• „Smog, czyli o zdrowiu zaklętym w oddechu”

                  W dniu 8 listopada uczniowie klas 1-3 wzięli udział w pogadance na temat problemu zanieczyszczenia powietrza. Zajęcia był prowadzone przez Pana Piotra Dziki – pracownika ZPKWŚ. Pan Piotr zwrócił uczniom uwagę na problem smogu, wyjaśnił czym jest inwersja temperatury powietrza, jakie są rodzaje smogu, jak nie powinno się palić w piecu i czym nie powinno się w nim palić. Opowiedział też krótko jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na nasze zdrowie oraz co powinniśmy robić, aby tego zanieczyszczenia było mniej. Uczniowie chętnie słuchali oraz wypowiadali się podczas zajęć.

                  Panu Piotrowi dziękujemy serdecznie za przeprowadzoną lekcję, a uczniów zapraszamy już na kolejną, która będzie niebawem.

       

       

       

       

       

      PODSUMOWANIE KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZY „KARMNIK DLA PTAKÓW”

      Zima to dla ptaków czas poszukiwania pokarmu, aby przetrwać mroźną i śnieżną porę roku. Niektóre ptaki potrzebują pomocy człowieka w dokarmianiu.  Mając to na uwadze w naszej szkole został zorganizowany Konkurs na „Najładniejszy karmnik dla ptaków” zorganizowany przez SK-LOP. Celem konkursu było: kształcenie postaw proekologicznych; uwrażliwianie dzieci i młodzieży na dokarmianie ptaków zimą; poznawanie ptaków, które odwiedzają zimą karmnik oraz sposób w jaki się odżywiają; zacieśnianie więzi rodzinnych; rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych.

      Na konkurs zgłoszono 61 karmników. Przy tworzeniu karmnika pomagali rodzice, wujkowie i dziadkowie, którym serdecznie dziękujemy. W dniu 17 grudnia 2019 r. komisja konkursowa dokonała oceny prac. Wykonane karmniki były pomysłowe w projekcie i wykonaniu co bardzo zaskoczyło jury. Oceniano: oryginalność projektu przy zachowaniu funkcjonalności i faktycznego przeznaczenia karmników, solidność ich wykonania oraz dobór materiałów. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI.

      Wyniki przedstawiają się następująco:

      Klasy 1-3

      Nagroda główna

      Kacper Chowaniec -  kl. I a, Nikodem Knapek –  kl. III a

      Wyróżnienia

      Klasa I a

      Natasza Worek , Alicja Worek, Magdalena Brzezińska, Nikodem Kupczak, Piotr Dybał, Karol Stapiński

      Ignacy Sadlik, Gabriela Manik

      Klasa I b

      Mikołaj Łoboziak, Sebastian Babiak, Krystian Wolny, Martyna Sapińska, Oliwia Kołodziejczyk, Kacper Kubień

      Klasa II a

      Tymoteusz Dudka, Marcin Wojtyła, Mateusz Gabryel, Joanna Klimca

      Klasa II b

      Nikodem Mika, Nataniel Caputa, Małgorzata Sapeta, Agnieszka Toman, Filip Naglik, Lena Miszczyk

      Klasa III a

      Grzegorz Myjak

      Klasa III b

      Michał Rypień, Emilia Jachowicz, Michał Maślanka, Michalina Bury

      Klasy 4-8

      Nagroda główna

      Marta Gut kl. VI a

      Wyróżnienia

      Klasa IV a

      Małgorzata Lipiec, Miłosz Knapek, Kacper Ciurla, Julia Ziajka, Wiktoria Węglewska, Milena Kurowska, Łukasz Jagosz, Mikołaj Knapek

      Klasa V a

      Natalia Ciurla, Dawid Płaczek, Seweryn Worek, Maria Łoboziak,

      Klasa VI a

      Wiktoria Manik, Marcin Sosna, Milena Gwizdoń,

      Klasa VI b

      Anna Niewdana, Daria Budzyńska

      Klasa VI c

      Wojciech Rypień, Szymon Jagosz, Julia Wojtyła, Oliwia Kupczak

      Klasa VII a

      Konrad Czub, Krystian Sikora

      Klasa VII b

      Krzysztof Dybał

      Klasa VII c

      Martyna Pasternak

      Klasa VIII a

      Natalia Sapeta, Julita Gwizdoń

      Klasa VIII b

      Szymon Adamus, Stanisław Rypień

      W dniu 18 grudnia 2019 r. odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wszyscy uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor Jadwigi Śleziak i opiekuna SK- LOP Bożeny Kupczak cenne nagrody ufundowane przez FAMED ŻYWIEC oraz dyplomy. 

      XXI WIOSENNY ZLOT TURYSTYCZNO-EKOLOGICZNY "CZYSTE GÓRY 2019"
      - KAMPANIA EKOLOGICZNA

      27 kwietnia br. 23 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięło udział w  XXI WIOSENNYM ZLOCIE TURYSTYCZNO-EKOLOGICZNYM "CZYSTE GÓRY 2019" - KAMPANIA EKOLOGICZNA organizowanym przez Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz Zespół Szkół Nr 1 w Łodygowicach. Głównym celem imprezy było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania o środowisko naturalne, a także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, turystyki górskiej i kwalifikowanej oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu. Nasza grupa uczniów pod opieką pani Ewy Widzyk i Bożeny Kupczak wyruszyła żółtym szlakiem Najazdu Szwedzkiego z Żywca. Wyposażeni w worki na odpady oraz rękawice ochronne porządkowaliśmy trasę z plastikowych butelek, papierów, opakowań po chipsach, ciastkach i różnych śmieci. Zebrane odpady bardzo szybko zapełniały nasze worki. Idąc wałem wzdłuż rzeki Soły spotykaliśmy ludzi, którzy bardzo pozytywnie reagowali na nasze działania, dziękując nam za podjęty trud  i wysiłek. Pozostawiliśmy za sobą posprzątany, piękny szlak, który w promieniach jesiennego słońca zachęcał do spacerów. W szkole w Łodygowicach, gdzie odbyło się podsumowanie zlotu czekał na nas gorący posiłek. Po krótkim odpoczynku przedstawiciele grup wzięli udział w przygotowanych konkursie ekologiczno-krajoznawczym. Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
       

      Uczeń  klasy 3c GIM Mateusz Noga w tym konkursie zajął III miejsce. Gratulacje!

      Dokarmiamy ptaki zimą!!!

      Zima to ciężki czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W ogrodzie często możemy spotkać wróble, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony i kosy. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków – niskiej temperatury i opadów bez naszej pomocy, dlatego członkowie szkolnego koła LOP postanowili zatroszczyć się o małych, fruwających przyjaciół. W szkolnym ogrodzie postawili karmnik i dbają  aby był pełny i ptaki miały co jeść kiedy zgłodnieją.

       

       

       „Czy wiesz jak wygląda jeż?” - Rozstrzygnięcie konkursu -

       

         W minionym miesiącu w naszej szkole odbył się konkurs dla klas 1-3 pod nazwą: „Czy wiesz jako wygląda jeż?” organizowany przez szkolne koło LOP. Do konkursu zgłoszono 51 prac. Wszystkie są piękne, oryginalne i w ciekawy sposób przedstawiają jeża.

       

      Konkurs oceniono w dwóch kategoriach: makiety oraz prace płaskie plastyczne.

                  Wyróżnione i nagrodzone prace:

       - Kategoria I – makiety:

      Aleksander Setla (kl. 1a), Zuzia Kosior (kl. 1a),Bartosz Kliś (kl. 1a),  Emilia Jachowicz (kl. 2b), Jakub Gnatowicz (kl. 2b), Jagoda Sadlik (kl. 2b), Dominika Wojtyła (kl. 2b), Wiktoria Węglewska (kl. 3a), Mikołaj Rodak (kl. 3b), Łukasz Jagosz(kl. 3b).

       

      - Kategoria II – prace plastyczne płaskie:

      Alicja Majcher (kl. 1a), Ewa Żelazna (kl. 1a), Bartłomiej Górny (kl. 1a), Mateusz Gabriel (kl. 1a), Kacper Brodka (kl. 1a), Tymoteusz Dudka (kl. 1a), Karol Tlałka (kl.1b), Dominik Hajdas (kl. 1b),  Maja Knapek (kl. 2b), Miłosz Knapek (kl. 3b).

                 

                  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

       

       

       

      Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie.” – W. Hugo

       

      Członkowie oraz opiekunowie SK- LOP składają podziękowania wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy włączyli się w akcję : " Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" zorganizowaną na rzecz potrzebujących zwierząt. Dzięki Waszej hojności udało nam się zebrać 400 kg karmy, którą  06.11.18r. przekazaliśmy do Schroniska  Bezdomnych zwierząt w Żywcu.
       

      Wasza szczodrość nie może być nagrodzona słowami - ale szczęśliwe psiaki i koty długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc. W ich imieniu serdecznie dziękujemy.

       

       


       

      Rok szkolny 2017/2018

       

      Z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu

      Jak co roku miesiąc pazdziernik w naszej szkole upłynął pracowicie. Członkowie Szkolnego Koła LOP dwoili się i troili zbierając i segregując olbrzymie ilości karmy dla zwierząt, którą przynieśli nasi uczniowie. W celu przekazania zebranej żywności oraz poznania sytuacji bezdomnych zwierząt w schronisku 29-tego listopada odbył się wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu podczas którego uczniowie mieli okazję spędzić trochę czasu ze zwierzętami, poznać ich los, warunki adopcji oraz zasady pracy w wolontariacie na rzecz schroniska.

      Głównym założeniem i celem akcji było uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej jak również uwrażliwienie uczniów na sprawy społeczne oraz pokazanie w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt.

      Dziękujemy za udział w akcji członkowie oraz opiekun SK- LOP!!!

       

      XIX JESIENNY ZLOT TURYSTYCZNO-EKOLOGICZNY "CZYSTE GÓRY 2017"
      - KAMPANIA EKOLOGICZNA ZA NAMI

       

           Jak co roku grupa 20 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wzięła udział w XIX Jesiennym Zlocie  Turystyczno Ekologicznym „Czyste Góry 2017” – Kampania ekologiczna, którego celem było porządkowanie szlaków turystycznych, ochrona przyrody, integracja młodzieży w zakresie dbania  o środowisko naturalne, a także promowanie walorów turystycznych i przyrodniczych Beskidów, turystyki górskiej i kwalifikowanej oraz rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczestnicy zlotu mieli do wyboru 5 tras prowadzących do Szkoły Podstawowej im. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce gdzie po dotarciu otrzymali gorący posiłek.  Po krótkim odpoczynku przedstawiciele zgłoszonych grup wzięli udział w dwóch przygotowanych konkursach: ekologicznym i ochrony środowiska oraz krajoznawczym w którym uczeń  Maciej Konior zajął 2 miejsce, a uczennica Julia Czech 3 miejsce. Gratulujemy!!!

           Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

      Sprzątanie świata

               Jak co roku, we wrześniu, rozpoczyna się „Wielkie sprzątanie świata”. W tę akcję włączyła się również młodzież z naszej szkoły.

