Nawigacja

Kontakt

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
E-mail szkoły: magurka@poczta.onet.pl
Telefon: (033) 8676222
Adres szkoły: 34-381 Radziechowy
ul. Szkolna 299
E-mail administratora strony: magurka@poczta.onet.pl

Świetlica szkolna

Wydarzenia

DZIEŃ SYLABEK

29 października na naszej szkolnej świetlicy zorganizowaliśmy Dzień Sylabek. Zapoznaliśmy się z techniką czytania sylabami, rozwiązywaliśmy rebusy, graliśmy, tworzyliśmy zdania i wyrazy w oparciu o sylabki. Połączylismy naukę z zabawą i efektywnie spędziliśmy czas! 

Zajęcia plastyczne

W każdy wtorek o godz. 12:55 do 13:40 na szkolnej świetlicy odbywają się zajęcia plastyczne. Tworzymy ciekawe dekoracje i prace nawiązujące do aktualnej pory roku oraz ważnych wydarzeń. Wykorzystujemy różne techniki oraz formy. Wszystkich miłośników sztuki oraz kreatywnych działań zapraszamy do dołączenia do naszej grupy!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Dzień winogrona

Winogrona były tematem zajęć świetlicowych, które odbyły się 20 września 2018 r. Poznaliśmy właściwości winogron, a poznaną wiedzę utrwaliliśmy odpowiadając na pytania quizu. Ponadto mogliśmy spróbować winogron w różnej postaci- jasnych, ciemnych oraz rodzynek. Rozwiązywaliśmy krzyżówkę, przyrządzaliśmy sałatkę z tym pysznym owocem, a także wykonaliśmy pracę plastyczną z papieru.Rok szkolny 2017/2018

Wykonujemy kartki świąteczne

Przed świętami wielkanocnymi w świetlicy zorganizowano zajęcia, na których uczniowie wykonywali kartki świąteczne. Efekty działań można obejrzeć

 

Dzień mleka i produktów mlecznych

Nasza szkoła realizuje program „Szkoła z witaminą”, w ramach którego uczniowie otrzymują m.in. mleko. Produktom mlecznym poświęciliśmy więc trochę uwagi podczas kolejnych zajęć świetlicowych, które miały miejsce 24.01.2018 r. Rozpoczęliśmy wspólną zabawę od przypomnienia sobie piramidy żywieniowej i umieszczenia na niej wylosowanych produktów. Kolejnym ciekawym zadaniem było rozwiązywanie krzyżówki dotyczącej produktów mlecznych. Układając puzzle dowiedzieliśmy się, jakie witaminy zawiera mleko i za co są one odpowiedzialne w naszym organizmie.  Uczestnicy chętnie wzięli udział w konkursie, który polegał na rozpoznawaniu z zamkniętymi oczami następujących produktów: kefiru, jogurtu naturalnego, maślanki, masła, sera żółtego i oczywiście mleka. Zanim przystąpiliśmy do części kulinarnej, wykonaliśmy z papieru czapki kucharskie. W profesjonalnym nakryciu głowy obieraliśmy banany i pomarańcze oraz miksowaliśmy je z mlekiem, tworząc pyszny i zdrowy koktajl. Natomiast z  jogurtu naturalnego, suszonych śliwek i moreli, pestek dyni, orzechów przygotowaliśmy musli, które w szybkim tempie zniknęło z miseczek. Na zakończenie wykonaliśmy krowy z plastikowych kubeczków.

 

Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową

Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, który stał się okazją do zorganizowania przez świetlicę szkolną konkursu na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział, a wszystkie prace wykonywali pod okiem wychowawców świetlicy. Na zwycięzców oprócz pamiątkowego dyplomu czekały ciekawe nagrody. Oto nagrodzone osoby:

I miejsce- Anna Maślanka, kl. 5 c; Julia Rypień, kl. 7 c; Martyna Paternak, kl. 5 c

II miejsce- Natalia Grzegorzek, kl 2 a; Katarzyna Wojtyła, kl. 7 c; Klaudia Setla, kl. 3 b

III miejsce- Paulina Białek, kl. 3 a; Kalina Konior, kl. 2 a; Klaudia Gąska, kl. 5 c

Wyróżnienia: Natalia Luber, kl. 5 c; Emilia Dyrlaga, kl. 5 c; Wiktoria Mika, kl. 4 c; Zuzanna Krawiec, kl. 1 a; Piotr Kurowski, kl. 1 a; Julia Kral, kl. 3 a.

Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie w listopadzie. W naszej świetlicy obchodziliśmy to święto 30 listopada 2017r. Przypomnieliśmy sobie następujące bajki: „Mała Syrenka”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Pocahontas” i „Król Lew”. Na początek każdy uczestnik otrzymał zdjęcie jednej z postaci i odgadywał, z jakiej pochodzi ona bajki. W ten sposób podzieliliśmy się na 4 grupy. Po dopasowaniu imion do postaci, przykleiliśmy je na plansze. Kolejnym zadaniem było układanie bajkowych puzzli. Nie było to łatwe zadanie, bowiem elementów było bardzo dużo. Każda z drużyn miała również za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące bajowych postaci oraz dopasować opis bajki do tytułu. Ciekawym dla dzieci zadaniem było wysłuchanie utworów i odgadywanie, z której bajki pochodzą. Dzięki temu przypomnieliśmy sobie piękne piosenki, takie jak „Kolorowy wiatr” czy „Hakuna matata”. Na zakończenie każdy uczestnik pokolorował obrazek z wybranej bajki, dzięki czemu stworzyliśmy atrakcyjną gazetkę w świetlicy.

Dzień selera

Propagowanie zdrowego stylu życia to tematyka, która ponownie pojawiła się podczas zajęć w świetlicy. Tym razem „gościem” dnia był seler. Jakie ma zalety, dowiedzieliśmy się z krótkiego tekstu, a przyswojoną wiedzę sprawdziliśmy odpowiadając na pytania quizu. Zdrowe warzywo było również rekwizytem podczas konkurencji sportowych, takich jak: bieg z selerem, skoki z selerem, rzuty do celu, sztafeta z selerem naciowym, toczenie selera po podłodze. Obie drużyny były bardzo zaangażowane i dzielnie walczyły w każdej konkurencji. Kolejną atrakcją zajęć był teatrzyk sylwet p. t. „Na straganie” Jana Brzechwy. Sylwety warzyw, w tym i selera, dzieci wykonywały samodzielnie. Na zakończenie wspólnie przyrządziliśmy zdrową sałatkę jarzynową, której konsumpcja trwała bardzo krótko J

Dzień gruszki

 21 września 2017r. odbył się kolejny „owocowy” dzień w naszej świetlicy- „Dzień Gruszki”. Podczas zajęć dzieci odkryły właściwości i ciekawostki o tym owocu, wyszukując informacji ukrytych w świetlicy, a rozwiązując rebusy poznały nazwy ich odmian. Nie mogło również zabraknąć degustacji, która była najbardziej interesującym punktem spotkania. W galerii można obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia oraz efekty tworzenia prac plastyczno-technicznych związanych z gruszką.Rok szkolny 2016/2017

 

Warsztaty plastyczne „Życie w ulu”

W ramach projektu realizowanego przez szkołę „Nie wypalaj traw – przecież nie zabija się życia,” 16 maja 2017r p. M. Ozimińska przeprowadziła dla uczniów warsztaty plastyczne  „Życie w ulu.” Celem zajęć było przybliżenie uczestnikom zależności występujących w pszczelej rodzinie, poznanie procesu zapylania  oraz wyrobienie umiejętności rozpoznawania pszczołowatych.

Podczas zajęć uczniowie zobaczyli film przedstawiający  życie w ulu oraz  prezentację „Jak powstaje miód,” wykonali również makietę  obrazującą proces zapylania kwiatów przez zapylacze.

Z  wykonanych prac przygotowano wystawę w głównym korytarzu szkoły.

Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu ”Nie wypalaj traw- przecież nie zabija się życia”, który jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, a organizatorami są Henkel Polska Sp. Z o.o. (właściciel marki Persil),  drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia realizowanego w ZS. im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach

11 kwietnia – „Warsztaty wielkanocne”

Świetlica szkolna zorganizowała warsztaty przedświąteczne, na których uczniowie wykonali wiele ozdób wielkanocnych. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

Więcej zdjęć w Galerii

Zajęcia rękodzielniczo-artystyczne

W drugim półroczu nadal kontynuujemy nasze zajęcia rękodzielniczo – artystyczne. W trakcie zajęć wykorzystujemy różne techniki plastyczno-techniczne, wykonujemy rozmaite ozdoby oraz przedmioty użytkowe z odpadów. W ostatnim czasie swoją uwagę poświeciliśmy tematyce wiosennej oraz wielkanocnej. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej pracy.

