Nawigacja

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
E-mail szkoły: magurka@poczta.onet.pl
Telefon: (033) 8676222
Adres szkoły: 34-381 Radziechowy
ul. Szkolna 299
E-mail administratora strony: magurka@poczta.onet.pl

Biblioteka szkolna

Wydarzenia

„Puchatkowe kołysanki”

   W poniedziałek 26 listopada 2018r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku naszym bohaterem był Kubuś Puchatek , a motywem przewodnim – kołysanki zaczerpnięte z książeczki z naszej szkolnej biblioteki. Uczennice z klas trzecich gimnazjum oraz członkowie kółka bibliotecznego, przebrani w „nocne stroje”, wyposażeni w koce, poduszki i przytulanki, czytali najmłodszym „misiowe” historyjki i nucili „puchatkowe kołysanki”. Niektóre osoby tak się zasłuchały, że poczuły senność. Z tego błogiego stanu wyrwało je „pospaniowe małe co nieco”.

Zwyczajny niezwyczajny dzień  czyli ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

   W poniedziałek 29 października 2018r. nasza szkolna biblioteka wyglądała niezwykle odświętnie. Przedstawiciele kółka bibliotecznego postarali się  o piękne dekoracje. Na szczególne uznanie zasługuje uczennica kl. III c – Monika Sowa, która namalowała  portrety znanych postaci literackich,  wykonała  oryginalny plakat i napisy na kolorowych balonikach. 
A wszystkie te niezwykłe działania miały przyczynić się do uświetnienia – DNIA BIBLIOTEKI.  Naszą uroczystość rozpoczęliśmy inscenizacją wiersza Wandy Chotomskiej „Dwanaście miesięcy”, w której wystąpili wszyscy członkowie kółka. Po części oficjalnej uczestnicy udali się do czytelni, gdzie czekał słodki poczęstunek.

 

„Czego się Jaś nie nauczy…”

Mądrość przysłów” – pod takim hasłem zorganizowaliśmy 28 września 2018r. Dzień Głośnego Czytania.   

Program naszej imprezy był następujący:

8:00 – 8:15 – NASZA SZKOŁA KOCHANA czyli „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”
8:45 – 8:55 –„ZWIERZAKI I ICH DRAKI” – ,,Mówiły jaskółki, że  niedobre są spółki”
9:40 – 9.50 – PODRÓŻE MAŁE I DUŻE –  „Wszędzie dobrze, ale w domu   najlepiej”

10:35 – 10:45 –  SŁODZIAKI NA START – „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”                                     

11:30 – 11.50 – „Z ŻYCIA WZIĘTE” czyli „W tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”                        

   Wesołe wierszyki z przysłowiami czytali najmłodszym (i nie tylko) członkowie kółka bibliotecznego oraz uczniowie klasy 5c.

więcej zdjęć w galerii

Maj z Disneyem

 

   W maju już po raz kolejny biblioteka przeprowadziła akcję „Cała szkoła czyta książki”. Na dużej przerwie zaproszeni goście przenosili uczniów w niezwykły świat utworów Walta Disneya. Pomagały w tym portrety najciekawszych bohaterów książek: Myszki Miki, Syrenki Arielki, Belli, Królewny Śnieżki, Kopciuszka, Pocahontas, wykonane przez uzdolnionych członków kółka bibliotecznego.

  Wszyscy z uwagą słuchali opowiadań zaczerpniętych z książek „Bajki na dobranoc” i „Wielka kolekcja bajek z dreszczykiem”. Duże zainteresowanie czytelników wzbudzili  goście specjalni: ks. Sławomir Zadora i pani Monika Czulak.

    Do zobaczenia za rok z bohaterami ciekawych utworów!

Więcej zdjęc w Galerii

 

Geograficzny konkurs „Wiem wszystko”

   11 kwietnia 2018r. biblioteka zorganizowała konkurs „Wiem wszystko”. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy panią Monikę Czulak i opracowaliśmy pytania konkursowe w oparciu o dostępne źródła z zakresu geografii ( encyklopedie, słowniki i atlasy).    

   W konkursie uczestniczyli przedstawiciele klas trzecich gimnazjum. Klasę 3a reprezentowały: Marysia Dudek, Marysia Jurkiewicz i Łucja Płonka,  klasę 3b – Wiktoria Chmura, Julia Gawlińska i Olga Żelazna. Zwyciężczynią została Marysia Jurkiewicz.

   Mamy nadzieję, że konkurs był ciekawa formą powtórki przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym.

Więcej zdjęć w Galerii

Witajcie w bibliotece

   19 i 22 lutego 2018r. grono czytelników biblioteki powiększyło się o uczniów klas pierwszych. Jak co roku członkowie kółka bibliotecznego przygotowali ciekawą inscenizację „Witajcie w świecie książek”, dziewczynki z kl.6a zadbały o odpowiednie stroje i rekwizyty. Pierwszakom bardzo podobała się zabawa „Kolorowe abecadło”. Dzieci pokazały, że znają wszystkie literki i mogą samodzielnie czytać książki. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu na czytelników biblioteki, otrzymały pamiątkowe dyplomy i wypożyczyły pierwsze książeczki. Największym powodzeniem cieszyły się książki z serii „Franklin”, „Scooby Doo!!!”, „Opowiastki o zwierzętach” i „Samochodzik Franek”.

