• Wydarzenia

      • Uroczyste Pasowanie na Czytelników w Bibliotece Szkolnej!

         

        W dniach 21 oraz 23 lutego 2024 roku w naszej bibliotece odbyła się uroczystość przyjęcia do grona czytelników naszych najmłodszych uczniów z klas 1a i 1b. Została ona zorganizowana przy zaangażowaniu i pomocy uczniów z klasy 7b i 8a.

        Nasi młodzi czytelnicy mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym przedstawieniu  pacynkowym, które zostało przygotowane przez starszych uczniów. Przedstawienie to nie tylko dostarczyło rozrywki, ale również przekazło ważne przesłanie dotyczące właściwego postępowania z książkami. Dzięki kreatywności i zaangażowaniu starszych kolegów, uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki a także jak unikać ich uszkodzeń i niszczenia.

        Po emocjonującym przedstawieniu nadszedł czas na oficjalne pasowanie na czytelników biblioteki. Uczniowie klas 1 złożyli uroczystą przysięgę, obiecując dbać o książki i korzystać   z nich z należytym szacunkiem. Następnie zostali uroczyście pasowani na czytelników.

        Nie mogło zabraknąć drobnych upominków dla naszych nowych czytelników. Każde dziecko otrzymało pamiątkową książeczkę oraz zakładki do książki, które zostały wykonane własnoręcznie przez starsze koleżanki. Na koniec, oczywiście, nie mogło zabraknąć słodkich niespodzianek, które zawsze dodają uroku każdej uroczystości.

        Dzięki zaangażowaniu starszych uczniów oraz radości i entuzjazmowi najmłodszych uczniów, uroczystość przyjęcia do grona czytelników była nie tylko wyjątkowym wydarzeniem, ale również ważnym krokiem w czytelniczej podróży naszej szkolnej społeczności.

         

        DZIEŃ KUBUISA PUCHATKA

        W piątek 18 stycznia obchodziliśmy w bibliotece Dzień Kubusia Puchatka. Uczennice klasy 4b Dorota Małysa i Wiktoria Caputa czytały na przerwach bajeczki o Kubusiu Puchatku. Odbywało się to w ramach comiesięcznej akcji Przerwa na czytanie. Uczniowie klas I-III, którzy w tym dniu wypożyczali książeczki dostali od Kubusia słodki upominek.

        Dziękujemy za tworzenie Przytulnego Kącika Czytelni.

        W ostatnim czasie w naszej bibliotece zaszły małe zmiany. Do czytelni zakupione zostały nowe kanapy, zniknęły stoliki komputerowe i większość krzeseł. Na podłodze pojawił się jasny dywan. Uczniowie nieśmiało zaczęli zaglądać do nowego kącika czytelniczego, który zyskuje w szkole coraz większą popularność. Ma on już nawet swoich stałych bywalców. Nowo powstały i ciągle rozwijający się kącik czytelniczy ma służyć uczniom naszej szkoły, którzy szukają na przerwach wytchnienia od hałasu i zgiełku. Można tutaj w spokoju poczytać książkę, zrobić zadanie, pograć w gry planszowe lub po prostu porozmawiać z kolegą czy koleżanką. Zachęcamy do korzystania  z tego miejsca i mamy nadzieję na dalszy rozwój  i upiększanie naszej czytelni

        Pragniemy serdecznie podziękować radzie Rodziców oraz wszystkim uczniom naszej szkoły za niezwykłe zaangażowanie i wsparcie, które umożliwiły stworzenie przytulnego kącika w naszej szkole. Dzięki Waszej hojności udało się zorganizować akcję sprzedaży gofrów, która przyczyniła się do zebrania niezbędnych środków na zakup kanap i stworzenia tego wyjątkowego miejsca.

        Wasza inicjatywa nie tylko sprawiła, że nasza szkoła zyskała przestrzeń do relaksu i odpoczynku, ale także pokazała siłę naszej społeczności i zdolność do wspólnego działania dla wspólnego dobra. To właśnie Wasze zaangażowanie i zaufanie sprawiają, że nasza szkoła staje się miejscem nie tylko nauki, ale również wspólnoty, której każdy może czuć się doceniony. Dzięki Wszemu wkładowi nasza szkoła staje się lepszym miejscem do nauki i rozwoju. Dziękujemy!

        „Przerwa na czytanie”

        W dniach 23 do 25 października w naszej szkolnej bibliotece rozpoczęliśmy nową, comiesięczną inicjatywę o nazwie "Przerwa na czytanie". Idea projektu polega na tym, że uczniowie z klas starszych ofiarowują swoim młodszym kolegom i koleżankom chwile magicznych opowieści, czytając im bajki, wierszyki lub opowiadania w trakcie przerw między lekcjami.

        Nasz inicjatywa spotkała się z niesamowitym entuzjazmem, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że nie tylko młodsze dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchają tych opowieści, ale również uczniowie starszych klas z chęcią przyłączyli się do czytania. To dowodzi, że miłość do książek i opowieści jest wiekowa, a czytanie jest czynnością, która łączy nas wszystkich.

        Planujemy kontynuować akcję „Przerwa na czytanie” cyklicznie, co miesiąc, aby umożliwić naszym uczniom jeszcze więcej magicznych chwil spędzonych w światach wyobraźni.

        Chciałabym serdecznie podziękować uczennicy Dorocie Małysie z klasy 4b za jej zaangażowanie i piękne czytanie. Jej wkład w ten projekt jest nieoceniony, a uczniowie byli zachwyceni jej występem, co widać na załączonych zdjęciach poniżej.

        Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w inicjatywie. Nie możemy się już doczekać kolejnej „Przerwy na czytanie”.

        Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

         

         

        W piątek, 29 września, w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Głośnego Czytania. W pierwszej części spotkania przyjęliśmy uczniów klas pierwszych, którzy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w bajeczki, wierszyki i zagadki czytane przez starszą uczennicę, Maję Knapek z klasy 7b. Uczniowie z fascynacja słuchali treści i aktywnie odpowiadali na zadawane pytania.

        Następnie uczennice klasy 7b: Maja Knapek, Emilia Jachowicz i Martyna Sapińska wzięły udział w konkursie głośnego czytania zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach. Konkurs odbył się online, wykorzystując platformę Teams. Wzięło w nim udział 36 uczniów z dziesięciu różnych szkół. Ich zadaniem było zaprezentowanie fragmentu wybranej książki w taki sposób, aby zachęcić innych do sięgnięcia po daną pozycję. Po występach uczestników każda szkoła wybierała pięć osób, które najbardziej przypadły jej do gustu. Z ogromną radością informujemy, że najwięcej głosów otrzymała uczennica naszej szkoły Maja Knapek, a Emilia Jachowicz zajęła ex aequo III. miejsce. Serdecznie gratulujemy!

         

        Narodowe czytanie

         

        W piątek 15 wrześniaw 2023r. w bibliotece szkolnej odbyło się wspólne czytanie wybranych fragmentów utworu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie to było częścią akcji Narodowe Czytanie, której początki sięgają roku 2012. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 7a i 5b. Uczennice klasy 7b, Maja Knapek oraz Emilia Jachowicz, zaprezentowały fragmenty tej znaczącej powieści, oferując słuchaczom niepowtarzalne doznania literackie. Ponadto Pani Jolanta Roczyna czytała fragmenty „Nad Niemnem” uczniom z klasy 8a, poszerzając krąg czytelników tego wyjątkowego dzieła.

          

         

         

         

        Konkurs „Wiem wszystko”

           21 kwietnia 2023 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w corocznym konkursie „Wiem wszystko”. W czytelni przygotowano dla nich różnorodne źródła informacji, zestawy pytań i oczywiście nagrody.

           Zwycięzcami zostali:

        1. Michał Mika – kl.8b

        2. Amelia Zawada – kl.8b

        3. Natalia Błachut – kl. 8a

           Po raz kolejny uczniowie pokazali, że świetnie radzą sobie w wyszukiwaniu informacji na różne tematy.

