sukces, tym bardziej, że radziechowska placówka zajmuje miejsca niezmiennie w czołowej trójce od 15 lat.
W Węgierskiej Górce dyplomy i puchary odbierał pan Wójt Radziechów Maciej Mika wraz z panią Dyrektor Szkoły panią Jadwigą Śleziak oraz nauczycielami WF. 

Radość pływania

     W dniu 06.10.2015r. uczniowie klas IIc i IVa wyjechali do aquaparku w Istebnej, gdzie czekała na nich moc atrakcji.    

   Młodzi sportowcy, pod okiem ratowników, doskonalili technikę pływania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gejzery wodne oraz  wodospady płaszczowe. Odważni mogli wejść do „rwącej rzeki”, wspiąć się na ściankę  lub zjechać z krętej zjeżdżalni. Wodne atrakcje dostarczyły dzieciom mnóstwo radości.

  W otoczeniu pięknych, jesiennych, beskidzkich krajobrazów , z uśmiechami na twarzach, uczniowie wrócili do domów. Opiekunami wycieczki byli: Katarzyna Juraszek, Joanna Motyka, Mariusz Janik i  Marek Jeziorski. Wyjazd dla klas o profilu sportowym był bezpłatny.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

    

Śladami smoka Przyrodnika

W dniu 28 września 2015 roku szkoły podstawowej klasa IIc i IIIa brały udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych w Mikołowie, dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Były to warsztaty z cyklu zajęć terenowych.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci . Najpierw zajrzeliśmy do wapiennika i dowiedzieliśmy się, do czego służył. Potem wędrowaliśmy do kamieniołomu ścieżkami, na których smok Przyrodnik pozostawił listy z zadaniami do wykonania. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy autokarem na teren Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej , gdzie weszliśmy na wieżę widokową i z wysokości 14 metrów mogliśmy podziwiać krajobraz Górnego Śląska. Dużą atrakcją dla dzieci była zabawa na ekologicznym placu zabaw o niebagatelnej powierzchni 2000 m2. Na koniec dzieci otrzymały kolorowankę

z zadaniami nawiązującymi do treści przekazanych podczas zajęć oraz zakładkę do książki ze smokiem Przyrodnikiem. Celem edukacji przyrodniczej było przybliżenie dzieciom świata przyrody, rozbudzenie potrzeb poznawczych, zwrócenie ich uwagi na różnorodność otaczającego świata i kształtowanie spostrzegawczości. Zajęcia poprzez zabawę, prace manualne i ruchowe pozwoliły dzieciom w przyjemny sposób poznać podstawowe zagadnienia związane z przyrodą.

 

Opiekunowie: mgr Edyta Pasternak, mgr Katarzyna Juraszek

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Zielona szkoła w Babiogórskim Parku Narodowym

Poniżej przedstawiamy krótkie sprawozdanie z naszego pobytu na zielonej szkole w Zawoi.

Dzień 1
Jesteśmy w najdłuższej wsi w Polsce - Zawoi. Znajduje się tutaj Babiogórski Park Narodowy i Babia Góra, która ma 1725 m. n.p.m. Dzisiaj w ramach zajęć terenowych otrzymaliśmy GPS turystyczne i szukaliśmy wyznaczonych punktów. Dowiedzieliśmy się, że ten sprzęt nie jest w 100% dokładny. Oto kilka zdjęć z naszej wycieczki:

Dzień 2
W ramach dzisiejszych zajęć, których tematem była bioróżnorodność, chodziliśmy po zawojskim lesie. Podzieliliśmy się na grupy i szukaliśmy różnych gatunków roślin, zwierząt, ptaków. Najwięcej gatunków roślin występowało w strefie przejściowej. Stworzyliśmy makietę ukazującą przeobrażenia szaty roślinnej i zmiany bioróżnorodności na przestrzeni wieków.

Dzień 3 
Dziś tematem zajęć było badanie wody, W tym celu wybraliśmy się nad Markowy Potok, będący dopływem Skawicy. Poznaliśmy temperaturę wody, prędkość nurtu, przejrzystość, głębokość i szerokość potoku. Później wykonywaliśmy doświadczenia, żeby sprawdzić czystość pobranej przez nas próbki wody z Markowego Potoku. Udaliśmy się także na wystawę stałą Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie oglądaliśmy prezentację multimedialną oraz mogliśmy oglądnąć przedstawione na wystawie zwierzęta i rośliny

Dzień 4
Dzisiejszy dzień był najlepszy ze wszystkich. Rano wyjechaliśmy na szczyt Mosornego Gronia wyciągiem krzesełkowym. Ze szczytu podziwialiśmy Babią Górę. Dzisiaj buło ją widać po raz pierwszy w całej okazałości. Następnie udaliśmy się do Hodowli Daniela, gdzie nakarmiliśmy zwierzęta zakupioną karmą. Łania o imieniu Baśka była bardzo przyjaźnie do nas nastawiona. Odwiedziliśmy również Muzeum Korona Ziemi. Oglądaliśmy tam film o zdobyciu Korony Ziemi przez p. M. Wojciechowską oraz graliśmy w interaktywną grę o górach. Ostatnią atrakcją był park linowy. Po powrocie do ośrodka uzupełniliśmy zeszyty reportera. Po czym zagraliśmy mecz na orliku z członkami miejscowego klubu WILCZKI. Pozdrawiamy!

Dzień 5
Podsumowanie zajęć edukacyjnych. Otrzymaliśmy pamiątkowe medale przyjaciela Babiogórskiego Parku Narodowego. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zajęcia były super. Chętnie wrócimy za rok. DZIĘKUJEMY!!

Uczniowie klasy Ia i IIb gimnazjum

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Warsztaty w lesie

      Dnia 2.10.2015r uczniowie klasy IIa i IIb udali się na wycieczkę do lasu w Radziechowach. Celem wycieczki było poznanie  warstwowej budowy lasu. Przewodnikiem  był pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa  Śląskiego w Żywcu p. Piotr Dziki, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył dzieciom wiadomości dotyczące lasu i jego mieszkańców. Dużo radości dostarczyło uczniom uzupełnianie kart pracy w których wykorzystali zdobytą wiedzę. Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki.