Więcej zdjęć w Galerii

 

22 marca – „Kosmiczna podróż”

Tym razem uczestnicy zajęć przenieśli się razem z nami w niezwykłą przestrzeń kosmiczną. Krótkie filmy edukacyjne oraz prezentacja multimedialna przedstawiły uczniom piękno Wszechświata, nasz Układ Słoneczny  wraz ze wszystkimi ciałami niebieskimi. Nowo nabytą wiedzę utrwaliliśmy za pomocą wykreślanek, krzyżówek oraz zagadek. W trakcie zajęć uczniowie musieli wykonać różne zadania, które pozwoliły im zdobyć medal „Młodego Kosmonauty”.  Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności wzrokowe, słuchowe oraz spostrzegawczość. Badaliśmy także zdolności manualne – każdy „Młody Kosmonauta” musiał wykonać własną rakietę. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie „Kosmicznego Drugiego Śniadanka”, czyli kanapek w kształcie rakiety. Oczywiście, wszyscy zjedliśmy je z wielkim apetytem. Na zakończenie naszej podróży uczniowie otrzymali medale oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie na tle naszego „kosmicznego nieba”.

Zachęcamy do obejrzenia galerii, w której można się zapoznać z efektami naszej pracy.

 

„W krainie mrozu”

     9 lutego nasza świetlica zamieniła się z mroźną arktyczną krainę, pełną lodu i śniegu. Uczniowie poznali warunki atmosferyczne panujące w Arktyce oraz na Antarktydzie oraz zwierzęta występujące na tym terenie. W czasie zajęć łowiliśmy rybki, tańczyliśmy na topniejących krach lodu oraz odtańczyliśmy „taniec małego pingwinka”. Uczestnicy zajęć układali także nazwy arktycznych zwierząt z rozsypanych liter. Przyjemnym punktem naszych zajęć było obejrzenie krótkiego filmu animowanego na temat pingwinków. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające „kolorowe Eskimoski”.

    Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii naszymi zdjęciami.

Więcej zdjęć w Galerii

 

„BEZPIECZNE FERIE”

      12 stycznia przygotowywaliśmy się do spędzenia bezpiecznych i radosnych ferii. Uczestnicy zajęć poznali dyscypliny sportowe, które można uprawiać na śniegu i lodzie. Dowiedzieli się także w jaki sposób należy się zachowywać, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom w czasie zabaw. Swoją wiedzę sprawdziliśmy za pomocą quizu i krzyżówki. Stworzyliśmy także „Kodeks bezpiecznego postępowania w czasie ferii zimowych”. Na zajęciach słuchaliśmy również piosenek na temat sportów zimowych. Na zakończenie naszego spotkania uczniowie wykonali plakaty konkursowe na temat bezpiecznych ferii, które zostały nagrodzone upominkami.

 

15 grudnia- „Warsztaty bożonarodzeniowe”

     Po raz kolejny świetlica szkolna zorganizowała w okresie świątecznym warsztaty, na których wykonywaliśmy różne ozdoby i prace plastyczno-techniczne. Efekty podziwiać można w galerii.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

16 listopada- „Dzień Postaci z Bajek”

     W tym roku szkolnym nasza świetlica kolejny raz przywitała postacie z bajek. Nie były to jednak postacie ze znanych baśni, czy też disneyowskich produkcji. Tym razem przenieśliśmy się w świat znakomity bajek stworzonych przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Uczniowie poznali najbliższe naszemu sercu postacie z bajek: „Bolek i Lolek”, „Koziołek Matołek”, „Pampalini łowca zwierząt”, „Reksio”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Miś Kudłatek”. Dzięki krótkiemu filmikowi zaznajomili się także z procesem powstawania filmu rysunkowego. Dzieci zdziwiło, ile pracy należy włożyć w wykonanie jednej krótkiej bajki. Kolejną atrakcją były zagadki muzyczne, których tematem były właśnie bajki bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Drugą część zajęć poświęciliśmy grom planszowym własnego autorstwa, a były to: memory z postaciami z naszych bajek oraz ogromna gra planszowa, w której po planszy przesuwały się nie pionki, lecz uczestnicy zajęć. Na planszy można było spotkać Pampaliniego, Bolka i Lolka oraz wiele innych postaci. Uczniowie przyjęli tą grę z wielkim entuzjazmem. Na zakończenie zajęć stworzyliśmy własne postacie do kreskówek, których przygody przedstawiliśmy w poszczególnych klatkach filmowych. Ufff, to była ciężka praca!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Zajęcia rękodzielnicze - z miłości do ludowości….