Więcej zdjęć w Galerii

„Książki, które warto przeczytać”

   W czerwcu 2017r. szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Otrzymaliśmy dofinansowanie i zakupiliśmy 577 książek, których listę ułożyli czytelnicy. W ramach programu biblioteka organizowała imprezy i uroczystości, kiermasze tanich książek, przygotowała na spotkanie z rodzicami referaty na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Uczniowie wszystkich klas realizowali natomiast projekty edukacyjne, a efektem końcowym jest ilustrowany katalog najciekawszych książek.

Więcej zdjęć w Galerii

Dzień Pluszowego Misia

   29 listopada 2017r. biblioteka zorganizowała Dzień Pluszowego Misia. W tym roku gimnazjaliści czytali najmłodszym książkę Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska” – opowieść o przygodach sympatycznego „zgubionego” misia. Jak widać na zdjęciach zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy bawili się świetnie. Dekorację prezentującą znane misie w literaturze przygotowały dziewczynki z kl. 6a, a o poczęstunek zadbała pani z biblioteki.  

Więcej zdjęć w Galerii

 

„Hobbit - opowieść o opowieści”

   17 listopada 2017r. członkowie kółka bibliotecznego uczestniczyli w XIV Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych. W tym roku Biblioteka Śląska i Śląski Klub Fantastyki realizowała projekt „Hobbit – opowieść o opowieści”. Dla miłośników twórczości Tolkiena przygotowano liczne atrakcje. Duże zainteresowanie wzbudziła „Opowieść harfisty” Michała Zatora oraz  występ Teatru Wilamowskiego „Hobbit. Hejn an cyryk”. Starsi uczniowie mogli wziąć udział w warsztatach kaligrafii i warsztatach języka elfickiego; młodsi chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach organizowanych przez największe  biblioteki publiczne województwa  śląskiego. Na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – degustacja potraw „hobbickich”.

Więcej zdjęć w Galerii 

 

„Wiersze pod psem” czyli Dzień Głośnego Czytania z Wandą Chotomską

   W ostatnią środę września w naszej bibliotece odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym  impreza – Dzień Głośnego Czytania. Członkowie kółka bibliotecznego oraz ich opiekunowie wybrali utwory znanej pisarki, Wandy Chotomskiej, która pożegnaliśmy w tym roku. Na wrześniowych zajęciach przygotowywano piękne dekoracje, rekwizyty, inscenizacje znanych utworów, których bohaterami byli nasi czworonożni przyjaciele oraz „Tadek Niejadek”. Czytano również wiersze z tomu „Dwanaście miesięcy” i śpiewano znane piosenki („A ja mam psa” oraz „Kundel Bury”). Występujący naprawdę się postarali, co widać na zdjęciach. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę bardzo podobały się występy kolegów.

   Do zobaczenia na kolejnych imprezach, najbliższa już w październiku.

Więcej zdjęć w Galerii


ROK SZKOLNY 2016/2017

Maj z baśnią i legendą

     W maju odkrywaliśmy nie tylko cuda dziejące się  w przyrodzie, lecz także fantastyczne historie zawarte w baśniach i legendach polskich.

   Codziennie na dużej przerwie o godz. 11.30 uczniowie klas młodszych (i nie tylko) gromadzili się w naszej szkolnej bibliotece, by posłuchać niezwykłych opowieści, które prezentowali członkowie kółka bibliotecznego oraz miłośnicy książek i fani głośnego czytania.

   W tym roku gościem specjalnym była  uczennica naszej szkoły Katarzyna Rosa Harężlak – obecnie mieszkająca w Australii , która czytała „Legendę o Skarbniku” prezentując teatrzyk kamishibai.

Więcej zdjęć w Galerii

„Odkrywamy Amerykę”

   30 maja 2017r. biblioteka zorganizowała rambit dla najmłodszych. W tym roku udaliśmy się w kierunku obu Ameryk i wspólnie z uczniami klas trzecich zwiedzaliśmy tajemnicze, starożytne  miasta Inków i Azteków, współczesne metropolie (Nowy Jork i Rio de Janeiro);  podziwialiśmy Wodospad Niagara i Wielki Kanion Kolorado; poczuliśmy świeży zapach Amazonii. Występom trzecioklasistów towarzyszyła muzyka, a całość dopełniały dekoracje i  kolorowe stroje uczestników. Uczniowie wzięli też udział w konkursie czytelniczym i zawodach sportowych.

   Jak co roku wręczone zostały nagrody książkowe najlepszym czytelnikom z klas 1-3. Po raz pierwszy wybrano wzorowego czytelnika, którym został Mikołaj Knapek z kl. 1b.