         

        Witajcie w bibliotece”

        15 lutego 2023 r. pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę, aby po raz pierwszy wypożyczyć książki. Piękną uroczystość przygotowali dla nich uczniowie klasy 6b i 7a. Spotkanie rozpoczęto inscenizacją baśni „Czerwony Kapturek”, po czym dzieci zostały wprowadzone w „świat książek”. Królowa Książek przedstawiła swoje prośby i oczekiwania, a pierwszaki obiecały być wzorowymi czytelnikami. Po krótkiej lekcji bibliotecznej na temat zasad korzystania z biblioteki, przyszedł czas na wypożyczenie książek. Nie zabrakło też niespodzianek – Czerwony Kapturek znalazł w swoim koszyczku trochę słodkości oraz pamiątkowe zakładki z Myszką Miki, które wykonali członkowie kółka bibliotecznego.

         

         

        Więcej zdjęć w Galerii

         

        Dzień Pluszowego Misia

           25 listopada 2022r. szóstoklasiści zaprosili uczniów klas pierwszych na uroczystość z okazji Dnia Pluszowego Misia. Na tę okoliczność przygotowali dekorację, rekwizyty, odpowiednie stroje i wybrali ciekawą lekturę  – pouczające książeczki o przygodach Misia Remisia. W historyjkach, których bohaterem jest sympatyczny niedźwiadek dzieci bez trudu rozpoznały typowe sytuacje z codziennego życia. Z książek „Miś Remiś musi nosić okulary” i „Miś Remiś i bolący ząb” dowiedziały się m.in., że  noszenie okularów nie musi być straszne, a czasem jest konieczne oraz dlaczego nie trzeba bać się dentysty.

         

        Miesiąc Bibliotek Szkolnych

           W październiku obchodziliśmy Święto Biblioteki i dla naszych czytelników przygotowaliśmy liczne atrakcje. Urządziliśmy  dwa kiermasze, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i nauczycieli. Na lekcjach bibliotecznych czytaliśmy najciekawsze fragmenty książek, kilka zajęć poświęciliśmy historii książki, a dla klas 4-5 zorganizowaliśmy konkurs, w którym uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności plastyczne, projektując ozdobne inicjały. W naszym święcie chętnie wzięli udział ósmoklasiści, którzy zaprosili najmłodszych na „Dni Głośnego Czytania”. Z humorem i na poważnie czytali  wiersze Ludwika Jerzego Kerna i Wandy Chotomskiej, których bohaterami były „wszystkie zwierzęta duże i małe". Październik szybko minął, pozostały miłe wspomnienia i nagrody, które ufundowała biblioteka.

        Więcej zdjęć w Galerii

         

        „Wiem wszystko”

          W dniach 11-13 kwietnia 2022r., po dwuletniej przerwie biblioteka zorganizowała konkurs „Wiem wszystko” dla uczniów klas ósmych. Zadaniem ósmoklasistów było wykazać się umiejętnością korzystania z różnych źródeł informacji. Mając do dyspozycji cały księgozbiór podręczny czytelni oraz Internet, uczniowie wykonywali polecone zadania, a o zwycięstwie zdecydował czas pracy.

           W konkursie zwyciężyli:

        1. Karol Grzegorzek – kl.8c
        2. Wojtek Kozieł – kl. 8c
        3. Julia Dobija – kl. 8a

         

        "Witajcie w bibliotece"

           7 i 8 marca 2022 r. uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Tradycyjnie dziewczynki z kółka bibliotecznego przygotowały inscenizację, wykonały piękną dekorację, plakat „ Jak dbać o książki” oraz pamiątkowe zakładki. Dzieciom bardzo podobała się „zabawa z literkami”, do której wykorzystano wierszyki z książki Anny Edyk-Psut „Abecadło”. Sprawdzian znajomości alfabetu wypadł pozytywnie, po zapoznaniu się z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni uczniowie  wypożyczyli swoje pierwsze lektury i od razu zabrały się do czytania.

        więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 

         

        Dzień Pluszowego Misia – 29.11.2021 r.

          W roku szkolnym 2021/2022 w zorganizowaniu Dnia Pluszowego Misia uczestniczyli uczniowie klas siódmych. Dziewczynki ubrane w „nocne stroje” zaprosiły najmłodszych na spotkanie z Misiem Uszatkiem. Uroczystość rozpoczęliśmy kołysanką ze znanej naszym rodzicom i dziadkom dobranocki, potem była prezentacja książki Czesława Janczarskiego i rozmowy na temat znanych  misiów. Na koniec dzieci wysłuchały piosenki „Pora na dobranoc” w wykonaniu znanego aktora Mieczysława Czechowicza. Okazało się, że przygody „misia z klapniętym uszkiem” zainteresowały też uczniów klas starszych. Przeczytane przez Malwinkę i Julkę fragmenty książki dostarczyły niektórym wiele radości.

         

        Święto Biblioteki

           W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym przygotowaliśmy dla naszych czytelników liczne atrakcje: wystawki nowości, kiermasze książek, konkursy, a dla najbardziej aktywnych w czytelnictwie – nagrody. Dziewczynki z kółka bibliotecznego udekorowały bibliotekę i zorganizowały pokaz „mody baśniowej”. Jak widać na zdjęciach Malwinka, Julka, Ania, Zuzia i Rozalia prezentują się świetnie.

         

        „Baśnie z różnych stron świata”

           Zorganizowany 29 września 2021 r. Dzień Głośnego Czytania przebiegał w bardzo miłej atmosferze. W tym roku do  naszej uroczystości chętnie dołączyli ósmoklasiści, którzy czytali najmłodszym „Baśnie z różnych stron świata”. Dziewczynki w przepięknych strojach zaprezentowały baśń chińską, indiańską i korsykańską, opowiadające o przyjaźni, miłości i odpowiedzialności. Słuchając naszych opowieści dzieci przekonały się jak ważne jest bycie sobą.  Nasi słuchacze aktywnie uczestniczyli w uroczystości, niektórzy spontanicznie dołączyli do tańca Malwinki, Julki i Marysi. Na zakończenie Ania w indiańskim stroju zaprosiła wszystkich na kiermasz taniej książki.




        Rok szkolny 2020/2021

         

        Maj z książką

               Tradycyjnie w maju biblioteka organizuje akcję „Cała szkoła czyta książki”. W tym roku spotkanie w czytelni nie było możliwe , dlatego zaproponowaliśmy uczniom klas starszych, aby na zajęciach wychowawczych wysłuchali fragmentów książek znanych pisarzy: Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsowicza, Zuzanny Orlińskiej i Barbary Kosmowskiej.

             Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych. Przez cały maj najbardziej „aktywni” uczniowie nagradzani byli drobnymi upominkami, a dla najlepszych czytelników z klas 1-3 przygotowaliśmy książki, które  wręczyła dzieciom  pani dyrektor mgr Jadwiga Śleziak Pięknie ilustrowane nagrody  otrzymali: Zuzia Bartkowska z kl. 1a, Artur Szkotak z kl.1b, Maja  Dłutko z kl.2a, Wojtek Palmąka z kl.2b, Karolina Gielata z kl.3a i Kamil Pindel z kl.3b.

         

        „Witajcie w świecie książek”

           27 stycznia 2021 r. uczniowie klas pierwszych po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną. Uroczystość rozpoczęto lekcją biblioteczną w klasie na temat zasad korzystania z wypożyczalni i czytelni. Pierwszaki poznały  prawa i obowiązki czytelnika, z uwagą wysłuchały „Próśb książek”.

        Odwiedziny biblioteki odbywały się w kilkuosobowych grupkach. Dzieci zapoznały się z układem książek i wypożyczyły pierwsze lektury. Na zakończenie wysłuchały piosenki „Miłość za regałem” w wykonaniu Bartka Tomiczka i poczęstowane zostały kolorowymi lizakami.

        Na pamiątkę pierwszej wizyty wszyscy otrzymali  książkę „Pierwsze abecadło” podarowaną przez od Instytut Książki, rodzicom przekazano natomiast  broszurę „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”, aby wspólnie z dziećmi rozpoczęli wspaniałą przygodę z czytaniem.