    Zapach szyszek, liści i wikliny… W świetlicy rozpoczął się cykl zajęć rękodzielniczych, które mają na celu rozwój kreatywności dzieci i młodzieży oraz przybliżenie im tematyki sztuki ludowej. Chcemy także zwrócić uwagę uczniów na szereg zastosowań dla rzeczy, które wydają się nam już niepotrzebne. Zachęcić młodzież do twórczego recyklingu oraz śmiałych artystycznych rozwiązań.

    Tematem pierwszych warsztatów były jesienne wianki, które uczniowie samodzielnie komponowali. Niektóre prace powstały całkiem spontanicznie  – na przykład  podstawki pod wazony i jesienne lampiony ..

    W ramach kolejnych zajęć uczniowie wykonali  lampiony. Do pracy wykorzystali słoiki, koronki, rafię oraz dary jesieni. Każdy stworzył swój własny, indywidualny i niepowtarzalny projekt. Celem tych zajęć były  radość tworzenia „czegoś z niczego” dla własnej przyjemności oraz pobudzenie do kreatywnego działania.

     Niezwykle dużym zainteresowaniem ze strony uczniów cieszyły się maskotki wykonane z filcu oraz kawałków materiału folkowego. Wszystkie nasze zwierzątka zostały uszyte ręcznie, a w niektórych miejscach zostały wykończone za pomocą specjalnych farb do malowania na tkaninie. Mimo, iż uczniowie korzystali z podobnych szablonów, udało im się wykonać zróżnicowane projekty dzięki kreatywnemu podejściu do tematu. Niektórym uczniom szycie spodobało się tak bardzo, że uszyli kilka maskotek.

    Na uszytych misiach  wypróbowaliśmy farby do tkanin.  Uczniom bardzo spodobała się taka forma kontaktu z farbą i pędzlem, dlatego postanowiliśmy ją wykorzystać na większym materiale. Stąd pomysł na zaprojektowanie koszulek. Uczestnicy zajęć przynieśli na warsztaty koszulki, na których namalowali grafiki własnego projektu. Wyszło wspaniale i kolorowo. Na koszulkach pojawiły się także  smakowite owoce, dzięki którym powróciliśmy wspomnieniami do ciepłych i słonecznych dni…

    Serdecznie zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy!

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

26 października - „Dzień Marchewki”

     Kto powiedział, że marchewka jest tylko do jedzenia? Podczas obchodów „Dnia Marchewki” postanowiliśmy wykorzystać ją jako rekwizyt podczas konkurencji sportowych, tj. „bieg z tacą pełną marchewek”, „zbieranie marchewek”, czy też „skok z marchewką”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i radością wzięły udział w zawodach, a ich wysiłki nagrodzone zostały „marchewkowymi” medalami. O właściwościach i ciekawostkach związanych ze zdrowym warzywem dowiedzieć można się było, odnajdując w sali świetlicowej sprytnie ukryte marchewki z przyczepionymi karteczkami. Pokrojone w plasterki warzywo stało się materiałem do wykonania pracy plastycznej, której stworzenie wymagało od uczniów kreatywności. Każdy uczestnik miał również możliwość wykonania podczas zajęć wesołej, pomarańczowej czapki oraz degustacji warzywa. Zajadały się nim nawet dzieci, które początkowo deklarowały niechęć do marchewki, co niewątpliwie jest naszym małym sukcesem, który na pewno będzie miał pozytywny wpływ na zdrowie dzieci. Taki właśnie cel przyświecał zorganizowaniu tych zajęć.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

27 września- „Dzień Śliwki”

       Zmobilizowani wielkim zainteresowaniem, jakim cieszyły się zeszłoroczne obchody „Święta Jabłka” postanowiliśmy i w tym roku szkolnym zorganizować podobne zajęcia, tym razem jednak dotyczące innego owocu- śliwki. Zajęcia odbyły się rano i po południu, aby każdemu uczniowi umożliwić w nich udział. Mogliśmy dowiedzieć się, jakie właściwości mają fioletowe owoce, a nowo przyswojoną wiedzę sprawdziliśmy, odpowiadając na pytania z quizu. Rozwiązanie krzyżówek obrazkowych pozwoliło poznać nam nazwy odmian śliwek, o których krótko opowiedzieli wychowawcy. Nie zabrakło także degustacji śliwek- świeżych i suszonych oraz powideł śliwkowych, którymi zajadaliśmy się na krótko przed wykonywaniem pracy plastyczno-technicznej, jaką była „wesoła śliwka” z ruchomymi rękami i nogami. Podsumowując, można stwierdzić, że dzieci są żywo zainteresowane tematyką prawidłowego żywienia oraz poznawaniem właściwości warzyw i owoców, dlatego też podobne zajęcia z pewnością jeszcze nie raz będą się odbywały w świetlicy szkolnej.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 