Więcej zdjęć w Galerii

 

„Wiem wszystko”

  W dniach 20.03. i 22.03. 2017 r. biblioteka zorganizowała konkurs „Wiem wszystko”, aby po raz kolejny sprawdzić umiejętność  korzystania z różnych źródeł informacji.

  Zwycięzcami  konkursu w szkole podstawowej zostali:

 1. Michał Rypień – kl. 6a
 2. Aleksandra Kozieł – kl. 6b
 3. Maciej Konior – kl. 6a

  Najlepsi w gimnazjum to:

 1. Jakub Wisła – kl.3b
 2. Kamila Mastalerz – kl. 3a i Patryk Kumorek – kl.3b

 

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za aktywny udział w naszym konkursie.

Więcej zdjęć w Galerii

 

Nowi czytelnicy w bibliotece

   W środę 8 lutego 2017r. przyjęto w poczet czytelników uczniów klas pierwszych. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten dzień. Członkowie kółka bibliotecznego wraz z opiekunami przyjęli nowych czytelników bardzo serdecznie. Najpierw uczniowie z klas IIIa i VIb przebrani za bohaterów ulubionych baśni przedstawili ciekawą inscenizację. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki literackie. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelników oraz przedstawienie zasad wypożyczania książek.

   Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książeczki wykonane przez członków kółka bibliotecznego. Dzieci bardzo się cieszyły i obiecały, że będą wzorowymi czytelnikami.

  

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień Pluszowego Misia

   28 listopada 2016r. biblioteka zorganizowała po raz kolejny Dzień Pluszowego Misia. Bohaterem dnia był Kubuś Puchatek, który 14 października obchodził 90. urodziny. Książki o przygodach sympatycznego misia i jego przyjaciół czytali najmłodszym członkowie kółka bibliotecznego i gimnazjaliści. Dla pierwszoklasistów przygotowano również zabawę w takt piosenki p.t. „Miś”, a dla wszystkich uczestników „ małe Conieco”. Warto dodać, że ciekawą dekorację wykonali sympatycy i przyjaciele biblioteki.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

XIII Katowickie Prezentacje Biblioteczne

     Moc atrakcji czekała na członków kółka bibliotecznego, którzy 25 listopada 2016 r. wzięli udział  w XIII Katowickich Prezentacjach Bibliotecznych.   Tematem przewodnim wydarzenia były  90. urodziny Kubusia Puchatka .W programie znalazły się m.in.: spotkania   z pisarzami dla dzieci, wernisaż  książek, konkursy czytelnicze ,gry,  warsztaty translatorskie  i animacyjne.

     Tradycyjnie podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych redakcja „Guliwera”, czasopisma  o książkach dla dzieci, przyznała dwie nagrody literackie. Guliwera w krainie Liliputów  otrzymała Maria Marjańska-Czernik , natomiast Guliwera w krainie Olbrzymów  wręczono Katarzynie Wasilkowskiej.

    W programie  znalazł się także pokaz kulinarny Jakuba Tomaszczyka, znanego nastolatka, finalisty polskiej edycji   programu MasterChef  Junior,  który przygotował „małe co nieco”, czyli przysmaki Kubusia Puchatka. Wydarzenie, w którym  uczestniczyło kilkaset osób, poprowadziła Anna Sojka z Polskiego Radia Katowice.

    W Saloniku Pisarza książki podpisywali: Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Kazimierz Szymeczko i Paweł Wakuła. Nowości wydawnicze oferowali: Nasza Księgarnia, Literatura.

    W holu głównym swoją działalność zaprezentowały biblioteki publiczne z: Będzina, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Radlina, Rydułtów, Siewierza.

    Opiekunami wycieczki były panie Jadwiga Hyla oraz Joanna Motyka.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Książka dla każdego”

2 i 3 listopada 2016r. w czytelni szkolnej odbył się kiermasz taniej książki. Przedstawiono bogatą ofertę dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie i nabyć ciekawą pozycję w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

Święto Biblioteki

 26 października  2016r. w bibliotece zgromadzili się sympatycy i członkowie kółka bibliotecznego. Na tę okazję przygotowano inscenizację,  tradycyjnie przedstawiono prezentację multimedialną pt. „Tyle się działo” oraz podsumowano realizację programu „Książki naszych marzeń”. Słowa pochwały skierowano do najbardziej  aktywnych członków kółka bibliotecznego, którzy w nagrodę pojadą do Biblioteki Śląskiej.

„WESOŁA PORADNIA JĘZYKOWA”

   W środę 28 września 2016r. odbył się Dzień Głośnego Czytania.  W tym roku członkowie kółka bibliotecznego z opiekunami postanowili wypowiedzieć wojnę błędom ortograficznym i językowym najczęściej popełnianym przez uczniów. Na tę okazję przygotowano dekoracje, rekwizyty i tablice mentalne.

   Głośne czytanie rozpoczęto od przekazania mądrości zawartych w przysłowiach. Drugą przerwę wypełniły starannie przygotowane zabawy ortograficzne, a kolejne przebiegały pod hasłem zaczerpniętym z książki Agnieszki Frączek – „Byk jak byk czyli nie całkiem  poważnie o całkiem poważnych błędach językowych”. 

   Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, odkrywając zawiłości naszego pięknego języka ojczystego. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Trzecioklasiści „podbijają Azję”

          We wtorek 31 maja 2016r. w sali gimnastycznej odbył się rambit klas trzecich.

         Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników, wręczone zostały nagrody najlepszym czytelnikom z klas 1-3. Następnie uczniowie kończący pierwszy etap edukacji zaprosili nas w podróż po azjatyckich krajach : klasa 3a -  do herbacianych Indii, kl. 3b  - do ryżowych Chin, kl. 3c - do wiśniowej Japonii. Były też zawody sportowe i konkurs czytelniczy.

      To były niezapomniane przeżycia. Trzecioklasiści naprawdę się postarali. Dziewczynki przebrane w piękne kimona i sari, wtajemniczały nas w ceremoniał zaparzania i picia herbaty, zaprezentowały mistrzowski pokaz jedzenia posiłków pałeczkami, zachęcały do zdrowego odżywiania, podkreślając walory smakowe egzotycznych przypraw, owoców i warzyw. Chłopcy w turbanach, strojach samurajów, kimonach wyglądali równie egzotycznie. Zaprezentowali pokaz karate wymagający niezwykłej zręczności i sprawności. Duże zainteresowanie wzbudził wykonany przez uczniów kl. 3b „chiński smok”. Prawdziwy klimat Azji poczuliśmy dzięki pokazom i niezwykłej dekoracji.

         Do zobaczenia za rok w Ameryce!

 

Wielki powrót „Jaśków” w ramach akcji „Cała szkoła czyta książki”

       W maju gimnazjaliści z kl. 1-3, uczniowie kl. 6     oraz członkowie kółka bibliotecznego czytali historię sześciu sympatycznych chłopaków – Jaśków, którzy wszystko potrafili zmienić w niezwykłą przygodę. Biblioteka i czytelnia wypełniona była po brzegi sympatykami książek. Nie zabrakło również gości specjalnych. W tym roku byli to: pani Katarzyna Juraszek – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, pani Beata Figura z Gminnej Biblioteki Publicznej w Radziechowach oraz absolwent (niezapomniany przewodniczący kółka bibliotecznego) – Szymon Helbin.

        Zapraszamy do szkolnej biblioteki wszystkich, którzy kochają książki., bo „apetyt rośnie w miarę czytania”.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Książki naszych marzeń”
–  projekt, który rozwija wyobraźnię i kreatywność

 

     Od stycznia do kwietnia 2016r. uczniowie klas I-VI we współpracy z członkami kółka bibliotecznego i jego opiekunami realizowali projekty edukacyjne w oparciu o księgozbiór naszej biblioteki. W ramach programu przeprowadzono szereg działań zachęcających młodzież do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz do kształtowania właściwych nawyków czytelniczych.

     Efekty pracy uczniów przeszły najśmielsze oczekiwania. W oparciu o przeczytane książki powstały piękne prace plastyczne wykonane różnymi technikami: makiety, mapy mentalne, plakaty, puzzle, kalendarze, rzeźby, popiersia i medale przedstawiające bohaterów książek m.in. piękny drewniany pajacyk – Pinokio, ekologiczny Franklin i pomysłowy Mikołajek. Dzieci wykonały również książeczki o różnych kształtach,  układały wiersze, zagadki, rymowanki, rebusy, tworzyły komiksy, zapisywały złote myśli i dobre rady z przeczytanych książek.

     Projekt rozwinął wyobraźnię i kreatywność wszystkich w nim uczestniczących: uczniów, nauczycieli a nawet rodziców.

Wiecej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

WIESZ WSZYSTKO? SPRAWDŹ!

     We wtorek 22 marca 2016 roku w szkolnej bibliotece odbył się konkurs sprawdzający wiedzę i umiejętności czytelnicze uczniów klas szóstych. Igor Kocoń z kl. VI a oraz Bartłomiej Hazuka z kl. VI b byli w tym roku najlepsi.

    Dwa tygodnie później – 5 kwietnia w konkursie „Wiem wszystko” zmagali się gimnazjaliści z klas trzecich. A oto zwycięzcy:

I miejsce  -Dagmara Czub -  kl. III b
II miejsce – Paweł Pietraszko – kl. III a
III miejsce – Dominik Juraszek – kl.III b.

     W środę 13 kwietnia odbyło się uroczyste rozdanie nagród i dyplomów. Były również nagrody pocieszenia.

     Wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę zapraszamy do udziału w konkursie za rok.

Więcejzdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień otwarty w bibliotece

   We wtorek 15 marca oraz w czwartek 7 kwietnia o godz. 17.00  naszą szkołę odwiedzili przyszli pierwszoklasiści. Zwiedzanie dzieci rozpoczęły od biblioteki, gdzie zostały serdecznie przyjęte przez członków kółka bibliotecznego, przebranych za baśniowe postaci. Przedszkolaki  mogły przymierzyć piękne stroje ulubionych bohaterów i pospacerować między półkami pełnymi książek.

