• Patron

• Ks. Stanisław Gawlik
            (1935–2004)

Urodzony   w Małej Wsi koło Wieliczki, syn Franciszka i Józefy Gawlik z domu Szeląg , Prałat, dziekan dekanatu radziechowskiego. W 1942 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Węgrzcach Wielkich. W 1945 roku przyjął I Komunię Świętą w kościele w Wieliczce. W 1954 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Krakowie, które ukończył w 1959 roku. Wyświęcony został w Katedrze Wawelskiej 28 czerwca 1959 roku przez księdza arcybiskupa Eugeniusza Baziaka. W latach 1964 – 1974 był wikariuszem w Radziechowach u proboszcza ks. Władysława Kaczmarczyka. Od 1974 roku został  proboszczem parafii. W 1976 roku otrzymał tytuł Kanonika, a w 1997  tytuł Prałata. Był Członkiem Diecezjalnej Rady do spraw Ekumenicznych, Diecezjalnym Duszpasterzem  Rolników oraz kapelanem  Polskiego Związku Łowieckiego na Podbeskidziu. Całe życie był zagorzałem zwolennikiem kultu Matki Boskiej.

Umiał  trafiać do serc i umysłów parafian. Był pozytywnie nastawiony do świata i ludzi. Miał czas dla każdego,  doradzał w kłopotach, troskach i sukcesach. Cechowała go pogoda ducha.  Uśmiech na twarzy  zjednywał  mu sympatię i przysparzał  szacunku. U niego przed podjęciem najważniejszych decyzji szukali rady parafianie,  urzędnicy, miejscowi radni, a nawet wójtowie radziechowskiej gminy. Pocieszał strapionych, godził zwaśnionych, doradzał niezdecydowanym.

Dzieła księdza prałata

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Przybędzy (1983r.)

Dom Katechetyczny w Twardorzeczce

Dokonał kapitalnego remontu kościoła parafialnego w Radziechowach (nowe organy, nowe ławki, ogrzewanie, instalację elektryczną, malowanie, nagłośnienie, posadzkę, pokrycie dachowe, odwodnienie obiektu itp.) Zmienił ogrodzenie wokół kościoła, wybrukował teren przykościelny.

Cmentarz radziechowski może być przykładem nekropolii nawet w skali kraju.

Ostatnim dziełem ks. Stanisława Gawlika jest jubileuszowy krzyż na Matysce i prowadzące do niego stacje Męki Pańskiej.

Związki księdza prałata z naszą szkołą

Serdeczna, ofiarna i  bez rozgłosu współpraca ze szkołą, w tym:

• wspólnie organizowane uroczystości np. Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości i inne,

• spotkania opłatkowe na plebani dla nauczycieli mieszkających na terenie parafii lub pracujących w tutejszych szkołach,

• spotkania opłatkowe dla  wszystkich pracowników szkoły  w świetlicy szkolnej,

• sponsorowanie szkoły ( pomoc najbiedniejszym uczniom w formie finansowania obiadów ),

• wspólne przedsięwzięcia gospodarcze; renowacja zabytkowego krzyża na starym cmentarzu i umieszczenie go na nowym postumencie,

• organizacja dożynek powiatowo – diecezjalnych w 1999 roku,

• ks. Prałat organizował całoroczną pracę w szkole diakonom, chcąc w ten sposób przygotować ich do przyszłej pracy katechetycznej,

• szanował i doceniał pracę nauczycieli, wspierał ich duchowo i modlitewnie,

• co roku w dniu KEN odprawiał z własnej inicjatywy mszę świętą, modląc się za wszystkich nauczycieli,

•  organizował wyjazdy nauczycieli na nocne czuwanie do Częstochowy,

• współorganizował wycieczki dla uczniów (Częstochowa, Niepokalanów, Zakopane, Licheń, Warszawa itp.),

•  współorganizował letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży,

• sprawował opiekę nad ministrantami, grupami oazowymi i scholą  (udostępniał pomieszczenia na spotkania),

•  był inicjatorem  i opiekunem  regionalnego, młodzieżowego zespołu „Jodełki”,

Ks. Prałat był dobrym  nauczycielem  – katechetą, godnym  wzorem do naśladowania, przyjacielem  dzieci, młodzieży i dorosłych.