ROKMSZKOLNY 2015/2016

„Stragan witamin”

      7 czerwca w świetlicy szkolnej zorganizowano zajęcia, na których dowiedzieliśmy się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Nie każdy z nas bowiem wie, jak witaminy wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu i gdzie je można odnaleźć. Podzieleni na dwie drużyny wykonywaliśmy ciekawe zadania- rozwiązywaliśmy zagadki, rozpoznawaliśmy warzywa i owoce za pomocą dotyku oraz smaku, dowidzieliśmy się jakie są w nich witaminy i za co odpowiadają, a także planowaliśmy, o które z nich chcielibyśmy uzupełnić całodzienny jadłospis. Słodką niespodzianką tych zajęć było jedzenie gofrów z przyniesionymi przez nas owocami. Za aktywny udział otrzymaliśmy odznaki „Króla warzyw i owoców”.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

ZUMBA!!!

     20 maja świetlica szkolna zorganizowała zajęcia zumby z panią Martą Swiątek- Staniendą, instruktorką zumby. Pani Marta od razu porwała nas do zabawy i tańca i już po kilkudziesięciu minutach mieliśmy mokre koszulki.  Nie traciliśmy jednak energii przez całą godzinę,  a na naszych twarzach uśmiech widniał do samego końca. Cieszymy się, że mieliśmy okazję zapoznać się pod okiem profesjonalnego instruktora  z ciekawą formą aktywnego spędzania czasu, jaką jest zumba.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

12 kwietnia 2016 - Tęczowe powitanie wiosny. Dzień Czekolady

      Wreszcie nadeszła. Wyczekiwana, odkąd spadł pierwszy jesienny liść. Wiosna. Wokół zaczęło się robić pięknie i ciepło, dlatego też postanowiliśmy powitać tę kolorową porę roku, bawiąc się i tańcząc w świetlicy szkolnej. Nie mogło więc zabraknąć tęczowego spadochronu, czyli chusty animacyjnej, którą dzieci wprost uwielbiają. Była improwizacja ruchowa, utrzymywanie balonów na chuście, zabawa w rekina, przebieganie pod chustą po usłyszeniu danego koloru, krążenie wokół niej w rytm muzyki i wiele innych aktywności. Potem nadszedł czas na chwilę odpoczynku przy stolikach, gdzie wykonywaliśmy barwne motyle i mocowaliśmy je na patyczkach. Potrzebne nam one były do zabawy tanecznej, podczas której usłyszane w piosence kolory „fruwały” po całej świetlicy. Po kilku różnych tańcach nadszedł czas na celebrację „Dnia Czekolady” układem tanecznym do utworu „Chocolate (Choco, Choco)”. Ale czymże byłby ten dzień bez degustacji? Po wysłuchaniu informacji na temat zalet czekolady delektowaliśmy się tą przekąską, oczywiście gorzką, z wysoką zawartością kakao oraz zajadaliśmy smakowite muffinki z kawałkami czekolady. Na zakończenie panie skręciły dla nas balonowego kwiatka lub pieska, dzięki czemu w cudownych nastrojach i „balonowym” towarzystwie wracaliśmy do domu.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Warsztaty wielkanocne - robimy stroiki świąteczne

     22 marca w świetlicy odbyły się warsztaty, na których wykonywaliśmy wielkanocne stroiki. Ważnym ich składnikiem było „góralskie jajko”, które uczniowie samodzielnie wykonywali z resztek materiałów i cekinów. Później układali kompozycje na drewnianych podkładkach z wykorzystaniem sztucznych kwiatów, kurczaczków, piórek, wstążek i mocowaliśmy je wspólnie za pomocą kleju. Kolorowe stroiki podziwiać można w galerii.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

17 marca - Dzień św. Patryka

     Narodowe święto Irlandczyków stało się okazją, aby zapoznać uczniów, ubranych specjalnie na tę okazję na zielono z Irlandią i jej kulturą. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, gdzie leży ten kraj, dlaczego nazywany jest zieloną wyspą i skąd wziął się wszechobecny tam symbol koniczynki. Po wysłuchaniu kilku tradycyjnych utworów muzycznych wymienialiśmy nazwy usłyszanych instrumentów.  Obejrzenie krótkiego filmu przedstawiającego występ taneczny stało się inspiracją do rozmowy o tym, co jest w irlandzkim tańcu charakterystycznego oraz jak wygląda obuwie, które tancerze mają na nogach. Bardzo ciekawą okazała się być legenda o św. Patryku, patronie Irlandii oraz zwyczaje związane z obchodami święta narodowego. W ramach zajęć plastycznych wykonaliśmy portret Leprikona, bardzo znanego irlandzkiego skrzata, który podobno wie, gdzie ukryty jest skarb. Wzięliśmy również udział w tradycyjnej irlandzkiej zabawie, która polegała na doprowadzeniu kolegi z zasłoniętymi oczami za pomocą słów do złotej monety.