          W piątkowe popołudnie 29 września uczniowie klasy 6a, wraz z opiekunką SK LOP panią Sabiną Rubys z wielkim zaangażowaniem postanowili wspólnie zadbać o czystość i porządek wokół naszej szkoły.

              Zapał oraz wkład pracy niektórych uczniów wywarł szczególne wrażenie, a ich postawa jest godna naśladowania.

              Po osiągnięciu wyznaczonego celu, uczniów czekała miła słodka niespodzianka.

              Coroczne uczestnictwo w akcji stanowi ważny punkt edukacji ekologicznej uczniów naszej szkoły.

      Więcej zdjęć w Galerii

       


      ROK SZKOLNY 2016/2017

       

      WYCIECZKA DO PASIEKI „RADZIECHOWSKA BARĆ”

      13 czerwca klasa IV „b” wraz z opiekunami panią Bożeną Kupczak i panią Małgorzatą Ozimińską odwiedziła pobliską pasiekę „Radziechowska Barć”. Na miejscu czekał na nas pszczelarz – pan Tadeusz Ozimiński – który wprowadził nas w niezwykły świat pszczół. Podczas prelekcji poznaliśmy fakty z życia tych owadów, hierarchię w ulu, pożytki pszczele oraz sposoby porozumiewania się pszczół. W trakcie zajęć mieliśmy okazję zobaczyć różne rodzaje uli – drewniane, słomiane, styropianowe. Najcenniejszą dla uczniów informacją były fakty związane z zapylaniem roślin. Dowiedzieliśmy się dlaczego pszczoły są tak ważne w życiu człowieka. To dzięki nim mamy tyle wspaniałych warzyw i owoców. Najbardziej oczekiwanym momentem była dla nas degustacja miodu i pyłku pszczelego. Tym słodkim akcentem i wspólnym zdjęciem zakończyliśmy zajęcia.

      Więcej zdjęć w Galerii

       

      Szkolne Koło LOP – EKO BOOM przy Zespole Szkół im. ks. prał. St. Gawlika
      w Radziechowach laureatem EkoAktywni 2017

       

      Kolejny już raz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagrodził organizacje, które przejawiają największą aktywność w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej. Szkolne Koło LOP – EKO BOOM działające w szkole w Radziechowach zostało laureatem konkursu EkoAktywni 2017, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs skierowany był do organizacji pozarządowych z województwa śląskiego i miał na celu przyznanie nagród za prowadzenie działalności w zakresie edukacji ekologicznej, promowania ochrony środowiska naturalnego i profilaktyki zdrowotnej w regionie. Oceny zgłoszonych 31 wniosków dokonało Jury Konkursu, które brało pod uwagę realizowane projekty i programy, ich różnorodność i atrakcyjność oraz referencje - Nagrodę w postaci czeku w wysokości 5 000 zł odebrała dyrektor szkoły Jadwiga Śleziak oraz p. Bożena Kupczak - opiekun Szkolnego Koła LOP, podczas imprezy EkoAktywni z Pasją, która odbyła się 10 czerwca w Parku Śląskim w Chorzowie w ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska.

      Podczas uroczystości przeprowadzona została akcja informacyjno-edukacyjna „EkoAktywni z Pasją”. Były również: warsztaty edukacyjne, występy zespołów harcerskich, konkursy i zabawy, malowanie twarzy, goście mieli do dyspozycji ściankę wspinaczkowa oraz dmuchańce. Zespół harcerski „Na szlaku” zaprezentował swój program artystyczny.

                                                          Opiekun SK - LOP
      mgr  B. Kupczak 

       

       Finał konkursu plastycznego "Dobra z Lasu"

      We wtorek 30 maja 2017 r. w Węgierskiej Górce odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. W konkursie wzięło udział około 5 tys. dzieci. Wyróżniono 250 prac konkursowych w tym prace uczniów naszej szkoły. Wyróżnienia otrzymali uczniowie szkoły podstawowej: Martyna Pasternak, Natalia Grzegorzek, Milena Kurowska, Mikołaj Rodak, oraz gimnazjum: Kamila Mastalerz i Monika Sowa. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

       

      Warsztaty edukacyjne dla dzieci w ramach projektu
      "Nie wypalaj traw przecież nie zabija się życia"

       

      W dniach 17 - 18 maja oraz 12 - 13 czerwca uczniowie klas I - VI Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach wzięli udział w cyklu zajęć terenowych, które przeprowadzone były przez p. K. Nowicką - Kudłacz na pobliskich łąkach oraz w ogrodzie przyszkolnym. Uczestnicy warsztatów za pomocą lup, a także zmysłów dotyku, węchu,wzroku i słuchu mogli w sposób bezpośredni odkrywać wielki świat małych stworzeń i roślin. Następnie wykonywali nasadzenia, oznaczenia i pielęgnację roślin w ogrodzie przyszkolnym. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał Dyplom Młodego Ekologa i odznakę.

      Celem warsztatów była aktywna edukacja ekologiczna prowadząca do zaciekawienia dzieci środowiskiem, które mieści się tuż pod oknami szkolnymi oraz zwrócenie uwagi  na wielkie bogactwo przyrody, na najdrobniejsze ślady życia...

      Warsztaty przeprowadzono w ramach projektu ”Nie wypalaj traw- przecież nie zabija się życia”, który jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, a organizatorami są Henkel Polska Sp. Z o.o. (właściciel marki Persil),  drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia realizowanego w ZS. im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach

      Wiecej zdjęć w Galerii

       

      „Po Stronie Natury 2017”

           6 maja 2017 r. nasi „ekolodzy”, czyli uczniowie szkolnego Koła „Ligi Ochrony Przyrody” wraz z opiekunkami panią S. Rubys i panią M. Czulak wzięli udział w pikniku ekologicznym, by w zamian za 10 butelek typu PET odebrać sadzonkę drzewa i w ten sposób przyłączyć się do programu „Po stronie natury”.
           Inaugurujący 9 edycję programu „Po stronie natury” piknik odbył się na żywieckim rynku. Organizatorem akcji jest Żywiec Zdrój wraz z partnerami: Lasami Państwowymi, Fundacją Ekologiczną „Arka” oraz Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Celem tego proekologicznego programu jest sadzenie drzew dla ochrony zasobów wodnych.
           Na wszystkich uczestników czekały liczne atrakcje, mogliśmy zobaczyć jak wykorzystuje się surowce wtórne, do czego można użyć surowca PET, samodzielnie przetworzyć plastikową butelkę, a na końcu otrzymać z niej gadżet wydrukowany na drukarce 3D. Spróbowaliśmy swoich sił w warsztatach szycia nićmi stworzonymi z surowca PET. Wzięliśmy również udział w warsztatach nauki malowania znaków turystycznych organizowanych przez PTTK. Kilku naszych uczniów wzięło udział w konkursie na scenie, w którym należało między innymi wymyślić wiersz ze słowem LAS. Uczniowie nie zawiedli i poradzili sobie z tym zadaniem „śpiewająco”, zdobywając atrakcyjne nagrody.
           Bezpośrednio od leśników nasi „ekolodzy” mogli dowiedzieć się jak prawidłowo posadzić drzewo oraz sprawdzić swoją wiedzę w jednym z eko-quizów otrzymując ciekawe nagrody, a nawet podjąć próbę złożenia budki lęgowej dla ptaków.
           Nasz piknik zakończyliśmy odpoczynkiem w strefie relaksu oglądając przedstawienie pt. „Trzy Świnki po stronie natury” w wykonaniu młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żywcu oraz robiąc sobie grupowe zdjęcie na muralu z autorską grafiką 3D.
           Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale za to szczęśliwi z plecakami pełnymi nagród (niektórym wręcz brakowało w nich miejsca).

          Swoją obecnością na pikniku chcieliśmy pokazać, że jesteśmy „po stronie natury” i nie jest nam obojętny jej los, a działając wspólnie możemy osiągnąć więcej niż pojedynczo!

            Składam serdeczne podziękowania rodzicom, których dzieci wzięły udział w naszej akcji.

      Sabina Rubys

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      Dokarmiamy leśne zwierzęta

              Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, dlatego też uczniowie Zespołu Szkół w Radziechowach należący do Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody włączyli się czynnie w akcję pomocy zwierzętom leśnym i zebrali dla nich pokarm. Były: worki z sianem, jabłka, buraki, marchew, ziemniaki, kukurydza, ziarna zbóż, żołędzie oraz kasztany.

              W drugim tygodniu ferii zgromadzoną karmę uczniowie przekazali na ręce Pana Leśniczego Leśnictwa Morońka Janusza Rubys, wraz z którym saniami wyruszyli do lasu w Twardorzeczce. Potem udali się do paśnika, aby osobiście przygotować prawdziwą ucztę dla zwierząt, a także nauczyć się rozpoznawać  ich tropy  na śniegu. Następnie młodzi miłośnicy przyrody wysłuchali prelekcji na temat dokarmiania zwierzyny leśnej przez leśników i myśliwych oraz pracy w lesie, której mogli osobiście się przyjrzeć.

             Ponieważ było wyjątkowo mroźno, a to nie był koniec atrakcji, jakie w tym dniu czekały na uczestników wycieczki, ogrzaliśmy się gorącą herbatką, dostarczyliśmy sobie potrzebnych kalorii, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem w rolę „woźniczego” wcielił się uczeń kl. Va Bartek Konior, który pod czujnym okiem fachowca, szczęśliwie przywiózł nas na miejsce do leśniczówki. Tam oddaliśmy się szaleństwu na śniegu - zabawa była naprawdę wyśmienita i na długo zostanie w naszej pamięci.

             Po takiej wyprawie zmęczeni, ale też szczęśliwi oraz pełni wrażeń wróciliśmy do domu planując taką akcję w przyszłym roku szkolnym.

           Składamy serdeczne podziękowania dla Pana Bogusława Kufel, kierownika firmy leśnej, za udostępnienie koni i sań, dzięki czemu  nasza akcja była bardziej atrakcyjna.

          Składam również serdeczne podziękowania rodzicom, których dzieci wzięły udział w naszej akcji.

      opiekun SK-LOP  mgr Sabina Rubys

       

      Pomóż ptakom przetrwać zimę!

                  Członkowie Szkolnego Koła LOP dokarmianie ptaków rozpoczęli już początkiem listopada, systematycznie uzupełniając ziarno w naszym szkolnym karmniku oraz rozwieszając ptasie pyzy. Aby jeszcze bardziej  zachęcić i zainspirować dzieci oraz młodzież do niesienia pomocy ptakom, uczniowie wykonali gazetkę „ABC dokarmiania ptaków”, a opiekunowie SK LOP zorganizowali konkurs na zbudowanie  karmnika.

               Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem zostało wykonanych 45 karmników. Uczniowie z pomocą rodziców wspólnie zrobili wspaniałe ptasie domki, wykazując się pomysłowością i dużym wkładem pracy. Wszystkie prace zostały nagrodzone drobnymi upominkami oraz słodyczami, które wręczyła  Pani Dyrektor wraz z opiekunami SK LOP.