 

SPOTKANIE ZESPOŁU DS.PROGRAMU EDUKACJI LEŚNEJ SPOŁECZEŃSTWA

     24 września odbyło się spotkanie będące podsumowaniem prac zespołu ds. Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa w Nadleśnictwie Węgierska Górka na lata 2015-2024.

     W spotkaniu udział wzięli koordynatorzy edukacji leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach- Anna Tarkowska oraz Wiktor Naturski, z Nadleśnictwa Węgierska Górka- specjalista ds. edukacji Władysław Żółty, a także Dyrektorzy: Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce- Irena Lach, Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Bystrej- Marta Pastor, Gimnazjum w Twardorzeczce- Piotr Tlałka, Zespołu Szkół w Radziechowach- Jadwiga Śleziak. Całość prowadził Nadleśniczy Marian Knapek.

     W czasie spotkania omówiono m.in. ofertę edukacyjną Nadleśnictwa, jej docelowe grupy odbiorców oraz środki komunikacji. Określono także zadania związane z edukacją leśną społeczeństwa, partnerów i realizatorów programu. Całość spotkania podsumowano na terenie Obrębu Lipowa.

Z wizytą w Dreźnie

     Osiemnastu  uczniów  naszej szkoły wraz z dwoma opiekunami: panią Moniką Konior i panią Agnieszką Ścieszką wzięło udział w wyjeździe do Drezna w Niemczech. W dniach od 10 do 18 września miała miejsce rewizyta w szkole Freie Alternativschule w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży dofinansowanej przez organizację Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.

     Uczniowie zakwaterowani byli u rodzin swoich niemieckich partnerów, dzięki czemu mieli możliwość , a nawet byli zmuszeni do komunikowania się w języku angielskim. Mieli oni również okazję poznać kulturę, zwyczaje oraz kuchnie niemiecką. W ciągu 8 dni oprócz górskich wycieczek, zwiedzania Panometru oraz udziału w przedstawieniu baletowym młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania szkoły alternatywnej, w której nie ma ocen, nie ma dyrektora,  a uczniowie nie muszą chodzić na zajęcia.

     Grupa biorąca udział w wymianie pracowała również nad projektem, który dotyczył dwóch tematów: Uchodźcy - ich sytuacja w Polsce oraz w Niemczech, a także Niemiecko - polskie korzenie znanych osobistości ze świata kultury, sztuki, filmu czy muzyki. Praca nad projektem a także prezentacje wyników odbywały się w grupach mieszanych w języku angielskim.

     Uczniowie wrócili bogatsi nie tylko w nowe doświadczenia, lecz także zawarli nowe znajomości i zyskali przyjaciół. Uświadomili sobie również jak ważna jest znajomość języków obcych.

      W marcu odbędzie się kolejne spotkanie z kolejną, nową już grupą młodzieży niemieckiej. Zachęcamy uczniów klas I i II Gimnazjum do zgłaszania się do udziału w wymianie.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Wracamy do szkoły!

I już powakacjach... We wtorek 1 września 2015 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2015/2016. Po mszy św. w kościele parafialnym uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły, gdzie w amfiteatrze odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Pani dyrektor przywitała wszystkich ciepłymi słowami i przedstawiła wychowawców klas. Następnie uczniowie udali się z wychowawcami do sal na pierwsze lekcje wychowawcze. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


2014/2015

Zakończenie roku szkolnego

   Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadeszły wyczekiwane przez wszystkich wakacje. 26 czerwca 2015 r. zakończyliśmy uroczyście rok szkolny. W tym dniu, po porannej mszy w kościele, w amfiteatrze szkolnym odbył się apel podsumowujący rok szkolny 2014/2015.
      Wielu z nas łezka zakręciła się w oku, ponieważ żegnaliśmy trzech wspaniałych pedagogów: panią Bożenę Rak, panią Annę Czulak oraz panią dyrektor Krystynę Sanetrę, które od września cieszyć się będą solidnie zapracowaną emeryturą. 
    
Szczególną chwilą było wręczenie pamiątkowej tablicy uczniowi klasy VIb Patrykowi Knapkowi, który otrzymał tytuł Prymusa Szkoły Podstawowej.
    Po krótkim programie artystycznym dyrekcja życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom udanego wypoczynku, przypominając o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw nad wodą, w lesie i innych miejscach. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami, z rąk których otrzymali świadectwa, nagrody i dyplomy. W amfiteatrze pozostali uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum, którym Pani dyrektor wręczyła świadectwa i nagrody. Do zobaczenia we wrześniu!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Projekty edukacyjne 2015

2 czerwca 2015r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów edukacyjnych gimnazjum w której wzięli udział uczniowie klas drugich. Uczniowie zaprezentowali  jedenaście wybranych przez siebie tematów:                                                             

 - Co to jest wolontariat ?

 - Czy niemożliwe jest możliwe?

 - Czy niemożliwe jest możliwe,

 - Jeden dzień z życia w PRL,                                                                                                                                                     

-The most  popular British  of the 20 th century

- Z wizytą na Żywieckim zamku,

 - Gitara niekoniecznie dla muzyków - ABC gitarzysty

-  Cyberprzemoc i  uzależnienie od  Internetu,

- Co nas boli – spektakl teatralny,

 - Apetyt na zdrowie, 

- Ciekawe i aktywne formy spędzenia  wolnego czasu.

„W te wakacje na pewno będziemy bezpieczni!”