     Na naszych zajęciach nie zabrakło degustacji, tym razem piliśmy zielony koktajl z kiwi i banana oraz tajemniczego składnika, którym okazał się być szpinak. Nasze miny były baaardzo zdziwione, gdy się o nim dowiedzieliśmy, tym bardziej, że bardzo nam ten napój smakował.  Na zakończenie obejrzeliśmy piękny film animowany pt. „Sekrety morza”, w którym wykorzystano irlandzkie legendy i muzykę.

     Cieszymy się, że mogliśmy poznać kulturę innego kraju i porównać ją z naszą.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Bal w „Krainie Lodu”

5 lutego w świetlicy szkolnej odbył się bal nawiązujący tematycznie do filmu animowanego p.t. „Kraina Lodu”. Nie mogło więc zabraknąć głównych bohaterów, czyli Anny, Elsy i bałwanka Olafa, którego z powodu braku śniegu „ulepiliśmy” z plastikowych kubeczków. Zabawa rozpoczęła się od wspólnego śpiewania najbardziej znanych piosenek dla dzieci, w tym również popularnego utworu z bajki- „Mam tę moc”. Okazało się, że nie trzeba nawet wyświetlać jej słów, gdyż doskonale znali je nawet uczniowie gimnazjum. W ramach zajęć plastycznych wykonywaliśmy śnieżynki z plastikowych łyżeczek, a efektem działań kulinarnych był deser, który poetycko nazwaliśmy „Lodową krą pokrytą śnieżnym puchem”. Najweselszym momentem były zabawy taneczne, w których bardzo chętnie uczestniczyli uczniowie. Wielkim zaskoczeniem były pomysłowe, improwizowane układy dziewczynek wykonywane ze wstążkami do spokojnej muzyki. Po tak wyczerpujących zadaniach nadszedł czas na zaspokojenie pragnienia, przygotowaną przez nas prawdziwą lemoniadą, do której- mamy nadzieję- przekonaliśmy wielu amatorów sztucznie słodzonych napojów.

Podsumowując należy stwierdzić, że pomimo „mroźnej” tematyki i scenerii, atmosfera na balu była bardzo gorąca.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

O „małym Conieco”, czyli jak obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, obchodzony 18 stycznia, stał się okazją do zorganizowania w świetlicy szkolnej zajęć, których tematem przewodnim był miód- ulubiony przysmak Misia o małym rozumku. A któż inny lepiej o nim opowie, jak nie pszczelarz? Dlatego zaprosiliśmy do nas pana Tadeusza Ozimińskiego, który prowadzi pasiekę „Radziechowska Barć”. Wykorzystując przyniesione pomoce, opowiedział on bardzo ciekawie o tym, jak powstaje miód. Dzieci miały okazję spróbować także przyniesionych przez pana Ozimińskiego różnych rodzajów miodu i porównać ich smaki. Największą atrakcją była dla uczestników możliwość przymierzenia części kombinezonu pszczelarskiego oraz obejrzenia z bliska podkurzacza, wykorzystywanego w celu uśpienia czujności pszczół pilnujących swojego ula.

Po spotkaniu z gościem i przygotowaniu wystawy maskotek - postaci z bajki - wykonywaliśmy opaski z wizerunkiem Kubusia, a w ramach zajęć kulinarnych przyrządziliśmy „Kubusiowe kanapki” z kromek weka maczanego w mleku i jajku. Tak usmażone kanapki smarowaliśmy oczywiście miodem.

Zajęcia były też okazją do obejrzenia krótkiej bajki o Kubusiu oraz do rozmowy na temat przyjaźni. Na zakończenie każdy uczestnik mógł stać się Misiem, pozując do zdjęcia przez włożenie głowy w okienko wycięte w sylwecie niedźwiadka.