   W czytelni odbyła się prezentacja książek interaktywnych. Dzieci słuchały bajek i różnych odgłosów przyrody, układały puzzle, bawiły się pojazdami umieszczonymi w książeczkach i magnesami.

   Czas odwiedzin szybko minął. Goście niechętnie opuszczali progi biblioteki. Mamy nadzieję, że szybko wrócą i będą aktywnymi czytelnikami.

 

Nowi czytelnicy w szkolnej bibliotece

   8 lutego 2016r. przyjęto w poczet czytelników uczniów  kl. Ia i Ib.

   Po uroczystym powitaniu członkowie kółka bibliotecznego zaprezentowali inscenizację pt. „Witajcie w świecie książek”. Następnie odbyła się ciekawa zabawa edukacyjna, w której wykorzystano kolorowe litery alfabetu. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie  na czytelnika. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wypożyczyli książki.

   Uroczystość zakończono wspólną zabawą w takt piosenki Natalii Kukulskiej „Wspomnienia są blisko”.

   Wrażenia z pierwszego pobytu w bibliotece na długo pozostaną w pamięci i być może przyczynią się do wzrostu czytelnictwa.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień Pluszowego Misia

   28 listopada zorganizowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku czytaliśmy nowości zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy m.in.

      1. Opowieść o Meridzie Walecznej

      2. „Spotkanie” z Astrid Lindgren

      3. Nocne rozmowy Franklina ze swoim przyjacielem misiem

   Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne prezenty. Było też „małe co nieco”.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Książki naszych marzeń”

   W ubiegłym roku szkolnym szkoła przystąpiła do programu „Książki naszych marzeń’. Jego ideą jest doposażenie bibliotek szkół podstawowych w książki do czytania dla przyjemności oraz promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

   We wrześniu przeprowadzono wśród uczniów rozmowy, które miały na celu poznanie ich gustów. W oparciu o opinie czytelników sporządzona została lista książek, które ich zdaniem powinny znaleźć się w bibliotece.                                                     

  W listopadzie biblioteka otrzymała dofinansowanie (w sumie 2712,50 zł) co umożliwiło zakup 169 książek. W ramach promocji czytelnictwa zorganizowano już dwa wydarzenia z udziałem uczniów: 28.09.2015r. –Dzień Głośnego Czytania, który przebiegał pod hasłem „Zwierzyniec literacki”, a 26.11.2015r. –Dzień Pluszowego Misia. Na najbliższym spotkaniu z rodzicami w kl. 1-3 wychowawcy omówią „10 ważnych powodów,  dla których warto czytać dziecku książki”, a w kl.4-6 przedstawione zostaną „Pożytki z czytania książek (nie tylko przez dzieci)”.

   Od grudnia do lutego 2016r.we wszystkich klasach realizowane będę projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują w początkach marca 2016 r.

„Pippi ciągle młoda”

  13 listopada 2015r. członkowie kółka bibliotecznego  udali się do Biblioteki Śląskiej na Katowickie Prezentacje. Jak zwykle dla uczestników przygotowano liczne atrakcje. Barwne kiermasze  książek kusiły czytelników bogatą ofertą. W saloniku Pisarza swoje dzieła podpisywali znani autorzy m.in.: Joanna Papuzińska , Barbara Kosmowska, Paweł Beręsewicz, Zuzanna Orlińska i Kazimierz Szymeczko.

   Uczniowie naszej szkoły otrzymali piękne książki za samodzielnie wykonane na kółku bibliotecznym dukaty. Brali również udział w konkursie na sobowtóra Pippi oraz na najsilniejszą dziewczynkę świata. W tym ostatnim pierwsze miejsce zdobyła Martyna Bogdał z kl. 6b, drugie – Ola Kozieł z kl. 5b. Dziewczynki otrzymały piękne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

    Uczestnicy prezentacji mogli się również spotkać ze znaną aktorką Edytą Jungowską, która czytała fragmenty utworów Astrid Lindgren. Można z nią było porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcie i zdobyć autograf.

  

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

   W ostatnią środę października w szkolnej bibliotece spotkali się jej sympatycy, członkowie kółka czytelniczego oraz zaproszeni goście. Na naszej uroczystości pojawiły się nawet bajkowe postaci – między innymi śliczna Królewna Śnieżka
i zabawna Kaczka Dziwaczka.

   Obchody Święta Biblioteki rozpoczęli przedstawiciele klasy 4a i 6b inscenizacją p.t. „Niełatwe życie poetów’’. Następnie uczniowie klasy 5b rozbawili publiczność przedstawieniem „Kaczki Dziwaczki”. Sympatycy biblioteki: Malwinka Pytlarz
i Tomek Wilusz recytowali ulubione wiersze Jana Brzechwyo zwierzętach. Na koniec przedstawiciele kółka bibliotecznego pokazali gościom prezentację multimedialną, podsumowującą pracę biblioteki w roku szkolnym 2014/2015.