        Święto Biblioteki

           W tym roku nasze święto obchodziliśmy inaczej niż zwykle. Nie było uroczystego spotkania w czytelni, nie było też tortu w kształcie książki. Jednak mimo wszystko świętowaliśmy. O wszystko zadbały dziewczynki z kółka bibliotecznego. Sonia z klasy 6b wykonała dekorację: w ozdobnych ramkach umieściła zdjęcia prezentujące nasze działania w ubiegłym roku. Całość uzupełniła kolorowymi balonikami. Ania, Zuzia i Rozalia z klasy 7b przygotowały natomiast loterię fantową: losy w kształcie listeczków i koszyk pełen niespodzianek.

           W piątek, 16 października wszyscy odwiedzający bibliotekę uczestniczyli w naszym święcie. Mogli nie tylko wypożyczyć ciekawe książki, ale również wylosować drobny upominek.

        więcej zdjęć w galerii

         

        Wirtualny kiermasz książki 

        kiermasz_wirtualny_wyjasnienie_zasad_(1).docx

         

        Dzień Głośnego Czytania

           Tradycyjnie 29 września organizujemy w bibliotece Dzień Głośnego Czytania. W tym wyjątkowym roku to wydarzenie miało inny charakter. Wspólnie z członkami kółka bibliotecznego wybraliśmy audiobooki i zaprosiliśmy uczniów klas 4- 7 do ich słuchania na lekcjach języka polskiego.

        Uczniom klas czwartych zaproponowaliśmy „Jaśki” -  humorystyczne perypetie sześciu braci o tym samym imieniu, które mogą rozbawić każdego.

         Klasę piątą chcieliśmy zachęcić do czytania książek Pawła Beręsowicza. „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” jest  jedną  z kilku, które można wypożyczyć w naszej bibliotece.

        „Dynastia Miziołków” to proponowana przez nas lektura dla szóstoklasistów. Fragmenty tej książki,  opowiadającej o  losach zabawnego Miziołka i jego rodziny czytał znany aktor Artur Barciś.   

         W klasach siódmych przeprowadzono lekcje biblioteczne, na których zaprezentowane zostały powieści Barbary Kosmowskiej - pisarki, która w swoim dorobku literackim posiada zarówno książki  dla dzieci  i młodzieży ,  jak i dorosłych.

            Mamy nadzieję, że wybrane   książki  zachęcą  naszych czytelników do częstych odwiedzin w bibliotece i korzystania z jej bogatego księgozbioru.



        rok szkolny 2019/2020

        „Witajcie w bibliotece”

           W lutym w bibliotece odbywa się ważna uroczystość – przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. W tym roku pierwszaki miały swoje święto 7 lutego. Dla nich członkowie kółka bibliotecznego przygotowali inscenizację, wykonali pamiątkowe zakładki, a Bartek Tomiczek po mistrzowsku zaśpiewał piosenkę o bibliotece.

           Dzieci z uwagą słuchały próśb i porad Królowej Książek i przyrzekły zostać wzorowymi czytelnikami. Uczestniczyły też w zabawie edukacyjnej z literkami. Jednak najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie na czytelnika i wypożyczenie pierwszych lektur. Największym zainteresowaniem cieszyły się książeczki o przygodach żółwika Franklina.

        więcej zdjęć w galerii

        Misie, miśki, misiaczki…

            27 listopada 2019 r. zorganizowaliśmy Dzień Pluszowego Misia.  W otoczeniu maskotek różnej wielkości, czytaliśmy najmłodszym krótkie bajeczki, a potem wspólnie śpiewaliśmy znane piosenki. Przygotowaliśmy też wystawkę książek o przygodach Misia Paddingtonam, Kubusia Puchatka, Misia Remisia i lubianego przez wszystkie dzieci Misia Uszatka.

           Misie, miśki i misiaczki wzbudziły duży zachwyt i nawet starsi czytelnicy z chęcią przytulali się do puchatych maskotek. Bohaterem dnia był duży biały miś  z którym można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

        więcej zdjęć w galerii

        Święto Biblioteki

           Od kilku lat październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Dla nas tradycją stało się organizowanie z tej okazji Święta Biblioteki. Jest to spotkanie wszystkich członków kółka bibliotecznego, na którym podsumowujemy ubiegłoroczną działalność i omawiamy pomysły na przyszłość.

           30 października 2019r. spotkaliśmy się przy świątecznym torcie i prowadziliśmy rozmowy na różne tematy. W tym roku odwiedziła nas absolwentka  szkoły Monika Sowa, pomysłodawczyni i autorka pięknych dekoracji. Zaprosiliśmy też panią dyrektor Jadwigę Śleziak, która była naszym honorowym gościem.

            Kółko biblioteczne stale się powiększa o nowych członków, dzięki czemu możemy rozwijać naszą działalność. Już w tym roku zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania, kiermasz taniej książki i konkurs dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami.

        Kiermasz taniej książki

         

        „Przyjaciele mogą wiele…”

          30 września zorganizowaliśmy Dzień Głośnego Czytania. W tym roku bohaterami naszej uroczystości były znane wszystkim Słodziaki. Maskotki przysłane przez „Biedronkę” oraz prace plastyczne uczniów z klas siódmych stanowiły przepiękną dekorację.

           Członkowie kółka bibliotecznego czytali najmłodszym wybrane rozdziały z książki Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Słodziaków”. Dzieci podziwiały elegancję i szyk muchy Henryki i innych Królewskich Mości, słuchały koncertu z leśnej polany i „uczestniczyły” w wielkiej akcji sadzenia drzew. Duże zainteresowanie wzbudziło Magiczne Drzewo, które odpowiadało na pytania małych miłośników przyrody.

          Gang Słodziaków przyciągnął do biblioteki wielu czytelników i nie tylko tych najmłodszych.

        „Podróże po Polsce z baśnią i legendą”

         29 maja 2019 r., w sali gimnastycznej uczniowie klas młodszych wzięli udział w rambicie. W tym roku razem  z uczniami klas 3a i 3b udaliśmy się w „Podróż po Polsce z baśnią i legendą”. Najdłużej zatrzymaliśmy się w okolicach Krakowa i Warszawy.

           Klasa 3a w pięknej, barwnej inscenizacji przedstawiła najbardziej znane legendy o Krakowie. Był wspaniały lajkonik, smok wawelski, dzielny rycerz i księżniczka. Wszystkich zachwyciła oprawa plastyczna i muzyczna.

           Klasa 3b barwnie przedstawiła historię naszej stolicy na poważnie i na wesoło. Były elementy patriotyczne, a humoru dodawały melodie warszawskich kapel podwórkowych.

           Obydwie klasy wykazały się dużą wiedza w konkursie czytelniczym, jednak o zwycięstwie w rambicie zdecydowały zawody sportowe.  Nagrody ufundowane przez bibliotekę wręczyła pani dyrektor. Jak co roku nagrodzeni zostali również najlepsi i wzorowi czytelnicy.

         

        "Cała szkoła czyta książki"

           W maju, na dużej przerwie nauczyciele i uczniowie czytali nieznane wiersze Jana Brzechwy. Dzieciom bardzo podobały się interpretacje utworów, które były prezentowane w ramach cyklów tematycznych: „Lata ptaszek”, „Gorzkie prawdy”, „Wyssane z palca”, „Nurka do wody”, „Co w trawie piszczy”, „Śledzie po obiedzie”. Do naszej akcji włączyli się również najmłodsi czytelnicy, uczennica klasy 2b zaprezentowała nawet serię książek ze swojej domowej biblioteczki. Gośćmi specjalnymi w tym roku byli nauczyciele: Katarzyna Juraszek, Monika Ciuruś i Teresa Surówka.

        Więcej zdjęć w galerii 

         

        Geograficzny konkurs „Wiem wszystko”

          18 marca 2019r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w szkolnym konkursie „Wiem wszystko”. W tym roku korzystali z różnych źródeł informacji z zakresu geografii. Oprócz wiedzy  z przedmiotu uczestnicy konkursu musieli wykazać się również umiejętnością szybkiego dotarcia do informacji.