               Karmniki wykonane przez naszych uczniów zostały przekazane do Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz jako fanty na szkolną zabawę sylwestrową.

                                                                                               Opiekun SK LOP- Sabina Rubys

      Więcej zdjęć w Galerii

       

      Pełna miska dla zwierzaka ze schroniska

           Już po raz kolejny w naszej szkole została zorganizowana przez SK LOP akcja dobroczynna na rzecz podopiecznych ze schroniska w Żywcu. Jej celem  było uwrażliwienie dzieci na problemy i potrzeby zwierząt, mobilizowanie uczniów  do niesienia czworonogom bezwarunkowej pomocy  oraz ukazanie różnych aspektów działania na rzecz wolontariatu.

           Przez cały październik zbieraliśmy ryż, kaszę, makarony, karmę suchą i w puszkach, ale też miski, smycze, kocyki i poduszki, a nawet ubranka. Dzieci wykazały ogromną wrażliwość i po raz kolejny udowodniły, że nie jest im obojętny los bezdomnych zwierząt. Zebrane w szkole dary przekazaliśmy na rzecz podopiecznych ze schroniska w Żywcu.

            Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom, wrażliwym na krzywdę i potrzeby zwierząt, za zaangażowanie, podkreślając, jak istotne jest wychowanie w duchu poszanowania zwierząt i pomagania innym.

      DZIĘKUJEMY  I  ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ  DO AKCJI  ZA  ROK!

                                                                                                     Opiekun SK LOP- Sabina Rubys

       

      Lekcja w terenie, czyli zajęcia w Oczyszczalni Ścieków

           W dniu 17  października 2016 roku w ramach zajęć z biologii, chemii uczniowie klasy Ia gimnazjum zwiedzili Oczyszczalnię Ścieków "Beskid-Ekosystem" w Cięcinie.

         Celem wyjazdu było poznanie procesu technologicznego związanego z uzdatnianiem wody oraz zasad stosowanych w oczyszczalni, związanych z redukcją zanieczyszczeń, zapachów, a także bezpośrednia obserwacja procesów oczyszczania.

           Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się również, jak produkuje się energię elektryczną i cieplną ze ścieków, jakie bakterie uczestniczą w procesie oczyszczania ścieków oraz jak można tę samą wodę wykorzystać dwa razy.

            W/w zajęcia poszerzyły wiedzę młodzieży z zakresu biologii, chemii oraz zwiększyły ich świadomość ekologiczną.

                                                                                                                     B. Kupczak

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

      Dbamy o przyrodę

            „Podaj dalej... drugie życie odpadów" to hasło tegorocznej edycji akcji "Sprzątanie świata", której finał odbył się w naszej szkole 28 września 2016 r. W sprzątaniu udział wzięli uczniowie kl. VI c, wraz ze swoimi opiekunami,  którym nie jest obojętny wygląd najbliższej okolicy. Właśnie te tereny obraliśmy sobie w tym roku, sprzątając teren wokół szkoły, cmentarza jak również pobliską Kopę, jako miejsce najczęściej wybierane przez spacerowiczów. Uczniowie dobrze przygotowani, tzn. zaopatrzeni w kolorowe worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani  wyruszyli ze szkoły ok. godziny 12:00. Sprzyjała im piękna, słoneczna pogoda i przyjazna atmosfera pracy.

            Najwięcej do pozbierania mieli młodzi ekolodzy w okolicy cmentarza, jak również na drodze wiodącej na Kopę. Tam też natrafiliśmy na dwa dzikie wysypiska śmieci.

                Dochodząc do celu naszego „spaceru” mieliśmy worki pełne śmieci. Byliśmy usatysfakcjonowani  z  dobrze wykonanej pracy, bardzo potrzebnej środowisku. 

                Akcja zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbaski i odpoczynkiem przy ognisku za przygotowanie, którego dziękujemy leśniczemu z Nadleśnictwa Węgierska Górka.

                Akcja miała na celu promowanie poszanowania zasobów przyrody wśród młodzieży oraz uświadomienie im, jaki wpływ na środowisko mają odpady Pamiętaj! Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza! Zrób wszystko, by odpady za szybko nie trafiły na wysypisko!

                                                                                                                                              Sabina Rubys

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym 


      ROK SZKOLNY 2014/2015

       

      XVIII wiosenny zlot turystyczno-ekologiczny "Czyste góry 2016"
      Kampania ekologiczna za nami

           Tym razem wędrowaliśmy wzdłuż szlaków  turystycznych Beskidu Małego na trasie Przełęcz Przegibek – Magurka Wilkowicka – Czupel – Zarzecze. Organizatorem zlotu było Starostwo Powiatowe w Żywcu. Podsumowanie zlotu odbyło się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu.

           Reprezentanci naszej szkoły brali udział w konkursach ekologicznym i krajoznawczym.

      Maciej Konior  kl. 5a SP zajął II miejsce w konkursie krajoznawczym

      Paulina Klimonda  kl. 3a Gim – zajęła II miejsce w konkursie ekologicznym

      Jakub Leszczewski kl.1a Gim – zajął II miejsce w konkursie krajoznawczym

      GRATULUJEMY!

       

      Akcje LOP
      w Zespole Szkół im. ks. prał.  Stanisława Gawlika w Radziechowach

      11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Uczniowie  naszej szkoły również nie zapominają o mieszkańcach lasu. Od jesieni prowadzona była zbiórka żołędzi i kasztanów. Nagromadzoną karmę, przeznaczoną na dokarmianie leśnych zwierząt zimą, SK LOP przekazało współpracującym ze szkołą leśnikom. Uczniowie przygotowali również gazetkę szkolną z własnoręcznie wykonanych prac plastycznych pod hasłem: „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”.

      Na zakończenie akcji w dniu 10 II 2016r.  do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście- leśnicy Nadleśnictwa Węgierska Górka- pan Władysław Żółty oraz pan Janusz Rubys.

      Celem spotkania było zachęcenie dzieci do opiekowania się oraz dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy oraz kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, a także wykorzystywania i tworzenia okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej.
      Spotkanie służyło również  pogłębianiu wiedzy na temat ptaków i zwierząt żyjących w lesie oraz uświadomieniu dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

      Podczas prelekcji pan Władysław opowiadał uczniom o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się także, w jaki sposób mogą pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Leśniczy zainteresował młodych słuchaczy swoimi opowieściami, prezentując ciekawe  ilustracje.

      Pan  Władysław Żółty wręczył na ręce pani wicedyrektor Bożeny Kupczak  atlas ptaków oraz słonecznik i ptasie pyzy- upominki przekazane przez Pana Nadleśniczego Mariana  Knapka. Serdecznie dziękujemy za piękne i pożyteczne prezenty, które na pewno wykorzystamy na zajęciach, a  pokarm dla ptaków umieścimy w szkolnym ogrodzie i będziemy obserwować, jak korzystają z niego zwierzęta podczas trwającej zimy.

      Na koniec spotkania dzieci mogły zadawać pytania i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasi goście na wszystkie bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali. Dzięki tym zajęciom uczniowie poszerzyli wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznali zasady ochrony przyrody oraz opieki nad zwierzętami i ptakami  w okresie zimowym.

      Serdecznie dziękujemy panom leśniczym oraz Nadleśnictwu Węgierska Górka za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

      Opiekun SK LOP w Radziechowach

      mgr Sabina Rubys

      EKOLUDEK
       poprzez zabawę uczymy się dbać o środowisko

       

                W dniu 30.11.2015 roku odbył się finał szkolnego konkursu plastycznego organizowanego przez SK LOP Zespołu Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach. Celem konkursu było kształtowanie wśród  dzieci właściwego stosunku do ochrony naturalnego środowiska, propagowanie dbałości o przyrodę w miejscu zamieszkania oraz uświadomienie im  możliwości wtórnego wykorzystywania odpadów.

                  Konkurs skierowany został do uczniów klas I-III oraz IV-VI.

      Młodzi artyści  wykonali kolorowe ekoludki, czyli stworki z przeróżnych bajek, przybysze z kosmosu, roboty, kukiełki, czarownice, kucharze. Piękne prace zostały zrobione z surowców wtórnych typu: makulatura, puszki, plastikowe butelki, baterie, zakrętki, tworzywa sztuczne, folie oraz z materiałów naturalnych, np. słomy, drewna, wikliny.

           W konkursie wzięło udział 99 uczniów naszej szkoły, którzy wykonali wspaniałe i pomysłowe ekoludki, stwarzając tym samym problem dla komisji dokonującej wyboru najciekawszych prac.

              Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami, słodyczami oraz pamiątkowymi dyplomami

          Cieszymy się, że konkurs zyskał tak dużą popularność i już dziś zapraszamy do udziału w  następnej edycji
      w przyszłym roku szkolnym.

      Opiekun SK LOP w Radziechowach

      mgr Sabina Rubys

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      Pomagamy zwierzętom!

      Zakończyła się kolejna zbiórka karmy i artykułów dla zwierząt zorganizowana przez SK- LOP. Przez kilka tygodni udało się zebrać ogromną ilość karmy i mnóstwo innych przedmiotów niezbędnych dla zwierzaków ze schroniska w Żywcu.

           Zbiórka, po raz kolejny pokazała, że naszym uczniom  nie jest obojętny los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Cytując za Janem Pawłem II: "Jesteście wielcy nie przez to, co macie, ale przez to, czym dzielicie się z innymi."

      DZIĘKUJEMY

       

      Uczniowie Zespołu Szkól im. Ks. Prał. St. Gawlika w Radziechowach  pomagają przyrodzie

                  „Sprzątanie Świata”  to coroczna  akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Młodzi ekolodzy z Radziechów również postanowili włączyć się w pożyteczną inicjatywę. 17 września  kl. VIa i VIb SP oraz Ib gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w Szkolnym Rajdzie Ekologicznym połączonym ze Sprzątaniem Świata pod hasłem: “ Wyprawa- Poprawa” nad którą patronat sprawuje Fundacja Nasza Ziemia z Warszawy.

                Młodzież  zaopatrzona w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowana szczytnym celem,  wyruszyła ze  szkoły około godziny 12:00. Każda z klas miała wyznaczoną trasę, którą solidnie posprzątała. Efekt wspólnych działań był naprawdę zadowalający – zebrano kilka worków śmieci.

                  W nagrodę za ciężką i wyczerpującą, ale dającą satysfakcję uczniom pracę , czekała niespodzianka- ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz napoje przygotowane przez pracownika Nadleśnictwa Węgierska Górka. Następnie, w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku,  młodzież wraz z opiekunami wróciła do szkoły. Towarzyszyła nam nadzieja, że nie będzie  już  śmieci w miejscach, które powinny cieszyć oko swoim naturalnym pięknem.

                Celem akcji było  rozbudzanie  współodpowiedzialności za otaczające nas środowisko oraz likwidacja dzikich wysypisk śmieci.

      Wszystkim młodym ekologom dziękujemy za udział w akcji!!!