   Potem wszyscy usiedli w czytelni przy pięknie udekorowanym stole, dzielili się pysznym tortem i rozmawiali z przyjaciółmi.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Niezwykły ZWIERZYNIEC LITERACKI

   Poniedziałek 28 września 2015r. to ważny w kalendarzu biblioteki szkolnej dzień – Dzień Głośnego Czytania, który w tym roku przebiegał pod hasłem: ZWIERZYNIEC LITERACKI. Członkowie kółka bibliotecznego w niezwykle pomysłowy sposób zaprezentowali utwory o naszych czworonożnych przyjaciołach.

   Najpierw przedstawiciele kl. 4a zaprosili czytelników na „bezludną wyspę”. Następnie gimnazjaliści z kl. 2a zaprezentowali „wiersze naszego dzieciństwa”. Potem uczniowie  z kl. 6b czytali utwory  Ludwika Jerzego Kerna o zwierzętach dużych i małych. Największe zainteresowanie wzbudził kiermasz p.t. „Niedźwiedź Błażej zaprasza na zakupy” oraz program muzyczny „Jak oni śpiewają wiersze Jana Brzechwy”. Wszyscy występujący otrzymali gromkie brawa.  

   Zapraszamy do naszej biblioteki na kolejne wspaniałe imprezy.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym


2014/2015

CAŁA SZKOŁA CZYTA KSIĄŻKI

     W maju , codziennie na dużej przerwie, czytaliśmy wybrane rozdziały „Mikołajka”.  Akcja zgromadziła w szkolnej bibliotece miłośników książek – zwłaszcza tych najmłodszych. W świat przygód bohatera wprowadzali ich starsi koledzy i koleżanki z gimnazjum oraz nauczyciele: Dorota Harężlak, Katarzyna Juraszek i ks. Marcin Suchanek.

      Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnych przygód z książką.

Więcej zdjęć w Galerii

Konkurs „Wiem wszystko”

  W marcu 2015r. biblioteka zorganizowała dwa konkursy „Wiem wszystko”: dla uczniów klas szóstych i klas trzecich gimnazjum.   24.03.2015 r. odbył się konkurs dla szóstoklasistów. Zwyciężyły następujące uczennice :

 1. Maria Dudek – kl.6b
 2. Olga Żelazna – kl. 6a
 3. Paulina Rodak – kl.6a

Gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie zorganizowanym tuż przed świętami – 30.03.2015r., a kolejne miejsca zajęły:

 1. Maria Helbin – kl.3a
 2. Paulina Bierczak – kl. 3a
 3. Justyna Kosiec – kl.3a

Zwycięzcy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami.

„Witajcie w świecie książek”

   W piątek 20 lutego 2015r. nasza szkolna biblioteka przyjęła w poczet czytelników uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej. Zostali oni pasowani na przyjaciół biblioteki i otrzymali pamiątkowe medale z napisem: „Zostań wzorowym czytelnikiem”.

   Członkowie kółka bibliotecznego przygotowali dla swoich młodszych kolegów ciekawą inscenizację oraz drobne upominki.

   Dzieci wróciły do klas z uśmiechem i z pierwszą wypożyczoną książką. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

26. listopada 2014 r. - Dzień Pluszowego Misia

       26.11.2014 r. biblioteka szkolna zorganizowała Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku członkowie kółka bibliotecznego oraz gimnazjaliści zaprosili najmłodszych czytelników na spotkanie ze znanym misiem. Bohaterem dnia był Kubuś Puchatek. Dla uczestników przygotowano konkurs z nagrodami i inne atrakcje.

Julia Helbin i Oliwia Bierczak Vb

 

 „Kochamy Muminki”

XI Katowickie Prezentacje Biblioteczne – 20 listopada 2014 r.

    Z okazji 100-lecia urodzin Tove Jansson  motywem przewodnim  prezentacji były Muminki oraz postać ich odtwórczyni. Biblioteka Śląska przygotowała dla młodych czytelników liczne atrakcje, m.in.  warsztaty plastyczne, prowadzone przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wspólne granie na harmonijce ustnej, pochód Włóczykijów. W konkursie na najlepsze przebranie nagrodę otrzymała uczennica naszej szkoły Joanna Binda z kl. 5b.                                                        

     Dzieci uczestniczyły ponadto w kiermaszu książek, zabawach organizowanych przez śląskie biblioteki publiczne, projekcji filmu „Lato Muminków” oraz  akcji „Książka za grosik Włóczykija”. Mogły  kupić książki za wykonane własnoręcznie grosze.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Święto Biblioteki

   W dniu 29 października członkowie kółka bibliotecznego oraz ci, którzy kochają książki, zebrali się w naszej przytulnej czytelni, aby wspólnie przeżyć ten szczególny w szkolnym kalendarzu dzień – ŚWIĘTO BIBLIOTEKI.

   Po serdecznym przywitaniu zaproszonych gości, wybrana grupa uczniów przedstawiła inscenizację utworu Jana Brzechwy „Na straganie”. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

   Potem Klaudia Golasik przedstawiła prezentację multimedialną przypominającą ważne i piękne momenty z życia biblioteki.