           Najlepsi wśród gimnazjalistów:
        1. Julia Helbin – kl.3c
        2. Oliwia Konior– kl. 3b  
        3. Oliwia Bierczak – kl. 3c

         Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a zwycięzcy piękne albumy i dyplomy ufundowane przez bibliotekę. Nagrody wręczyła uroczyście pani dyrektor Jadwiga Śleziak

         

        „Witajcie w świecie książek”  pierwszoklasiści !

           W piątek 8 lutego 2019 r. w bibliotece odbyło się niezwykłe wydarzenie – pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników naszej szkoły.  O godz. 8.00 przyszli uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią panią Moniką Wójcik. Najpierw odbyła się inscenizacja pt. „Witajcie w świecie książek”, przygotowana przez członków kółka bibliotecznego z klasy 3c gimnazjum. Potem było uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelników.  Klasa 1b z panią Zuzanną Ziębą przybyła punktualnie o godz. 11.00.

           Pierwszoklasiści wzięli udział w edukacyjnej zabawie z literkami i wykazali się dobrą znajomością alfabetu. Zdali egzamin czytelniczy na piątkę i spokojnie mogli wypożyczyć swoje pierwsze lektury (niektórzy nawet dosyć grube). Dodatkiem do wypożyczonych książek były ręcznie wykonane zakładki, które bardzo zachwyciły nowych czytelników. Dzieciom bardzo podobała się biblioteka i na pewno chętnie będą tu wracać i korzystać z bogatego księgozbioru – a jest w czym wybierać!

         

        „Puchatkowe kołysanki”

           W poniedziałek 26 listopada 2018r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku naszym bohaterem był Kubuś Puchatek , a motywem przewodnim – kołysanki zaczerpnięte z książeczki z naszej szkolnej biblioteki. Uczennice z klas trzecich gimnazjum oraz członkowie kółka bibliotecznego, przebrani w „nocne stroje”, wyposażeni w koce, poduszki i przytulanki, czytali najmłodszym „misiowe” historyjki i nucili „puchatkowe kołysanki”. Niektóre osoby tak się zasłuchały, że poczuły senność. Z tego błogiego stanu wyrwało je „pospaniowe małe co nieco”.

        Zwyczajny niezwyczajny dzień  czyli ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

           W poniedziałek 29 października 2018r. nasza szkolna biblioteka wyglądała niezwykle odświętnie. Przedstawiciele kółka bibliotecznego postarali się  o piękne dekoracje. Na szczególne uznanie zasługuje uczennica kl. III c – Monika Sowa, która namalowała  portrety znanych postaci literackich,  wykonała  oryginalny plakat i napisy na kolorowych balonikach. 
        A wszystkie te niezwykłe działania miały przyczynić się do uświetnienia – DNIA BIBLIOTEKI.  Naszą uroczystość rozpoczęliśmy inscenizacją wiersza Wandy Chotomskiej „Dwanaście miesięcy”, w której wystąpili wszyscy członkowie kółka. Po części oficjalnej uczestnicy udali się do czytelni, gdzie czekał słodki poczęstunek.

         

        „Czego się Jaś nie nauczy…”

        Mądrość przysłów” – pod takim hasłem zorganizowaliśmy 28 września 2018r. Dzień Głośnego Czytania.   

        Program naszej imprezy był następujący:

        8:00 – 8:15 – NASZA SZKOŁA KOCHANA czyli „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”
        8:45 – 8:55 –„ZWIERZAKI I ICH DRAKI” – ,,Mówiły jaskółki, że  niedobre są spółki”
        9:40 – 9.50 – PODRÓŻE MAŁE I DUŻE –  „Wszędzie dobrze, ale w domu   najlepiej”

        10:35 – 10:45 –  SŁODZIAKI NA START – „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”                                     

        11:30 – 11.50 – „Z ŻYCIA WZIĘTE” czyli „W tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”                        

           Wesołe wierszyki z przysłowiami czytali najmłodszym (i nie tylko) członkowie kółka bibliotecznego oraz uczniowie klasy 5c.

        więcej zdjęć w galerii

        Maj z Disneyem

         

           W maju już po raz kolejny biblioteka przeprowadziła akcję „Cała szkoła czyta książki”. Na dużej przerwie zaproszeni goście przenosili uczniów w niezwykły świat utworów Walta Disneya. Pomagały w tym portrety najciekawszych bohaterów książek: Myszki Miki, Syrenki Arielki, Belli, Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Pocahontas, wykonane przez uzdolnionych członków kółka bibliotecznego.

          Wszyscy z uwagą słuchali opowiadań zaczerpniętych z książek „Bajki na dobranoc” i „Wielka kolekcja bajek z dreszczykiem”. Duże zainteresowanie czytelników wzbudzili  goście specjalni: ks. Sławomir Zadora i pani Monika Czulak.

            Do zobaczenia za rok z bohaterami ciekawych utworów!

        Więcej zdjęc w Galerii

         

        Geograficzny konkurs „Wiem wszystko”

           11 kwietnia 2018r. biblioteka zorganizowała konkurs „Wiem wszystko”. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy panią Monikę Czulak i opracowaliśmy pytania konkursowe w oparciu o dostępne źródła z zakresu geografii ( encyklopedie, słowniki i atlasy).    

           W konkursie uczestniczyli przedstawiciele klas trzecich gimnazjum. Klasę 3a reprezentowały: Marysia Dudek, Marysia Jurkiewicz i Łucja Płonka,  klasę 3b – Wiktoria Chmura, Julia Gawlińska i Olga Żelazna. Zwyciężczynią została Marysia Jurkiewicz.

           Mamy nadzieję, że konkurs był ciekawa formą powtórki przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym.

        Więcej zdjęć w Galerii

        Witajcie w bibliotece

           19 i 22 lutego 2018r. grono czytelników biblioteki powiększyło się o uczniów klas pierwszych. Jak co roku członkowie kółka bibliotecznego przygotowali ciekawą inscenizację „Witajcie w świecie książek”, dziewczynki z kl.6a zadbały o odpowiednie stroje i rekwizyty. Pierwszakom bardzo podobała się zabawa „Kolorowe abecadło”. Dzieci pokazały, że znają wszystkie literki i mogą samodzielnie czytać książki. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu na czytelników biblioteki, otrzymały pamiątkowe dyplomy i wypożyczyły pierwsze książeczki. Największym powodzeniem cieszyły się książki z serii „Franklin”, „Scooby Doo!!!”, „Opowiastki o zwierzętach” i „Samochodzik Franek”.

        Więcej zdjęć w Galerii

        „Książki, które warto przeczytać”

           W czerwcu 2017r. szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymaliśmy dofinansowanie i zakupiliśmy 577 książek, których listę ułożyli czytelnicy. W ramach programu biblioteka organizowała imprezy i uroczystości, kiermasze tanich książek, przygotowała na spotkanie z rodzicami referaty na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Uczniowie wszystkich klas realizowali natomiast projekty edukacyjne, a efektem końcowym jest ilustrowany katalog najciekawszych książek.

        Więcej zdjęć w Galerii

        Dzień Pluszowego Misia

           29 listopada 2017r. biblioteka zorganizowała Dzień Pluszowego Misia. W tym roku gimnazjaliści czytali najmłodszym książkę Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska” – opowieść o przygodach sympatycznego „zgubionego” misia. Jak widać na zdjęciach zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy bawili się świetnie. Dekorację prezentującą znane misie w literaturze przygotowały dziewczynki z kl. 6a, a o poczęstunek zadbała pani z biblioteki.  

        Więcej zdjęć w Galerii

         

        „Hobbit - opowieść o opowieści”

           17 listopada 2017r. członkowie kółka bibliotecznego uczestniczyli w XIV Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych. W tym roku Biblioteka Śląska i Śląski Klub Fantastyki realizowała projekt „Hobbit – opowieść o opowieści”. Dla miłośników twórczości Tolkiena przygotowano liczne atrakcje. Duże zainteresowanie wzbudziła „Opowieść harfisty” Michała Zatora oraz  występ Teatru Wilamowskiego „Hobbit. Hejn an cyryk”. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii i warsztatach języka elfickiego; młodsi chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach organizowanych przez największe  biblioteki publiczne województwa  śląskiego. Na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – degustacja potraw „hobbickich”.