       

      Serdeczne podziękowania kierujemy także do Nadleśniczego Nadleśnictwa Węgierska Górka – Pana Mariana Knapka - za pomoc i finansowe wsparcie naszej akcji oraz Fundacji Nasza Ziemia za dostarczone plakaty.

       

      LEŚNE SZKOŁY

      Sprawozdanie z warsztatów
      Zespół Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach kl. IVa

      Zajęcia terenowe    U progu lata… 

      Prowadzący -  Bożena Kupczak- nauczyciel przyrody i biologii

      Liczba dzieci – 19

      18 i 19 czerwca 2015r          

       miejsce  - łąka ,  las

      15 i 16 czerwca to dni, które przeznaczyłam na dokładną penetrację wybranego terenu. Zanim wyruszyłam w nieznane z moimi uczniami sama musiałam dokładnie obejrzeć teren ( wybrać bezpieczne miejsca do pracy grup, a także sprawdzić jakie organizmy występują w danym miejscu i w zależności od tego zaplanować ćwiczenia i zabawy). Po rekonesansie wybranego obszaru przyszedł czas na układanie scenariusza zajęć ( chciałam aby był elastyczny, dostosowany do wieku, możliwości oraz zainteresowania dzieci, a dodatkowo skłaniający do aktywnego udziału  oraz konfrontacji wyników własnych prac i obserwacji z wiedzą zawartą w podręczniku.

      Tak więc 18 czerwca wybrałam się z uczniami na pobliską łąkę.

      Zajęcia podzieliłam na dwie fazy:

      I – faza przygotowawcza ( na boisku szkolnym)

      - omówienie spraw porządkowych i zasad bezpieczeństwa

      - omówienie miejsca i celu zajęć ( gdzie? po co ?)

      - podział na grupy, rozdzielenie zadań.

      II – faza realizacji ( na łące)

      - zajęcia terenowe:  Bezpośrednia obserwacja łąki latem.

      Zajęcia rozpoczęliśmy od pracy w grupach. Na karcie pracy uczniowie mieli wypisać elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, a następnie liderzy grup przedstawiali je całej reszcie. Następnie dyskutowaliśmy wspólnie jak, owe elementy wpływają wzajemnie na siebie. Dzieci miały dużo do powiedzenia, a ich wyobraźnia  sięgała „Zenitu” sama takich rzeczy nigdy bym nie wymyśliła. Następnie przyszedł czas na zabawę „ Łąkowe abecadło”- to była super zabawa dzieci świetnie się bawiły przedstawiając zwierzęta i elementy przyrody nieożywionej o nazwach zaczynających się na wylosowaną literę i występujące na pobliskiej łące. Po zabawie uzbrojeni w lupy, atlasy, klucze do oznaczania i pojemniczki część dzieci ruszyła na poszukiwanie zwierząt ( głównie owadów), a druga część oznaczała rośliny występujące na łące.  Patrzyłam z niedowierzaniem – jak dzieci prześcigiwały się w poszukiwaniach owadów, ślimaków, pająków, liczyły płatki w kwiatkach, pręciki i słupki. Spotkaliśmy i oznaczyliśmy biegacza złocistego, konika polnego, wonnice piżmówkę, mrówki, gąsienice motyli, pszczoły, trzmiele, krocionoga, kwietnika oraz miodunkę, jasnotę plamistą, bodziszka cuchnącego, żywca gruczołowatego, knieć błotną i wiele innych. Mogło to trwać i trwać…Nadszedł czas na rozwiązanie krzyżówki z hasłem LATO - wszyscy rozmarzyliśmy się, bo to przecież czas WAKACJI na które tak czekamy. Ale lato to trudny czas dla zwierząt i roślin na łące, są wtedy szczególnie narażone na pożary, zastanawialiśmy się wspólnie nad przyczynami, skutkami i sposobami zapobiegania im. Zajęcia na łące dobiegły końca w piątek spotkamy się w lesie.

      19 czerwca ( dzień pustej klasy)…..więc my w las

      Tak więc 19 czerwca wybrałam się z uczniami do pobliskiego lasu.

      Zajęcia podzieliłam na dwie fazy:

      I – faza przygotowawcza ( na boisku szkolnym)

      - omówienie spraw porządkowych i zasad bezpieczeństwa

      - omówienie miejsca i celu zajęć ( gdzie? po co ?)

      - podział na grupy, rozdzielenie zadań.

      II – faza realizacji ( w lesie)

      - zajęcia terenowe:  Bezpośrednie doświadczenie lasu w sezonie letnim.

      Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczenia  określania stron świata za pomocą przyrody ( mrowisko, słoje drzewa, porosty i mchy na drzewie) i posługując się kompasem. Okazało się, że nie zawsze można ufać przyrodzie jeżeli chodzi o orientację w terenie. Kompas sobie, a przyroda sobie. Dzieci stwierdziły, że przyrodzie nie zależ na kierunku bo wszędzie jest jej dom co innego z nami - więc wyruszając w teren warto zabrać ze sobą kompas. Że nie łatwo trafić do celu dzieci przekonały się podczas zabawy „ Uważaj, bo zabłądzisz” niewielu z uczniów z zamkniętymi oczami dotarło do kija który znajdował się pośrodku leśnej polanki. Nadszedł czas na zajęcia praktyczne czyli rozpoznawanie po wyglądzie, zapachu, dotyku kory gatunków drzew, a następnie wykonanie na kartce papieru odcisku kory wybranego drzewa. Dzieci pracowały z zapałem, powstały piękne naturalne obrazy, które można śmiało oprawić w ramkę i powiesić w pokoju nad łóżkiem jako pamiątkę z zajęć. Następnie była zabawa: „Wiewiórki, orzechy, żołędzie” i wędrówka z kartką papieru i ołówkiem, podczas której dzieci dobrane w pary rozglądając się wpisywały na kartkach elementy związane z lasem (np. warstwy lasu, nazwy drzew, i ich owoce, ptaki zwierzęta) Zwyciężyła ta para, która potrafiła wymienić najwięcej elementów związanych z lasem.

      Moje refleksje:

      Było warto!!!

      Dzieci są niesamowite, potrafią zobaczyć to czego my nie widzimy, czują to czego my nie czujemy, oddają się całkowicie obserwacji, z zapałem młodego badacza szukają… i znajdują to czego my byśmy nie znaleźli. Potrafią zwrócić uwagę na każdą spotkaną rzecz, pochylić się nad nią i zadać sto pytań w jednej minucie np. dlaczego ten liść ma takie śmieszne dzyndzle? albo stwierdzić, że  „dżdżownica jest spiczasta, bo gdyby była prostokątna to by się bardzo męczyła przy wchodzeniu w ziemię”.

      Będąc na zajęciach terenowych z dziećmi, obserwując ich zachowania, swobodę, bezmiar pomysłów i twórcze podejście do tematu, stwierdzam, że ławki szkolne strasznie ograniczają  i  dystansują, tworząc barierę nie tylko materialną, ale i słowną między uczniem a nauczycielem. Moi uczniowie do dzisiaj wspominają te zajęcia i pytają: kiedy znowu? I to chyba jest największa dla mnie motywacja i wskazówka na przyszłość.

                                                                                                                  Koordynator projektu

                                                                                                                     B. Kupczak

       

      Uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika na warsztatach ekologicznych w Podlesiach

      Poniedziałkowy kwietniowy poranek nie zachęcał do wyjazdu w teren – pada, zimno, ufff… najlepiej byłoby pospać  pod ciepłą kołderką. Mimo niesprzyjającej aury pojechaliśmy na Jurę Krakowsko – Częstochowską do Zajazdu Jurajskiego w Podlesicach, gdzie czekali już na nas pan Maciej – geolog i pan Kamil – geograf.

      Przed obiadem rozpoczęliśmy pierwsze zajęcia terenowe –których celem głównym było zdobycie góry zwanej „Biblioteką” (ta nazwa pochodzi od charakterystycznie ułożonych skał- tak, jak książki w bibliotece). Po drodze dotarliśmy do dwóch ukrytych wśród lasów jaskiń – Wielkiej Jaskini Szpatowców (głęboka na 60 m) i do Jaskini Żabiej (tutaj biedne płazy wpadają w pułapkę). Słuchaliśmy uważnie o genezie jaskiń na Jurze i charakterystycznych gatunkach zamieszkujących te miejsca. Kto by pomyślał, ze w ciągu doby jeden nietoperz np. podkowiec jest w stanie zjeść 3 tysiące komarów! To dlatego wcale nam nie dokuczały podczas zajęć. Kiedy w końcu udało nam się wdrapać na „Bibliotekę”, rozpościerające się ze szczytu wzgórza widoki Skał Kroczyckich, Góry Zborów i zamku w Morsku zapierały dech w piersiach. Nasi opiekunowie opowiedzieli o zjawiskach krasowych i roślinności wzgórz kserotermicznych. Po południu część grupy uzbrojona w młotki i okulary poszła do kopalni szpatowców wydobywać kalcyty. Niektórym udało się znaleźć piękne, duże okazy kalcytu jedne wzbogacą pracownię geograficzną, a pozostałe staną się prezentem dla bliskich. Następnie wspięliśmy się na Górę „Apteka” – tutaj dawniej mieszkańcy zaopatrywali się w lecznicze rośliny –bez koralowy, miętę, dziurawiec, jałowiec, macierzankę, rojnik i inne. Druga część grupy prowadziła badania hydrologiczne w wywierzysku w Podlesicach – określała zawartość tlenu w wodzie, azotanów, azotynów, fosforu, twardość wody i jakie czynniki wpływają na te parametry. Łowiła różne gatunki bezkręgowców, a następnie na podstawie ich obecności- metodą bioindykacji -określała klasę czystości wody. Większość po raz pierwszy obserwowała znane tylko podręcznika: kiełże, larwy chruścików, wypławki czarne czy widelnice. Badana woda była I klasy czystości! Po zakończonych zajęciach udaliśmy się na kolację, natomiast wieczór został uwieńczony dyskoteką.

      We wtorek wyruszyliśmy na wędrówkę szlakiem starych zamków Mirów- Bobolice. Pan Kamil- geograf  ciekawie opowiadającym o ich dziejach, zmiennych kolejach losu, o ich właścicielach dawnych i obecnych, pomiędzy fakty wplatając ciekawe legendy. Na trasie naszej wędrówki zwiedziliśmy jaskinię, w której odnaleziono szczątki człowieka neandertalskiego.

      Podczas zajęć terenowych można nie tylko poznać ciekawe miejsca, ale można wiele nauczyć się obserwując, dotykając, wąchając, smakując … To o wiele więcej niż lekcje w ławce szkolnej, „żywe lekcje” na pewno zostaną długo w naszej pamięci.

      Opiekunami dzieci były: Bożena Kupczak, Leokadia Ciurla oraz Sabina Rubys.

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      Warsztaty edukacyjne „Jeż swój zwierz”

      13 marca 2015 r. pan Krystian Biłek pracownik Fundacji Ekologicznej Arka przeprowadził w naszej szkole warsztaty edukacyjne dla uczniów klas II – IV SP  pt. „Jeż swój zwierz”, celem których jest ochrona  jeży – powszechnie znanych i lubianych małych ssaków obecnie zagrożonych wyginięciem. 