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia? Co zrobić, gdy ktoś w naszym otoczeniu niespodziewanie zasłabnie? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił uczniom naszej szkoły wykwalifikowany ratownik medyczny, pan Paweł Płonka, który poprowadził warsztaty w świetlicy szkolnej. Uczniowie wysłuchali niezwykle ciekawych opowieści o przypadkach medycznych najczęściej zgłaszanych na pogotowie ratunkowe w trakcie wakacji oraz o pracy ratowników medycznych ratujących życie w różnych warunkach. Dzieci mogły zadawać pytania, na które nasz gość bardzo chętnie udzielał odpowiedzi. Najważniejszą częścią warsztatów było ćwiczenie metod udzielania pierwszej pomocy pod czujnym okiem specjalisty. Po tak owocnej prelekcji każdy mały uczestnik
z pewnością będzie wiedział, co zrobić, gdy zaskoczy go niemiły wypadek.

„Egzotyczne podróże”

   W poniedziałek 25 maja 2015 r. o godz. 11.30 w sali gimnastycznej odbył się rambit klas trzecich. Uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje o „Pustynnym Egipcie” (kl.3a) oraz „Dzikiej Kenii i Tanzanii” (kl. 3b). To była prawdziwa uczta dla zmysłów. Dzieci zadziwiły wszystkich swoją pomysłowością w doborze strojów, rekwizytów oraz scen obyczajowych z życia mieszkańców tych egzotycznych krajów.

  Potem odbył się konkurs literacki, gdzie trzeba się było wykazać dobrą znajomością książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Dzieci świetnie się spisały.

   Następnie przeprowadzono konkurencje sportowe, które wzbudziły wiele emocji wśród uczestników i publiczności. Po wyrównanej walce zwyciężyła kl. 3a.

   Na koniec rozdano dyplomy i drobne upominki oraz wręczono nagrody książkowe dla najlepszych czytelników z klas 1-3.

Pchła Szachrajka z wizytą w przedszkolu

 

     W czwartek, 18 czerwca 2015 roku grupa teatralna naszej szkoły  zaprezentowała  przedszkolakom spektakl  słowno-muzyczny pt.  ,,Przygody Pchły Szachrajki’’ oparty na motywach  znanego utworu Jana Brzechwy. Młodzi aktorzy  wspaniale wcielili się w role bajkowych postaci  i spotkali się  z serdecznym przyjęciem  oraz uznaniem  przedszkolnej publiczności.
    W tytułowej roli Pchły Szachrajki wystąpiła uczennica kl. V b,  Monika Sowa, a towarzyszyli jej :  Julia Helbin, Oliwia Konior, Marysia Dudek, Oliwia Bierczak, Martyna Bogdał, Marysia Konior, Aleksandra Cendrzak, Aleksandra Pytlarz, Marcin Sawicki, Kamil Kozak, Sławek Hazuka. 

 

 

Jakie funkcje spełnia las?

Rozdanie nagród w konkursie Nadleśnictwa Węgierska Górka pt. „FUNKCJE LASU”

Na to niełatwe pytanie, postawione w tytule, musieli sobie odpowiedzieć uczestnicy konkursu plastycznego, którego tegorocznym hasłem przewodnim były właśnie „Funkcje lasu”. Konkurs zorganizowany został przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. Zwycięzcy w czterech kategoriach wiekowych (przedszkola, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja), wyłonieni na podstawie nadesłanych prac, zebrali się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach w piątek 29.05.2015r.

Finaliści – przedszkolaki i uczniowie z gmin: Radziechowy-Wieprz, Lipowa, Węgierska Górka i Milówka zostali docenieni za swoją pomysłowość, oryginalne i estetyczne wykonanie prac, a także za samodzielność. Uroczystemu wręczeniu nagród przewodniczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka – pan Marian Knapek, który obiecał, że najlepsze prace zostaną wywieszone w Izbie Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Nadleśnictwa.

Miłym akcentem tej uroczystości było sadzenie dębu w ogrodzie przyszkolnym przez Pana Nadleśniczego Mariana Knapka, Panią Sekretarz Urzędu Gminy Radziechowy-Wieprz Jadwigę Górną oraz Panią Dyrektor Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach Jadwigę Śleziak. W rozdaniu nagród uczestniczyli również przedstawiciele mediów – Radio ESKA rejestrowało i komentowało wydarzenia. Na zakończenie zaproponowano ogłoszenie konkursu wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół w Radziechowach na najlepszą nazwę zasadzonego drzewa. Liczymy na kreatywność dzieci!

Bardzo cieszą nas sukcesy każdego laureata konkursu, tym bardziej, że przyczyniają się one do popularyzacji zagadnień leśno-ekologicznych. Zachęcamy wszystkich, którzy nie uczestniczyli w tym wspaniałym święcie, do próby odpowiedzenia sobie na tytułowe pytanie. Naprawdę warto, bo możecie dojść do zaskakujących wniosków. A tymczasem - gratulujemy zwycięzcom konkursu!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

RATUJEMY I  UCZYMY RATOWAĆ

      Podobnie jak w zeszłym roku w naszej szkole  realizowany jest program "Ratujemy i uczymy ratować" przy współpracy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zajęcia  udzielania pierwszej pomocy prowadzone są w klasach I-III SP. Prowadzi je pielęgniarka szkolna pani Renata Wróbel  oraz nauczyciele, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie. W tym roku szkolnym program obejmuje również  uczniów klas IV  w celu przypomnienia i utrwalenia  poznanych umiejętności. W ramach tego programu dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy: ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej , jak przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem pogotowia , jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej.

W praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy zaangażowani byli uczniowie Szkolnego Koła PCK.

Więcej zdjęć w Galerii..

Kolejny sportowy Dzień Dziecka w naszej szkole

    W  ramach VII Europejskiego Dnia Sportu dla Wszystkich  1 czerwca 2015 roku uczniowie Szkoły podstawowej i Gimnazjum Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach świętowali kolejny już rok z rzędu Dzień Sportu.  Pogoda, nieprzewidywalna do ostatniej chwili, na szczęście dopisała – dzień był prawdziwie czerwcowy, słoneczny i ciepły.