        Więcej zdjęć w Galerii 

         

        „Wiersze pod psem” czyli Dzień Głośnego Czytania z Wandą Chotomską

           W ostatnią środę września w naszej bibliotece odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym  impreza – Dzień Głośnego Czytania. Członkowie kółka bibliotecznego oraz ich opiekunowie wybrali utwory znanej pisarki, Wandy Chotomskiej, która pożegnaliśmy w tym roku. Na wrześniowych zajęciach przygotowywano piękne dekoracje, rekwizyty, inscenizacje znanych utworów, których bohaterami byli nasi czworonożni przyjaciele oraz „Tadek Niejadek”. Czytano również wiersze z tomu „Dwanaście miesięcy” i śpiewano znane piosenki („A ja mam psa” oraz „Kundel Bury”). Występujący naprawdę się postarali, co widać na zdjęciach. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę bardzo podobały się występy kolegów.

           Do zobaczenia na kolejnych imprezach, najbliższa już w październiku.

        Więcej zdjęć w Galerii


        ROK SZKOLNY 2016/2017

        Maj z baśnią i legendą

             W maju odkrywaliśmy nie tylko cuda dziejące się  w przyrodzie, lecz także fantastyczne historie zawarte w baśniach i legendach polskich.

           Codziennie na dużej przerwie o godz. 11.30 uczniowie klas młodszych (i nie tylko) gromadzili się w naszej szkolnej bibliotece, by posłuchać niezwykłych opowieści, które prezentowali członkowie kółka bibliotecznego oraz miłośnicy książek i fani głośnego czytania.

           W tym roku gościem specjalnym była  uczennica naszej szkoły Katarzyna Rosa Harężlak – obecnie mieszkająca w Australii , która czytała „Legendę o Skarbniku” prezentując teatrzyk kamishibai.

        Więcej zdjęć w Galerii

        „Odkrywamy Amerykę”

           30 maja 2017r. biblioteka zorganizowała rambit dla najmłodszych. W tym roku udaliśmy się w kierunku obu Ameryk i wspólnie z uczniami klas trzecich zwiedzaliśmy tajemnicze, starożytne  miasta Inków i Azteków, współczesne metropolie (Nowy Jork i Rio de Janeiro);  podziwialiśmy Wodospad Niagara i Wielki Kanion Kolorado; poczuliśmy świeży zapach Amazonii. Występom trzecioklasistów towarzyszyła muzyka, a całość dopełniały dekoracje i  kolorowe stroje uczestników. Uczniowie wzięli też udział w konkursie czytelniczym i zawodach sportowych.

           Jak co roku wręczone zostały nagrody książkowe najlepszym czytelnikom z klas 1-3. Po raz pierwszy wybrano wzorowego czytelnika, którym został Mikołaj Knapek z kl. 1b.

        Więcej zdjęć w Galerii

         

        „Wiem wszystko”

          W dniach 20.03. i 22.03. 2017 r. biblioteka zorganizowała konkurs „Wiem wszystko”, aby po raz kolejny sprawdzić umiejętność  korzystania z różnych źródeł informacji.

          Zwycięzcami  konkursu w szkole podstawowej zostali:

        1. Michał Rypień – kl. 6a
        2. Aleksandra Kozieł – kl. 6b
        3. Maciej Konior – kl. 6a

          Najlepsi w gimnazjum to:

        1. Jakub Wisła – kl.3b
        2. Kamila Mastalerz – kl. 3a i Patryk Kumorek – kl.3b

         

        Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w naszym konkursie.

        Więcej zdjęć w Galerii

         

        Nowi czytelnicy w bibliotece

           W środę 8 lutego 2017r. przyjęto w poczet czytelników uczniów klas pierwszych. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten dzień. Członkowie kółka bibliotecznego wraz z opiekunami przyjęli nowych czytelników bardzo serdecznie. Najpierw uczniowie z klas IIIa i VIb przebrani za bohaterów ulubionych baśni przedstawili ciekawą inscenizację. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki literackie. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelników oraz przedstawienie zasad wypożyczania książek.

           Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książeczki wykonane przez członków kółka bibliotecznego. Dzieci bardzo się cieszyły i obiecały, że będą wzorowymi czytelnikami.

          

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        Dzień Pluszowego Misia

           28 listopada 2016r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Pluszowego Misia. Bohaterem dnia był Kubuś Puchatek, który 14 października obchodził 90. urodziny. Książki o przygodach sympatycznego misia i jego przyjaciół czytali najmłodszym członkowie kółka bibliotecznego i gimnazjaliści. Dla pierwszoklasistów przygotowano również zabawę w takt piosenki p.t. „Miś”, a dla wszystkich uczestników „ małe Conieco”. Warto dodać, że ciekawą dekorację wykonali sympatycy i przyjaciele biblioteki.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        XIII Katowickie Prezentacje Biblioteczne

             Moc atrakcji czekała na członków kółka bibliotecznego, którzy 25 listopada 2016 r. wzięli udział  w XIII Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych.   Tematem przewodnim wydarzenia były  90. urodziny Kubusia Puchatka .W programie znalazły się m.in.: spotkania   z pisarzami dla dzieci, wernisaż  książek, konkursy czytelnicze ,gry,  warsztaty translatorskie  i animacyjne.

             Tradycyjnie podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych redakcja „Guliwera”, czasopisma  o książkach dla dzieci, przyznała dwie nagrody literackie. Guliwera w krainie Liliputów  otrzymała Maria Marjańska-Czernik , natomiast Guliwera w krainie Olbrzymów  wręczono Katarzynie Wasilkowskiej.

            W programie  znalazł się także pokaz kulinarny Jakuba Tomaszczyka, znanego nastolatka, finalisty polskiej edycji   programu MasterChef  Junior,  który przygotował „małe co nieco”, czyli przysmaki Kubusia Puchatka. Wydarzenie, w którym  uczestniczyło kilkaset osób, poprowadziła Anna Sojka z Polskiego Radia Katowice.

            W Saloniku Pisarza książki podpisywali: Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Kazimierz Szymeczko i Paweł Wakuła. Nowości wydawnicze oferowali: Nasza Księgarnia, Literatura.

            W holu głównym swoją działalność zaprezentowały biblioteki publiczne z: Będzina, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Radlina, Rydułtów, Siewierza.

            Opiekunami wycieczki były panie Jadwiga Hyla oraz Joanna Motyka.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        „Książka dla każdego”

        2 i 3 listopada 2016r. w czytelni szkolnej odbył się kiermasz taniej książki. Przedstawiono bogatą ofertę dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie i nabyć ciekawą pozycję w bardzo atrakcyjnej cenie.

         

        Święto Biblioteki

         26 października  2016r. w bibliotece zgromadzili się sympatycy i członkowie kółka bibliotecznego. Na tę okazję przygotowano inscenizację,  tradycyjnie przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Tyle się działo” oraz podsumowano realizację programu „Książki naszych marzeń”. Słowa pochwały skierowano do najbardziej  aktywnych członków kółka bibliotecznego, którzy w nagrodę pojadą do Biblioteki Śląskiej.

        „WESOŁA PORADNIA JĘZYKOWA”

           W środę 28 września 2016r. odbył się Dzień Głośnego Czytania.  W tym roku członkowie kółka bibliotecznego z opiekunami postanowili wypowiedzieć wojnę błędom ortograficznym i językowym najczęściej popełnianym przez uczniów. Na tę okazję przygotowano dekoracje, rekwizyty i tablice mentalne.

           Głośne czytanie rozpoczęto od przekazania mądrości zawartych w przysłowiach. Drugą przerwę wypełniły starannie przygotowane zabawy ortograficzne, a kolejne przebiegały pod hasłem zaczerpniętym z książki Agnieszki Frączek – „Byk jak byk czyli nie całkiem  poważnie o całkiem poważnych błędach językowych”. 

           Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, odkrywając zawiłości naszego pięknego języka ojczystego. 