  Na koniec wszyscy usiedli przy wspólnym stole, by porozmawiać, podzielić się wrażeniami i zjeść pyszny tort w kształcie książki, który stał się stałym elementem wspólnego świętowania.

   Dzień upłynął w miłej, serdecznej atmosferze. Do zobaczenia na kolejnej imprezie.    

Dzień Głośnego Czytania

      Poniedziałek 29 września 2014 r. był w naszej bibliotece Dniem Głośnego Czytania. Uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum urozmaicili tę imprezę, która odbyła się wg. następującego programu: 

8:45 – 8:55WITAJCIE W NASZYM STAWIE – występ klasy 5b.

9:40 – 9.50 – GRUNT TO DOBRE WYCHOWANIE – klasa 1c gimnazjum „uczy grzeczności”

10:35 – 10:45 – REWIA MODY – modelki z klasy 6b prezentują

11:30 – 11:45 – „JEDZ CHRZAN I RZEPĘ, A BĘDZIESZ MIAŁ KRZEPĘ” – członkowie kółka bibliotecznego zachęcają do zdrowego odżywiania się

12:30 – 12:45 – ZA MINUTĘ PIERWSZA MIŁOŚĆ – klasa 3a gimnazjum 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 


ROK SZKOLNY 2013/2014

„CAŁA SZKOŁA CZYTA KSIĄŻKI”

     Tradycyjnie  w maju  biblioteka zorganizowała akcję  „15 minut głośnego czytania”. Codziennie uczniowie klas starszych czytali najmłodszym  (i nie tylko)  bajki z „Kufra Guliwera”. Dla wszystkich słuchaczy członkowie kółka bibliotecznego  przygotowali drobne upominki. Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Konkurs „Wiem wszystko”

W konkursie „Wiem wszystko” klas szóstych, który zorganizowano 19 marca 2014 r. zwycięzcami zostali:

 1. Jakub Wisła – kl.6a
 2. Paulina Konior – kl. 6a
 3. Natalia Hazuka – kl. 6b

 

W konkursie „Wiem wszystko” klas trzecich gimnazjum zorganizowanym  24 marca 2014r. zwyciężyli:

 1. Magdalena Maciejko – kl. 3c
 2. Daria Piecuch – kl. 3a
 3. Joanna Pytlarczyk – kl. 3b.

Relacja z uroczystości przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników

W dniach 11 – 12 lutego 2014 roku w szeregi czytelników biblioteki szkolnej wstąpili  uczniowie klas pierwszych. Młodych czytelników czekały miłe niespodzianki przygotowane przez kolegów z kółka bibliotecznego.

Dzieci miały okazję obejrzeć - specjalnie na tę okazję przygotowane - przedstawienie przypominające im jak należy traktować książki. Wystąpiły przed nimi wróżki i Pani Książka. Dowiedziały się również jak funkcjonuje biblioteka szkolna. Przedstawienie zakończono pasowaniem na czytelnika oraz wręczeniem dyplomów upamiętniających to wydarzenie.

Pierwszoklasiści wypożyczyli swoje pierwsze książki, po czym każdy otrzymał słodką niespodziankę. Hasło „Zajadaj się książkami, tak jak cukierkami”, które widniało na każdej paczuszce, niech przypomina dzieciom, że czytanie książek sprawia taką samą frajdę, jak jedzenie słodyczy! 

 

Dzień Pluszowego Misia 2013

We wtorek, 26 listopada, obchodziliśmy coroczne Święto Pluszowego Misia. Na przerwach członkowie kółka bibliotecznego i uczniowie klas trzecich gimnazjum czytali najmłodszym bardzo interesujące książki.

W tym roku towarzyszył nam Miś Remiś. Sympatyczny niedźwiadek, bohater książeczek dla dzieci, boryka się z problemami dobrze znanymi każdemu czytelnikowi. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego bolą nas zęby? Czy warto być zazdrosnym?  Czego boimy się w nocy? Kiedy trzeba nosić okulary? Wszyscy z uwagą słuchali historii misia, w pewnym momencie przestraszył nas duch, który pojawił się nie wiadomo skąd!

Dzień Pluszowego Misia upłynął w bardzo miłej atmosferze. Dzieci przyniosły własne maskotki, a wszystkich w bibliotece witał wielki biały miś. Każdy chciał zrobić sobie z nim zdjęcie czy choćby przytulić go. To było kolejne niezapomniane wydarzenie biblioteczne!

 

Katowickie Prezentacje Biblioteczne

„W samo południe Tuwimowo – pojedynek z Mistrzem na słowo!”

 

15 listopada 2013 roku członkowie  kółka bibliotecznego wraz z opiekunami udali się do Biblioteki Śląskiej  w Katowicach na kolejne Prezentacje Biblioteczne.