     Po oficjalnym rozpoczęciu o godz. 9.00 uczniowie poszczególnych klas udali się w kierunku boisk szkolnych, aby rozpocząć rywalizację sportową. Zawody przebiegały wyjątkowo sprawnie, a każda konkurencja budziła wiele emocji w uczestnikach i dopingujących ich nauczycielach. Nic w tym dziwnego, w końcu dzieci i młodzież walczyli o tytuł najlepszej klasy sportowej i najlepszego sportowca w szkole podstawowej i gimnazjum. Dzięki zręcznemu przeprowadzeniu konkurencji, w południe poznaliśmy najlepszych sportowców w naszej szkole. Gratulacje dla zwycięzców!

     Ten dzień z pewnością nie przebiegłby tak sprawnie, gdyby nie pomoc zaprzyjaźnionych firm i instytucji kulturalnych. W imieniu Dyrekcji, nauczycieli oraz dzieci  Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach serdecznie dziękujemy partnerowi – Tauron Dystrybucja oraz współorganizatorowi – Gminnemu Centrum Kultury Promocji i Turystyki Gminy Radziechowy – Wieprz.
     Na zakończenie VII Europejskiego Dnia Sportu dla Wszystkich  w naszej szkole odbył się emocjonujący mecz piłki siatkowej pomiędzy nauczycielami a młodzieżą gimnazjalną.

                                                                                                         

Nauczyciel  języka  polskiego
mgr Teresa Ciapka 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 

 

Najpiękniejsze Święto w roku...

     Stalowoszare niebo ani niska temperatura nie były w stanie zepsuć tego dnia. Niedzielnym popołudniem, 24 maja 2015r., na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Radziechowach odbył się Koncert dla Mam. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych gości. Nie tylko Te, którym był dedykowany koncert, ale całe rodziny zgromadziły się, by wysłuchać i obejrzeć występy dzieci i młodzieży. W koncercie udział wzięła także Dyrekcja Szkoły, Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz, Pan Maciej Mika oraz Proboszcz, ks. Ryszard Kubasiak.

     Koncert, prowadzony przez młodzież gimnazjalną, rozpoczął się występami najmłodszych uczniów. Następnie utwory dedykowane mamom zaśpiewali soliści oraz chór szkolny. Zebrani na sali mieli też okazję wysłuchać niezwykłego koncertu instrumentalnego w wykonaniu Pana Wójta w duecie z synem. Trzeba przyznać, że to wykonanie otrzymało największe brawa od publiczności. Uroczystość dobiegającą końca podsumowano życzeniami złożonymi w imieniu samorządów uczniowskich wszystkim mamom.

     Przyłączając się do słów uczniów, pragniemy złożyć najlepsze życzenia tym, które są najważniejszymi osobami w życiu każdego z nas. Życzymy Wam Drogie Mamy, abyście każdego dnia były tak radosne i uśmiechnięte, jak w tym szczególnym, majowym dniu. Pragniemy dziś cichutko szepnąć do ucha każdej Mamie: dziękuję, że jesteś.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Kolorowe zabawy z chemią

     Pokazy chemiczne co roku cieszą się dużą popularnością zarówno wśród uczniów, którzy je wykonują, oraz tych, którzy je oglądają. Prezentowane doświadczenia są ciekawe, efektowne i rozbudzają wszechstronne zainteresowania dzieci.

      22 maja w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika odbyły  się szkolne pokazy doświadczeń chemicznych  „Kolorowe zabawy z chemią”. Zgromadzeni uczniowie klas I-III SP mogli obejrzeć ciekawe doświadczenia, m. in.  ciuchcię, chemiczne ogrody, pastę dla słonia, magiczne bibuły, wykrywanie skrobi w produktach spożywczych, barwienie roztworów, chemicznego kameleona i wulkany.  Doświadczenia prezentowały uczennice gimnazjum biorące udział w zajęciach dodatkowych z chemii z opiekunem Krystyną Sanetrą. W czasie pokazów było dużo radości, zaskoczenia i emocji.

     Efekt wspólnej zabawy można zobaczyć na fotografiach i rysunkach wykonanych przez uczniów z  kl. 3b na zajęciach komputerowych.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

W zdrowym ciele zdrowy duch?

     Uzyskać odpowiedź na pytanie postawione w tytule mieli okazję nasi najmłodsi uczniowie w piątek 17 kwietnia. W Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach miało miejsce spotkanie dzieci z klas 1-4 z dietetykami z Centrum Dietetycznego NaturHouse z Żywca. Eksperci w dziedzinie zdrowego żywienia przeprowadzili interesującą prelekcję dotyczącą wpływu odżywiania na nasz stan zdrowia, a także umysłu.

  Dzieci wyjątkowo zainteresowały porady dietetyków, zwłaszcza, że zobrazowane one były niebanalnymi przykładami. Prowadzący zorganizowali również ciekawe konkursy, w których uczniowie mieli okazję wykazać się stanem swojej wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania. Oprócz zajęć odbyły się również pomiary wagi oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmach dzieci. To były wyjątkowo pasjonujące zajęcia!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Posprzątaliśmy góry. Kolejny raz.

      W czesnym rankiem w sobotę 18 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli w kierunku Żabnicy. To stamtąd bowiem mieli rozpocząć wyprawę, której finałem był udział w Wiosennym Zlocie Turystyczno–Ekologicznym „Czyste Góry" 2015 w Milówce.

      Pochmurne niebo i ziemia przyprószona śniegiem nie zachęcały do pieszych wycieczek. Jednak dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Radziechowach niesprzyjająca pogoda nie stanowiła żadnej przeszkody. Trasę z Żabnicy przez Halę Boraczą do Milówki pokonali w kilka godzin. Po drodze, jak zawsze w imprezach należących do tego cyklu, sumiennie zbierali śmieci, po to by u celu oddać je na zbiórkę odpadów. Na samym miejscu wzięli udział w licznych konkursach i losowaniach, zarówno ekologicznych, jak i krajoznawczych. Popołudniem zmęczeni, ale szczęśliwi, wsiedli w autobus powrotny. Już planowali kolejny wypad w góry.