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


         

        ROK SZKOLNY 2015/2016

        Trzecioklasiści „podbijają Azję”

                  We wtorek 31 maja 2016r. w sali gimnastycznej odbył się rambit klas trzecich.

                 Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników, wręczone zostały nagrody najlepszym czytelnikom z klas 1-3. Następnie uczniowie kończący pierwszy etap edukacji zaprosili nas w podróż po azjatyckich krajach : klasa 3a -  do herbacianych Indii, kl. 3b  - do ryżowych Chin, kl. 3c - do wiśniowej Japonii. Były też zawody sportowe i konkurs czytelniczy.

              To były niezapomniane przeżycia. Trzecioklasiści naprawdę się postarali. Dziewczynki przebrane w piękne kimona i sari, wtajemniczały nas w ceremoniał zaparzania i picia herbaty, zaprezentowały mistrzowski pokaz jedzenia posiłków pałeczkami, zachęcały do zdrowego odżywiania, podkreślając walory smakowe egzotycznych przypraw, owoców i warzyw. Chłopcy w turbanach, strojach samurajów, kimonach wyglądali równie egzotycznie. Zaprezentowali pokaz karate wymagający niezwykłej zręczności i sprawności. Duże zainteresowanie wzbudził wykonany przez uczniów kl. 3b „chiński smok”. Prawdziwy klimat Azji poczuliśmy dzięki pokazom i niezwykłej dekoracji.

                 Do zobaczenia za rok w Ameryce!

         

        Wielki powrót „Jaśków” w ramach akcji „Cała szkoła czyta książki”

               W maju gimnazjaliści z kl. 1-3, uczniowie kl. 6     oraz członkowie kółka bibliotecznego czytali historię sześciu sympatycznych chłopaków – Jaśków, którzy wszystko potrafili zmienić w niezwykłą przygodę. Biblioteka i czytelnia wypełniona była po brzegi sympatykami książek. Nie zabrakło również gości specjalnych. W tym roku byli to: pani Katarzyna Juraszek – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pani Beata Figura z Gminnej Biblioteki Publicznej w Radziechowach oraz absolwent (niezapomniany przewodniczący kółka bibliotecznego) – Szymon Helbin.

                Zapraszamy do szkolnej biblioteki wszystkich, którzy kochają książki., bo „apetyt rośnie w miarę czytania”.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        „Książki naszych marzeń”
        –  projekt, który rozwija wyobraźnię i kreatywność

         

             Od stycznia do kwietnia 2016r. uczniowie klas I-VI we współpracy z członkami kółka bibliotecznego i jego opiekunami realizowali projekty edukacyjne w oparciu o księgozbiór naszej biblioteki. W ramach programu przeprowadzono szereg działań zachęcających młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz do kształtowania właściwych nawyków czytelniczych.

             Efekty pracy uczniów przeszły najśmielsze oczekiwania. W oparciu o przeczytane książki powstały piękne prace plastyczne wykonane różnymi technikami: makiety, mapy mentalne, plakaty, puzzle, kalendarze, rzeźby, popiersia i medale przedstawiające bohaterów książek m.in. piękny drewniany pajacyk – Pinokio, ekologiczny Franklin i pomysłowy Mikołajek. Dzieci wykonały również książeczki o różnych kształtach,  układały wiersze, zagadki, rymowanki, rebusy, tworzyły komiksy, zapisywały złote myśli i dobre rady z przeczytanych książek.

             Projekt rozwinął wyobraźnię i kreatywność wszystkich w nim uczestniczących: uczniów, nauczycieli a nawet rodziców.

        Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        WIESZ WSZYSTKO? SPRAWDŹ!

             We wtorek 22 marca 2016 roku w szkolnej bibliotece odbył się konkurs sprawdzający wiedzę i umiejętności czytelnicze uczniów klas szóstych. Igor Kocoń z kl. VI a oraz Bartłomiej Hazuka z kl. VI b byli w tym roku najlepsi.

            Dwa tygodnie później – 5 kwietnia w konkursie „Wiem wszystko” zmagali się gimnazjaliści z klas trzecich. A oto zwycięzcy:

        I miejsce  -Dagmara Czub -  kl. III b
        II miejsce – Paweł Pietraszko – kl. III a
        III miejsce – Dominik Juraszek – kl.III b.

             W środę 13 kwietnia odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Były również nagrody pocieszenia.

             Wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

        Więcejzdjęć w Albumie fotograficznym

         

        Dzień otwarty w bibliotece

           We wtorek 15 marca oraz w czwartek 7 kwietnia o godz. 17.00  naszą szkołę odwiedzili przyszli pierwszoklasiści. Zwiedzanie dzieci rozpoczęły od biblioteki, gdzie zostały serdecznie przyjęte przez członków kółka bibliotecznego, przebranych za baśniowe postaci. Przedszkolaki  mogły przymierzyć piękne stroje ulubionych bohaterów i pospacerować między półkami pełnymi książek.

           W czytelni odbyła się prezentacja książek interaktywnych. Dzieci słuchały bajek i różnych odgłosów przyrody, układały puzzle, bawiły się pojazdami umieszczonymi w książeczkach i magnesami.

           Czas odwiedzin szybko minął. Goście niechętnie opuszczali progi biblioteki. Mamy nadzieję, że szybko wrócą i będą aktywnymi czytelnikami.

         

        Nowi czytelnicy w szkolnej bibliotece

           8 lutego 2016r. przyjęto w poczet czytelników uczniów  kl. Ia i Ib.

           Po uroczystym powitaniu członkowie kółka bibliotecznego zaprezentowali inscenizację pt. „Witajcie w świecie książek”. Następnie odbyła się ciekawa zabawa edukacyjna, w której wykorzystano kolorowe litery alfabetu. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie  na czytelnika. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wypożyczyli książki.

           Uroczystość zakończono wspólną zabawą w takt piosenki Natalii Kukulskiej „Wspomnienia są blisko”.

           Wrażenia z pierwszego pobytu w bibliotece na długo pozostaną w pamięci i być może przyczynią się do wzrostu czytelnictwa.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        Dzień Pluszowego Misia

           28 listopada zorganizowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku czytaliśmy nowości zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy m.in.

              1. Opowieść o Meridzie Walecznej

              2. „Spotkanie” z Astrid Lindgren

              3. Nocne rozmowy Franklina ze swoim przyjacielem misiem

           Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne prezenty. Było też „małe co nieco”.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        „Książki naszych marzeń”

           W ubiegłym roku szkolnym szkoła przystąpiła do programu „Książki naszych marzeń’. Jego ideą jest doposażenie bibliotek szkół podstawowych w książki do czytania dla przyjemności oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

           We wrześniu przeprowadzono wśród uczniów rozmowy, które miały na celu poznanie ich gustów. W oparciu o opinie czytelników sporządzona została lista książek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w bibliotece.                                                     

          W listopadzie biblioteka otrzymała dofinansowanie (w sumie 2712,50 zł) co umożliwiło zakup 169 książek. W ramach promocji czytelnictwa zorganizowano już dwa wydarzenia z udziałem uczniów: 28.09.2015r. –Dzień Głośnego Czytania, który przebiegał pod hasłem „Zwierzyniec literacki”, a 26.11.2015r. –Dzień Pluszowego Misia. Na najbliższym spotkaniu z rodzicami w kl. 1-3 wychowawcy omówią „10 ważnych powodów,  dla których warto czytać dziecku książki”, a w kl.4-6 przedstawione zostaną „Pożytki z czytania książek (nie tylko przez dzieci)”.

           Od grudnia do lutego 2016r.we wszystkich klasach realizowane będę projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują w początkach marca 2016 r.

        „Pippi ciągle młoda”

          13 listopada 2015r. członkowie kółka bibliotecznego  udali się do Biblioteki Śląskiej na Katowickie Prezentacje. Jak zwykle dla uczestników przygotowano liczne atrakcje. Barwne kiermasze  książek kusiły czytelników bogatą ofertą. W saloniku Pisarza swoje dzieła podpisywali znani autorzy m.in.: Joanna Papuzińska , Barbara Kosmowska, Paweł Beręsewicz, Zuzanna Orlińska i Kazimierz Szymeczko.