       

       

      „W dziką stronę”

                 

      Zapraszamy uczniów klas piątych szkoły podstawowej do udziału w  projekcie „W dziką stronę”, którego celem jest budzenie wśród dzieci więzi z przyrodą poprzez ich aktywne uczestnictwo w zajęciach przyrodniczych w terenie z użyciem metod eksperymentalnych, doświadczalnych, edukacji leśnej, outdoor education. Najbardziej zaangażowane w zajęcia osoby będą miały szansę wyjechać na pięciodniowe (bezpłatne) Leśne Szkoły we wrześniu 2015 r. Projekt realizowany jest we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych

      „Źródła” z Łodzi, a dofinansowany ze środków EOG.

                 Koordynator projektu B. Kupczak

       

      EKO- KONKURS „Dbajmy o przyszłość OZE”

      15 uczniów klas II gimnazjum pod opieką B. Słomińskiego i B. Kupczak bierze udział w ogólnopolskim EKO- KONKURSIE „Dbajmy o przyszłość OZE” organizowanym przez Fundację Rozwoju Regionalnego PROMETHEUS z Torunia. Zadaniem gimnazjalistów jest przygotowanie w dowolnej formie własnego, autorskiego PROJEKTU PROMUJĄCEGO ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ.

      Celem konkursu jest nie tylko upowszechnienie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, ale przede wszystkim kreowanie innowacyjnego i projektowego myślenia wśród nastolatków zaś nagrodą główną dla zwycięskiej grupy jest 3-DNIOWY POBYT W TORUNIU w kwietniu 2015 r.  (pobyt wraz z atrakcjami, m.in. seans w Planetarium, spektakl w Baju Pomorskim, a także wizyta w Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii UTP w Bydgoszczy i wiele innych rozwijających młodzież atrakcji).

      WAŻNE TERMINY:

      31 października 2014 r. – ostateczny termin zgłaszania przez szkoły chęci uczestnictwa w Ogólnopolskim EKO Konkursie

      16 stycznia 2015 r. – ostateczny termin realizacji projektu promującego OZE

      13 lutego 2015 r. – ostateczny termin przesłania dokumentacji projektu do  Fundacji PROMETHEUS

      30 marca 2015 r. – ogłoszenie wyników konkursu

       

      Zbieraj z klasą zużyte baterie!

      SK – LOP zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do aktywnego włączenia się w całoroczną zbiórkę baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przeliczone baterie należy składać u wychowawcy klasy, natomiast zużyty sprzęt elektroniczny u pana Grzegorza Jaska. Zbierając baterie i sprzęt szkoła otrzymuje punkty, które wymien

      ia na nagrody!

      Pamiętaj!

       

      Substancje zawarte w bateriach i akumulatorach wpływają negatywnie na środowisko naturalne!

      Zbiórka odbywa się w ramach projektu Zbieraj z klasą, którego organizatorem jest:

         oraz  

       

       

       

       

      12 października  45 uczniów naszej  szkoły  wraz z opiekunami: A. Michalską, E. Widzyk oraz B. Kupczak wzięło udział w wyjeździe do Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom świata przyrody, rozbudzenie potrzeb poznawczych, zwrócenie ich uwagi na różnorodność otaczającego świata i kształtowanie spostrzegawczości. Zajęcia poprzez zabawę, prace manualne i ruchowe pozwoliły dzieciom w przyjemny sposób poznać podstawowe zagadnienia związane z przyrodą. Założone cele zostały zrealizowane poprzez udział w: grze terenowej „Wielkie poszukiwania”, słuchowisku „Odgłosy puszczy”, zajęciach w terenie Survival oraz prelekcji filmu „Nie tylko kły i pazury”. Ponadto obejrzeliśmy wystawę grzybów i zdjęć prosto z  Puszczy Białowieskiej, których autorem jest Jan Walencik - polski fotograf i filmowiec dokumentalista przyrody.

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      Wędruj z nami…

       

      Kolejny rok szkolny, nowe marzenia i plany, jeszcze tyle przed nami

      Dnia 20 września 2014r grupa 30 uczniów Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach wraz z opiekunami: A.Michalską, M. Konior, M. Klimondą, E. Widzyk i B. Kupczak wzięła udział w XVI Jesiennym Zlocie Turystyczno – Ekologicznym „Czyste Góry 2014” – kampania ekologiczna w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi.

      Tym razem wyruszyliśmy z  Browaru i żółtym szlakiem podążaliśmy na Grojec(612m.n.p.m), następnie po krótkim odpoczynku zeszliśmy w stronę pięknego żywieckiego amfiteatru, gdzie czekała na nas pyszna gorąca grochówka, konkursy i liczne niespodzianki.

      Już dzisiaj zapraszamy na kolejny zlot tym razem na wiosnę!

       

      Mobilne warsztaty edukacyjne

      W dniu 18 września 2014r na terenie Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach w ramach projektu „Polsko – czeskiego: Energia jutra”  realizowanego przez Fundację Ludzie- Innowacje- Design z Bielska Białej odbyły się warsztaty edukacyjne dla wszystkich uczniów klas IV- VI SP z użyciem atrakcyjnych i nowoczesnych technik multimedialnych. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o możliwościach wykorzystania energii odnawialnej w życiu codziennym oraz korzyściach jakie z tego tytułu odnoszą ludzie i przyroda. Wyjątkowe warsztaty stały się okazją do poszerzenia wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, poprzez przygotowane atrakcje: doświadczenia, pokazy działania wielu urządzeń zasilanych solarnie, zabawy i komputerową grę edukacyjną w „Eko-boxie”. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zdrowe smakołyki i pamiątki. Warto dodać, że nasza szkoła była jedną wśród nielicznych które znalazły się w gronie szkół mających możliwość wzięcia udziału w tej akcji edukacyjnej.

      Fundacji dziękujemy za  ciekawe zajęcia !

      Koordynator warsztatów B. Kupczak

      Więcej zdjęc w Albumie fotograficznym

      WARSZTATY NA OCHODZITEJ

      11-12 września uczniowie klasy IV c szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy Ib gimnazjum  wzięli udział w warsztatach stacjonarnych i wyjazdowych zorganizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Żywcu. Tematem zajęć była czynna ochrona muraw bliźniczkowych realizowana w ramach Projektu Life+ Beskidy oraz historia i tradycja wypasu owiec na terenie Beskidów Zachodnich.

      Zajęcia stacjonarne składały się z części teoretycznej (prezentacja multimedialna i pogadanka) oraz praktycznej, w czasie której uczniowie  sprawdzali  oraz utrwalali zdobyte informacje poprzez aktywny udział w grach dydaktycznych, dyskusji oraz pracę z  kluczem do oznaczania roślin. Na koniec zajęć stacjonarnych uczestnik otrzymał smaczny poczęstunek. Nasyceni i pełni wrażeń autokarem pojechaliśmy do Koniakowa i  na Ochodzitą, gdzie odbyły się warsztaty terenowe.


                 

      ROK SZKOLNY 2013/2014

       

      UROCZYSTA GALA FINAŁOWA KONKURSU "AKTYWNI DLA KLIMATU" 

      Z UDZIAŁEM ZESPOŁU EKO- BOOM Z ZESPOŁU SZKÓL IM. KS. PRAŁ ST. GAWLIKA

      W RADZIECHOWACH!

            W dniu 12 czerwca 2014 r., o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Aktywni dla Klimatu”.
            Z każdej strony Polski, na galę przybyło ponad 150 uczniów wraz z nauczycielami, którzy jako Ekozespoły brali udział w konkursie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III gimnazjum: Magdalena Maciejko, Agnieszka Pawlus, Dominika Ostręga, Mikołaj Ciurla, Hubert Pieczarka wraz z opiekunem p. Bożeną Kupczak nauczycielem biologii. Podczas gali finałowej, podsumowana została sześciomiesięczna praca wszystkich uczestników konkursu, zaprezentowano jej efekty, a także mogliśmy posłuchać przemówień gości honorowych wśród których były Panie Anna Malinowska oraz Marta Chojecka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pan Prezes Mirosław Baściuk, Pani Magdalena Cholewa oraz Pan Marcin Popiel z firmy Remondis Recycling oraz Pan Jacek Zyśk - redaktor naczelny miesięcznika "Odpady i Środowisko" i przewodniczący Jury.
            Nasz zespół EKO – BOOM odebrał nagrodę w postaci laptopa, dyplomów i koszulek znajdując się wśród czterech najlepszych drużyn wyłonionych z 186 z całej Polski w kategorii szkół gimnazjalnych.  Po uroczystości zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek oraz na atrakcje olimpijskie: film dokumentalny o tematyce sportowej, wywiad z polskim olimpijczykiem judoką - Krzysztofem Wiłkomirskim, zwiedzanie siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z Muzeum Sportu oraz zawody sportowe na symulatorach. To nie wszystko. Dzięki uprzejmości dyrekcji naszej szkoły, która doprowadziła do sfinalizowania wyjazdu mogliśmy przez dwa dni nacieszyć się stolicą i zobaczyć najciekawsze jej miejsca za co serdecznie dziękujemy!

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

                                                                                                   Zespół  EKO-BOOM z opiekunem

       

      WARSZTATY EDUKACYJNE DLA KLAS I GIMNAZJUM

              Wychodząc naprzeciw apelowi KLUBU GAJA z Wilkowic, uczniowie klas pierwszych gimnazjum włączyli się w 10 edycję programu Zaadoptuj rzekę uczestnicząc w dniu 02.06.2014r w warsztatach plenerowych, które odbyły się nad potokiem Wieśnik przepływającym przez Radziechowy. Uczniowie mieli okazję obserwować faunę i florę potoku oraz samodzielnie przeprowadzić badanie i monitoring jakości wody w nim. Po zrealizowanych zajęciach uczniowie:

      • znają właściwości fizyczne i chemiczne wody,
      • określają rolę wody dla organizmów,
      • dostrzegają i wyjaśniają związek między właściwościami wody a jej biologiczną funkcją,
      • znają przystosowania organizmów do życia w środowisku wodnym,
      • doskonalą umiejętność wnikliwej obserwacji i wyciągania wniosków z obserwacji,
      • rozwijają umiejętność logicznego i analitycznego myślenia,
      • przewidują skutki niedoborów wody dla organizmów,
      • nabierają przekonania o konieczności ochrony wód,
      • uświadamiają sobie zagrożenia wynikające ze skażenia wód.

                  Dziękujemy p. Jarosławowi Kasprzykowi za przeprowadzenie interesujących zajęć oraz przekazanie wielu cennych wiadomości na temat rzeki lokalnej.