 

W rytmie europejskich przebojów…

   10 marca do naszej szkoły zawitali państwo Urszula i Tadeusz Janiakowie, którzy wystąpili ze  swoim koncertem „Melodie krajów Unii Europejskiej”.

    Koncert skierowany był przede wszystkim do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, z zainteresowaniem jednak przysłuchiwali mu się równi goszczący w naszej szkole uczniowie z Drezna wraz z opiekunami. Utalentowani muzycy porwali nas w muzyczną podróż po krajach europejskich. Poznaliśmy najpopularniejsze przeboje m.in. Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz krajów skandynawskich. Przy okazji przypominaliśmy sobie informacje o tychże krajach i ich stolicach. Jednym słowem – naukę połączyliśmy z wyśmienitą zabawą!

    Muzyka wykonywana na żywo do tego stopnia nas porwała, że nie mogliśmy usiedzieć na miejscach i.. zaczęliśmy tańczyć! Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie piosenkę „Wsiąść do pociągu euro-expresu”, tworząc radosną lokomotywę. Oby więcej takich atrakcji!

Oscarowe kino w naszej szkole

    W środę, 4 marca, szkolna świetlica zamieniła się w salę kinową, a gimnazjaliści mieli okazję wcielić się w rolę uważnych widzów. Zorganizowano bowiem pokaz nagrodzonego niedawno Oscarem filmu polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego Ida.

    Film opowiada skomplikowaną historię młodej Żydówki, która o swoich korzeniach dowiaduje się na cztery dni przed… złożeniem ślubów zakonnych. Zaskakująca, ale i trudna fabuła zainteresowała naszych uczniów, którzy w skupieniu oglądali produkcję. Stała się ona punktem wyjściowym do dyskusji po projekcji. Zastanawialiśmy się czy film zasłużył na tak prestiżową nagrodę, co w nim najbardziej nas zaskoczyło i jakich filmów w polskim kinie brakuje. Wspólnie stwierdziliśmy, że powinno pojawić się więcej tego typu filmów – trudnych, ale i dających do myślenia.

    Gratulujemy reżyserowi, aktorom oraz całej ekipie filmowej i czekamy na więcej równie udanych filmów!

 

  LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM

4 marca 2015 uczniowie klas 1-3 wzięli udział w przedstawieniu teatralnym pt. "LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM" w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego Art-Re z Krakowa. Spektakl oparty był na najbardziej znanej krakowskiej legendzie. Przybliżył on dzieciom kulturę związaną z Krakowem, a tym samym z historią naszego kraju. Poprzez współudział i wspólną zabawę dzieci poznały znaczenie uczciwości i szacunku oraz rolę przyjaźni. Aktorzy zwrócili uwagę dzieci na wartości moralne takie jak opiekuńczość, odpowiedzialność, wspólna praca i odwaga. Dzieci chętnie brały udział w tańcach. 

Zawody w narciarstwie biegowym

   Zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, jednak uczniowie naszej szkoły postanowili wykorzystać jej ostatnie momenty na wypróbowanie swoich sił w zawodach narciarstwa biegowego. Sobota 21 lutego 2015 roku była wyjątkowo słoneczna. To wtedy zebraliśmy się na jednej z radziechowskich górek, aby pod przewodnictwem Pana Jerzego Miki współzawodniczyć w trzech kategoriach: klas 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum.

Cóż to były za emocje! Naszym zawodnikom gorąco kibicowali rodzice oraz zebrani na miejscu mieszkańcy Radziechów. W końcu wszyscy szczęśliwie ukończyli biegi. Zwycięzcami poszczególnych grup okazali się: w kategorii szkoły podstawowej: klas 1-3 – dziewczynki – Zuzia Ulrych, chłopcy – Bartek Zuziak; klas 4-6 – dziewczynki – Maria Jurkiewicz, chłopcy – Michał Ulrych; w kategorii gimnazjum pierwsze miejsce zajął Piotr Barcik. Wśród uczestników rozdano 22 nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Dziękujemy organizatorom - Panu Jerzemu Mice i Pani Edycie Pasternak za przygotowanie i – co najważniejsze – bezpieczne przeprowadzenie tego sportowego wydarzenia.

 

WYNIKI  KLASYFIKACJI W NARCIARSTWIE BIEGOWYM

 

Kategoria klas I-III

Dziewczynki

I miejsce – Zuzia Ulrych

IImiejsce – Julia Juraszek

III miejsce - Martyna Pasternak, Julia Konior

Chłopcy

I miejsce – Bartek Zuziak

II miejsce - Alan Multz

III miejsce - Mikołaj Ciurla, Karol Juraszek

IVmiejsce - Filip Sapeta, Adrian Dudek

Kategoria klas IV-VI

Dziewczynki

I miejsce - Maria  Jurkiewicz

II miejsce - Paulina Rodak

III miejsce - Karolina Zuziak

IV miejsce - Patrycja  Maultz

Chłopcy

I miejsce – Michał Ulrych

II miejsce - Paweł Włoch

IIImiejsce - Dawid  Kurowski

IV miejsce - Szymon Pietraszko

Kategoria I-III Gimnazjum

I miejsce - Piotr  Barcik

II miejsce - Jakub Jurkiewicz

III miejsce - Paweł Pietraszko

IV miejsce - Kamil Michalski

Zwycięzcom oraz wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!

Zapraszamy do obejrzenia Galerii

 

Przedstawienie "SKARBNIKOWE DARY"

W dniu 22 stycznia 2015 klasy  I-III szkoły podstawowej obejrzały przedstawienie pt.”SKARBNIKOWE DARY” w wykonaniu aktorów Małego Studia Teatralnego ART-RE z Krakowa. Nawiązywało ono do śląskich baśni Gustawa Morcinka przedstawiając postać legendarnego Skarbnika - władcy kopalni. W spektaklu wykorzystano śląskie stroje ludowe, elementy gwary śląskiej, żartów i powiedzeń oraz piosenek z oryginalną muzyką regionu śląskiego. Dzieci wzięły czynny udział w zabawie - śpiewały i tańczyły. Morał uświadomił młodym widzom, że warto w życiu postępować godnie i uczciwie.