           Uczniowie naszej szkoły otrzymali piękne książki za samodzielnie wykonane na kółku bibliotecznym dukaty. Brali również udział w konkursie na sobowtóra Pippi oraz na najsilniejszą dziewczynkę świata. W tym ostatnim pierwsze miejsce zdobyła Martyna Bogdał z kl. 6b, drugie – Ola Kozieł z kl. 5b. Dziewczynki otrzymały piękne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

            Uczestnicy prezentacji mogli się również spotkać ze znaną aktorką Edytą Jungowską, która czytała fragmenty utworów Astrid Lindgren. Można z nią było porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcie i zdobyć autograf.

          

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

        ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

           W ostatnią środę października w szkolnej bibliotece spotkali się jej sympatycy, członkowie kółka czytelniczego oraz zaproszeni goście. Na naszej uroczystości pojawiły się nawet bajkowe postaci – między innymi śliczna Królewna Śnieżka
        i zabawna Kaczka Dziwaczka.

           Obchody Święta Biblioteki rozpoczęli przedstawiciele klasy 4a i 6b inscenizacją p.t. „Niełatwe życie poetów’’. Następnie uczniowie klasy 5b rozbawili publiczność przedstawieniem „Kaczki Dziwaczki”. Sympatycy biblioteki: Malwinka Pytlarz
        i Tomek Wilusz recytowali ulubione wiersze Jana Brzechwyo zwierzętach. Na koniec przedstawiciele kółka bibliotecznego pokazali gościom prezentację multimedialną, podsumowującą pracę biblioteki w roku szkolnym 2014/2015.

           Potem wszyscy usiedli w czytelni przy pięknie udekorowanym stole, dzielili się pysznym tortem i rozmawiali z przyjaciółmi.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        Niezwykły ZWIERZYNIEC LITERACKI

           Poniedziałek 28 września 2015r. to ważny w kalendarzu biblioteki szkolnej dzień – Dzień Głośnego Czytania, który w tym roku przebiegał pod hasłem: ZWIERZYNIEC LITERACKI. Członkowie kółka bibliotecznego w niezwykle pomysłowy sposób zaprezentowali utwory o naszych czworonożnych przyjaciołach.

           Najpierw przedstawiciele kl. 4a zaprosili czytelników na „bezludną wyspę”. Następnie gimnazjaliści z kl. 2a zaprezentowali „wiersze naszego dzieciństwa”. Potem uczniowie  z kl. 6b czytali utwory  Ludwika Jerzego Kerna o zwierzętach dużych i małych. Największe zainteresowanie wzbudził kiermasz p.t. „Niedźwiedź Błażej zaprasza na zakupy” oraz program muzyczny „Jak oni śpiewają wiersze Jana Brzechwy”. Wszyscy występujący otrzymali gromkie brawa.  

           Zapraszamy do naszej biblioteki na kolejne wspaniałe imprezy.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


        2014/2015

        CAŁA SZKOŁA CZYTA KSIĄŻKI

             W maju , codziennie na dużej przerwie, czytaliśmy wybrane rozdziały „Mikołajka”.  Akcja zgromadziła w szkolnej bibliotece miłośników książek – zwłaszcza tych najmłodszych. W świat przygód bohatera wprowadzali ich starsi koledzy i koleżanki z gimnazjum oraz nauczyciele: Dorota Harężlak, Katarzyna Juraszek i ks. Marcin Suchanek.

              Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnych przygód z książką.

        Więcej zdjęć w Galerii

        Konkurs „Wiem wszystko”

          W marcu 2015r. biblioteka zorganizowała dwa konkursy „Wiem wszystko”: dla uczniów klas szóstych i klas trzecich gimnazjum.   24.03.2015 r. odbył się konkurs dla szóstoklasistów. Zwyciężyły następujące uczennice :

        1. Maria Dudek – kl.6b
        2. Olga Żelazna – kl. 6a
        3. Paulina Rodak – kl.6a

        Gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie zorganizowanym tuż przed świętami – 30.03.2015r., a kolejne miejsca zajęły:

        1. Maria Helbin – kl.3a
        2. Paulina Bierczak – kl. 3a
        3. Justyna Kosiec – kl.3a

        Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami.

        „Witajcie w świecie książek”

           W piątek 20 lutego 2015r. nasza szkolna biblioteka przyjęła w poczet czytelników uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Zostali oni pasowani na przyjaciół biblioteki i otrzymali pamiątkowe medale z napisem: „Zostań wzorowym czytelnikiem”.

           Członkowie kółka bibliotecznego przygotowali dla swoich młodszych kolegów ciekawą inscenizację oraz drobne upominki.

           Dzieci wróciły do klas z uśmiechem i z pierwszą wypożyczoną książką. 

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        26. listopada 2014 r. - Dzień Pluszowego Misia

               26.11.2014 r. biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku członkowie kółka bibliotecznego oraz gimnazjaliści zaprosili najmłodszych czytelników na spotkanie ze znanym misiem. Bohaterem dnia był Kubuś Puchatek. Dla uczestników przygotowano konkurs z nagrodami i inne atrakcje.

        Julia Helbin i Oliwia Bierczak Vb

         

         „Kochamy Muminki”

        XI Katowickie Prezentacje Biblioteczne – 20 listopada 2014 r.

            Z okazji 100-lecia urodzin Tove Jansson  motywem przewodnim  prezentacji były Muminki oraz postać ich odtwórczyni. Biblioteka Śląska przygotowała dla młodych czytelników liczne atrakcje, m.in.  warsztaty plastyczne, prowadzone przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wspólne granie na harmonijce ustnej, pochód Włóczykijów. W konkursie na najlepsze przebranie nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły Joanna Binda z kl. 5b.                                                        

             Dzieci uczestniczyły ponadto w kiermaszu książek, zabawach organizowanych przez śląskie biblioteki publiczne, projekcji filmu „Lato Muminków” oraz  akcji „Książka za grosik Włóczykija”. Mogły  kupić książki za wykonane własnoręcznie grosze.

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        Święto Biblioteki

           W dniu 29 października członkowie kółka bibliotecznego oraz ci, którzy kochają książki, zebrali się w naszej przytulnej czytelni, aby wspólnie przeżyć ten szczególny w szkolnym kalendarzu dzień – ŚWIĘTO BIBLIOTEKI.

           Po serdecznym przywitaniu zaproszonych gości, wybrana grupa uczniów przedstawiła inscenizację utworu Jana Brzechwy „Na straganie”. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

           Potem Klaudia Golasik przedstawiła prezentację multimedialną przypominającą ważne i piękne momenty z życia biblioteki.

          Na koniec wszyscy usiedli przy wspólnym stole, by porozmawiać, podzielić się wrażeniami i zjeść pyszny tort w kształcie książki, który stał się stałym elementem wspólnego świętowania.

           Dzień upłynął w miłej, serdecznej atmosferze. Do zobaczenia na kolejnej imprezie.    

        Dzień Głośnego Czytania

              Poniedziałek 29 września 2014 r. był w naszej bibliotece Dniem Głośnego Czytania. Uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum urozmaicili tę imprezę, która odbyła się wg. następującego programu: 

        8:45 – 8:55WITAJCIE W NASZYM STAWIE – występ klasy 5b.