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      Warsztaty edukacyjne w Ośrodku edukacyjnym ZPKWŚ w Żywcu

      Już po raz kolejny dzięki uprzejmości pracowników ZPKWŚ w Żywcu grupa uczniów naszej szkoły mogła 29 maja 2014 r. uczestniczyć w stacjonarnych warsztatach ekologicznych, które zostały przeprowadzone w sali dydaktycznej Ośrodka. Tym razem tematem przewodnim było życie w lesie, czyli las jako ekosystem. Zajęcia składały się z części teoretycznej  w formie prezentacji multimedialnej oraz praktycznej, w czasie której uczestnicy sprawdzali oraz utrwalali zdobyte informacje przy pomocy kart pracy, kluczy do oznaczania roślin i zwierząt oraz gier i zabaw dydaktycznych.

       

       

      DZIECI LISTY PISZĄ...TYM RAZEM DO ZIEMI

      W miesiącu kwietniu już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi” organizowanej przez Fundację ARKA z Bielska Białej. Akcja ta polega na pisaniu przez młodych ludzi listów na wykonanym z makulatury papierze. W listach dzi

      eci namawiały dorosłych do proekologicznych działań tj.: recykling, sadzenie drzew i innych pozytywnych zachowań…. A oto przykładowe listy:

       

       

       

      POMAGAMY PSZCZOŁOM

      W dniu 14.04.2014 r. uczniom klasy IIIc SP wyświetlono film oraz przeprowadzono pogadankę na temat pszczół w ramach akcji "Pomagamy pszczołom" organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Dzieci dowiedziały się wiele o pszczołach, jakie jest ich znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka. Po skończonej pogadance wszyscy uczniowie wykonali dowolną techniką prace plastyczne o pszczołach. Celem nadrzędnym zajęć była zmiana postaw społeczeństwa i promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół, których znaczenie dla człowieka i środowiska naturalnego jest kluczowe. Zajęcia opracowała i przygotowała mgr Katarzyna Juraszek.

        

      Jesteśmy „Po stronie natury”

            11 maja 2014r., w wietrzny niedzielny poranek na Hali Boraczej ekipa z telewizji TVN Meteo przeprowadziła wywiady z przedstawicielami placówek, które pozyskały i realizowały projekty grantowe „Po stronie natury”, których celem była edukacja i kształtowanie wrażliwości ekologicznej społeczeństwa, a także zachęcenie do angażowania się w ochronę środowiska naturalnego.

            Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach jest liderem w Polsce, biorąc pod uwagę ilość pozyskanych grantów. Od 2008 roku do chwili obecnej było ogłoszonych 5 edycji, z czego szkoła w Radziechowach wygrała 4.

            Patronat nad grantami sprawowała Fundacja Nasza Ziemia z Warszawy i Lasy Państwowe, a sponsorem była firma Żywiec – Zdrój.

            Oprócz naszej szkoły zostały zaproszone placówki z Czechowic – Dziedzic, Jeleśni oraz ZHP z Węgierskiej Górki, które to także realizowały projekty.

            Nauczycielka przyrody i biologii Bożena Kupczak ze szkoły w Radziechowach dzięki pasji i ogromnemu zaangażowaniu pozyskała w/w granty, a następnie nawiązała współpracę z instytucjami i osobami, dzięki którym udało się je zrealizować. I właśnie w czasie wywiadu na żywo z Hali Boraczej w TVN Meteo opowiadała o przeprowadzonych działaniach po otrzymaniu grantów oraz jak w prosty sposób Każdy z nas może być „Po stronie natury” i dbać o otaczające środowisko naturalne.

            Z kolei dyrektor szkoły Jadwiga Śleziak mówiła o działaniach, które są kontynuowane po zrealizowaniu grantu i innych akcjach proekologicznych prowadzonych przez szkołę.

            Wywiad przeprowadzał sympatyczny prezenter TVN Meteo Maciej Dolega.

      Grantobiorcy razem – jeszcze przed wywiadem

      chwilka relaksu…

      swobodnej rozmowy…

      ostatnie przygotowania

      w oczekiwaniu na klaps

      łączymy się z Warszawą…

      bystre oko kamery….

      i … jesteśmy na wizji

      na koniec sesja zdjęciowa

      Maciej Dolega na tle Hali Boraczej

      oraz przesympatyczna ekipa z TVN METEO.

       

      XVI Powiatowy Zlot Turystyczno- Ekologiczny 

      "Czyste Góry" Oczków 2014

      12 kwietnia po raz kolejny miłośnicy górskich wycieczek oraz przyrody z naszej szkoły  porządkowali szlaki turystyczne w Beskidzie Małym idąc trasą z Przełęczy Kocierskiej do Oczkowa. Na koniec zlotu jak zwykle odbyły się konkursy, w których naszą szkołę reprezentowały:

      Karolina Tomiczek  kl. 6b SP zajęła 2 miejsce w konkursie krajoznawczym

      Magdalena Maciejko kl. 3c Gim  zajęła 1 miejsce w konkursie krajoznawczym

      GRATULUJEMY!!!

      Elektroodpady oddajesz – drzewko życia dostajesz!!!

            Pod takim właśnie hasłem uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał St. Gawlika w Radziechowach przygotowali plakaty i ulotki informujące mieszkańców naszej gminy o zbiórce sprzętów elektrycznych, elektronicznych i innych, nadających się do takiego wywozu. Informacja ukazała się również na stronie internetowej naszej szkoły, w ogłoszeniach parafialnych, a także w miejscowej gazecie – „Nasza Gmina”. To nie wszystko, – aby uatrakcyjnić tę akcję i jeszcze bardziej zachęcić do udziału w niej – postanowiliśmy poprosić o pomoc leśników z naszego zaprzyjaźnionego nadleśnictwa. Zaoferowali nam sadzonki drzewek iglastych: jodły, świerki, sosny, modrzewie i daglezje. To właśnie one wzbudziły największy entuzjazm – każdy chciał otrzymać drzewko!

            Rankiem w dniu zbiórki – 21 marca – wiał silny wiatr. Przewrócił stelaż, na którym wisiał największy plakat. Jednak ten akcent nikogo nie przestraszył! Wprost przeciwnie – mieszkańcy postanowili nie zrażać się przeciwnościami. Od samego rana do wieczora dorośli i dzieci przynosili, przywozili wszelkiego rodzaju elektrośmieci. Zbiórka okazała się wielkim sukcesem. Ludzie byli zadowoleni, że mają możliwość pozbycia się niepotrzebnych, zużytych sprzętów, a na dodatek odchodzili z pięknym drzewkiem w ręku – w zamian za już bezużyteczną rzecz otrzymywali coś żywego, czym w najbliższych latach będą cieszyć oko i serce.

            Przez cały dzień mieliśmy pełne ręce roboty: skrupulatnie notowaliśmy każdą przyniesioną rzecz, odnosiliśmy ją w wyznaczone miejsce, przyjmowaliśmy ludzi z dużą sympatią i uznaniem. Dziękowaliśmy za udział w akcji i gratulowaliśmy, że tego pierwszego wiosennego dnia pomagają naturze. W wolnej chwili zaprezentowaliśmy młodszym dzieciom krótkie przedstawienie, w czasie, którego przebrani za elektroodpady, śpiewaliśmy napisaną w ramach promocji piosenkę.  Omówiliśmy też korzyści, wynikające z usuwania takich sprzętów w ten właśnie sposób. Dzieciaki były bardzo zainteresowane tym, co dzieje się dalej z elektrośmieciami i zdziwione tym, że jeszcze można co nieco wykorzystać…

            Każdy, kto wziął udział w naszej zbiórce, w jakiś sposób skorzystał: pozbył się rzeczy, których nie można tak po prostu wyrzucić do śmieci, zrobił wiosenne porządki, otrzymał iglaka, a na dokładkę przyczynił się do czegoś dobrego. Z taką świadomością mieszkańcy naszej gminy przywitali wiosnę! 

      Zebraliśmy 3 160 kg elektrośmieci!!!

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę elektrośmieci, a w szczególności pracownikom Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce za piękne sadzonki drzew, które uatrakcyjniły naszą akcję i uczyniły ją jeszcze bardziej przyjazną środowisku.

            Akcja przeprowadzona została w ramach ogólnopolskiego konkursu: „ Zmieniaj nawyki –nie klimat.

            Więcej informacji na stronie www.stopzmianomklimatu.pl w zakładce „Aktywni dla klimatu”

      Członkowie EKO- BOOM

       

      "Aktywni dla klimatu”

            Z wielką przyjemnością informujemy, iż uczniowie Zespołu Szkół im.ks.prał St. Gawlika w Radziechowach zakwalifikowali się do konkursu "Aktywni dla klimatu”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" mającej na celu upowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.

               Aby wziąć udział w konkursie, stworzyliśmy Ekozespół pod nazwą EKO- BOOM w skład którego wchodzą: Magdalena Maciejko, Agnieszka Pawlus, Dominika Ostręga, Mikołaj Ciurla oraz Hubert Pieczarka – uczniowie kl. III c gimnazjum, którzy będą reprezentować szkołę w zmaganiach konkursowych.

                  Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach. Jego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat zmian klimatycznych i metod przeciwdziałania tym zmianom oraz poszerzenie świadomości społecznej w dziedzinie ekologii. W ramach podjętych zadań, uczestnicy zgłębią wiedzę na temat klimatu, poznają formy ochrony klimatu, podejmą własne działania w tej dziedzinie. Ponadto nauczą się różnych form współpracy ze społecznością szkolną i lokalną oraz poznają zasady przeprowadzania akcji społeczno - promocyjnej zbiórki elektroodpadów w swoim regionie.

      Uroczysty finał konkursu 12.06.2014r w Warszawie.

      Więcej o konkursie na stronie www.stopzmianomklimatu.pl

       

                                                                                                     Opiekun Ekozespołu mgr Bożena Kupczak

       

      Podsumowanie projektu edukacyjnego „Beskidy tu jest nasze miejsce na Ziemi”  realizowanego w Zespole Szkół im. ks. prał St. Gawlika w Radziechowach

                  W dniu 17.12.13r o godz. 10.45 w Zespole Szkół im. ks. prał St. Gawlika w Radziechowach odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Beskidy tu jest nasze miejsce na Ziemi” na którym mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli Nadleśnictwa Węgierska Górka, dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologicznej ZPKWŚ w Żywcu, dyrektorów oraz nauczycieli placówek oświatowych, a także  dzieci i młodzież  z terenu naszej gminy. Na wstępie przedstawiono krótki program artystyczny, następnie z rąk koordynator projektu, przedstawiciela Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz dyrektor Ośrodka Edukacji Ekologicznej ZPKWŚ w Żywcu zostały dzieciom uroczyście wręczone nagrody z przeprowadzonego gminnego konkursu plastycznego pod hasłem: „Cztery pory roku w Beskidach” oraz szkolnego konkursu fotograficznego: „Osobliwości Beskidów”. Z prac konkursowych przygotowano wystawę, którą mogli podziwiać zaproszeni goście.

      Na koniec spotkania  rozprowadzimy wśród zebranych gości kalendarze na rok 2014r oraz ulotki ekologiczne promujące projekt.