Dzień Babci i Dziadka w klasie Ic

      W dniu 21.01.2015r. w klasie Ic odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

   Na przygotowanym przez dzieci przedstawieniu nie zabrakło gorących życzeń dla ukochanych babć i dziadków, pięknie recytowanych wierszy, śpiewu piosenek płynących prosto z serca oraz tańców o różnym charakterze. Dzieci przygotowały także konkursy dla swoich dziadków i wręczyły upominki. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.

    Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnuków.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

    

Dzień Babci i Dziadka w klasia IIIb

     W poniedziałek 19 stycznia 2015 roku w klasie IIIb odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu uczniowie wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi. Zaproszeni goście: Babcie i Dziadkowie, w świątecznym nastroju mogli obejrzeć "Jasełka"  w wykonaniu swoich wnucząt. Słuchali kolęd śpiewanych przez dzieci grupowo oraz solo w wykonaniu Katarzyny Toman. Przy współpracy rodziców zostały wykonane stroje i dekoracje do tego przedstawienia. Dzieci obdarowały swoje Babcie i Dziadków upominkami. Miło było patrzeć na uśmiechnięte twarze Gości. Był to miły dzień spędzony w gronie kochanych osób. Nasza klasowa poetka Kasia ułożyła i złożyła życzenia, a zaczynały się: "Dzisiaj słonko rano wstało..."

     Kochane Babcie i kochani Dziadkowie dziękujemy Wam za przybycie na naszą uroczystość. My wnukowie życzymy Wam, niech to słonko wstaje dla Was codziennie rano i niech świeci Wam przez cały dzień...

Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym

Wieczór kolęd

 Niedzielnym późnym popołudniem 11 stycznia 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. ks prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach miał miejsce magiczny KONCERT KOLĘD. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, przygotowali niezwykły występ, który licznie zgromadził mieszkańców naszej miejscowości. Gośćmi honorowymi tego wieczoru byli Pan wójt Maciej Mika oraz Ksiądz proboszcz Ryszard Kubasiak.

   Pięknie przystrojona sala, nastrojowy blask świec…   Wieczór kolęd rozpoczęło powitanie zgromadzonych przez niezastąpionego pana Bolesława Słomińskiego, który oddał mikrofon w ręce gimnazjalistów. Już po chwili wszyscy wsłuchani w kolędy i pastorałki dali się porwać czarowi chwili. Szkolny chór po raz kolejny stanął na wysokości zadania, śpiewając kolędy zarówno nowe, których wcześniej nie mieliśmy okazji słyszeć, jak i te wszystkim dobrze znane.

  Dźwięki skrzypiec i puzonu, występy utalentowanych solistów – urozmaicony repertuar sprawił, że czarowne popołudnie zbyt szybko zmieniło się w wieczór. Zakończyliśmy go wspólnym odśpiewaniem kolędy. Zgromadzonym podziękowała Pani dyrektor Jadwiga Śleziak, swoimi refleksjami podzielili się również wójt i ksiądz proboszcz.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Szkolne pokazy doświadczeń chemicznych”

„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czymś bardzo pięknym.”

Maria Skłodowska - Curie

     12 i 13  grudnia 2014 roku w  pracowni chemicznej w Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach, odbyły się „Szkolne pokazy doświadczeń chemicznych”, które przygotowały uczennice biorące udział w zajęciach dodatkowych z chemii z opiekunem Krystyną Sanetrą. W pokazach  wzięli udział uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej i klas I gimnazjum.

     Uczennice przedstawiły młodszym koleżankom i kolegom szereg ciekawych doświadczeń, takich jak magiczne bibuły,  otrzymywanie złota i srebra, chemiczne ogrody, kameleon chemiczny, zapałki chemiczne, żarłoczny roztwór, piana chemiczna, lokomotywa chemiczna, piekiełko, wulkan chemiczny, jeden roztwór pięć kolorów, wskaźniki kwasowo- zasadowe, niekonwencjonalne zgniatanie puszki i inne.  Tym samym pokazały , że chemia to nie tylko trudne wzory, reakcje, obliczenia i układ okresowy. Chemia towarzyszy nam w codziennym życiu, jest kolorowa i potrafi zadziwiać.

    Pokazy były ciekawe, przebiegały sprawnie i  przyniosły wszystkim wiele zabawy i radości. Występująca młodzież  z wielkim zaangażowaniem wykonywała doświadczenia, co dostarczyło jej wiele niezapomnianych przeżyć i emocji. Na koniec otrzymała gorące brawa.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Warsztaty z doradztwa zawodowego

     W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum brali udział w warsztatach z fryzjerstwa, geodezji oraz  budownictwa prowadzonych przez nauczycieli z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu a także w warsztatach gastronomicznych i hotelarskich zorganizowanych przez Zespół Szkół  Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Moszczanicy.

        W ramach tych warsztatów uczniowie w dniu 27 listopada 2014 r. wzięli udział w wycieczce do Krakowa gdzie zwiedzili hotel „Radison” oraz uczestniczyli  w zajęciach pt. „Zawody na lotnisku” zorganizowanych przez pracowników  lotniska Balice. Planowane są dalsze warsztaty i wycieczki dla naszych uczniów. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

KOLEJNY SUKCES MAŁYCH SPORTOWCÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ 

ZESPOŁU SZKÓŁ IM.KS.PRAŁ.ST.GAWLIKA W RADZIECHOWACH

 