        9:40 – 9.50 – GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE – klasa 1c gimnazjum „uczy grzeczności”

        10:35 – 10:45 – REWIA MODY – modelki z klasy 6b prezentują

        11:30 – 11:45 – „JEDZ CHRZAN I RZEPĘ, A BĘDZIESZ MIAŁ KRZEPĘ” – członkowie kółka bibliotecznego zachęcają do zdrowego odżywiania się

        12:30 – 12:45 – ZA MINUTĘ PIERWSZA MIŁOŚĆ – klasa 3a gimnazjum 

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         


        ROK SZKOLNY 2013/2014

        „CAŁA SZKOŁA CZYTA KSIĄŻKI”

             Tradycyjnie  w maju  biblioteka zorganizowała akcję  „15 minut głośnego czytania”. Codziennie uczniowie klas starszych czytali najmłodszym  (i nie tylko)  bajki z „Kufra Guliwera”. Dla wszystkich słuchaczy członkowie kółka bibliotecznego  przygotowali drobne upominki. Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

        Konkurs „Wiem wszystko”

        W konkursie „Wiem wszystko” klas szóstych, który zorganizowano 19 marca 2014 r. zwycięzcami zostali:

        1. Jakub Wisła – kl.6a
        2. Paulina Konior – kl. 6a
        3. Natalia Hazuka – kl. 6b

         

        W konkursie „Wiem wszystko” klas trzecich gimnazjum zorganizowanym  24 marca 2014r. zwyciężyli:

        1. Magdalena Maciejko – kl. 3c
        2. Daria Piecuch – kl. 3a
        3. Joanna Pytlarczyk – kl. 3b.

        Relacja z uroczystości przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników

        W dniach 11 – 12 lutego 2014 roku w szeregi czytelników biblioteki szkolnej wstąpili  uczniowie klas pierwszych. Młodych czytelników czekały miłe niespodzianki przygotowane przez kolegów z kółka bibliotecznego.

        Dzieci miały okazję obejrzeć - specjalnie na tę okazję przygotowane - przedstawienie przypominające im jak należy traktować książki. Wystąpiły przed nimi wróżki i Pani Książka. Dowiedziały się również jak funkcjonuje biblioteka szkolna. Przedstawienie zakończono pasowaniem na czytelnika oraz wręczeniem dyplomów upamiętniających to wydarzenie.

        Pierwszoklasiści wypożyczyli swoje pierwsze książki, po czym każdy otrzymał słodką niespodziankę. Hasło „Zajadaj się książkami, tak jak cukierkami”, które widniało na każdej paczuszce, niech przypomina dzieciom, że czytanie książek sprawia taką samą frajdę, jak jedzenie słodyczy! 

         

        Dzień Pluszowego Misia 2013

        We wtorek, 26 listopada, obchodziliśmy coroczne Święto Pluszowego Misia. Na przerwach członkowie kółka bibliotecznego i uczniowie klas trzecich gimnazjum czytali najmłodszym bardzo interesujące książki.

        W tym roku towarzyszył nam Miś Remiś. Sympatyczny niedźwiadek, bohater książeczek dla dzieci, boryka się z problemami dobrze znanymi każdemu czytelnikowi. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego bolą nas zęby? Czy warto być zazdrosnym?  Czego boimy się w nocy? Kiedy trzeba nosić okulary? Wszyscy z uwagą słuchali historii misia, w pewnym momencie przestraszył nas duch, który pojawił się nie wiadomo skąd!

        Dzień Pluszowego Misia upłynął w bardzo miłej atmosferze. Dzieci przyniosły własne maskotki, a wszystkich w bibliotece witał wielki biały miś. Każdy chciał zrobić sobie z nim zdjęcie czy choćby przytulić go. To było kolejne niezapomniane wydarzenie biblioteczne!

         

        Katowickie Prezentacje Biblioteczne

        „W samo południe Tuwimowo – pojedynek z Mistrzem na słowo!”

         

        15 listopada 2013 roku członkowie  kółka bibliotecznego wraz z opiekunami udali się do Biblioteki Śląskiej  w Katowicach na kolejne Prezentacje Biblioteczne.

        Tuż po przyjeździe uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez specjalistów warsztatach artystycznych. Podzieleni  na trzy grupy wykonywali różnymi  technikami plastycznymi prace, dotyczące wybranego wiersza Juliana Tuwima.

        Ważnym punktem tego fascynującego dnia były spotkania z pisarzami, poetami, aktorami, ludźmi kultury. Paweł  Beręsewicz, Marcin Brykczyński, Agnieszka Frączek, Zuzanna Orlińska, Kalina Jerzykowska, Wojciech Widłak, Kazimierz Szymeczko i Paweł Wakuła  złożyli  autografy na  książkach zakupionych do naszej  biblioteki oraz pozowali do zdjęć.

        „W samo południe” wszyscy  udali się do Sali Parnassos, gdzie powitał zebranych Tomasz Zubelewicz. „Pojedynek z Mistrzem na słowo” był niezwykle interesującym wydarzeniem, prowadzonym przez znaną  aktorkę, Joannę Brodzik. Z genialnymi utworami  Tuwima musiały się zmierzyć  wiersze  współczesnych pisarzy dla dzieci i trzeba przyznać, niczym nie ustępowały swym pierwowzorom!

        Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród „Guliwera” Zuzannie Orlińskiej i Wojciechowi Widłakowi.  Przy tej okazji dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki przekazał naszej szkole  „Kufer Guliwera”, który zawiera ponad  600 książek współczesnych twórców literatury dziecięcej. Odebrały go  pani dyrektor Jadwiga Śleziak oraz pani Jadwiga Hyla . To niecodzienne wyróżnienie na pewno dostarczy wielu emocji   i będzie długo stanowiło radość dla czytelników naszej biblioteki.

         

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

        ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

              W dniu 07.11.2013r. nasza biblioteka obchodziła swoje kolejne święto. Członkowie i sympatycy kółka bibliotecznego  zebrali się w naszej pięknie przybranej balonikami i kwiatami czytelni, by wspólnie cieszyć się tą chwilą.

              Podsumowaliśmy ubiegły rok szkolny, przypomnieliśmy sobie wszystkie interesujące i ważne momenty, w których uczestniczyliśmy. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przeglądaliśmy archiwum. Wspomnienia odżyły dzięki zdjęciom, które na bieżąco dokumentują życie biblioteki.

              Wysłuchaliśmy również tegorocznych planów związanych z wydarzeniami bibliotecznymi, których uczestnikami już niebawem się staniemy. Wspólne świętowanie zakończyliśmy słodkim akcentem – wspaniałym tortem orzechowym w formie książki, który wszystkim smakował. Nie możemy doczekać się kolejnej okazji do wspólnego świętowania!

         

         

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

         

         

        DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

         

               W ramach obchodzonego roku Juliana Tuwima, w dniu 30.09.2013 r. biblioteka zorganizowała Dzień Głośnego Czytania. Atmosferę umilały liczne atrakcje, zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wiersze poety m.in. dzięki koncertowi polskiej przyrody, inscenizacji „Rzepki” w wykonaniu członków kółka bibliotecznego oraz zabawie przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Rozdano wiele nagród w konkursie, którego trudy osłodził poczęstunek. Dzień upłynął w radosnej atmosferze.

         

         

         


        ROK SZKOLNY 2012/2013

         

        CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

            Nasza akcja „głośnego czytania” przebiegała w tym roku pod hasłem „Cała szkoła czyta książki”.

           Przez cały maj, codziennie o godz. 11.30, przedstawiciele poszczególnych klas czytali najmłodszym książki znanych poetów.

            Uczniowie szkoły podstawowej przypomnieli nam wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej i Ludwika Jerzego Kerna.                                       

           Gimnazjaliści czytali bajki Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry i Ignacego Krasickiego.

         

        Konkurs „Wiem wszystko” dla gimnazjalistów

         

        4 kwietnia 2013 r. do konkursu „Wiem wszystko” przystąpili uczniowie klas trzecich gimnazjum.

        Zwycięzcami zostali:

        1.    Szymon Helbin  - kl.3c

        2.    Paulina Piecuch – kl.3a

        3.    Dominika Świerczek – kl. 3c

         

         

         

        Konkurs ,,Wiem wszystko’’ DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH

         

        20 marca 2013r. biblioteka zorganizowała konkurs "Wiem wszystko” dla uczniów klas szóstych.

        Zwycięzcami zostali:

        1. Czub Dagmara       -        6a
        2. Pawlus Katarzyna   -       6a
        3. Tlałka Weronika     -        6a

         

           

         

         

         

         

        PASOWANIE NA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻEK

         

        27 lutego 2013r. do grona czytelników biblioteki Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach dołączyli uczniowie klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej. Jak co roku członkowie Kółka Bibliotecznego przygotowali inscenizację oraz wykonali pamiątkowe dyplomiki i kolorowe zakładki. Pierwszaki złożyły przyrzeczenie i zostały pasowane na przyjaciół książek.