Tuż po przyjeździe uczniowie wzięli udział w prowadzonych przez specjalistów warsztatach artystycznych. Podzieleni  na trzy grupy wykonywali różnymi  technikami plastycznymi prace, dotyczące wybranego wiersza Juliana Tuwima.

Ważnym punktem tego fascynującego dnia były spotkania z pisarzami, poetami, aktorami, ludźmi kultury. Paweł  Beręsewicz, Marcin Brykczyński, Agnieszka Frączek, Zuzanna Orlińska, Kalina Jerzykowska, Wojciech Widłak, Kazimierz Szymeczko i Paweł Wakuła  złożyli  autografy na  książkach zakupionych do naszej  biblioteki oraz pozowali do zdjęć.

„W samo południe” wszyscy  udali się do Sali Parnassos, gdzie powitał zebranych Tomasz Zubelewicz. „Pojedynek z Mistrzem na słowo” był niezwykle interesującym wydarzeniem, prowadzonym przez znaną  aktorkę, Joannę Brodzik. Z genialnymi utworami  Tuwima musiały się zmierzyć  wiersze  współczesnych pisarzy dla dzieci i trzeba przyznać, niczym nie ustępowały swym pierwowzorom!

Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród „Guliwera” Zuzannie Orlińskiej i Wojciechowi Widłakowi.  Przy tej okazji dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki przekazał naszej szkole  „Kufer Guliwera”, który zawiera ponad  600 książek współczesnych twórców literatury dziecięcej. Odebrały go  pani dyrektor Jadwiga Śleziak oraz pani Jadwiga Hyla . To niecodzienne wyróżnienie na pewno dostarczy wielu emocji   i będzie długo stanowiło radość dla czytelników naszej biblioteki.

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

      W dniu 07.11.2013r. nasza biblioteka obchodziła swoje kolejne święto. Członkowie i sympatycy kółka bibliotecznego  zebrali się w naszej pięknie przybranej balonikami i kwiatami czytelni, by wspólnie cieszyć się tą chwilą.

      Podsumowaliśmy ubiegły rok szkolny, przypomnieliśmy sobie wszystkie interesujące i ważne momenty, w których uczestniczyliśmy. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przeglądaliśmy archiwum. Wspomnienia odżyły dzięki zdjęciom, które na bieżąco dokumentują życie biblioteki.

      Wysłuchaliśmy również tegorocznych planów związanych z wydarzeniami bibliotecznymi, których uczestnikami już niebawem się staniemy. Wspólne świętowanie zakończyliśmy słodkim akcentem – wspaniałym tortem orzechowym w formie książki, który wszystkim smakował. Nie możemy doczekać się kolejnej okazji do wspólnego świętowania!

 

 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

       W ramach obchodzonego roku Juliana Tuwima, w dniu 30.09.2013 r. biblioteka zorganizowała Dzień Głośnego Czytania. Atmosferę umilały liczne atrakcje, zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wiersze poety m.in. dzięki koncertowi polskiej przyrody, inscenizacji „Rzepki” w wykonaniu członków kółka bibliotecznego oraz zabawie przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Rozdano wiele nagród w konkursie, którego trudy osłodził poczęstunek. Dzień upłynął w radosnej atmosferze.

 

 

 


ROK SZKOLNY 2012/2013

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

    Nasza akcja „głośnego czytania” przebiegała w tym roku pod hasłem „Cała szkoła czyta książki”.

   Przez cały maj, codziennie o godz. 11.30, przedstawiciele poszczególnych klas czytali najmłodszym książki znanych poetów.

    Uczniowie szkoły podstawowej przypomnieli nam wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej i Ludwika Jerzego Kerna.                                       

   Gimnazjaliści czytali bajki Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry i Ignacego Krasickiego.

 

Konkurs „Wiem wszystko” dla gimnazjalistów

 

4 kwietnia 2013 r. do konkursu „Wiem wszystko” przystąpili uczniowie klas trzecich gimnazjum.

Zwycięzcami zostali:

1.    Szymon Helbin  - kl.3c

2.    Paulina Piecuch – kl.3a

3.    Dominika Świerczek – kl. 3c

 

 

 

Konkurs ,,Wiem wszystko’’ DLA UCZNIÓW KLAS SZÓSTYCH

 

20 marca 2013r. biblioteka zorganizowała konkurs "Wiem wszystko” dla uczniów klas szóstych.

Zwycięzcami zostali:

 1. Czub Dagmara       -        6a
 2. Pawlus Katarzyna   -       6a
 3. Tlałka Weronika     -        6a

 

   

 

 

 

 

PASOWANIE NA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻEK

 

27 lutego 2013r. do grona czytelników biblioteki Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach dołączyli uczniowie klasy 1a i 1b Szkoły Podstawowej. Jak co roku członkowie Kółka Bibliotecznego przygotowali inscenizację oraz wykonali pamiątkowe dyplomiki i kolorowe zakładki. Pierwszaki złożyły przyrzeczenie i zostały pasowane na przyjaciół książek.

 

   

 

    

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
  34-381 Radziechowy
  ul. Szkolna 299
 • (033) 8676222

Galeria zdjęć