Mamy nadzieję, że zajęcia zorganizowane dzieciom w tej wesołej i przystępnej formie sprawią, że jeszcze bardziej docenią one pracę pszczelarza i zalety miodu.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

„Makaron nie tylko do jedzenia”

„Makaron nie tylko do jedzenia” to temat przewodni warsztatów bożonarodzeniowych, które zostały zorganizowane w świetlicy szkolnej 10 grudnia. Na zajęciach do wykonania świątecznego wieńca, świecznika w kształcie gwiazdy oraz choinki wykorzystaliśmy makarony o fantazyjnych kształtach. Były to m.in. świderki, rurki, gwiazdki, kokardki i muszelki. Szybko okazało się, że wykonanie tych ozdób to misterna praca, ale efekt końcowy zapewnił uczestnikom poczucie satysfakcji. Przedświąteczną atmosferę dopełnił zapach i smak przygotowanych przez uczennice gimnazjum ciasteczek, które wspólnie ozdabialiśmy pisakami cukrowymi, polewą czekoladową i cukiereczkami. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii. 

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Zimowe warsztaty folklorystyczne

     8 grudnia grupa świetlicowa z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki wraz z Wydziałem TKSiPP Starostwa Powiatowego w ramach cyklu „Boże Narodzenie w Beskidach”.  Tegorocznym tematem spotkania były tradycyjne ozdoby choinkowe, które mieliśmy okazję własnoręcznie wykonywać. Wcześniej jednak wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji poprowadzonej przez Panią Barbarę Rosiek z Muzeum w Żywcu. Panie prezentowały i pomagały w zrobieniu m. in. ozdób z bibuły, papieru, opłatka, a także pajacyków z wydmuszek, cukierków i gwiazdy. Tradycyjne ozdoby zawieszone zostały na pięknej choince, która zdobi korytarz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bystrej, w którym to odbywały się warsztaty. Za możliwość udziału w zajęciach bardzo dziękujemy, gdyż zebrane doświadczenia z pewnością wykorzystamy na zajęciach świetlicowych.

Mikołajkowy seans filmowy

     Bardzo przyjemnie spędzaliśmy wolny czas w świetlicy szkolnej na dwa dni przed Mikołajkami. Na dużym ekranie wyświetlaliśmy świąteczną bajkę p. t. „Ratujmy Mikołaja”. Seans przyciągnął przed ekrany nawet gimnazjalistów. Przy blasku choinki i ciasteczkach od Mikołaja czas upłynął nam bardzo szybko.

Projektujemy koszulki

         25 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach malowania na tkaninie. W ramach zajęć poznali właściwości farb używanych do malowania na materiale oraz sposoby ich utrwalania. Kreatywność uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, gdy obok koszulek pojawiły się także inne części garderoby, takie jak… rękawiczki. Uczestnicy chętnie projektowali oraz nanosili na materiał przygotowane wcześniej pomysły. Proces twórczy uzupełniały miła atmosfera oraz swobodna rozmowa. Uczniowie z dumą prezentowali swoje prace. Misja wykonana– kolejni uczniowie zostali zachęceni do aktywności twórczej i sięgania po różne środki wyrazu artystycznego. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.

Święto Postaci z Bajek

     12 listopada świetlica szkolna zamieniła się w baśniowa krainę, a to za sprawą obchodzonego w tym dniu  Święta Postaci z Bajek. Uczestników powitali, znani zapewne wszystkim dzieciom - Czerwony Kapturek, Wiedźma i Baltazar Gąbka. Wielkie zainteresowanie wzbudziła ogromna skrzynia, do której dołączony był list od wróżki. Dowiedzieliśmy się z niego, że do kufra zajrzeć możemy dopiero po wykonaniu wszystkich zadań. Dotyczyły one popularnych baśni- "Czerwony Kapturek", "Brzydkie Kaczątko", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Trzy świnki", "Śpiąca Królewna", "Kopciuszek", "Jaś i Małgosia" i "Kot w butach".  Po podziale na grupy rozpoczęliśmy układanie puzzli i odgadywanie tytułu, który stawał się tym samym nazwą naszej drużyny. Kolejne zadania polegały na rozpoznawaniu tytułów baśni na podstawie obrazków przedstawiających przedmioty kojarzące się z nimi, rekwizytów, zagadek oraz fragmentów z książki i dialogów. Rozwiązywaliśmy również krzyżówkę, a także wykonywaliśmy bajkowe postaci na drewnianych łyżkach.  Nagroda za wielkie zaangażowanie we wszystkich konkurencjach znajdowała się w tajemniczej skrzyni. Były to smakowite pierniczki z pozdrowieniami od Jasia i Małgosi oraz baloniki wprost z balu, na którym był Kopciuszek.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Dzień Ziemniaka