W dniu28 listopada 2014r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wieprzu odbył się Turniej Gier i Zabaw – Memoriał Franciszka Witkowskiego  klas II-III. Udział w nim wzięły reprezentacje szkół w Juszczynie , Wieprzu i Radziechowach. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak: toczenie piłki koszykowej w tunelu, wyścig kangurów, sadzenie ziemniaków, sztafeta zwinnościowa , podskoki ze skakanką, sztafeta z piłką lekarską, sztafeta wahadłowa z piłeczką, rzuty woreczkami do celu. Nasi mali sportowcy zarówno klas II  jak i III okazali się bezkonkurencyjni zdobywając I miejsce przy ogólnej punktacji: 86,5 punktów Szkoła Podstawowa w Radziechowach ; 61 pkt. Szkoła Podstawowa w Wieprzu oraz  40 pkt. Szkoła Podstawowa w Juszczynie. Nasza wygrana pozwoliła nam przejść do dalszego etapu czyli zawodów powiatowych, które odbyły się 16 grudnia 2014r. W Szkole Podstawowej w Lipowej. W zawodach tych rywalizowali zwycięzcy poszczególnych gmin

 z całego powiatu żywieckiego. Były to szkoły z Lipowej, Milówki i Łodygowic. Również tutaj odnieśliśmy wielki sukces – zdobywając I miejsce . Dzięki odniesionemu zwycięstwu awansowaliśmy do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu. Nasi uczniowie spisali się na medal, wykazując dużą sprawność fizyczną. GRATULUJEMY ZWYCIĘŻCOMI I ŻYCZYMY SUKCESÓW W KOLEJNYCH ZMAGANIACH!!!

Skład zwycięskiej drużyny z Radziechów:

KLASA II

JULIA ROZMUS, ANASTAZJA NOGA, ZUZANNA ULRYCH, OLIWIA HAZUKA, JULIA TRACZ, ADAM DZIEDZIC, KRYSTIAN SIKORA, PIOTR SOŁTYSEK,MICHAŁ SYPOSZ, KRZYSZTOF KRĘCICHWOST

 

KLASA III

NATALIA SAPETA, AGNIESZKA LIPIEC, NINA KLIMONDA,KLAUDIA MOCZAŁA, BARTŁOMIEJ KONIOR, BARTŁOMIEJ ZUZIAK, MIŁOSZ MIKA, SEBASTIAN  WRÓBEL

mgr Edyta  Pasternak

mgr Maria Tlałka

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Zabawa andrzejkowa

We wtorek 25 listopada 2014 uczniowie szkoły podstawowej wzięli liczny udział w organizowanej w szkole zabawie andrzejkowej. Starsi koledzy z gimnazjum zapewnili porywającą do tańca muzykę oraz wiele konkursów i zabaw. Nie zabrakło też andrzejkowych wróżek. Samorząd uczniowski zadbał o dobrze zaopatrzony bufet. Wszyscy bawili się baaardzo dobrze!

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM

       10 listopada 2014r. nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum. Pierwszoklasiści – w obecności kolegów ze starszych klas, Dyrekcji szkoły i nauczycieli – oficjalnie stali się uczniami Gimnazjum. Uczniów powitała pani dyrektor Jadwiga Śleziak, która zachęciła ich do intensywnej pracy w nowej roli, opowiedziała im też o obowiązkach spoczywających od tego momentu na ich barkach.

     Uroczystość poprowadziły przedstawicielki Samorządu uczniowskiego. W związku z nadchodzącą 96-tą rocznicą Święta Odzyskania Niepodległości, po ślubowaniu, rozpoczęła się część artystyczna. Chór wykonał pieśni patriotyczne, zarówno te dostojne i nostalgiczne, jak  i radosne, żywiołowo opowiadające o walce o wolność naszego kraju.

        Gratulujemy uczniom klas pierwszych, jednocześnie życząc wytrwałości w nowej roli gimnazjalistów!

 

RAMBIT KLAS SZÓSTYCH SP

       10 listopada 2014roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości,  odbył się RAMBIT klas szóstych. Zmaganiom szóstoklasistów przypatrywali się Dyrekcja szkoły i nauczyciele, a uczniowie młodszych klas kibicowali i zagrzewali drużyny do walki. Klasy VIa i VIb musiały zmierzyć się w następujących konkurencjach: odśpiewanie pieśni patriotycznej, zawody sportowe – przeciąganie liny, konkurs historyczny, uroczyste wykonanie poloneza, przygotowanie plakatu związanego z rocznicą odzyskania niepodległości.

       Oba zespoły były świetnie przygotowane, jednak zwyciężyć mógł tylko jeden. Wygrała klasa VIb. Gratulujemy!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Przedstawienie "Warkocz Królewny Wisełki"

 
23 października 2014 roku uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym "Warkocz Królewny Wisełki" w wykonaniu aktorów ze studia teatralnego ART-RE z Krakowa. Spektakl oparty był na mało znanej polskiej legendzie przybliżającej pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Dobre serce królewny Wisełki  i miłość dla ludu sprawiają, że kraj zostaje ocalony od suszy i głodu. Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków były cenną lekcją historii.

 

Święto Patrona Szkoły

     Jak co roku, 14 października był dniem wyjątkowym dla Zespołu Szkół w Radziechowach. Uczniowie i nauczyciele obchodzą bowiem w tym dniu nie tylko Święto Edukacji Narodowej, ale także rocznicę nadania szkole imienia.

     W tym roku upływa już 9 lat odkąd szkoła może poszczycić się chlubnym patronatem ks. Prałata Stanisława Gawlika. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą świętą, której przewodniczył ks. Proboszcz Ryszard Kubasiak. We mszy uczestniczyła Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Po niej przedstawiciele samorządu szkolnego udali się na cmentarz, gdzie przy grobie księdza prałata zapalili znicze i złożyli kwiaty. Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystym apelu. Pani dyrektor Jadwiga Śleziak powitała przybyłych, po czym rozpoczęto część artystyczną. Uroczystość poprowadził pan Bolesław Słomiński.

     Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły wręczono nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom: p. Jadwidze Hyli, p. Katarzynie Mice, p. Jerzemu Mice, p. Katarzynie Dudzie, p. Edycie Pasternak, p. Bolesławowi Słomińskiemu, p. Jadwidze Sapecie, p. Marii Wołek oraz p. Bożenie Kupczak. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszej pracy całemu gronu pedagogicznemu. Święto zakończono podziękowaniami i złożeniem kwiatów na ręce dyrekcji przez przedstawicieli Rady Rodziców.