      Wyniki gminnego konkursu plastycznego „Cztery pory roku w Beskidach”

      Wpłynęło 170 prac pośród których wybrano:

      Klasy I- III SP

      MIEJSCE

      IMIĘ NAZWISKO

      KLASA

      SZKOŁA

      OPIEKUN

      I

      Weronika Mika

      II a

      SP Radziechowy

      p. Marzena Tlałka

      Martyna Pasternak

      I b

      SP Radziechowy

      p. Katarzyna Tlałka

      II

      Sandra Bernad

      III

      SP Przybędza

      p. Elżbieta Gancarczyk

      Aleksandra Skoczeń

      IIa

      SP Juszczyna

      p. Elżbieta Prochownik

      III

      Kaja Konior

      III

      SP Bruśnik

      p. Jadwiga Kalata

      Celia Śleziak

      II

      SP Przybędza

      p. Elżbieta Borowik

      Wyróżnienia

      Kamil Kliś

      Julia Czech

      Julia Rypień

      Julia Rozmus

      III c

      III c

      III c

      I a

      SP Radziechowy

      p. Katarzyna Juraszek

      p. Edyta Pasternak

       

      Klasy IV- VI SP

      MIEJSCE

      IMIĘ NAZWISKO

      KLASA

      SZKOŁA

      OPIEKUN

      I

      Paulina Muszyńska

      IV

      SP Bystra

      p. Danuta Stokłosa

      Martyna Gibas

      IV a

      SP Radziechowy

      p. Maria Wołek

      II

      Bartłomiej Hazuka

      IV b

      SP Radziechowy

      p. Maria Wołek

      Martyna Bogdał

      IV b

      SP Radziechowy

      p. Maria Wołek

       

      III

      Monika Sowa

      IV b

      SP Radziechowy

      p. Maria Wołek

       

      Anna Juraszek

      VI

      SP Juszczyna

      p. Halina Skoczeń

      Wyróżnienia

      Łukasz Kliś

      Joanna Binda

      Łucja Płonka

      Aleksandra Juraszek

      IV a

      IV b

      V b

      VI

      SP Radziechowy

       

       

      SP Juszczyna

      p. Maria Wołek

       

       

      p. H. Skoczeń

       

      Klasy I- III GIMNAZJUM

      MIEJSCE

      IMIĘ NAZWISKO

      KLASA

      SZKOŁA

      OPIEKUN

      I

      Zuzanna Jurasz

      II b

      Gim. Radziechowy

      p. Bożena Kupczak

      Dominik Wachtarczyk

      II

      Gim Wieprz

      p. Dyrlaga

       

      II

      Paulina Klimonda

      I a

      Gim. Radziechowy

      p. Bożena Kupczak

      III

      Olga Wrona

      II

      Gim Wieprz

      p. Dyrlaga

      Wyróżnienia

      Agata Kupczak

      II a

      Gim. Radziechowy

      p. B Kupczak

      Kamila Pawlus

      II

      Gim Wieprz

      p. Dyrlaga

       

                 

      Wyniki szkolnego konkursu fotograficznego „Osobliwości Beskidów”

      Wpłynęło 25 zdjęć pośród których wybrano:

      KL I – III SP

      MIEJSCE

      IMIĘ I NAZWISKO

      KLASA

      OPIEKUN

      I

      Mateusz Biegun

      III b

      p. Bożena Rak

      II

      Kamil Kublin

      III b

      p. Bożena Rak

      III

      Kacper Płonka

      III b

      p. Bożena Rak

      Wyróżnienia

      Michał Wróbel

      Jakub Matuszczak

      III b

      p. Bożena Rak

       

      KL IV- VI SP

      MIEJSCE

      IMIĘ I NAZWISKO

      KLASA

      OPIEKUN

      I

      Łucja Płonka

      V b

      p. Bożena Kupczak

      II

      Patryk Knapek

      Vb

      p. Bożena Kupczak

       

      KL I – III GIMNAZJUM

      MIEJSCE

      IMIĘ I NAZWISKO

      KLASA

      OPIEKUN

      I

      Paulina Klimonda

      Ia

      p. Bożena Kupczak

      II

      Olga Sapeta

      IIa

      p. Bożena Kupczak

      III

      Magdalena Maciejko

      III c

      p. Bożena Kupczak

      Wyróżnienia

      Klaudia Michalska

      Maria Helbin

      III b

      II b

      p. Bożena Kupczak

       

      Projekt pt. "Beskidy tu jest nasze miejsce na Ziemi” realizowany w Zespole Szkół im. ks. prał St. Gawlika w Radziechowach jest laureatem 5 edycji konkursu grantowego, organizowanego w ramach programu "Po stronie Natury" przez Fundację Nasza Ziemia, Żywiec Zdrój S.A. oraz Lasy Państwowe.

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

                                                                                                     Koordynator projektu B. Kupczak

      POMÓŻMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

      W miesiącu październiku w Zespole Szkól  im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Żywcu   pod hasłem "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę".

      Zebrano 414,735 kg karmy suchej i mokrej, 17 kocy, 2 szczotki, 4 miski, 3 maskotki.

      Wszystkim darczyńcom dziękujemy.

       

       

       

      „Człowiek potrzebuje piękna krajobrazu…”

                  Pierwszy październikowy weekend … Jesień ukazała swe piękne, kolorowe oblicze… Pogoda zapowiadała się słoneczna, uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał . St. Gawlika w Radziechowach wraz z opiekunami: E. Widzyk, B. Kupczak, E. Biegun oraz M. Janikiem  wyruszyli na kolejną  wędrówkę w góry. Tym razem celem naszej wyprawy był najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy Beskidu Żywieckiego, na granicy polsko- słowackiej Wielka Racza ( 1236 m n.p.m).

                  Słońce już przedarło przez poranną mgłę i świeciło coraz mocniej na rozjaśnionym, błękitnym niebie, chociaż chłód poranka dawał się we znaki…ruszyliśmy żółtym szlakiem z Rycerki Górnej w stronę szczytu Wielkiej Raczy. Wędrowaliśmy pośród pięknego świerkowego lasu, lekko wznoszącą się, szeroką leśną dróżką. Po 40 minutach marszu wyszliśmy na zbocze porośnięte bukowym lasem, który o tej porze roku mienił się pastelowymi kolorami jesieni, zrzucał barwne liście, którymi jak dywanem pokryta była cała leśna droga. Wędrując tak pośród kolorowych buków, wysokich traw i jesiennych kwiatów po 2 godzinach marszu dotarliśmy na szczyt Wielkiej Raczy, usiedliśmy na ławkach obok schroniska. Posilając  się rozkoszowaliśmy się pięknymi widokami. Szczególnie pięknie prezentuje się pasmo Małej Fatry, Beskid i Kotlina Żywiecka. Po zabawach i grach na szczycie wracaliśmy uśmiechnięci i zadowoleni do Rycerki Górnej, gdzie czekał na nas bus.

                Wycieczka odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „ Beskidy tu jest moje miejsce na Ziemi” realizowanego  pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia, Lasów Państwowych oraz Firmy Żywiec Zdrój.

       

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       

      „Człowiek potrzebuje piękna krajobrazu…”

       W ramach projektu edukacyjnego „Beskidy tu jest moje miejsce na Ziemi” realizowanego  pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia, Lasów Państwowych oraz Firmy Żywiec Zdrój dnia 5.10.2013 r. grupa młodzieży z gimnazjum wraz z opiekunami p. A. Michalską, M. Konior oraz p. T Salą wybrała się na wędrówkę do źródeł Wisły – czyli na Baranią Górę.

      Celem wycieczki było pokazanie uczniom miejsca, gdzie królowa Polskich Rzek ma swe źródła oraz piękna szaty leśnej (rezerwat "Barania Góra") decydującej  o wielkiej popularności całego masywu, który corocznie odwiedzają tysiące turystów.

      W czasie wędrówki baraniogórskimi szlakami mijaliśmy liczne wycieki, często w formie obłożonych piaskowcowymi kamieniami ujęć, które zasilają dwa potoki źródłowe Wisły - Białą i Czarną Wisełkę. To z ich połączenia w Czarnem, a nieco niżej po przyjęciu kolejnego dużego potoku - Malinki, powstaje Królowa Polskich Rzek, symbol naszego państwa.

      W trakcie warsztatów uczestnicy wycieczki zostali zapoznani z interesującymi gatunkami roślin i zwierząt, zagadnieniami związanymi z istnieniem i funkcjonowaniem lasu. Był także  czas  na gry i zabawy dydaktyczne, refleksje oraz podziwianie przyrody i krajobrazu.

                  W trakcie zajęć uczestnicy porządkowali teren oraz zbierali dokumentację fotograficzną do konkursów „Cztery pory roku w Beskidach”.

       

      Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym

       


               

      Uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum

      w Gminie Radziechowy –Wieprz

                  Zespół Szkół im ks prał St Gawlika w Radziechowach zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym:

      „Cztery pory roku w Beskidach”

      organizowanym w ramach projektu grantowego „Po Stronie Natury”.  Przeprowadzenie konkursu jest możliwe dzięki sponsorom: Fundacji Nasza Ziemia, Lasom Państwowym i firmie Żywiec Zdrój.

      Regulamin_konkursu_Cztery_pory_roku_w_Beskidach.pdf

       oraz

      KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

      "OSOBLIWOŚCI BESKIDÓW"

      w ramach projektu grantowego

      „Beskidy tu jest nasze miejsce na Ziemi”

       

      REGULAMIN_KONKURSU_FOTOGRAFICZNEGO_OSOBLIWOSCI_BESKIDOW.pdf

       

      SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSACH!

       

       

      Prelekcja przyrodnicza – „Rośliny i zwierzęta Beskidów”

       

                  W dniu 18.09.2013 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja przyrodnicza „ Zwierzęta i rośliny Beskidów” przeprowadzona przez Panią Ewelinę Biegun – pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu.

            Uczniowie dowiedzieli się jakie rośliny i zwierzęta zasiedlają najbliższe nam środowisko. Nauczyli się jak postępować w razie  ukąszenia przez żmiję oraz jak odróżniać poszczególne gatunki na podstawie ich charakterystycznych cech.

           Po skończonej prelekcji wszyscy uczestnicy wzięli udział w eko-zabawie, która dostarczyła dużej wiedzy, nie tylko ekologicznej, ale też zachęciła do czytania książek przyrodniczych. W spotkaniu uczestniczyło 25 uczniów.

