Biblioteka prowadzi :

- katalog alfabetyczny

- katalog działowy

- kartoteki bibliograficzne m.in. imprezy i uroczystości szkolne, konkursy, zagadki, łamigłówki, zagadnienia wychowawcze.

Umiejętność korzystania różnych źródeł informacji uczniowie zdobywają na zajęciach z zakresu „Edukacji czytelniczej i medialnej”

Biblioteka organizuje następujące imprezy i konkursy:

- Uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki.

- Rambit klas trzecich – konkurs czytelniczy połączony z zawodami sportowymi.

- Konkurs „Wiem wszystko” przeznaczony dla uczniów klas 8

Ponadto uczniowie mają możliwość uczestniczenia w:

- pracach kółka bibliotecznego

- zajęciach organizowanych w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – wspólne czytanie książek , konkursy czytelnicze i plastyczne.

Czytelnicy mogą korzystać z:

- wypożyczalni liczącej ponad 11 tyś. woluminów / literatura piękna, beletrystyka, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy,książki z zakresu psychologii, pedagogiki i inne/

-  księgozbioru podręcznego czytelni / encyklopedie, słowniki, kompendia wiedzy z różnych dziedzin, albumy, atlasy, czasopisma, programy komputerowe, CD-romy, kasety magnetofonowe i inne zbiory audiowizualne.

Biblioteka udostępnia swoje zbiory:

- na miejscu: uczniom szkół średnich, studentom, rodzicom

- nauczycielom i pracownikom szkoły

- uczniom szkoły podstawowej