Teresa Ciapka

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

ŚLUBOWANIE  UCZNIÓW KLAS  PIERWSZYCH  SZKOŁY   PODSTAWOWEJ

 

Dzień 9  października br. to ważna data dla pierwszoklasistów naszej szkoły podstawowej. W tym dniu właśnie zostali oni pasowani na uczniów. Do uroczystości ślubowania przygotowywali się pod opieką wychowawczyń pani mgr Alicji Gołek (kl.Ia), mgr Bożeny Rak (kl.Ib) oraz mgr Katarzyny Juraszek (Ic). Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia. Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd.

Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości czyli przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Radziechowach wraz z panią dyrektor mgr Małgorzatą Kasperek.

Na początek dyrektor szkoły pani mgr Jadwiga Śleziak skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani przez panią dyrektor na  ucznia przy pomocy symbolicznego ołówka.

Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątki ufundowane przez Radę Rodziców. Były to kolorowe książeczki, zakładki oraz dyplomy.

Ostatnim miłym akcentem tego niezwykłego dnia była sesja fotograficzna oraz spotkanie w klasach i wspólny poczęstunek dla dzieci, rodziców i wychowawców.

 

II Jesienny Rajd Turystyczny

Pogoda wyjątkowo dopisała tego pięknego jesiennego dnia. 1 października uczniowie naszej  szkoły oraz szkół z Przybędzy i Wieprza wyruszyli na Halę Radziechowską, by wziąć udział w II Jesiennym Rajdzie Turystycznym.

Pod czujnym okiem pani przewodnik wyruszyliśmy rankiem spod krzyża na Matysce. U celu zorganizowano konkurs na najlepszą Piosenkę Turystyczną, w którym uczniowie naszej szkoły zajęli drugie miejsca w kategoriach szkoły podstawowej i Gimnazjum. Trudy powrotu umiliło nam ognisko przygotowane przez pracownika Nadleśnictwa Węgierska Górka. Uczniowie mieli okazję wykazać się zdobytą tego dnia wiedzą w trakcie Konkursu Wiedzy Turystycznej. W kategorii Gimnazjum I miejsce zajęli ex aequo: Zuzia. Ostręga, Julia Kozubek i Marcin Żelazny. W kategorii Szkoła podstawowa zwyciężyła Olga Żelazna. Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom!

Wyjątkowo docenione zostały również nauczycielki z naszej szkoły angażujące się w działalność turystyczną – panie Małgorzata Klimonda i Anna Czulak. Wręczone zostały nagrody rzeczowe.

Mimo dużego zmęczenia, żaden z uczestników Rajdu nie narzekał, nawet w trakcie drogi powrotnej. Dzień upłynął pod znakiem wielkich emocji i zadowolenia. W takich lekcjach geografii i przyrody chcielibyśmy uczestniczyć częściej!

Serdeczne podziękowania składamy na ręce przedstawicieli GCKiPT przy Urzędzie Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Nadleśnictwu Węgierska Górka za organizację imprezy.

 

X Zaduszki Narodowe 2014 r. 

     W dniu 4 października 2014 roku na górze Matyska w Radziechowach miało miejsce niezwykłe wydarzenie - po raz kolejny odbyły się Zaduszki Narodowe. Udział w nich wzięli: poczet sztandarowy reprezentujący naszą szkołę, uczniowie i nauczyciele. 

      W tym roku, oprócz wspomnień o Papieżu Polaku – Janie Pawle II, przypominaliśmy sobie ważne wydarzenie historyczne, jakim był najazd Szwedów na Polskę, przejazd króla Jana Kazimierza przez rejon Żywiecczyzny oraz obronę Jasnej Góry. Zagrane przez aktorów – amatorów, wśród których znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Cóż to była za inscenizacja! Kolorowe stroje, pieczołowicie dobrane i wykonane specjalnie na tę okazję rekwizyty, huk wystrzałów z armat, a wszystko okraszone barwnymi opowieściami o siedemnastowiecznych wydarzeniach.

     Wyjście na szczyt Matyski zakończone zostało uroczystą mszą świętą, podczas której proboszcz podkreślił patriotyczny charakter wydarzenia. Dosypano ziemi do Kurhanu Pamięci, po czym wszyscy udali się na wspólne biesiadowanie. Dzień był pełen pozytywnych wrażeń, a w tak ciekawy sposób przedstawione wydarzenia z całą pewnością zapadną na dłużej w pamięci uczestników!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

III Gminny Rajd Ekologiczny: „Czyste Beskidy”

Uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika - uczestnikami rajdu!

        

W dniu 20 września 2014 roku odbył się III Gminny Rajd Ekologiczny: „Czyste Beskidy”, którego celem było sprzątanie szlaków górskich. Organizatorami tej akcji są już po raz trzeci: Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka.

W rajdzie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.  Podopieczni wraz z opiekunami sprzątali szlak wiodący na Magurkę Radziechowską, a następnie przeszli do Przybędzy, gdzie czekało ich ognisko, poczęstunek, prelekcja pracownika Nadleśnictwa oraz konkursy z nagrodami.

Dziękujemy organizatorom za ciekawy pomysł poznawania leśnych ścieżek, a  leśnikom za opiekę i fachową pomoc w czasie trwania rajdu.

Nauczyciel języka polskiego J. Roczyna

Próbna ewakuacja

W dniu 17 września 2014 r. wszystkich uczniów zaniepokoił ciągły dzwonek, którego dźwięk usłyszeli - o dziwo - w środku lekcji. Był to alarm wzywający do ewakuacji. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy bardzo sprawnie, szybko i bez paniki opuścili budynek szkoły. Na szczęście były to tylko ćwiczenia - ewakuacja próbna!

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
  34-381 Radziechowy
  ul. Szkolna 299
 • (033) 8676222

Galeria zdjęć