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego „ Beskidy tu jest moje miejsce na Ziemi” nad, którym patronat sprawują Fundacja Nasza Ziemia, Lasy Państwowe, a sponsorem jest firma Żywiec – Zdrój  strona programu: www.naszaziemia.pl

       

       

       

      Udział w XV Jesiennym Zlocie Turystyczno- Ekologicznym

       „Czyste Góry 2013”

                  Kreując potrzebę dbania o środowisko naturalne, a także nowoczesną ofertę turystyczną, zwłaszcza w zakresie turystyki dzieci i młodzieży, rozwijania sprawności fizycznej młodzieży oraz jej zamiłowania do aktywnego spędzania wolnego czasu postanowiliśmy już kolejny raz wziąć udział w tej imprezie. Tym razem wybraliśmy szlak prowadzący z Ostrego przez Twardorzeczkę - Radziechowy na Matyskę,a następnie skierowaliśmy się do  Zespołu Szkół w Radziechowach. 20 ekologów właśnie z tej szkoły porządkowało szlak górski, a także podziwiało piękno otaczającej przyrody.
      W naszej szkole - Zespole Szkół w Radziechowach będącym jednocześnie współorganizatorem imprezy, otrzymaliśmy gorący posiłek i po krótkim odpoczynku wzięliśmy udział w -dwóch przygotowanych konkursach, zajęli następujące miejsca:

      w konkursie ekologicznym i ochrony środowiska

      III miejsce:
      Joanna Pytlarczyk – Gimnazjum
       

      w konkursie krajoznawczym

      II miejsce:

      Karolina Tomiczek –Szkoła Podstawowa

      Brygida Jagosz – Szkoła Podstawowa

      Magdalena Maciejko – Gimnazjum

      III miejsce:

      Agnieszka Pawlus – Gimnazjum
                

        Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

      Każdy z uczestników zlotu otrzymał upominki zakupione ze środków pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych.

       

       

       

      „ŚWIECIMY PRZYKŁADEM” - II Gminny Rajd Ekologiczny

       

                Lato pomału odchodzi…, słoneczny sobotni poranek 7 września 2013 r. Uzbrojeni w worki na śmieci i rękawice ochronne uczniowie Zespołu Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach wyruszyli „na pomoc przyrodzie”.

               Celem naszej wędrówki było posprzątanie szlaku biegnącego z Radziechów do Przybędzy oraz poznanie walorów przyrodniczych najbliższego regionu.

                 Humor dopisał, woda Żywiec Zdrój smakowała, więc nuciliśmy pod nosem hit Sebastiana Karpiela-Bułecki: „Pójdę boso..” i w jego takt zbieraliśmy zalegające śmieci, które KTOŚ „zapomniał”, a może „przypadkowo” zostawił.

              Kiedy dotarliśmy na miejsce czekało na nas ognisko z kiełbaskami, pyszne ciasteczka oraz ciekawe konkursy przygotowane przez przedstawicieli Nadleśnictwa Węgierska Górka.

                Ponad pięćdziesiątka miłośników przyrody zebrała kilkanaście  worków śmieci, a tym samym przyczyniła się do poprawy stanu środowiska najbliższej okolicy.

             Tegoroczna jesienna akcja sprzątania środowiska odbyła się w ramach II Gminnego Rajdu Ekologicznego zorganizowanego przez Gminę Radziechowy- Wieprz oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka, którym dziękujemy za inspirację, ognisko z kiełbaskami słodycze, a także wspaniałe nagrody.

       

                                                                                                               Opiekun SK - LOP

                                                                                                   w Zespole Szkół w Radziechowach

                                                                                                                      B. Kupczak

       

      Akcja została udokumentowana licznymi zdjęciami:

                                                                                          

       


       

      ROK SZKOLNY 2012/2013

      LISTY DLA ZIEMI

           Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ekologicznej "Listy dla Ziemi" zorganizowanej przez Fundację Arka, której celem było zachęcenie mieszkańców naszej gminy do selektywnej zbiórki odpadów. Z najciekawszych listów przygotowano wystawie w Urzędzie Gminy Radziechowy - Wieprz oraz w szkole. Wszystkim uczniom dziękujemy za tak liczny udział w akcji, a nauczycielom wychowawcom za sprawny jej przebieg.

       

      LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNO - FOTOGRAFICZNEGO

       

           W dniu  27 maja 2013 roku o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Węgierskiej Górce odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastyczno-fotograficznego, którego temat brzmiał " Las miejscem pracy i wypoczynku", zorganizowanego przez Nadleśnictwo Węgierska Górka . Zgłoszono 600 prac, z których około 270 zostało nagrodzonych. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów naszej szkoły:

      W kategorii klas I-III wyróżnienie  zdobyli :

      Julia Gnatowicz, Julia Czech, Angelika Sikora, Monika Sowa, Maciej Oleś

      W kategorii klas IV-VI wyróżnienie  zdobyli :

      Kinga Steblik kl. IVa, Dawid Kozak kl. IVa 

      W kategorii klas I- III gimnazjum:

      I miejsce – Magdalena Maciejko kl. IIc

      II miejsce – Katarzyna Kliś kl. IIIc

       

           Nagrody oraz dyplomy uczniowie odebrali z rąk organizatora konkursu,  specjalisty do spraw edukacji Władysława Żółty. Organizatorzy  zadbali o dyplomy i ciekawe nagrody dla wszystkim laureatów. Były słodycze, napoje, maskotki, długopisy, książki, torby, plecaki i inne prezenty opatrzone logiem Lasów Państwowych. W torbie pełnej niespodzianek na pewno każdy znalazł coś dla siebie.  Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie podstawówki oraz gimnazjów wychodzili zadowoleni i uśmiechnięci.   

                 

                     

       

      PRELEKCJA EKOLOGICZNA "POLUBIĆ PŁAZY"

       

      23 maja 2013 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja ekologiczna dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej pt. „POLUBIĆ PŁAZY”, którą przeprowadziła Pani Ewelina Biegun – przedstawiciel Parków Krajobrazowych w Żywcu.

      Uczniowie brali udział w konkursach i otrzymali nagrody płyty CD oraz książki. Dowiedzieli się również, jak należy zachowywać się podczas spotkania z mieszkańcami lasu.

       

            

      XV WIOSENNY ZLOT TURYSTYCZNO - EKOLOGICZNY „CZYSTE GÓRY”

       

      W dniu 20.04.2013 r. rozpoczęliśmy sezon turystyczny od udziału w XV Wiosennym Zlocie Turystyczno - Ekologicznym "Czyste Góry" 2013 - Kampania Ekologiczna w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi. W tym roku punktem docelowym była szkoła w Międzybrodziu Bialskim, do której przywędrowaliśmy z Wilkowic idąc szlakiem żółtym do schroniska PTTK na Magurce przez Ponikiew do Międzybrodzia Bialskiego. Po drodze porządkowaliśmy szlaki z pozostawionych przez pseudo turystów śmieci. Zebraliśmy 3 duże worki. Po przybyciu do Międzybrodzia Bialskiego gospodarze przywitali wszystkie szkoły biorące udział w zlocie ciepłym posiłkiem. Po krótkim odpoczynku wzięliśmy udział w konkursach:

      -ekologicznym- JOANNA PYTLARCZYK (kl IIb gim) - zajęła I miejsce

      AGATA KUPCZAK   ( kl Ia gimn) – zdobyła wyróżnienie

      ŁUCJA PŁONKA, JAKUB LESZCZEWSKI (kl IV b SP)- zdobyli wyróżnienie

      -krajoznawczym-MAGDALENA MACIEJKO (kl IIc gimn) - zajęła II miejsce

      JAKUB RYPIEŃ- (kl IV b SP)- zdobył wyróżnienie

      -niespodzianka - w którym wszyscy wzięliśmy udział    

       

       

      PRZYRODNICZA PRELEKCJA O PŁAZACH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

       

           W dniu 18.04.2013 r. na zaproszenie nauczyciela przyrody szkołę odwiedziła Pani Ewelina Biegun – pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu, która przeprowadziła spotkanie pt. Nie taka żaba straszna – płazy województwa śląskiego.

           W sposób ciekawy uczniowie dowiedzieli się jaki typ środowiska preferują płazy i co należy robić, aby je chronić. Nauczyli się odróżniać poszczególne gatunki i poznali charakterystyczne cechy płazów zamieszkujących nasze rodzime regiony.

           Po skończonej prelekcji wszystkim uczestnikom zaproponowano udział w eko-zabawie, która dostarczyła dużej wiedzy, nie tylko ekologicznej, ale też zachęciła do czytania książek przyrodniczych. W spotkaniu uczestniczyło 35 uczniów.

      Przypomnijmy:

      W POLSCE WSZYSTKIE PŁAZY SĄ POD ŚCISŁĄ, CAŁKOWITĄ OCHRONĄ!

           Kara za ich zabicie może sięgać nawet do 50 tys. zł! Są one naszymi sprzymierzeńcami, m. in. Dlatego, że zjadają szkodniki, w tym nielubiane przez nas komary. Ich populacja stale się zmniejsza. Chrońmy je, aby za kilka lat nie oglądać ich tylko w encyklopediach.

       

       

       

      NIE WRZUCAJ JAK LECI  WSZYSTKIEGO DO ŚMIECI…

       

      Pod takim hasłem SK- LOP zorganizowało już po raz kolejny zbiórkę surowców wtórnych oraz baterii

      w

      Zespole Szkół im. ks. prał. Stanisława  Gawlika

       w Radziechowach.

      Celem zbiórki było:

      - wprowadzenie efektywności segregacji odpadów

      - wzrost świadomości w zakresie korzyści odzysku surowców wtórnych

      - przygotowanie uczniów do systematycznej zbiórki surowców wtórnych

      - kształtowanie świadomości proekologicznej już od najmłodszych lat

       

      Zbiórka surowców wtórnych pozwoliła każdemu uczniowi wnieść swój wkład w ochronę najbliższego środowiska.

      To właśnie dzięki szkolnemu recyklingowi zmniejszyła się ilość śmieci na dzikich wysypiskach.

       

      W okresie od 02.11.2012r – 18.01.2013r zebrano:

       

      Butelek typu PET   400 kg

      Makulatury            1400 kg

      Baterii                     135  kg 

       

       

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie.

       

      Pamiętajmy,

      że to od nas zależy,

      jak będzie wyglądał świat

      za rok, dziesięć,

      dwadzieścia lat.

       

        

       

         

       

      Opiekun i członkowie SK-LOP

      mgr Bożena Kupczak

       


       

       

      ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA  

       

      „Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest nie krzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko.

      Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować”.

                                                                                  św. Franciszek z Asyżu

       

      Nadchodząca zima to najtrudniejszy okres dla bezdomnych zwierząt, dlatego staramy się zrobić coś, co poprawi w jakiś sposób los pokrzywdzonych, porzuconych i niechcianych przez nikogo czworonogów.

      Dlatego Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody działające w Zespole Szkół im. ks. prał. St. Gawlika w Radziechowach wzorem lat ubiegłych przeprowadziło zbiórkę żywności i innych materiałów przeznaczonych dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.  

      W trakcie zorganizowanej akcji na rzecz schroniska udało nam się zebrać:

       

      180 kg suchej karmy

      45kg mokrej karmy w puszkach

      10kg ryżu

      48kg kaszy

      29 kg makaronu

      Ponadto zwierzaki otrzymały:

       koce- 13 sztuk       miski- 11 sztuk      oraz zabawki dla szczeniaków.

       

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i przynieśli choćby najmniejszą rzecz.

      Świadczy to o  wielkiej wrażliwości naszych uczniów.

       

      Opiekun  SK-LOP   i  koordynator akcji:

      mgr Bożena Kupczak

       

      DZIĘKUJEMY!!!