     „Dzień Ziemniaka” to druga z kolei wspólna inicjatywa szkolnej świetlicy i koła PCK, dzięki której uczniowie doskonalili umiejętności kulinarne i utrwalali zasady zdrowego odżywiania się. Na początek obejrzeliśmy prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się o wartościach odżywczych i poznaliśmy ciekawe fakty dotyczące ziemniaka. Nazwy różnych odmian ziemniaków mogliśmy poznać rozwiązując krzyżówki, w których pytania nawiązywały do tematu zdrowego odżywiania. Dopełnieniem prezentacji były filmy dotyczące dwóch smacznych, lecz niezdrowych produktów kojarzących się z kartoflem- frytek oraz chipsów.  Następnie wzięliśmy udział w kilku konkurencjach sportowych z ziemniakiem w tle, m.in. skoki w workach z ziemniaków, slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce, przenoszenie jak największej ilości ziemniaków do garnka, rzut ziemniakiem do celu. Po wyczerpujących konkurencjach ugasiliśmy pragnienie wodą mineralną, po czym zajęliśmy się twórczym zadaniem, jakim było wykonywanie „ziemniaczanych ludzików”. Ciekawych pomysłów na ich wykonanie było mnóstwo, a wytwory naszej wyobraźni podziwiać można w galerii. Rozstrzygnięty został również konkurs na największego, najmniejszego oraz najciekawszego ziemniaka. O ile z wyborem dwóch pierwszych nie było problemu, to tych najciekawszych kształtem wybraliśmy aż 9.
     Na zakończenie zajadaliśmy się ziemniaczkami upieczonymi w piekarniku, a sądząc po długości kolejki stojącej po dokładkę można stwierdzić, że niejedno dziecko doceni walory kartofla w tej postaci.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

 

Święto JABŁKA

     Smakowicie i twórczo uczniowie naszej szkoły obchodzili w świetlicy szkolnej „Święto Jabłka”, przypadające 22 września. Spotkanie rozpoczęło się wykonaniem plakatów o jabłku na podstawie wysłuchanych wcześniej informacji i ciekawostek zaprezentowanych przez członków Szkolnego Koła PCK pod opieką pani Małgorzaty Ozimińskiej. Następnie chętne osoby brały udział w quizie, również dotyczącym rumianych owoców. Wykonywano także pieczątki z jabłek oraz ozdabiano różnymi technikami sylwety owoców jabłoni, które później umieszczono na planszy z drzewem. W tym samym czasie przy pomocy sokowirówki wyciskaliśmy sok, który później wraz z różnymi odmianami jabłek mieliśmy okazję skosztować. W ramach zajęć kulinarnych z panią Moniką Wójcik, upiekliśmy również szarlotkę, której zapach unosił się w całej szkole jeszcze następnego dnia. Jednak dla wielu uczestników spotkania, najbardziej emocjonującym momentem było wręczanie nagród w konkursie na najciekawszy plakat zachęcający do jedzenia warzyw i owoców. Wychowawcy świetlicy wraz z panią kierownik, Małgorzatą Gubernat i panią wicedyrektor Izabelą Płonką dokonały wyboru zwycięskich prac, a pod uwagę brały przede wszystkim samodzielność wykonania oraz pomysłowość. Oto lista zwycięzców, którzy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez świetlicę:

I miejsce- Agata Dyduch, kl. 2 c oraz Michał Knapek, kl. 2 c

II miejsce- Julia Rypień, kl. 5 c oraz Wiktoria Mika, kl. 2 c

III miejsce- Laura Kaleta, kl. 5 b oraz Amelia Ćwikła, kl. 2 b

Wyróżnienia natomiast przyznano następującym uczniom:

- Ola Cendrzak, kl. 6 b

- Emilia Adamus, kl. 3 b i Oskar Adamus, kl. 2 a

- Wiktoria Padiasek, kl. 2 c

- Julita Gwizdoń, kl. 4 a

- Wojciech Kozieł, kl. 2 c

- Emilia Setla, kl. 2 b

- Miłosz Tlałka, kl. 2 b

- Monika Sowa i Martyna Bogdał, kl. 6 b

- Julia Czech i Ola Kral, kl. 5 c

- Robert Wiewióra, kl. 2 c

Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom uświadomiliśmy dzieciom zalety płynące z jedzenia warzyw i owoców, a kulinarne działania pokazały, że jabłko można jeść na wiele sposobów.

Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. ks. prał Stanisława Gawlika w Radziechowach
    34-381 Radziechowy
    ul. Szkolna 299
  • (033) 8676222

Galeria zdjęć